سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سرنوشت یک وعده استانی: کلنگ‌زنی در سال 85، پیشرفت یکی دو درصدی تا سال 91...

سرنوشت یک وعده استانی: کلنگ‌زنی در سال 85، پیشرفت یکی دو درصدی تا سال 91

چکیده :پتروشیمی دهدشت که در سال 85 کلنگ آن بر زمین زده شد، در تمام شش سال اخیر تنها یک تا دو درصد پیشرفت فیزیکی داشته و هنوز هیچ کاری جز کارهای مقدمانی و فنس کشی زمین انجام نشده است. معضلات پروژه های استانی از این دست، فراتر از یکی دو مورد است که پتروشیمی دهدشت، مشتی نمونه خروار است. حال چقدر زمان لازم است تا دولت احمدی نژاد 98 یا 99 درصد باقی مانده از این وعده خود را عملی کند؟...


کلمه – گروه اقتصادی: کلنگ‌زنی در سال 85، پیشرفت یکی دو درصدی تا سال 91. این سرنوشت یک پروژه استانی دولت احمدی نژاد است که می توان آن را  به عنوان مشتی نمونه خروار در نظر گرفت.

به گزارش کلمه، پتروشیمی دهدشت که در سال 85 کلنگ آن بر زمین زده شد، در تمام شش سال اخیر تنها یک تا دو درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این رقم را بزرگواری نماینده کهگیلویه، بهمئی و چرام اعلام می کند و به گفته وی، این در حالی است که همه زیرساخت ها و کارهای مقدماتی پتروشیمی دهدشت انجام، سرمایه گذار آن مشخص و پذیره نویسی آن نیز انجام شده اما تاکنون کار از مرحله مقدماتی جلوتر نرفته است.

این نماینده مجلس خاطرنشان می کند که ابتدا باید پتروشیمی بید بلند دو و گچساران راه اندازی شود و سرمایه گذاران زمانی برای سرمایه گذاری در پتروشیمی دهدشت می آیند که پتروشیمی بید بلند دو و گچساران راه اندازی شده باشند. اما به گفته وی، پتروشیمی بید بلند دو تاکنون تنها حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پتروشیمی گچساران نیز فقط حدود ۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

با این وضعیت، طبیعی است پتروشیمی دهدشت که به این دو پتروشیمی وابسته است، پیشرفتی بیشتر از یکی دو درصد به خود نبیند. این نشان می دهد که معضلات پروژه های استانی از این دست، فراتر از یکی دو مورد است که پتروشیمی دهدشت به واقع تنها مشت نمونه خروار است.

جالب اینجاست که رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کهگیلویه نیز در گفت و گو با خبرگزاری ها از عدم پیشرفت این پروژه که از وعده های قدیمی دولت بوده، انتقاد می کند. او البته تقصیر را به گردن سیستم بانکی می اندازد و پرداخت نشدن تسهیلات بانکی از سوی بانک های عامل را مهمترین دلیل کندی در روند پیشرفت فیزیکی پتروشیمی کهگیلویه می داند.

این مقام دولتی وعده می دهد در صورتی که این مانع رفع شود، تا دو سال آینده کار به مرحله افتتاح و بهره برداری برسد. اما وعده ای محکمتر از این را مسئولان رده بالاتر دولت در همان سال 85 مطرح کرده بودند.

در آن سال، اعلام شده بود که پتروشیمی دهدشت، هزار روزه راه اندازی و افتتاح می شود. اکنون دو برابر این مهلت گذشته است و به اعتراف رییس اداره صنعت، معدن و تجارت هنوز هیچ کاری جز کارهای مقدمانی و فنس کشی زمین انجام نشده است.

این پروژه به گفته او قرار است 4000 فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کند، 350 مورد مستقیم و 3500 مورد غیر مستقیم. نماینده مجلس اما از اشتغال زایی مستقیم 700 نفری این پروژه خبر می دهد که به ادعای وی با احتساب صنایع پایین دستی که ایجاد می شود، عدد شغل های ایجاد شده به 12 هزار مورد می رسد.

اما این عددهای متناقض مورد ادعا، هیچ یک به عدد 1000 روزه وعده داده شده از سوی هیات دولت نمی رسد که در زمان افتتاح مطرح شد. اکنون بیش از 2000 روز از آن زمان گذشته است. حال چقدر زمان لازم است تا دولت احمدی نژاد 98 یا 99 درصد باقی مانده از این وعده خود را عملی کند؟ و چقدر زمان و بودجه برای عملیاتی شدن صدها و هزاران وعده استانی و پروژه نیمه کاره نظیر پتروشیمی دهدشت لازم است؟!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “سرنوشت یک وعده استانی: کلنگ‌زنی در سال 85، پیشرفت یکی دو درصدی تا سال 91”

 1. ناشناس گفت:

  این دولت بسار بیش از یک دولت معمول مرتکب تخلف گردیده و اگر حمایت اقای خامنه ای نبود همین مجلس نیم بندشان در 7 سال پیش عدم کفایت سیاسی را به این دولت می داد و مردم را از شر این دولت ازاد می کرد اما ماموریت این دولت از سوی اقای خامنه ای این تعریف نشده بود که دولت مسائل مردم را حل کند از نظر اقای خامنه ای این دولت منصوب شد تا بهترین این مردم شریفترین این مردم عزیزترین این مردم توسط محبوب دیکتاتور محمود درغگو ناشریفترین این مردم رذلترین این مردم نانجیبترین این مردم و بی هیچ اصل و اصولترین این مردم تحت عنوان اصولگرایی به بند کشیده شوند و او در حال انجام ماموریت خود است اما دیکتاتور بداند همان که ملت ایران در روز تشییع جنازه قائدمان ایت اله منتظری در صحن شریف حضرت معصومه با صدای بلند اعلام کردند دیکتاتور بداند عزت خدادای است کروبی عزیز است و … خاتمی عزیز است و … میر ما عزیز است و … عبداله نوری عزیز است و تو … در بندان اوین و رجایی شهر و بهبهان عزیزند و … و این اراده و مشیت الهی که عزت از ان خداوند تعز من تشا و تذل من تشا بیدک الخیر انک علی کل شی قدیر و رسوایی و ذلت بزرگ روز یوم تبلی السرائر است انروز مزدورانت به خداوند خواهند گفت ما با اقای خامنه ای بودیم او ما را فرمان میداد و تو به خداوند خواهی گفت این جماعت دروغ میگویند خودشان میخواستند دنیا را با من که اهل دنیا بودم امدند .

 2. ناشناس گفت:

  احمدی نژاد دوست داشت بره استانها و شو اجرا کنه که رفت و کرد. پروژه کیلو چنده؟ اصلا به احمدی نژاد میاد بدونه که پروژه یعنی چی؟ همین پروژه مسکن مهر رو ببینید. یک مقدار ساختمان ساخته اند که یکی آب داره و گاز نداره. اون یکی گاز داره و برق نداره. بغل دستی اش برق داره و وسیله حمل و نقل نداره و…. پروژه اینها نمی فهمند یعنی چی!!! فقط کلنگ بزنن و یک مقدار رقم الکی شب بدن بچه اشون توی دفتر مشق بنویسه! ول کن بابا!!

 3. فزاشبندی گفت:

  به نابه نام خدا – نگران نباشید ازاین نمونه گلنگ زنیها درمناطق مختلف کشورزیاداست .دهدشت یکی ازهزاران طرح های کلنگ زنی شده است بادودرصد پیشرفت فیزیکی بافنس کشی ، پتروشیمی فراشبند درجنوب غرب استان فارس کلنگ زنی شده بانصب یک تابلو درکنار زمین مورد نظر به نظرشما ماباید پیشرفت فیزیکی آن را چند درصداعلان نماییم .

 4. ناشناس گفت:

  چرا از پتروشیمی کازرون فارس نمی گید ان هم در حد کلنگ زنی مونده

 5. ناشناس گفت:

  اینا اول مملکت رو کلنگ می زنند و بعد شخم! فکر می کنی کار دیگه ای هم از دستشون برمیاد؟ همه چی رو هپلی هپو کرده اند!!!