سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افزایش موج پناهندگی مردم سوریه به ترکیه...

افزایش موج پناهندگی مردم سوریه به ترکیه

چکیده :اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، انتقادات گروههای مخالف دولت بشار اسد مبنی بر این که چرا از رئیس جمهوری این کشور نمی‌خواهد، استعفا دهد را رد کرده است....


در حالی که موج پناهندگی سوری ها به ترکیه همچنان ادامه دارد، دولت آنکارا می گوید که ظرفیت پذیرش این تعداد از پناهنده را ندارد.

مقامت ترکیه می گویند که قادر به اسکان بیش از یکصد هزار پناهنده نیستند.

در همین حال، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفته است که کشورش در تلاش است تا از عهده موج فزاینده پناهندگان سوری که برای فرار از خشونت ها به ترکیه می گریزند، برآید.

آقای داوود اوغلو با اشاره به این که کشورش قادر به اسکان بیش از یکصد هزار پناهنده نخواهد بود، بار دیگر از سازمان ملل خواست تا با ایجاد منطقه ای امن در داخل خاک سوریه، این امکان را برای اسکان کسانی که از خشونت ها می گریزند، فراهم کنند.

روسیه و چین قویا با این ایده ترکیه مخالف هستند.

اخضر ابراهیمی، نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه، انتقادات گروههای مخالف دولت بشار اسد مبنی بر این که چرا از رئیس جمهوری این کشور نمی‌خواهد، استعفا دهد را رد کرده است.

ابراهیمی به بی بی سی گفته است که او “هنوز در موقعیتی نیست که در این باره چیزی بگوید، اما در عین حال به یافتن راه حلی در این مورد پایبند است.”

آقای ابراهیمی، وزیر خارجه سابق الجزایر، هفته گذشته جانشین کوفی عنان به عنوان نماینده جدید سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه شد.

آقای عنان، پس از آن که دولت سوریه و مخالفان، طرح صلح شش ماده ای پیشنهادی او را به اجرا در نیاوردند، از سمتش استعفا داد.

کوفی عنان، پس از استعفایش گفت: “کاملا واضح است که بشار اسد باید برود.”

آقای ابراهیمی اذعان کرده که هنوز ایده ای عملی در مورد نحوه پایان دادن به خشونت ها در این کشور ندارد.

او با اشاره به این که تنها چند روز پیش به این سمت گمارده شده است، افزود: “قصد دارم برای اولین بار به نیویورک سفر کنم تا کسانی را که با آنها باید کارکنم ببینم.”

نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه همچنین به بی بی سی گفت که او برای ملاقات با اعضای اتحادیه عرب به قاهره هم سفر خواهد کرد.

در همین حال، شورای ملی سوریه، مهم ترین ائتلاف مخالفان دولت سوریه گفته است: “موضع اخضر ابراهیمی نشان دهنده بی حرمتی به خون مردم سوریه و حق تعیین سرنوشت آنهاست.”

این شورا در بیانیه ای گفته است: “هر کسی که به این رژیم جنایتکار فرصت کشتن دهها هزار نفر دیگر از مردم و نابود کردن کشور را بدهد قصد ندارد تا اوج این تراژدی را به رسمیت بشناسد.”

در مقابل آقای ابراهیمی تاکید کرده که او به “یافتن راه حلی برای پایان دادن کامل خشونت ها پایبند است.”

نماینده جدید سازمان ملل گفته است: “من یک میانجی هستم. من به هیچ یک از گروهها در سوریه تعلق ندارم. یک میانجی باید با هر کسی بدون آن که تحت تاثیر قرار بگیرد و یا بدون درنظر گرفتن هر گونه منفعتی مذاکره و صحبت کند. پس از آن است که می توانم در این باره که چه بگویم و چه کاری انجام دهم، تصمیم گیری کنم.”

تحولات اخیر در حالی صورت گرفته که روز گذشته (یکشنبه ۱۹ اوت) ناظران سازمان ملل برای ارزیابی عملکردشان در سوریه، به ماموریت خود در آن کشور پایان دادند.

این اتفاق یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای امنیت سازمان ملل با خروج آنها در زمان تعیین شده موافقت کرده و به جای آن دفتری جدید در دمشق برای پی گیری تماس های سیاسی که احتمالا می تواند به صلح در آن کشور بیانجامد، ایجاد کرد

معاون وزیر خارجه روسیه گفته است که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سلاح های ساخت غرب در اختیار مخالفان دولت سوریه قرار داده می شود.

درپی گلوله باران یک روستای مرزی اردن، این کشوربا احضار سفیر سوریه در امان، شکایتی رسمی علیه سوریه ارائه کرده است.

در همین رابطه وزیر اطلاع رسانی اردن گفته است که به دنبال گلوله باران این روستا یک دختربچه ۴ ساله به شدت زخمی شده است.

هنوز مقامات سوری در این باره اظهار نظری نکرده اند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.