سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » رییس دیوان عدالت اداری: رای عزل سعید مرتضوی لازم الاجراست...

رییس دیوان عدالت اداری: رای عزل سعید مرتضوی لازم الاجراست

چکیده :عدم اجرای حکم پیگیرد قضایی دارد و می تواند وزیر کار و تعاون را به دادگاه بکشاند. اما تاکنون خبری از این مساله نیست. ...


در حالی که دولت با بی توجهی همچنان بر استمرار ریاست سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی اصرار دارد، رئيس ديوان عدالت اداري در خصوص راي اعلامي ديوان مبني بر عزل مرتضوي از رياست صندوق تامين‌اجتماعي می گوید: ما راي خود را اعلام کرده‌ايم و راي ديوان‌عدلت‌اداري لازم الاجراست.

به گزارش کلمه، وی که در حاشیه راهپمیایی روز قدس با باشگاه خبرنگاران گفت و گو می کرد، به اقدامات این دیوان در صورت عدم اجرای حکم اشاره ای نکرد.

پیش از این گفته شده بود عدم اجرای حکم پیگیرد قضایی دارد و می تواند وزیر کار و تعاون را به دادگاه بکشاند. اما تاکنون خبری از این مساله نیست.

هفته گذشته، روابط عمومی دیوان عدالت با انتشار جوابیه ای فرآیند رای صادر شده درخصوص سعید مرتضوی را تشریح و تاکید کرد: آثار مربوط به این ابطال منتفی شدن حکم مدیریتی چنین فردی است که از آن پس فاقد صلاحیت برای ادامه کار خواهد بود.

در این توضیح آمده است: وقتی مصوبه ای در هیات عمومی ابطال می شود آثار مرتبط با آن مصوبه پس از انتشار در روزنامه رسمی لغو و ابطال لازم الاجرا می گردد- در مانحن فیه وقتی مصوبه ابطال شد، آثار مربوط به این ابطال منتفی شدن حکم مدیریتی چنین فردی است که از آن پس فاقد صلاحیت برای ادامه کار خواهد بود بنابر این اعلام بطلان مصوبه مورد شکایت از ناحیه دیوان به معنای زایل شدن آثار مصوبه و تصمیم مورد شکایت است و اقدامات بعدی چنین مدیری خلاف قانون و واجد وصف کیفری است.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که در پرونده حادثه کهریزک متهم بود، بیش از این در زمینه های “معاونت در قتل”، “نقض حقوق شهروندی” و “هتک حیثیت ناجا” تفهیم اتهام شده است و پرونده کهریزک هنوز مفتوح است.

متهم جنایت کهریزک اواخر اسفند ماه سال گذشته به ریاست سازمان تامین اجتماعی رسید. انتصابی که تا به امروز با مخالفت اصولگرایان و منتقدان احمدی نژاد رو به رو شده است. اما او آنقدر مستظهر به باندهای قدرت هست که ماه هاست به رغم همه مخالفت ها و وعده ها برای افشاگری ها در مسند خود مانده است و برای دیگران خط و نشان می کشد.

اوایل سال جاری، برخی از نمایندگان مجلس چون احمد توکلی و الیاس نادران سعی داشتند مساله مرتضوی را بدون استیضاح حل و فصل کند و از این رو بود که جلسات متعددی با او برگزار کردند. جلساتی که تنها یک ” قول شرف” به همراه داشت آن هم قولی که هیچ گاه عملی نشد.

اما بعد از اینکه اخباری از جلسات محرمانه او با نمایندگان به اصطلاح اصولگرا منتشر شد، مرتضوی اعتراف کرد که حداد عادل به او قول هایی داده که او بتواند بار دیگر به مسند ” قضاوت” خود بازگردد! همان مسندی که علاوه بر قتل زهرا کاظمی، خبرنگار- عکاسی که با ضربه مغزی کشته شد، شهادت دست کم سه شهید جنبش سبز -که در کهریزک بر اثر شکنجه جان باختند- را نیز در سیاهه پرونده خود دارد.

اما سعید مرتضوی گفته بود و تاکید دارد که این جنایات راهیچیک به تنهایی و سر خود انجام نداده است، و همانطور که نتوانست مسند سازمان تامین اجتماعی را به رغم “قول شرف” ترک کند، و باید به دستور مقام ” مافوق” عمل می کرد، در جنایت کهریزک هم بر اساس نوشته و دستور العمل شورای عالی امنیت عمل کرده است. همان حکمی که به امضای حسین نجات رسیده بود.

پس از آنکه دولت بمنظور حفظ سعید مرتضوی اقدام به تغییر اساسنامه سازمان تامین اجتماعی نمود، نوبت به نامه نگاری نمایندگان مجلس نهم به رئیس مجلس رسید و برخی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به لاریجانی ضمن اعتراض به اقدام اخیر دولت در اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تغییر نام آن خواستار بررسی مغایرت قانونی و لغو این مصوبه شده‌اند.

حسین نجابت، علی مطهری، الیاس نادران، مسعود پزشکیان، غلامرضا مصباحی‌مقدم، محمد دهقان، علیرضا زاکانی، عوض حیدرپور، سیدحسین دهدشتی و احمد توکلی ۱۰ نماینده‌ای بودند که در این نامه از رییس مجلس خواستند تا این مصوبه را طبق اصل ۸۵ و ۱۳۸ قانون اساسی لغو کند.

نمایندگان معترض در نامه خود به رییس مجلس با بیان اینکه این مصوبه دولت ناقض موادی از قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و در تعارض با برخی اصول قانون اساسی است، خطاب به لاریجانی نوشتند: به دنبال رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر غیرقانونی بودن نصب آقای سعید مرتضوی به مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی و رای به لغو حکم انتصاب وی، دولت تلاش غیرقابل قبولی را انجام داده است تا به شکل اصلاح اساسنامه صندوق و تغییر نام آن، از اجرای رای قطعی دیوان طفره رود.

با همه اقدامات صورت گرفته برای برکناری سعید مرتضوی متهم جنایت کهریزک وی همچنان در سمت خود باقی است و در مراسم بدرقه احمدی نژاد به عربستان نیز حضور داشت و عکس یادگاری گرفت. نمایندگان مجلس که قول داده بودند، طرح استیضاح سعید مرتضوی در اولین دستور کارهای مجلس نهم است، اینک گویی آن را به فراموشی سپرده اند و دولت تلاش دارد ماه های باقی مانده را با حفظ سعید مرتضوی قدرت نمایی کند و نشان دهد که احمدی نژاد تا آخر پشت سر مردانشان ایستاده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “رییس دیوان عدالت اداری: رای عزل سعید مرتضوی لازم الاجراست”

 1. احسان گفت:

  ایتطور که پیداست مرتضوی هرگز محاکمه نخواهد شد و یا اگر محامه شود نمایشی خواهد بود. چرا که چطور میشود یک جنایتکار تحت تعقیب قضایی که دیوان عدالت اداری او را از سمتش ازل کرده و قبل از آن هم بخاطر جنایات کریزک از مقام قضایی خود ازل شده باشد، امروز باز هم بر صندلی قدرت خود تکیه بزند؟!!
  غیر از آنکه مسئولین پیگیری کننده بدانند که او در دادگاه خواهد گفت که فقط مجری فرامین بوده!

 2. ناشناس گفت:

  دیگه حال آدم از همه چیز بهم میخوره. …

 3. ناشناس گفت:

  سوگلی نظام فقط مامور و معذور بوده. اون اصل کاری فعلا مشغول نمایندگی خدا رو زمینه

 4. ناشناس گفت:

  اقای رئیس دیوان عدالت اداری تو که رئیس دیوان عدالت اداری هستی که هوچ رهبر تو هم نخواهد توانست مرتضوی را از جایگاهش تکان دهد چون احمدی نزاد رهبر تو را هم نمک گیر کرده و اوامر غیر قانونی اخلاقی رهبر را اجرا کرده و در نتیجه اسناد اوامر غیر اخلاقی رهبر تو در جیب احمدی نزاد است رهبر معظم انقلاب از افشاگری محمود سابقا جانش می ترسد رئیس دیوان عدالت اداری اسمع افهم اذا جائک ملک الموت فقل کاره ای نبودم بیلمیرم این را جهت ثبت در تاریخ گفتم

 5. ناشناس گفت:

  رییس دیوان عدالت اداری: رای عزل سعید مرتضوی لازم الاجراست
  انگولکچی: آقا این قدر شعار نده. وقت عمل است و سرفرازی به قول حکیم طوس دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

 6. حسن گفت:

  حكومت و دولت قانون مدار يعني اين

 7. اگه آقا سعید محاکمه بشه فردا روز کی حاضر میشه براشون خوش رقصی کنه؟!

 8. Arya گفت:

  آقای احمدی نژاد باید مدیون سر سپرده و مزدوری چون مرتضوی باشد! او با رای های آبکی و ظالمانه اصلاح طلبان وطن پرست و مومن باله و بسیاری از منتقدین حکومت را به زندان انداخت. کهریزک را بنا نهاد ( آبروی حکومت رابرد با آن اعمال ننگینی که بر زندانیان رفت و تاریخ این اعمال را کثیف ترین اعمال یک حکومت با زندانیان و دربندیان ثبت نموده است) پس الان با چنگ و دندان از او دفاع میکند و صد البته اقای خامنه ای هم جرات ندارد روی حرف احمدی نژاد حرفی بزند! چون به هم وام داده اند. احمدی نژاد هم مزدور و سر سپرده وی است والان کمی دارد نافرمانی میکند!! و به مذاقش خوش نیامده به هر حال ، اگر مرتضوی که مهره ای سوخته است ولی خوب او هم آتوهایی از حضرات دارد . صد البته مزدور فرمانبرداری بوده و فقط مجری اوامر حاکمان در سرکوب خلق خدا و بیگناهان بوده است . الان که همه بسیج شده اند میگویند وی مجرم است و باید کنار برود – احمدی نژاد همچنان مصر است که مرغ یک پا دارد! اقا جان درایت به خرج بده و کسی که مورد نفرت مردم است را کنار بزن و ظاهر وجهه خود را حفظ کن. این درایت است نه عمل کردن چون فکر متعصب و یخ زده . مشابه عملکرد ایران در قبال حوادث سوریه. نباید دگم عمل کرد با استراتژی سیار داشت و منافع ملی را سرلوحه قرار داد. مصلحت ملی میگوید مرتضوی برو کنار!!! دوستانه نصیحت به شما اآقای احمدی نژاد – لطفن مرتضوی را از خدمات کشوری / دولتی و … معاف کن . تا بعدن تاریخ در مورد جرم هایش قضاوت میکند و خداوند رحمان بدست مردم قهرمان و عادل ایران زمین به سزای اعملش خواهند رسید. آمین.