سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیام‌های تسلیت تشکل‌ها و فعالان کارگری به آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان...

پیام‌های تسلیت تشکل‌ها و فعالان کارگری به آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان

چکیده :کارگران میهن مان، این هفته در میان همه نابرابری ها و بی عدالتی های زیستی، که سالهاست با آن دست به گریبانند، دگرباره شاهد مرگ بخش اعظمی از هموطنان و هم دردان خود بودند، مرگی که نابرابری ها زیستی و انسانی و چشم پوشی مسئولین کشور بر آن، در میزان و گستردگی این فاجعه نقش مهمی داشته است و دارد. تشکل های کارگری و فعالان جامعه کارگری علاوه بر حضورشان در امر کمک رسانی به صورت صدور بیانیه نیز مراتب همدردی خود را با خانواده های جان باختگان اعلام کرده اند....


کلمه – گروه کارگری: داغ جانکاه و مصیبت مرگ هم وطنان عزیزمان در زلزله آذربایجان، مثل همه فاجعه های که بی تدبیری مسئولین در گستردگی ابعاد آن نقشی اساسی دارد، همواره تازه خواهد بود.

عزیزانی که سالهای سال در عرصه تولید محصولات کشاورزی کار می کردند، ولی سهم آنها از زندگی حتی یک خانه امن نبود و هنوز در خانه هایی از جنس کاه گل و با ستون های چوبی زندگی می کردند. جنگ را تمام کرده بودیم، دولت سازندگی و اصلاحات سپری شد و دولت معجزه هزاره هم امد و سخن از مدیریت جهان کردند، سفینه به فضا پرتاپ شد، اما هنوز کشاورزان زحمت کش مان در خانه های زندگی می کنند که شیوه ساخت آنها به ده هزار سال قبل برمی گردد.

کارگران میهن مان، این هفته در میان همه نابرابری ها و بی عدالتی های زیستی، که سالهاست با آن دست به گریبانند، دگرباره شاهد مرگ بخش اعظمی از هموطنان و هم دردان خود بودند، مرگی که نابرابری ها زیستی و انسانی و چشم پوشی مسئولین کشور بر آن، در میزان و گستردگی این فاجعه نقش مهمی داشته است و دارد. تشکل های کارگری و فعالان جامعه کارگری علاوه بر حضورشان در امر کمک رسانی به صورت صدور بیانیه نیز مراتب همدردی خود را با خانواده های جان باختگان اعلام کرده اند.

فراخوان خانه کارگر برای کمک به زلزله زدگان

در پي وقوع حادثه دلخراش زمين‌لرزه در بخش‌هايي از آذربايجان، دبيركل خانه كارگر با صدور فراخواني از كارگران سراسر كشور براي كمك به اين مردم حادثه ديده دعوت كرد.

به گزارش ايلنا، در اين فراخوان آمده است: با عرض تسليت به بازماندگان حادثه ناگوار زمين‌لرزه آذربايجان شرقي و غربي و ابراز تاسف از درگذشت عزيزان هموطن، همدردي خود را با مردم غيور اين خطه اعلام مي‌داريم. از كارگران سراسر ايران اسلامي دعوت مي كنيم تا به ياري مردم شريف و مصيبت ديده اين حادثه هولناك بشتابند و از كمك به اين عزيزان دريغ ننمايند.

پیام تسلیت کمیته هماهنگی به خانواده های آسیب دیده در زلزله

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری نیز در پیامی به این مناسبت نوشت:

متأسفانه روز شنبه بر اثر وقوع زلزله در شهرها و روستاهای تابعه‌ی اهر، هریس و ورزقان از استان آذربایجان شرقی خانه‌های زیادی ویران گردید و تعداد زیادی از اهالی این مناطق کشته و زخمی شدند. این بلای طبیعی چون همیشه بیش‌ترین آسیب را به محرومان و زحمت‌کشان جامعه وارد کرد و باز هم این خانه‌های سست آنان بود که آماج هجوم بی‌رحم طبیعت گردید.

پدر علم زمین‌شناسی ایران بعد از این حادثه در نظری کارشناسانه اعلام کرد که: «در هیچ کجای دنیا زلزله 6 ریشتری کشته نمی‌دهد و و در نهایت حداکثر در چنین زلزله‌ای باید۱۰ نفر زخمی می‌شد»، اما این زلزله‌ی 6 ریشتری موجب ویران شدن خانه‌های حداقل 115 روستا گردید! در این میان آنچه قابل مشاهده و تحسین است تلاش جمعی افراد و جمع‌های مردمی است که دسته‌دسته برای کمک به زلزله‌زدگان به سوی این مناطق می‌شتابند و کمک‌هایی است که به شکل خودجوش جمع‌آوری شده و به آن مناطق ماتم‌زده ارسال می‌شود.

با این همه عمق فاجعه فراتر از این‌ها است و نباید به انتظار کمک‌های دولتی نشست که تا همین جا به علت کم‌کاری و بی‌تفاوتی حتا مورد انتقاد شدید برخی نمایندگان مجلس حاکمیت نیز قرار گرفته است! بلکه باید تلاش کرد تا با سازمان‌دهی کمک‌های مردمی درجهت کاهش رنج ودرد زلزله‌زدگان قدمی هر چند کوچک برداشت. ما اعضای کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های قربانیان این واقعه، دوشادوش سایر افراد و تشکل‌های مردمی تمام تلاش خود را در جهت کمک و یاری به این عزیزان انجام خواهیم داد.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
23 مرداد 1391

پیام تسلیت رضا شهابی به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی

رضا شهابی نیز در نامه ای از بیمارستان امام خمینی به زلزله زدگان آذربایجان تسلیت گفت. رضا شهابی از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه که چندی پیش حکم شش سال زندان وی در دادگاه تجدید نظر تائید شده بود. او در زندان دچار بیماری شد و در اعتراض به عدم رسیدگی به بیماری اش چندین بار اعتصاب غذا کرد. او هفته گذشته و در زمان وقوع زلزله در بیمارستان امام خمینی تهران بستری بود. او در پیام خود نوشت:

حادثه غم انگیز زلزله در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس موجب تاسف و تاثر جامعه بزرگ کارگری گردید . در درجه ی اول مسبب این گونه حوادث کوتاهی مسئولین حکومتی است چرا که در طول این سال ها علی رغم داشتن تجربه ی زلزله های رودبارو منجیل و بم و آسیب های بدون بازگشت آنها، برای مقاوم نمودن و رعایت اصول ایمنی در ساخت و ساز هیچگونه کار بنیادی انجام نداده اند.

ضمن ابراز همدردی و تسلیت به مردم شریف استان آذربایجان و ملت ایران برای بازماندگان صبر و اجر جزیل خواستارم و از تمام همشهری ها و مردم عزیز و تشکل های کارگری و مردمی، شخصیت های مردمی و آزادی خواه و نهادهای بین المللی و امداد رسانی داخلی و خارجی، عاجزانه تقاضا دارم در این گرمای طاقت فرسای تابستان با کمک های مالی، دارو، چادر، پتو، پوشاک و مواد غذایی، چراغ و والور به یاری مجروحین و زیر آوارمانگان و بی خانمان ها در شهرها و روستاهای اهر، هریس و ورزقان بشتابند.

رضا شهابی
کارگر زندانی، خزانه‌دار و عضو هیات‌ مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه
بیمارستان امام خمینی
23 مرداد 1391

همکاری کارگران با نهادهای امدادرسانی در مناطق زلزله زده

چنگیز قاسمی، رئیس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی، هم با اشاره به فعالیت کارگران برای امداد رسانی به زلزله زدگان روستاهای اطراف تبریز، به ايلنا گفت: بسياري از کارگران و کارفرمایان شهر تبریز با جمع آوری پول و كمك‌هاي مردمي تلاش دارند باري از دوش زلزله‌زدگان بردارند.

وی تصريح کرد: همکاری کارگران با هلال احمر و دیگر نهادهای امدادرسانی قابل تقدير بوده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.