سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هركس كه می‌گويد به کمک احتياج نداريم دروغ می‌گويد/ 4 نیاز اصلی زلزله زدگان...

هركس كه می‌گويد به کمک احتياج نداريم دروغ می‌گويد/ 4 نیاز اصلی زلزله زدگان

چکیده : کودکان بازمانده از حادثه زلزله ، به شدت آسیب روحی دیده اند و نیاز به امداد روانی دارند؛ از جمله یک کودک که 9 نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده ، از روز حادثه تا کنون قدرت تکلم خود را از دست داده است و برغم تلاش روستاییان ، حتی یک کلمه هم حرف نمی زند....


کمک های مردمی همچنان در حد زیادی به سمت این مناطق روانه است. بسیاری از این کمک ها توسط خود مردم و با خودروهای شخصی به دست آوارگان می رسد. با این حال در نحوه توزیع کمک ها مشکلاتی وجود دارد. نماینده اهر هم می گوید هركس كه می‌گويد به کمک احتياج نداريم دروغ می‌گويد.

هلال احمر در همه مناطق زلزله زده چادر زده و افراد بی خانمان را عمدتاً اسکان داده است. همچنین با کمک وزارت بهداشت ، نیازهای دارویی مردم نیز در حد مناسبی تأمین شده است.

یکی از مسائلی که مردم را به شدت می آزارد، فقدان یا کمبود شدید سرویس های بهداشتی صحرایی است. این معضل به ویژه در روستاهایی مانند زغن آباد که آسیب صد در صدی دیده اند ، بیش از بقیه جاها مشکل زاست.

به گزارش عصر ایران، کودکان بازمانده از حادثه زلزله ، به شدت آسیب روحی دیده اند و نیاز به امداد روانی دارند؛ از جمله یک کودک که 9 نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده ، از روز حادثه تا کنون قدرت تکلم خود را از دست داده است و برغم تلاش روستاییان ، حتی یک کلمه هم حرف نمی زند.

در چنین شرایطی نیاز مبرم به اعزام روانشناسان و مشاوران به مناطق زلزله زده وجود دارد تا بتوانند در کنار نیروهای امدادی ، آلام روحی بازماندگان و مخصوصاً کودکان را کاهش دهند.

پتو و لوازم گرم کننده بفرستید

در حالی که در بسیاری از مناطق کشور در این موقع از سال ، کولر روشن است ، شب های مناطق زلزله زده بسیار سرد است و مردم که در چادرها به سر می برند ، ناگزیرند برای گرم شدن ، از چند پتو استفاده کنند.
با توجه به این که پاییز نیز در راه است ، مردم که از نظر مواد غذایی و آب ، مشکل حادی ندارند ، نیاز شدیدی به پتو ، لباس گرم و لوازم گرمایشی دارند.

سرقت کامیون حامل چادر

در شرایطی که امنیت نسبی در مناطق زلزله زده وجود دارد اما به نظر می رسد برخی افراد یا باندهای تبهکار آرام آرام به سمت این مناطق راه افتاده اند و با رویکردی غیرانسانی ، از شرایط سوء استفاده می کنند.

یک امدادگر هلال احمر که نخواست نامش فاش شود گفت که روز چهارشنبه ، یک کامیون حامل چادرهای گرانقیمت که برای زلزله زدگان ارسال شده بود ، توسط افراد ناشناس در ورزقان به سرقت رفت. تا لحطه مخابره این خبر ، اطلاعی از این که نیروهای امنیتی توانسته اند این کامیون را پیدا کند یا خیر ، در دست نیست.

همچنین برخی افراد در منطقه پیدا شده اند که کار خرید و فروش چادر و اقلام امدادی را با قیمت های بالا انجام می دهند که به نظر می رسد این موضوع نیازمند رسیدگی فوری امنیتی است.

با توجه به این گزارش ، به طور خلاصه زلزله زدگان چهار نیاز فوری دارند:
-تقویت ضریب امنیتی
-پتو ، لباس گرم و لوازم گرمایشی
-مشاوران و روانشناسان
-سرویس های بهداشتی صحرایی

هركس كه می‌گويد به کمک احتياج نداريم دروغ می‌گويد

در همین حال نماینده اهر به آفتاب در خصوص عدم پذیرش کمک های خارجی می گوید: ما به كمك احتیاج داريم. ما به كمك انساني و به امكانات به لباس گرم به پتو و … احتياج ضروري داريم. هركس كه مي‌گويد كه ما احتياج نداريم دروغ ميگويد. در مورد اينكه كمك هاي كشور هاي خارجي پذيرفت نشده است بايد بگويم بعضي از اينها استعمار آني است. مثلا تركيه ميخواهد از اين قضيه بهره برداري سياسي بكند. ما در زلزله‌اي كه در تركيه رخ داد بي هيچ چشمداشتي خيلي به آنها كمك كرديم. اينها حالا دنبال اين هستند كه از اين قضيه بهره برداري سياسي بكنند و ايده‌هاي ناسيوناليستي خودشان را ترويج بكنند. اگر انساندوستانه بيايد ما خيلي استقبال مي‌كنيم.

عباس فلاح در مورد عدم مدیریت کمک های مردمی می گوید: نيازهاي اساسي كه البته هنوز برطرف نشده. نيازهاي اساسي تازه بعد از اين مي‌آيد. ما حداقل مي‌خواهيم يك مديريت شش ماهه در منطقه انجام بديم و امكانات بومي قطعا نمي‌تواند پاسخگوي اين نيازها باشد. در تمام روستاه ما حداقل دوتا كمپرسي لودر و بولدوزر داريم ولي كافي نيستند. ما روستاهايي داريم كه دويست يا سيصد خانوار دارد و همه چيزشان ويران شده و امكانات براي رفع بحران آنها كافي نيست. دستور داده شده كه مديريت به نوعي باشد كه تا دوماه كار اين صد و بيست روستا تمام شده باشد و مردم برگردند به زندگي عادي.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “هركس كه می‌گويد به کمک احتياج نداريم دروغ می‌گويد/ 4 نیاز اصلی زلزله زدگان”

 1. mamad گفت:

  خبر سرقت دروغه.
  با آبروی نجیب ترین مردم این کشور بازی نکنید.
  أگه یه سر به اونجا می زدید می فهمیدید چی میگم!
  براتون متأسفم.

 2. ناشناس گفت:

  دقیقا ! سرقت یک دروغه بزرگه تا دلیلی باشه برای امنیتی کردن منطقه و در اختیار داشتن کمک های رسیده !

 3. علی گفت:

  چی چی و دروغه ؟
  عزیز من تمام چادرهای آمریکایی که در زلزله ی بم بهشون داده شده بود توی بازارهای تهران به فروش میرفت .
  دروغه دروغه . همه چیز گل و بل بله نه ؟ مردم طوری شدن که عصا از کور میدزدن .
  بیدار شو عزیز جان .

 4. mamad گفت:

  علی جان، تو اصلا تو باغ نیستی، بی خیال.
  فروش چادر آمریکایی که اصلا به دست زلزله زده ها نرسیده بود، چه ربطی به دزد بودن زلزله زده ها داره؟؟؟!
  متأسفم برات رفیق.