سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حضور بی اثر ایران در اجلاس مکه؛ تعلیق سوریه از سازمان همکاری های اسلامی...

حضور بی اثر ایران در اجلاس مکه؛ تعلیق سوریه از سازمان همکاری های اسلامی

چکیده :در حالی که رهبران و مسئولان بیش از 40 کشور اسلامی به اتفاق تاکید داشتند که از دولتی که مردمش را می کشد، حمایت نخواهند کرد، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران گفته بود که تعلیق کردن سوریه غیرمنصفانه و غیرعادلانه است.وزیر خارجه کشورمان بدون توجه به کشتار بزرگ مردم در سوریه که سازمان ملل عامل آن را دولت بشار اسد معرفی کرده است بار دیگر بر حمایت از این دولت تصریح کرد و گفت: سوریه باید قبل از تصمیم گیری درباره این موضوع به کنفرانس دعوت می شد تا بتواند از خودش دفاع کند. ...


کلمه: اجلاس اضطراري سران سازمان همكاري هاي اسلامي با عنوان «همبستگي اسلامي» عضویت سوریه در سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی را در حالی به تعلیق در آورد که ایران تنها مخالف آن بود.

به گزارش کلمه، در حالی که رهبران و مسئولان بیش از 40 کشور اسلامی به اتفاق تاکید داشتند که از دولتی که مردمش را می کشد، حمایت نخواهند کرد، علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران گفته بود که تعلیق کردن سوریه غیرمنصفانه و غیرعادلانه است.

وزیر خارجه کشورمان بدون توجه به کشتار بزرگ مردم در سوریه که سازمان ملل عامل آن را دولت بشار اسد معرفی کرده است بار دیگر بر حمایت از این دولت تصریح کرد و گفت: سوریه باید قبل از تصمیم گیری درباره این موضوع به کنفرانس دعوت می شد تا بتواند از خودش دفاع کند.

سوریه که پیش از این از اجلاس سران عرب هم اخراج شده است، در حال حاضر در انزوای کامل بسر می برد و به جز ایران، روسیه و چین نیز این کشور حامیان او محسوب می شوند.

اکمل الدین احسان اوغلو دبیر کل سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در این نشست گفت “سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی برای رژیم هایی که مردم خود را می کشند جایی ندارد.”

در بیانیه ای که در پایان اجلاس منتشر شد آمده “مسلمانان دیگر نمی توانند حکومتی را بپذیرند که مردم خود را قتل عام می کند.”

این بیانیه که بیانگر نگاه کشورهای اسلامی به مساله سوریه است، نشان از اتفاق آرای مسلمانان جهان برای برکناری دولت بشار اسد است.

با این حال روز گذشته رسانه های نزدیک به حاکمیت با برجسته کردن سفر محمود احمدی نژاد به مکه تلاش داشتند، حضور ایران در این اجلاس را کلیدی و تعیین کننده ارزیابی کنند.

احمدی نژاد نیزمثل همیشه مدعی شده بود که توجه همه ملت هاي مسلمان به نتايج اين اجلاس بوده و دشمنان نيز عزم خود را براي به انحراف بردن اين اجلاس و هدايت آن به سوي منافع خود جزم كرده اند.

رسانه های حکومتی نیز مدعی شده بودند که حضور جمهوري اسلامي ايران در اجلاس مكه، مي تواند بسياري از نقشه ها و سناريوها درباره موضوع سوريه را خنثي نمايد.

احمدی نژاد بدون توجه به موضع گیری کشورهای اسلامی در محکوم کردن جنایت بشار اسد باز هم گفته بود: اگر بشار اسد حضور داشت همه برادران مسلمان با او صحبت کرده و با تبادل ‌نظر مسائل را پیش می بردیم!

اما حضور احمدی نژاد حتی یک روز پیش از اجلاس مکه در عربستان هیچ تاثیری برجای نگذاشت. او در حالی یک روز زودتر به این اجلاس شتافت که صدها روستای آذربایجان بر اثر زلزله 6.2 ریشتری ویران شده بود و صدها تن از مردم به زیر آوار مانده بودند.

سفر خارجی احمدی نژاد همزمان با زلزله آذربایجان انتقادات شدیدی را از سوی مردم و فعالان سیاسی و اجتماعی به دنبال داشت.

براساس این بیانیه شرکت کنندگان اجلاس خواستار توقف فوری خشونت ها در سوریه و به تعلیق درآمدن عضویت این کشور در سازمان شده اند.
این بیانیه در عین حال درخصوص رنج های مردم سوریه از کشتار و رفتار غیر انسانی ابراز نگرانی شدید می کند.

به گزارش بی بی سی، احسان اوغلو گفته این بیانیه پیامی جدی را از سوی جهان اسلام به حکومت سوریه خواهد فرستاد که “این جهان دیگر نمی تواند حکومتی را بپذیرد که با هواپیما، تانک و توپخانه سنگین مردم خودش را قتل عام می کند.”

به گفته آقای احسان اوغلو بیانیه سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در عین حال پیامی به جامعه بین الملل است تا بگوید: “مسلمانان به دنبال راه حلی صلح آمیز در سوریه و پایان خونریزی ها هستند و نخواهند گذاشت مشکل سوریه به درگیری مذهبی تبدیل گردد و به کشورهای هم جوارش کشیده شود.”

احمدی نژاد در بازگشت از عربستان نیز باز ادعا کرد که مواضع ایران در نشست اضطراری سازمان همكاری های اسلامی در مكه به درستی تبیین و اعلام شد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

20 پاسخ به “حضور بی اثر ایران در اجلاس مکه؛ تعلیق سوریه از سازمان همکاری های اسلامی”

 1. ناشناس گفت:

  مختصر آبرویی هم که در بین کشورهای مسلمان داشتیم در این کنفرنس از بین رفت. عربستان به تمام هدفهایش رسید و روسیاهی برای احمدی نژاد باقی ماند. آیا بهتر نبود سیاست به خرج داده و به بهانه زلزله آذربایجان اصلا در این اجلاس شرکت نکند؟ به سبب همین کارها بود که آقای عظما گفت عقاید ایشان با عقاید من بسیار نزدیک است و ما از ایشان خیلی خوشمان می آید؟؟ از اول شنیده بودیم که به دیوانه نه …. نه …. برای اینکه یک ذره آبرو برای آدم باقی نمیگذارد. حالا آقای عظما بخورید اینهم تحفه آرادان شما

 2. ناشناس گفت:

  مسلمان واقعى هم همانها هستند كه جان انسانها بيشتر از بقاى حكومت ها برايشان مهم است

 3. مهران گفت:

  حکومت ترکیه کم جنایتکاره ؟! اگر الان مردم کرد مقیم ترکیه که حدود 25 میلیون نفرند بگویند ما می خواهیم زبان خود را بیاموزیم ببینید قتل عام و کشتار کجاست در سوریه یا ترکیه …

 4. ناشناس گفت:

  کلمه واقعا براتون متاسفم که هنوز نفهمیدین دشمن کیه !! دشمن همون عربستان و آمریکاییه که پشت عربستانه !! همین عربستانی که تا دیروز مردم بحرین رو میکشت و صدای یکی از این سازمانهای حقوق بشری در نیومد .حالا عربستان شده ناجی مردم مظوم سوریه!!! خنده داره والله!! سوریه ضد اسرائیه همون اسرائیی که بمب روی سر فسطینی ها میریخت ! حالا می فهمین چرا عربستان میگه بشار بره برا اینکه به اسرائی کمک کنه تا درنهایت آمریکا هم از عربستان حمایت کنه !!

 5. ناشناس گفت:

  البته راه هیچ گفتگویی نباید بسته شود ولی جواب خونی را که اسد ریخته چه بدهیم؟؟؟؟

 6. ناشناس گفت:

  واقعا تا کی قرار است ما تحقیر شویم؟ نماینده یک ملت با لنگ به مصاحبه می رود؟ البته نماینده ما نیست ولی متاسفانه نام ایران عزیز را با خود یدک می کشد. تا کی می خواهید بگذارید این انسان بیمار پرچم ما را در کشورهای دنیا پایین بکشد؟ چه چیز را می خواهید ثابت کنید؟

 7. ناشناس گفت:

  عدم سیاست گذاری باعث فضاحتهای این چنین میگردد. کنفرانس برای سوریه راه می اندازیم کسی نمی آید و مایه خنده دیگران می شویم به کنفرانس دعوت می شویم می رویم و با حرکات عجیب و غریب مایه خنده دیگران میشویم تا کی باید زنگ تفریح دنیا باشیم؟ تا کی با ید نقش دلال فروش اسلحه امریکا به کشور های عربی را بازی کنیم؟ تا کی باید نقش قربانی را در امتیاز گیری روسیه از امریکا بازی کنیم؟ تا کی باید مردم هزاران مشکل را تحمل کنند ولی دلارهای نفتی به لبنان و فلسطین سرازیرشود؟ تا کی باید بجای دریافت غرامت از عراق پول و طلا را به آنها بدهیم؟ تا کی باید سران و رهبران گروههای فلسطینی را تامین کنیم و شاهد خیانت آنها باشیم؟ بیاییم اول به فکر این کشور و مردم آن باشیم بزرگترین پایگاه برای اشاعه فرهنگمان بها دادن به خودمان است نه از طریق رشوه سعی در یافتن دوست کنیم.

 8. ناشناس گفت:

  کلمه جان فقط میتونم بگم برای اینگونه تحلیل ها متاسفم

 9. دوستدار مهندس موسوی گفت:

  اینا چقدر بدبختن! باد به غبغب انداختن که عربستان ما رو دعوت کرده به اجلاس … ولی نمی دونستن که تو این اجلاس قراره قهوه ای بشن

 10. ناشناس گفت:

  دولت بشار و دولت احمدی نژاد فرصتهای بسیار مغتنمی برای اسرائیل هستند . چرا فکر می کنید بشار مخالف اسرائیل است؟ دولت بشار همانکاری را می کند که اسرائیل می خواهد و همانکاری را می کند که اسرائیل می کند (آدم کشی) تفاوتشان اینست که اسرائیل فلسطینیان را می کشد و بشار ملت خود را . هر دو مسلمانان را می کشند. هیچ فکر کرده اید که دولتهایی که روسیه از انان حمایت می کند چه دولتهای کثیفی هستند. پر واضح است که آمریکا دنبال منافع خودش است لیکن آیا روسیه دنبال منافع ایرانیان و سوریه است؟؟؟؟

 11. ناشناس گفت:

  برادران عزیزی که با فیلتر شکن میائید تو سایت کلمه و اونو آمریکائی و غربزده و …. تلقی می کنید! مگه نمیدونید علمای عزیزتون استفاده از فیلترشکن رو حروم اعلام کردن برااادر!!!

 12. سبز گفت:

  بشاراسدیک حیوان واقعی است.این فرزند همان پدرکثیفی است که دستش به خون بیست هزار سوری (مردم خودش) آلوده است.شما ازاسراییل ایراد میگیریدکه دولتی یهوداست اینها ادعای مسلمانی دارندواینقدر آدم میکشن.والا اسراییل سگش به اینها شرف دارد.درضمن آقای محترم همین امروز اسراییل بلندیهای جولان را به سوریه پس بدهد بشار اسد حامی پروپاقرصش میشه.

 13. جالب! گفت:

  حضرات جوری از فلسطین حمایت میکنند که گویی از فلسطینی ها هم فلسطینی ترند!مجموع کشته های فلسطین از ابتدا تا حال نزدیک به 7500 نفر میباشد که درمقابل 18000 نفری که آقای بشار کشتند ناچیز به نظر می آید،در ضمن شمایی که ادعای حمایت از مسلمان را در اقصی نقاط جهان داری چگونه است که وقتی شیعیان در منطقه قره باغ توسط ارمنی ها نسل کشی شدند و فریاد میزدنند که ای شیعیان ایرانی به داد ما برسید ارمنی ها ما را میکشند و مساجدمان را آخور اسب هایشان کردند خونتان به جوش نیامد!؟حالا هم آذربایجان بهترین کار را کرد که با اسرائیل قرارداد نظامی بست تا از خاکش بهره نظامی ببرد،چطور در آن زمان آقای هاشمی به ارمنستان سلاح میداد و به آذربایجان سیب زمینی صادر میکرد؟پس ادعای حمایت از مسلمان را نکنید این که هم فرقه ایه ما در کنار گوشمان نسل کشی شود کم نیست…برای اطمینان خاطر از گفته هایم کافیست کلمه ی “قره باغ” را در گوگل جستجو کنید…پس کاسه داغ تر از آش نشوید برای فلسطین..میانه رو باشید…مکرو و مکر الله ولله خیر الماکرین

 14. Arash گفت:

  Salam.

  This Site just repeats all the BIG LIES wich we hear everyday AT BBC AND CNN AND ALL THE WESTERN MEDIA!!! YOU ARE ALL LIERS
  !!!

  COUNTRIES LIKE SAUDI ARABIA, TURKEY AND QATAR ARE KILLING THE PEOPLE IN SYRIA BY SUPPORTING THE TERRORISTS In SYRIA.

  RUSSIA, CHINA, AND IRAN ARE THE ONLY TRUE FRIENDS OF SYRIA!!!!

 15. محسن گفت:

  برادران زحمتکش کلمه:نکته ای توجهم راجلب کرده که بسیاری ازاخباروگزارشهای کلمه بنظرمیرسد عیناعبارات وجمله بندیهای بی بی سی فارسی هستندوکیست که نداند راه وهدف ماکه اصلاحات است بااهداف بیبیسی تفاوت ماهوی دارد.وآنهااخباروتفاسیرشان راموزیانه بشکلی بیان میکنندکه مخاطب برداشتهای موردنظرشان را داشته باشد.بهتراست زحمتکشان سایت دقت نظربیشتری داشته ودر دام اخبار جهت دار آنها نیفتند.چراکه راه ما از راه آنها زمین تا آسمان تفاوت دارد.انشاءالله این تذکرمکدرتان نکرده باشد

 16. ناشناس گفت:

  نایافته دم، دوگوش گم کرد. از این در رانده از آن در مانده، هم آبرویش در عربستان رفت هم مردم ایران به ویژه آذربایجانی های عزیز متوجه شدند که تا چه این بابا بی حقیقت و دروغگوست. با لباس کردی پوشیدن و ترکی صحبت کردن نیست. آدم باید آدم باشد.

 17. mohammad گفت:

  اینها مردم خودرابه نام اسلام بی رحمانه می کشندوشکنجه می کنند وعین خیال شان نیست تاچه رسبد به مردم سوربه

 18. taraneh گفت:

  خب معلومه که یه جنایتکار از یه جنایتکار دیگه حمایت میکنه. اگه موج سبز هم به اعتراضاتش ادامه میداد این آقایون ابایی نداشتن که مثل اسد با تانک بیان تو خیابون. منتهی ما نمیخوایم مملکتمون متل سوریه بهم بریزه و جنگ داخلی بشه چون به نفع هیچکس نیست. و الا کی میخواد یکی مثل احمدی نژاد یا حدادعادل یا بدتر از اونا رئیس جمهورش باشه؟؟! اگه احمدی نژاد از اسد حمایت نکنه منافعش تو منطقه به خطر میفته الانم دیگه نه راه پس داره نه راه پیش چون از اول حمایتشو از اسد اعلام کرده (و با کمک به اون در کشتار مردم عملیش هم کرده)و مخالفا هم حاضر نیستن حتی اگه حکومت رو بدست بگیرن با اینا سازش کنن.
  حالا همه رو ول کن بچسب به رئیس جمهور عزیزمون که مردم زلزله زدرو ول کرده رفته زیارت بدون حتی یک تسلیت …!

 19. ناشناس گفت:

  ادم کش و ضد مردم چه اسرائیل باشد چه اسد چه خامنه ای و صدام فر قی ندارد .بخدا اینقدر در زندان های اسرائل ازادی و امکا نات به همان عرب ها می دهند که در زندان های وحشت ایران و شکنجه گاه های اسد بر عکس مسلمانان را می کشند به نام مسلمانی و دین

 20. ناشناس گفت:

  دیگر بر همه آشکار شده است که اینها نه مسلمانند و نه بویی از اسلام برده اند. دکان را بعنوان تابلو و دکان دونبشی وسیله و ابزار کسب خود قرار داده اند و با آن مردم را خام می کنند. البته فکر می کنند که مردم را خام کرده اند. مردم هم اینها را دست انداخته اند. برای آنکه جواب شرعی داده باشند میگویند نه خیر آقا آب نبود در بطری گلاب بود. اینها خودشان هم میدانند که دیگر حنایشان پیش مردم رنگی ندارد. از اول هم مردم ما حقه بازی این جماعت را میدانستند. اینهمه ضرب المثل ها و اصطلاحات که بی خود و بی جهت بوجود نیامده است “کلاه شرعی” ….. اسلام را دام ریا و تزویر قرار داده اند. “دام تزویر نکن قران را” یا “در میخانه ببستند خدایا مپسند که در ریب و ریا بگشایند” را من که نگفته ام ششصد اندی سال پیش حافظ عزیز و باهوش و دانا سروده است. … بیخود نیست که بارها هجوم برده اند که مدفن او را با خاک یکسان کنند و چند بار هم کرده اند.