سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » انتقاد پگاه آهنگرانی از صدا و سیما: تلویزیون در خبررسانی زلزله مردد و دو دل است...

انتقاد پگاه آهنگرانی از صدا و سیما: تلویزیون در خبررسانی زلزله مردد و دو دل است

چکیده :در اين ميان فقط برنامه نود است كه بار ديگر جور بقيه بخش‌هاي سازمان عريض و طويل را مي‌كشد و با كمك ورزشكاران و درگير كردن مردم به وسيله پيامك‌هاي برنامه‌اش فضايي به وجود مي‌آورد كه آدم احساس مي‌كند تلويزيون چقدر مي‌تواند موثر باشد و باز اين دريغ مي‌ماند از رفتار رسانه‌يي كه مي‌توانست ملي باشد....


پگاه آهنگرانی هم در خصوص عملکرد صدا و سیما در مورد زلزله انتقاد دارد و معتقد است: در روز اول كه تلويزيون اصلا خبردار نيست كه به كسي خبر بدهد و مشغول پخش سريال‌هاي بي‌مزه و طنزهاي آبكي و مسابقات كهنه المپيك است و در اين خلا، شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي خارجي فضاي اطلاع‌رساني را پر مي‌كنند.

او می نویسد: صدا و سيما رسانه ملي است. روزي چند بار اين جمله را از در و ديوار و گوشه و كنار مي‌شنويم. در بخشي از اين مملكت فاجعه‌يي رخ مي‌دهد كه صدها تن كشته و چند هزار نفر زخمي و چندين هزار نفر بي‌خانمان مي‌شوند. ظاهرا اين حادثه ابعاد ملي دارد. در اين مواقع سرعت عمل و موقع‌سنجي بسيار چاره‌ساز و كارآمد است و مي‌تواند خسارات فاجعه را كمتر كند. تلويزيون با پوشش همه‌گيري كه دارد مي‌تواند از هر ارگاني موثرتر باشد ولي در عمل چه مي‌شود؟

در این یادداشت که در روزنامه اعتماد منتشر شد، آمده است: در روز اول كه تلويزيون اصلا خبردار نيست كه به كسي خبر بدهد و مشغول پخش سريال‌هاي بي‌مزه و طنزهاي آبكي و مسابقات كهنه المپيك است و در اين خلا، شبكه‌هاي اجتماعي و رسانه‌هاي خارجي فضاي اطلاع‌رساني را پر مي‌كنند. تلويزيون حالا مي‌خواهد آرامش بدهد و تنش ايجاد نكند تا آب در دل بينندگان محترم تكان نخورد ولي نمي‌داند كه تلاش براي كمك‌هاي فوري به مصيبت‌ديدگان اولويت بيشتري دارد و بسيار حياتي است و شايد هم مي‌داند ولي در تصميم‌گيري مردد و دو دل است كه وظيفه‌اش اطلاع‌رساني و جذب كمك است يا كنترل عواطف و احساسات مردم.‌ آش آنقدر شور مي‌شود كه رييس و نمايندگان مجلس هم صدايشان درمي‌آيد از اين همه كفايت. بعد از دو روز گزارشي پخش مي‌شود از مناطق زلزله‌زده كه از وزير محترم بهداشت مي‌پرسند اوضاع چطور است؟

در پایان این نوشتار آمده است: ايشان مي‌فرمايند بحمدالله كار كمك‌رساني انجام شده و الان مشكل فقط كفن و دفن اموات است يعني دو روزه معلوم شده كه ديگر كسي زير آوار نمانده و فقط مساله خاكسپاري قربانيان است. در گزارشي ديگر يكي از مقامات محلي خيلي خونسرد و بي‌تنش به همه اطمينان مي‌دهد كه اوضاع مرتب است و حتي تولد نوزادي را در چادري شيك و تميز براي انبساط خاطر بينندگان عزيز نشان مي‌دهد تا نكند اوقات‌شان مكدر شود و در اين ميان فقط برنامه نود است كه بار ديگر جور بقيه بخش‌هاي سازمان عريض و طويل را مي‌كشد و با كمك ورزشكاران و درگير كردن مردم به وسيله پيامك‌هاي برنامه‌اش فضايي به وجود مي‌آورد كه آدم احساس مي‌كند تلويزيون چقدر مي‌تواند موثر باشد و باز اين دريغ مي‌ماند از رفتار رسانه‌يي كه مي‌توانست ملي باشد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “انتقاد پگاه آهنگرانی از صدا و سیما: تلویزیون در خبررسانی زلزله مردد و دو دل است”

 1. ناشناس گفت:

  دقیقا چه تضمینی وجود داره که اگه در جاهای دیگه ایران هم اگه زلزله یا هر اتفاق طبیعی و یا حتی غیر طبیعی مثل حتی جنگ رخ بده صداسیما همچین کاری نکنه و اخبارش رو سانسور کنه من که بعد سه سال که تلوزیون نمیدیدم و این اواخر بعضی برنامه هاش رو تک و توک میدیدم اما دیگه دوباره بطور کامل دیدن این صداسیما رو میذارم کنارم و عطاش رو به لقاش بخشیدم همون ماهواره و رسانه شیطان برام بسه.
  رسانه ملی وجود نداره رسانه تفرقه افکنه

 2. سربازگمنام جنبش سبز گفت:

  با تأسی ازشیربه بندکشیده شده ‘ عالی پیام عزیز ‘
  عظمای ولایت که شهیرالادب است !
  غرق در بحرگرفتاری خلق عرب است !
  بس دیر بدانست که اهر زلزله شد!!!!!
  ازبس که گرفتار دمشق و حلب است!!!!!
  هموطن آذری رنج و ماتم تو رنج و ماتم ایران است

 3. ناشناس گفت:

  متاسفانه ضرغامی در یک پست ناشایست قرار گرفته. ایشان آنقدر در هزارتوی قدرت پیچیده شده که وظیفه رسانه ای خودش رو فراموش کرده. بنظر من صدا و سیمای فعلی اصلا ملی نیست و ابزاری شده در دست حاکمیت. مردم هم با حرکتهای خودجوش می خواستند همین بی کفایتی را نشان دهند. حالا این صدا و سیما بود و نبودش به چه کار این مملکت میاد؟ اینجا امریکا نیست که مردم تحت تاثیر رسانه قرار بگیرند. اینجا ایران است!

 4. قلم فرانسه گفت:

  ” آفتاب: امام جمعه تبريز گفت: شهادت مي‌دهم که رسانه ملي در مساله زلزله سنگ‌ تمام گذاشته و در شبكه‌هاي استاني بويژه سهند و سراسري خوب عمل کرده است.”

  روباه را گفتند شاهدت کیست ؟! گفت دم مبارکم. آقای امام جمعه شما خیلی هم تقصیر ندارید چون اساسا نمی دانید وظیفه رسانه آن هم از نوع ملی آن هم در شرایط بحران طبیعی یعنی چه !

  ولی تقصیر شما در آن شهادتی است که می دهید ! در عجبم از افرادی که نماز می گذارند با امامت شما ! امامتی با این همه عدالت ! قلم فرانسه

 5. ناشناس گفت:

  آآقایان همه چیز را سیاسی می دانند حتی بلایای طبیعی را!!!
  ار بس که به خود شک دارند…

 6. kassra گفت:

  به نظرم پوشش تلویزیون خیلی هم خوب بوده،اصلا چه طوره یه ویژه برنامه بزارن تا بگید که خوبه.متاسفانه اونقدر خبرا و تحلیلای مسموم این سایت و شبکه های خارجی رو گوش کردید که چشم و گوشتون بسته شده.دلتون رو هم خوش کردید به چندنفر که همیشه ی خدا ناراضین. (هرچند نظرم رو نمایش نمیدن.)

 7. ناشناس گفت:

  سی و چند سال است که مردم از دست این رادیو تلوزیون متحجر بی منطق و در خدمت جهل و استبداد خسته شد ه اند .اگر یک فلسطینی سرما خوردگی داشته باشد می گویند اسرا ئیل و امریکا توطئه کرده اند و گزارش پشت گزارش و خبر پشت خبر و چند مزدور هم می اورند که تحلیل و ثا بت کنند امریکا و اسرائیل باعث سر ما خوردگی ان فلسطینی شده است اما خبر های کشور خود مان را حتی خبر های زلزله که یک امر طبیعی است را
  کش نمی دهند و هر گونه ظلم را هم به دگر اندیشان در زندان ها و شکنجه گاه ها روا می دانند