سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حوادث روانی و اجتماعی بعد از زلزله نیازمند مدیریت صحیح است...

حوادث روانی و اجتماعی بعد از زلزله نیازمند مدیریت صحیح است

چکیده :افرادی که در خدمت رسانی و امداد به مردم آسیب دیده و خسارت دیده کمک می‌کنند نیز باید از نظر روحی و جسمی از استواری برخوردار باشند و بخش امداد و نجات نیز مانند افراد آسیب دیده در معرض ابتلا به آسیبهای روحی هستند. ...


رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نسبت به ابتلاء بازماندگان حادثه زلزله به آسیب‌های روحی و اجتماعی هشدار داد و گفت: در حوادث و سوانح طبیعی مانند زلزله خسارت‌هایی است که کمتر دیده می‌شود و آن آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از این سوانح است.

سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌و‌گو ایلنا در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی ناشی از وقوع زلزله گفت: در سوانح و حوادث طبیعی مانند زلزله اخیر با چند نوع خسارت مواجه می‌شویم، متاسفانه هم تلفات جانی اتفاق می‌افتد و هم خسارات مالی و بخشی هم خسارت‌هایی است که کمتر دیده می‌شود و آن آسیب‌های اجتماعی و روانی ناشی از این سوانح است.

وی با هشدار نسبت به ابتلاء بازماندگان حادثه زلزله به آسیب‌های روحی و اجتماعی ادامه داد: حوادث و بلایای طبیعی به طور مشترک این عارضه را به دنبال دارند و افرادی که در حادثه بودند، کودکانی که بی‌سرپرست می‌شوند و افرادی که همسر خود را از دست می‌دهند به آسیب‌های اجتماعی دچار خواهند شد.

وی تاکید کرد: برخی از افرادی که در این حادثه تلخ دچار معلولیت جسمی می‌شوند نیز دچار افسردگی می‌شوند که باید مورد توجه قرار بگیرند، به ویژه کودکانی که هم معلول می‌شوند و هم سرپرست خود را از دست می‌دهند.

موسوی چلک اضافه کرد: برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی بعد از وقوع زلزله، سیل و حوادث و بلایا باید برنامه ریزی شود و اخیرا سازمان مدیریت بحران طرح جامع بازتوانی افراد بازمانده از بلایای طبیعی را تدوین کرده‌اند که انجمن مددکاران اجتماعی نیز در نگارش آن نقش داشته است که اقدام خوب و موثری است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی تصریح کرد: اگر به موقع به افراد در معرض آسیب رسیدگی نشود، ممکن است برخی از نوجوانان و افرادی که خانواده خود را از دست می‌دهند به استعمال مواد مخدر روی بیاورند و اگر اقدامات موثری برای حمایت از این افراد صورت نگیرد شاهد افزایش جرایم در این مناطق خواهیم بود.

وی گفت: حوادثی مانند زلزله مسیر زندگی افراد را تغییر می‌دهد و بسیاری از آسیب‌ها در زمان وقوع حوادث دیده نمی‌شود اما بعد‌ها نمایان می‌شود و قطعا این افراد علاوه بر امداد رسانی‌های اورژانس به حمایت اجتماعی نیازمندند.

وی ادامه داد: افرادی که در خدمت رسانی و امداد به مردم آسیب دیده و خسارت دیده کمک می‌کنند نیز باید از نظر روحی و جسمی از استواری برخوردار باشند و بخش امداد و نجات نیز مانند افراد آسیب دیده در معرض ابتلا به آسیبهای روحی هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “حوادث روانی و اجتماعی بعد از زلزله نیازمند مدیریت صحیح است”

 1. طنز نویس گفت:

  حضور محترم مقام معظم رهبری
  حضرت آیت الله (امام) خامنه ای

  موضوع : زلزله آدربایجان

  با سلام

  احتراما باستحضار میرساند که در استان آذربایجان شرقی واقع در شمال ایران حد فاصل دریای خزر و ترکیه ( از سوریه و لبنان و فلسطین دور است ولی به عراق نزدیک) زلزله ای رخ داده که باعث تلفات و جراحت تعداد زیادی از ایرانیها شده خانه های آنان نیز ویران گشته نیاز مبرم به کمک دارند. خواهشمند است رسیدگی فرمایید آبروی ما در خطر است و ما داریم از خجالت آب میشویم.
  در انتها چنانچه نیاز به کمک معنوی ما داشتید همانطور که در حوادث بعد از انتخابات 88 در خدمت بودیم باز هم در خدمت هستیم. شما لب مبارک را تر بفرمایید.

  با تشکر

  جمعی از سوریها، عراقیها، فلسطینیها، امریکای جنوبیها، افریقای جنوبیها،بوسنیاییها،جزیره قمریها، روسهاو چینیهای متقاضی مسکن مهر و بازماندگان ساکن در آپارتمانهای بازسازی شده در لبنان بعد از جنگ 33 روزه

  رونوشت: حاج محمود احمدی نژادو منسوبین و منصوبین