سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » زلزله در آذربایجان؛ احمدی نژاد در عربستان...

زلزله در آذربایجان؛ احمدی نژاد در عربستان

چکیده :در شرایطی که درباره عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله شده حرف ها و حدیث های زیادی وجود دارد و هنوز تعدادی از هموطنانمان احتمالا در زیر آوار مانده اند و نیازمند کمک هستند ، رییس هیات دولتی که این فاجعه در آن رخ داده تازه یک روز زودتر از موعد مقرر پای در راه یک سفر خارجی گذاشته است که اساسا حتی در صورت عدم وقوع این فاجعه نیز رفتن به چنین سفری از سوی بسیاری از ناظران سیاسی زیر علامت سوال بزرگی است....


سفر آقای احمدی نژاد به عربستان به همراه نزدیک ترین یاران سیاسی خود، از جمله بقایی ومشایی و چند تن از وزرای کابینه، “یک روز زودتر از موعد اجلاس عربستان” در شرایطی که حتی دو روز هم از از فاجعه زلزله در استان آذربایجان شرقی با آن هم کشته و مجروح و بی خانمان ، نگذشته ، شگفتی جدیدی در برابر دیدگان مردم قرار داده است.

در شرایطی که درباره عملیات امداد و نجات در مناطق زلزله شده حرف ها و حدیث های زیادی وجود دارد و هنوز تعدادی از هموطنانمان احتمالا در زیر آوار مانده اند و نیازمند کمک هستند ، رییس هیات دولتی که این فاجعه در آن رخ داده تازه یک روز زودتر از موعد مقرر پای در راه یک سفر خارجی گذاشته است که اساسا حتی در صورت عدم وقوع این فاجعه نیز رفتن به چنین سفری از سوی بسیاری از ناظران سیاسی زیر علامت سوال بزرگی است.

در همه جای دنیا رسم معمول این است که وقتی حادثه ای غیر مترقبه روی می دهد سران و رهبران آن کشورها اگر در سفر باشند ، لااقل برای نمایش همدردی و نشان دادن این مساله که در کنار آلام مردم خود هستند ، برنامه های خود را نیمه کاره رها کرده و به محل حادثه و یا لااقل دفتر کار خود می روند تا از نزدیک بر عملیات امداد و نجات نظارت کنند و شخصا پیگیر ماجرا شوند.

مثال های زیادی را می توان در این زمینه ذکر کرد ، همین چند روز پیش باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا که برای یک سفر انتخاباتی به یکی از ایالت های آمریکا رفته بود پس از حادثه تیراندازی در سینمایی در کلرادو که به کشته شدن 14 شهروند آمریکایی انجامید برنامه خود را سریعا قطع کرد و به کاخ سفید بازگشت .

سال گذشته حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان هنگامی که برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای به چین رفته بود پس از حادثه کشتار غیر نظامیان افغان به دست نیروهای آمریکایی در ولایت لوگار ، سفر خود را نیمه تمام گذاشت و به کابل بازگشت. کرزای در دسامبر سال گذشته میلادی نیز که به چند کشور اروپایی سفر کرده بود پس از وقوع چند انفجار انتحاری در روز عاشورا که به کشته شدن دهها تن از شیعیان عزادارکشورش انجامید سفر خود را نیمه تمام گذاشت و به کشورش بازگشت.

همین چند هفته پیش رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه وقتی هواپیمای این کشور توسط سوریه سرنگون شد ، در یک سفر رسمی در برزیل بود و پس از این حادثه سفر خود را نیمه تمام گذاشت و به آنکارا بازگشت.

اینها در حالی است که در تمام مثال های مورد اشاره حوادثی رخ داده و تمام شده بودند در حالی که وقتی زلزله ای شدید و پر تلفات به وقوع می پیوندد ، تازه مشکلات و مصائب شروع می شود و باید نیاز دهها هزار انسان بی خانمان به دریافت مداوم و روزانه مواد غذایی ، سوختی ، درمانی و بهداشتی ، آب ، پتو ، چادر و… تأمین شود.

در چنین شرایطی آقای احمدی نژاد شال و کلاه کرده است و به سفری غیر ضرور خارجی رفته است که حتی اگر در صورتی که زلزله هم نمی آمد ،

کارشناسان و صاحب نظران بسیاری معتقد بودند که احمدی نژاد نباید به چنین سفری برود چرا که تنها 3 هفته دیگر کشورمان میزبان برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران است و آقای احمدی نژاد از ملک عبدالله پادشاه عربستان برای شرکت در این نشست دعوت کرده است در حالی که خبرهای رسیده از منابع دیپلماتیک حاکی است که پادشاه عربستان به تهران نخواهد آمد و حتی خبرهای غیر رسمی حاکی است که دولت ریاض در حال رایزنی با سران دیگر کشورها برای مجاب کردن آنها برای عدم شرکت در نشست تهران است!

باید از آقای احمدی نژاد پرسید: وقتی برای دعوت از پادشاه عربستان نماینده ای به این کشور نمی فرستد و سفیر کشورمان در ریاض دعوت نامه ملک عبدالله را به دولت عربستان تقدیم کرده ، و این مساله خود گویای سطح روابط دو کشور است ، آقای احمدی نژاد با چه توجیهی برای شرکت در نشست عربستان ،رأساً و آن هم با هیاتی عالیرتبه به مکه می رود؟!

وانگهی اگر آقای احمدی نژاد حرف یا طرحی برای ارایه درباره بحران سوریه داشت چرا دو سه روز پیش که نشست مشورتی تهران درباره بحران سوریه برگزار شد و میهمانان نشست به حضور او برده شدند تا برایشان سخنرانی کند حتی یک کلمه درباره سوریه حرف نزد؟!

چرا وقتی سعودی ها نه در اجلاس مشورتی تهران درباره سوریه شرکت کردند و نه معلوم نیست که ملک عبدالله دعوت ایران را خواهد پذیرفت یا نه ، آقای احمدی نژاد با شرکت در نشست مکه به این اجلاس عربستانی ها وزن و وجاهت بیشتری بدهد ؟!

همچنین نکته مهمی که نباید بدان بی توجه بود این است که این اجلاس صرفا یک نشست چند جانبه درباره بحران سوریه است ، نه سفری دوجانبه که طی آن ، وزرای مختلف دو طرف ، در زمینه های مختلف اسناد همکاری مبادله کنند. لذا هیچ ضرورتی نداشته که احمدی نژاد این همه وزیر و معاونش را با خود ببرد و اعتباری بیشتر به سعودی ها بدهد!

نکته جالب توجه این که احمدی نژاد و دولتمردان همراهش ، یک روز زودتر به عربستان رفته اند تا روز قبل از اجلاس را در مدینه بگذرانند و زیارت کنند و بعد ، به مکه بروند و در نشست عربستان شرکت کنند! و البته هیچ کس از این دولت انتظار ندارد پاسخ بدهد که در این شرایط ، آیا رفتن به مناطق زلزله زده واجب بود یا زیارت مستحبی در مدینه؟ مهم این است که احمدی نژاد هنگام ترک تهران مژده داده است که نائب الزیاره همه مردم ایران خواهد بود!

منبع: عصر ایرانDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

21 پاسخ به “زلزله در آذربایجان؛ احمدی نژاد در عربستان”

 1. ناشناس گفت:

  متاسفم برا خودم تو کشوری زندگی میکنم که رئیسش یه همچین ادمیه

 2. ناشناس گفت:

  از دولت کودتا که بدون رای مردم بر مسند بشیند و خواست مردم نباشد و توانایی اداره یک نانوایی رو هم نداشته باشد غیر این عجایب ازش انتظاری نمیرفت

 3. ناشناس گفت:

  شاید رفتن ایشان به مکه با مسئله ظهور ارتباط داشته باشد.

 4. ناشناس گفت:

  شاید رفتن ایشان به مکه با موضوع طهور ارتباط داشته باشد که نمی توانست از آن منصرف شود.

 5. تورک گفت:

  این کشور درست بشو نیست باید چوب بالای سرش باشد
  مردم آذربایجان در عزا و دولت این آقا در حال و هوا

 6. اکبر گفت:

  احمدی نژاد دوره اش در حال اتمام است وچون میداند که مورد غضب است ویارانش هم امکان انتخاب ندارند پس دیگر نیازی به مردم ندارد که با فریب وتطمیع و بازدید از انها رای جمع کند و چون شهوت مسافرت و ان هم از نوع مجانی اش را دارد با کوچکترین بهانه فورا با ایل وتبار به مسافرت می رود

 7. مادرسبز گفت:

  ننگ بر این رئیس دولت ننگ بر این مسولین بی کفایت ننگ بر اقای این ها

 8. j.sassani گفت:

  باحترام.بخشی.از.مملکت.ومردم.مظلوم.ان.زیر.اوارهای.زلزله.مانده.اند..انوقت.دکتر.رفته.عربستان.نه.برای.زیارت.بلکه.معذرت.خواهی.از.شاه.انجا.چون.دکتر.ازبس.همه.جهان.را.تهدید.به.نابودی.کرده.وموشک.هاشو.به.رخ.ملتهای.دنیا.کشیده.حالا.رفته.از.ملک.عبداله.عذرخواهی.کند.هیچ.کس.ناراحت.نشود.ازحرف.درست..ایا.انقدر.که.برای.بشار.اسد.قلب.اقادکتر.می.طپد.برای.زلزله.زدگان.اذربایجان.که.زن.ومرد.و.کودکان.هموطنمان.درزیر..اوار.خانه.هایشان.مانده.اند.میطپد؟.نه.هنوز.مردم.زلزله.زده.بم.خانه.هاشان.درست.نشده.اما.فاز.اول.خانه.های.ساخته.شده.در.ونزویلا.تحویل.مردم.انجاشد.380.دستگاه.خانه.برای.فقرای.شهر.کاراکاس.جمعا.5000.دستگاه.خانه.رایگان.قراراست.درانجا.ساخته.شود.ای.مردم.ایران.منتظر.کمک..دولت.ننشینید.خودمان.باید.هموطنان.اذربایجانی.مان.را.یاری.دهیم.

 9. ناشناس گفت:

  مردم متوجه شوند و دیگر گول ظاهر افراد را نخورند. احمدی نژاد یک شو من است و فقط دوست دارد روی سن برود!

 10. ناشناس گفت:

  بره دیگه بر نگرده….به حق رسوالله

 11. م م گفت:

  متأسفانه در کشور ما گویا آدم قحطی است ، احمدی نژاد مردم را به هیچ حساب میکند و میرود نوکری اعراب و میر حسین موسوی نیز از مردم خرج کرده و به کشتن میدهد برای کسب مقامی که میتوانست از آن چشم پوشی کند…. و کسان دیگر
  میدونم این پیام پخش نمیشود ولی بدانید که همه شون سرو ته یک کرباسن و به فکر خود چون ملت قدر خود را نمیداند والا هیچ کس شاید برای این ملت دل نمیسوزاند….

 12. ناشناس گفت:

  آمریکا بد است ولی نه برای سفر به نیویورک و سیاحت.انگلیس بد است ولی نه برای تفریح و خرید.عربستان بد است ولی نه برای زیارت و سیاحت!

 13. ناشناس گفت:

  موسوی از مردم است و یکی از شهدای جنبش سبز خواهر زاده ایشان است که روز عاشورا ترور شد. قابل توجه م م. ما هنوز آلزایمر نگرفته ایم!!!

 14. ناظر گفت:

  رفته مدینه برای شفای مصدومان و آمرزش در گذشتگان دعا کند . تازه کلی دعاگو هم دنبال خودش برده است . بزرگان میروند جمکران ، او رفته مدینه . مشکلات جهان اسلام را هم حل میکند . دعای فرج هم میخواند . شما فتنه گرها قدری انصاف داشته باشید و کارهای مثبت او را هم ببینید . شاید خداوند دوباره تفضل کرد و شانه به شانه شاه عربستان هم راه رفت و سلطان دست او را هم در دست گرفت . شاید برای روز مبادا هم یک جایی پیدا شد .

 15. ناشناس گفت:

  اقای احمدی نژاد دولتهای عربی هیچگاه با ساخت نیروگاه اتمی در حاشیه خلیج فارس که برایشان فاجعه زیست محیطی دارد موافقت نمیکنند
  انها در حقیقت بر علیه غرب متحد شده اند چون غربیها بدنبال تاسیس نیروگاه اتمی در کشورهای خود نیستند و ازنانرژی نفت که خطر فاجعه اتمی ندارد استفاده میکنند و انها را در کشور ایران و نزدیک کشورهای عربی تاسیس میکنند تا انها هم به وجود و نصبشان در کشورهای خود عادت کنند.
  سران عرب به فکر مردم و سلامت انها هستند

 16. ناشناس گفت:

  سپاس مر خدای را که دشمنان مردم را توفیق همراهی با مردم حتی به صورت ظاهری و صوری هم عنایت نفرمود.این روسای حقیر و دغل باز تا زمانی که نیاز به آرائ اندکی برای توجیه انتصاب خود داشتند محل به محل به گدایی و نه برای خدمت سفرمی کردند و چک پول های بی اعتبار و ساختگی درمیان مردم پخش میکردند و امروز که مسئله رای منفی است در حساس ترین زمانهایی که وظیفه انسانی دارند با مردم همدردی کنند به طمع طعمه های دیگر و یا پاک کردن بخشی از خسارت های خود وارد کرده به کشور را اقدام به سفر های مزورانه به جهت تملق دیگران می کنند. حتی در این حرکت ها هم جانب ولی نعمت های خود راندارند بلکه در پی جبران زیان هایی هستند که دست آنان را از چپاول افزون تر از ثروت ملی کمی کوتاه کرده است. چرا احمدی نژاد سرباز خامنه ای نباشد؟مشی آشکار او همان خوی کمی پنهان ولی بی مقدار و خام سخن و یاوه گوی اوست. ادبیات هردو ادبیات دروغ و حرمت شکن و شمن زاست. به انصاف و ازسر تجربه و تحقیق باید گفت احمدی و رهبرش نمونه بارز انسانهای خود محور و مردم دشمنند که از عواطف انسانی به حقیقت بی بهره مانده اند.اشک آنان دروغین و ریا کارانه ، تعصبشان بر مبنای جهل و عدم رعایت بی طرفی و خویشان اهریمنی است. این زمین لرزه هرچند خسارات فراوانی برجای گزارد اما این سوال را دگر بار مطرح کرد که اینان تا کنون با پول مردم چه کرده اند . بهداشت و فرهنگ و مسکن و کشت کار و آبادانی های زیر بنایی که برزمین مانده است.و کشور تا گلو زیر با ر دیون داخلی باجها ی خارجی فرورفته .پس پول های ملت کجا رفته و اینان به چه کارهایی مشغول بوده اند؟

 17. ناشناس گفت:

  با درود و تسلیت به مردم اذر بایجان و مردم ایران به خاطر فاجعه زلزله .ما مردم ایران از هر قوم و نژاد باید با هم و همبسته باشیم و
  در طول تاریخ هم همین طور بوده ایم .گور پدر مستبد و متحجر و همه دشمنان ایران

 18. fgga گفت:

  تسلیت به مردان و زنان و بچها و جوانان قوی و پر اراده آذربایجان.
  این مردک دل و احساس نداره که بخواد برای مردم کار کنه. این مردک فقط به درد دلقک سیرک می خوره. اما من به جای خنده فقط احساس تنفر میکنم از این . خدا لعنتش کنه .

 19. esii گفت:

  مردم آذ ربایجان قیام کنید

 20. عبدالله گفت:

  به نام خدا
  تسلیت به همه مردم این سرزمین نه بخاطر مصیبت زلزله که اخیرا رخ داد بلکه بخاطر فاجعه سونامی احمدی نزاد که از هفت و اند سال پیش شروع شده و هنوز تلفات میگیرد

 21. ناشناس گفت:

  مهم نیست.خلایق هر چه لایق. لیاقت ملت ایران بیشتر از اینا نیست.فک کردید اگه خودتون بودید بهتر از این احمق واسه مردم کار میکردید