سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خاطرات ناطق نوری از مهدی کروبی: قاعده بازی را نه چپ بلد است نه راست...

خاطرات ناطق نوری از مهدی کروبی: قاعده بازی را نه چپ بلد است نه راست

چکیده :وقتی قرار است دموکراسی را به کار ببندیم از آنجا که دموکراسی یعنی آرای مردم، باید به آرای مردم مراجعه کنیم. ابزار مراجعه به مردم، حزب است. قاعده بازی را نه چپ‌مان بلد بود و نه راست‌مان. چپ می‌آید روی کار و همه جناح راستی‌ها حتی فراش مدرسه ابرقو را عوض می‌کند. ...


حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری این روزها با گفت و گویش با یکی از نشریات باز به صفحه اخبار آمده است. وی در این گفت و گو به ذکر خاطراتش می پردازد و خاطراتی از مهدی کروبی رییس مجلس دوره ششم می گوید.

مهدی کروبی بدنبال حوادث بعد از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری 88، بیش از پانصد روز است در حبس خانگی است و از حداقل حقوق انسانی محروم می باشد.

به گزارش کلمه از این گفت و گوی تفصیلی، ناطق نوری با تاکید بر فراجناحی عمل کردن و باور به دمکراسی می گوید: وقتی قرار است دموکراسی را به کار ببندیم از آنجا که دموکراسی یعنی آرای مردم، باید به آرای مردم مراجعه کنیم. ابزار مراجعه به مردم، حزب است. قاعده بازی را نه چپ‌مان بلد بود و نه راست‌مان. چپ می‌آید روی کار و همه جناح راستی‌ها حتی فراش مدرسه ابرقو را عوض می‌کند.

وی با ذکر خاطره ای از مهدی کروبی ادامه داد: جالب است یک وقتی آقای کروبی در زمان مجلس چهارم به من گفت که این رفقای شما آمده‌اند همه دوستان ما را کنار گذاشته‌اند. گفتم، ببین تیپ من این نیست.من با چنین کارهایی مخالفم. البته این حرف را منی می‌زنم که هم به آن معتقدم و هم به آن عمل کرده‌ام. بنده همین الان استانداران و مسوولین زمان خودم را ماهی یک‌بار دور هم جمع می‌کنم. همین پریشب به این دوستان افطار دادم. این روند از دهه60 تا الان ادامه دارد. در این جمع همه‌جور آدمی حضور دارد برای مثال آقایان حاجی، کرباسچی، حمید جلائی‌پور، کوپایی، تابش، اکبر رحمانی، امیر عابدینی، احمد پورنجاتی و مسجدجامعی حضور دارند. اگر خودم به این حرف عمل نکرده بودم اصلاً به شما نمی‌گفتم.

ناطق ادامه داد: آقای کروبی گفت رفقای شما چنین و چنان کرده‌اند و من گفتم خیلی کار بدی می‌کنند. مثل کاری که دوستان شما در مجلس سوم کرد‌ه‌اند. فرضاً نماینده دماوند در مجلس سوم رای نیاورد، نماینده مجلس سوم از خط شما روی کار آمد. این بیچاره را از آموزش و پرورش رد کردند و هیچ‌جا راهش ندادند. دلش را خوش کرده بود به اینکه عضو هیئت امنای امام‌زاده هاشم باشد. این رفیق شما آنقدر برای این بنده خدا زد که از هیئت امنایی امام‌زاده هاشم، برش داشتند. وقتی این را به آقای کروبی گفتم، ایشان گفت: تو عجب آدمی هستی. این را کجا توی آستینت داشتی؟ معنای چنین چیزی می‌دانید چیست؟ معنای اینکه این گروه‌ها با روی کار آمدن به حذف طرف مخالف می‌پردازند این است که همیشه کشور ما در این سی و سه سال خواسته است با یک بدن نیمه‌فلج جلو برود. وقتی یک بخش بدن را حذف کنیم، آن بخش فلج می‌شود. و در چنین شرایطی نمی‌شود کشور را به درستی اداره کرد.

رییس دفتر بازرسی رهبری در ادامه با اشاره به اتهاماتی که به وی زده می شود، گفت: جالب است من یک روز چنان روشنفکر می‌شوم که از بدحجاب‌ها دفاع می‌کنم و می‌شوم طرفدار بی‌حجابی!

علی اکبر ناطق نوری افزود: و یک روز دیگر طوری مرا به طالبانیزم متهم می‌کنند که می‌گویند ناطق نوری اگر رئیس جمهور شود پیاده‌رو‌ها را زنانه و مردانه می‌کند و دیوار می‌کشد وسط پیاده‌روها!

این عضو جامعه روحانیت مبارز در گفتوگو با هفتهنامه «نگاه پنجشنبه» با اشاره به اینکه امیرالمومنین فرماندارش را که از مسیر منحرف شده بود، بدون هیچ تشکری عزل میکند و نمی‌گوید که آبروی او چه می‌شود، خانواده‌اش چه می‌شود و… به ذکر خاطراتی از دورانی که وزیر کشور بود پرداخت و گفت: آن روزها شهرداری زیر نظر وزیر کشور بود چون شورایی نبود، انجمن شهر هم نبود، وزیر کشور قائم مقام انجمن شهر بود. به من گزارش دادند که در بعضی شهرداری‌ها رشوه می‌گیرند، پول می‌گیرند، حق حساب می‌گیرند. دیدم نمی‌شود که راجع به زیرمجموعه من وزیر روحانی چنین بگویند و باید فکری می‌کردم، شهردارم را خواستم، آن موقع آقای حبیبی شهردار بود. به او گفتم چند نفر را مامور می‌کنی، به آنها پول می‌دهی کپی پول‌ها را هم برمی‌داری که شماره‌شان را داشته باشیم. این افراد را به عنوان ارباب رجوع می‌فرستید توی صف. هرجا که مامور شهرداری از آنها پولی خواست، پرداخت کنند، وقتی یقین کردی که طرف پول گرفته، عکسش را توی روزنامه چاپ کن. آن‌روزها این خیلی کیفر سخت و سنگینی بود.

وی با بیان اینکه این کار را عملیاتی کرده و بخورد اینچنین با رشوهگیران سبب شده بود تا دیگران جرات چنین کاری را نداشته باشند، ادامه داد: تا اینکه در مجلس یک نماینده شیرپاک‌خورده‌ای از من سوال کرد و گفت آقای وزیر کشور شما در کار قوه قضاییه دخالت کرده‌اید و خلاف قانون اساسی عمل کرده‌اید. شما تفکیک قوا را در نظر نگرفته‌اید. من رفتم پشت تریبون و گفتم ایشان درست می‌گویند. حق با ایشان است. طبق قانون اساسی نباید این کار را می‌کردم اما اعلام می‌کنم اگر فردا چنین کسی را دستگیر کنم و به قوه قضاییه تحویل بدهم او با استفاده از ضامن و وثیقه‌، بیرون می‌آید و به ریش ما می‌خندد و دیگر نمی‌شود جلوی رشوه‌خواری را گرفت.

ناطق می گوید: اگر در حکومت‌مان رودربایستی را کنار بگذاریم، قابلیت اجرا دارد. بنده قائلم به اینکه در حکومت ما رودربایستی هست. باید رودربایستی را کنار بگذاریم. اگر من مقصر بوده‌ام و واقعاً بیت‌المال را خورده و برده‌ام باید به مردم معرفی می‌شدم، همه‌چیز باید گفته می‌شد، اعلام می‌شد و ما طرد می‌شدیم و با ما برخورد می‌کردند. اما اگر این اتهام دروغ بود، باید با کسی که این حرف را زده بود برخورد می‌کردند، هرکس که بود.

وی با اشاره به ضرورت توجه به گرایشات جهانی ادامه داد: در دنیای امروز که آراء و افکار عمومی در آن مطرح است، دموکراسی در آن مطرح است، ما نمی‌توانیم خودمان را به تمام معنا جدای از زمان و مکان بدانیم. هنری که جمهوری اسلامی به خرج داد و علمای ما و خبرگان قانون اساسی به خرج دادند، این بود که آمدند، با آنکه تجربه اولشان بود از قرآن و سنت و روایات، این اصول را استخراج کردند. حتماً دیده‌اید که در بعضی از چاپ‌های قانون اساسی منشا این اصول را ذکر کرده‌اند. این اصول ریشه روایی دارند نه اینکه در تضاد باشند، در جهت‌اند اما کامل نیستند. ما همین‌طور که جلو می‌رویم باید آنها را تصحیح کنیم. کما اینکه در مقطعی در آستانه ارتحال امام اگر یادتان باشد، ما بازنگری قانون اساسی را داشتیم، به نظر من باز هم جا دارد که نه تنها در زمان ما بلکه بعدها هم این بازنگری صورت بگیرد. یعنی همیشه جا دارد با حفظ اصول و ارزش‌های اصلی‌مان، در قانون اساسی بازنگری‌هایی داشته باشیم؛ مثل همین مساله ریاست جمهوری و نخست‌وزیری که دیدیم در کنار هم جواب نمی‌دهد و یکی‌شان (نخست‌وزیری) حذف شد.

ناطق نوری افزود: الان هم این بحث مطرح است که سیستم پارلمانی را پیاده کنیم یا نکنیم. درباره قضایای تفکیک قوا هم ممکن است در مقطعی به این نتیجه برسیم که تغییراتی صورت بدهیم یا نه. یا فرمولی برای آن تعریف کنیم. درست است که این قوا باید از هم تفکیک داده شوند اما نه به شکلی که به قول آن آقا خود منتسکیو هم حرفش را پس بگیرد. چون معنای چنین تفکیکی این است که هیچ‌کدام اختیار ندارند. شاید در یک مقطعی ما به این مساله برسیم. فی‌المثل من معتقدم برای اینکه قوه قضاییه قوی‌تر شود، باز هم نیازمند یک‌سری بازنگری در آن هستیم.

وی با اشاره به تجربیاتش در طرح امنیت اجتماعی ادامه داد: می‌شود هم قاطع بود و هم رئوف بود. می‌شود هم جدی برخورد کرد هم در عین حال حق کسی را پایمال نکرد و دل کسی را نشکست. واقعاً می‌شود. من تجربه کرده‌ام. بنده در همان دوره این‌گونه عمل می‌کردم. آن روزها توی خیابان ولعیصر عده‌ای بدحجاب و با آرایش بیرون می‌آمدند. یک عده هم می‌خواستند با این افراد برخورد کنند درحالی که مسوولیت برخورد با آن اشخاص بر عهده‌شان نبود اما به عنوان نیروهای انقلابی و اسلامی و خودسر می‌آمدند و می‌ریختند توی خیابان ولیعصر و مثلاً یک پسری را که موهایش بلند بود می‌گرفتند و بغل جوب می‌خواباندند که با ماشین سرش را بتراشند و گاه پوستش را هم می‌کندند. یا امثال آن. امام رحمت‌الله علیه به من فرمود این هرج و مرج‌ها چیست؟ من بدون اینکه از امام خرج کنم، با آنها برخورد کردم. من در دوران مدیریتم هرگز از امام خرج نکردم اصلاً مدیری که هرروز برود بگوید آقا اجازه هست؟ یا بگوید آقا گفته‌اند این کار را بکن، و همه مسوولیت را به گردن رهبر بیندازد، چنین مدیری به هیچ دردی نمی‌خورد. مدیری که می‌خواهد هرچیزی را به گردن مقام بالاتر بیندازد تا خودش سالم بماند به درد نمی‌خورد. من بدون اینکه از امام هزینه کنم، مقابل قوی‌ترین نیروها ایستادم؛ سخت برخورد می‌کردم، دستگیر می‌کردم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

22 پاسخ به “خاطرات ناطق نوری از مهدی کروبی: قاعده بازی را نه چپ بلد است نه راست”

 1. افسوس گفت:

  fi kبه نظر میرسه که با توجه به بلبشوی فعلی یک با دیگر هوس سوئ استفاده از شرایط موجود و رسیدن به ریاست جمهوری در وجود ایشان امیدوارانه جوانه زده است . براستی خداوند و عمل برای رضای او تنها چیزی است که در این گفتگوها به هیچ وجه دیده نمیشود.

 2. ناشناس گفت:

  آقای ناطق لطفا بدون رودربایستی کمی راجع به انتخابات 88 و عوامل درگیر در آن و سخنان رهبری در نماز جمعه بعد انتخابات صحبت کن . تا باور کنیم به آنچه میگویی اعتقاد داری و خودت عمل میکنی.

 3. ناشناس گفت:

  هرچه به دوره بعد ریاست جمهوری نزدیک میشیم نطق افراد بیشتری باز میشه !

 4. افسوس گفت:

  باز هم افسوس!!

 5. سامان گفت:

  آقای ناطق نوری
  اول:معتقدم ما باید انصاف داشته باشیم و حساب شما را در چند سال اخیر از سایر اصولگرایان افراطی جدا کنیم و درهای مذاکره و گفتگو برای مفاهمه و همدلی همیشه باز است
  دوم:وقتی اظهار میکنید که در مملکت باید دموکراسی برقرار باشد،در جائی که دموکراسی هست هیچکس را به خاطر پوشش مجازات و یا آبرویش را خدشه دار نمیکنند.
  سوم:پشتیبانی بیچون چرای شما از رهبر،لکه سیاهی است که هرقت آنرا پاک کنید مردم شما را بیشتر از پیش دوست خواهند داشت و گذشته را فراموش خواهند کرد.هیچ زمانی بهتر از حالا نیست که افراد معتدل به هر نحوی که میتوانند حسابشان را از رهبر و بیتش جدا کنند.کسی نمیپذیرد که شما مسئولیت حفاظت رهبری را به عهده داشته باشید و از این همه ظلم چشم پوشی کنید و انتظار داشته باشید خانواده های شهدای انتخابات همه چیز را نادیده بگیرند
  امیدوارم توفیق بازگشت به دامان مردم نصیبتان شود

 6. ناشناس گفت:

  بازی اصلاح طلبی اصولگرایان شروع شده است،اینها در نظر ندارند به دیگران شانس بدهند:

 7. محمد گفت:

  1) خاطره و تحلیل خوبی است! در زمان زمام امام راحل(ره) دو طیف عمده ی نظام موسوم به چپ و راست! از یک تعادل خوبی برخوردار بودند! هر چند گاهی متخاصم نیز بوده اند! البته ناگفته نماند! حذف زود هنگام دلسوزان ملی و مذهبی در ان مقطع اشتباه فاحشی بود که رخ داد! و چه بسا اگر به نصایح بزرگانی چون مهندس بازرگان ایت الله طالقانی و دیگر عزیزان گوش فرا داده میشد! و این روند اخلاقی عقلانی و صبورانه!! پاس داشته میشد و تداوم میافت! امروز همه ی ایرانیان نغمه خوان ازادی و ابادی بودند!! اما امروز زیست برابر و مسالمت امیز جایش را به نفرت تفرقه و بیدادگری حاکمان داده است !!! باز درمان همان صداها و نداهای مهربانانه ی مصلحان است!!! 2) شخصیت مردم مدار و فرا حناحی امام(ره) باعث ان تعادلی بود که گفته شد! اما بعد از امام اقای خامنه ای که نتوانست منویات فرقه ای خود را مهار کند! دو جناح را به جان هم انداخت و سر انجام در سال 88 همه چیز را به نفع فرقه ی نا محبوب خود تمام کرد! و تیر خلاصی بر پیکر نیم بند دموکراسی فرود اورد! و فجایع افرید! 3) امروز تعادل جایش را به تخاصم داده و امیدی به بهبود نیست! تنها حاکمیت رای مردم است که همه چیز را سامان خواهد داد!

 8. ناظر گفت:

  مبارک است ، من که به ایشان رای میدهم ، فرا جناح است . خاتمی هم بیخود نگفته است که باید از بعضی خواستهایمان بگذریم . جدا مبارک است . پرزیدنت ناطق نوری . کاش یک عنوان ذکترا هم دست و پا کند .

 9. ناشناس گفت:

  بله کروبی قاعده بازی را بلد نیست من هم قبول دارم اگر قاعده بازی را شیخ شجاع بلد بود امرو ز چون جنابعالی چه چه و به و به و به دروغ برای رهبر ابرو خریداری میکرد که بله اینکه کسی بگوید رهبر ر زمان بدنیا امدن یا علی گفتم رهبر مخالف است.. قاعده بازی را جنابعالی بلد بودی که در انتخابات 76 ان ذلیل برادر دیگر ذلیلان ان دزد زمینهای مردم ورامین محمد جواد لاریجانی را به انگلیس فرستادی تا به به نیک بروان بگوید اقای ناطق نوری مخالف اقای خاتمی وتندورهای خط امام است اری تو بهتر قاعده بازی را بلدی

 10. ناشناس گفت:

  اقای ناطق به تز ذوب در ولایت هنوز معتقدید؟

 11. ناشناس گفت:

  اقای ناطق اگر به فکر رئیس جمهور شدن هستی عیب ندارد اول با صراحت و با شهامت نظرت را در باره حبس اقایان موسوی و کروبی و زهرا رهنورد
  و همه زندانیان سیاسی بگو و بگو که رهبر با بصیرت چه خسارت های جبران نا پذیری بر کشور در این چند سال اخیر به خاطر حمایت از جهل و
  دولت امام زمانی بر کشور وارد کرده است .انگاه مردم با دل و جان به تو رای خواهند داد

 12. ناشناس گفت:

  ناطق در مشهد در حرم سخنرانی می کرد شب گذشته حزب الله و بسیجی ها همش صلوات می فرستا دند و موش می دو انیدن بین گفته های او

 13. ناشناس گفت:

  به نظر من شکست در انتخابات 76 هر چند برای آقای ناطق نوری گران بود اما به شدت به نفع ایشان تمام شد و باعث شد تا ایشان نگاه درست تری به مسائل داشته باشند. اینکه اگنون ایشان برخی سخنان درباره علی خامنه ای را مذخرف می خوانند ناشی از تلنگری است که نه مردم در انتخابات 76 به ایشان زد.

  من برای آن که ایشان را به واقعیات آشنا کنم به ایشان یادآوری می کنم که در آخرین سال مجلس پنجم وقتی دوباره رییس شدند و با مجلسیان به دیدن آقای خامنه ای رفتند در آنجا به شدت پاچه خواری کردند و این شعر را خواندند: تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد – وجود نازکت آزرده گزند مباد.

  اکنون مایه خوشوقتی است که ایشان نگاهشان اصلاح شده است و البته امید است که ایشان همین نگاه را حفظ کنند و تلاش کنند تا آن را فراگیر کنند.

 14. توتم سبز گفت:

  همین قدر که ایشان این صداقت را دارد کافی است. سبز اندیشان باید همه ی حرفها گوش کنند و نقد صادقانه بکنند و طوری رفتار بکنند که منش و روش جدیدی را برای جامعه و آینده بوجود بیاورند تا انشاءاله بتوانیم با درایت این ملت و کشور را به سر مقصد منظور که همان رضای خداوند باری تعالی است برسانیم با ید صبور بود باید کار کرد باید حرف درست و حق زد و آنقدر باید بر مواضع حق ایستاد تا باطل محو شود.

 15. باباعلی گفت:

  له کروبی قاعده بازی را بلد نیست من هم قبول دارم اگر قاعده بازی را شیخ شجاع بلد بود امرو ز چون جنابعالی چه چه و به و به و به دروغ برای رهبر ابرو خریداری میکرد که بله اینکه کسی بگوید رهبر ر زمان بدنیا امدن یا علی گفتم رهبر مخالف است.. قاعده بازی را جنابعالی بلد بودی که در انتخابات ۷۶ ان ذلیل برادر دیگر ذلیلان ان دزد زمینهای مردم ورامین محمد جواد لاریجانی را به انگلیس فرستادی تا به به نیک بروان بگوید اقای ناطق نوری مخالف اقای خاتمی وتندورهای خط امام است اری تو بهتر قاعده بازی را بلدی

 16. عندلیب گفت:

  واعظان که این جلوه بر محراب و منبر میکنند
  چون به خلوت میروند ان کار دیگر میکننن
  برادر عزیز سوال من این است اگر در ان شب هیاهو و غوغای احمدی نژاد اگر نام شما به میان نمیامد داعیه دار دموکراسی میشدید یا نه کاش یک جو از تنها شجاعت شیخ محبوس بهره میبردید ورنه :
  انچه با خرقه زاهد می انگوری کرد
  نه به هفت اب به صد خرمن آتش نرود
  اگر بر مصیبتی که امروزه از ناحیه اقایان بر ایران رفته گریبان چاک نکرد حق مطلب ادا نشده وا مصیبتا از خواب خرگوشی عاقلان مصلحت اندیش

 17. ناشناس گفت:

  چه با آقای ناطق موافق باشیم چه مخالف نمی توان اخلاقی بودن رقابت ایشان با آقای خاتمی چه در زمان انتخابات و چه بعد از آن را نادیده گرفت.

 18. ناشناس گفت:

  قاعده بازی را تو بلدی که سی و چند سال است سوار اسب قدرت هستی و میتازی و با آنواع و اقسام آدمها توانسته ای معامله کرده و هنوز با هزار ترفند درقدرت باقی مانده ای. کسی که به اصولی معتقد باشد. یک لحظه در این کارهایی که تو تا حال بوده ای دوام نمی آورد. تو آدمی هستی عرفی مسلک که برای رسیدن به هدف حاضری حتی از ریشت هم مایه گذاشته و بعد از گذشتن از مشکل آنرا با هل و گلاب بشویی و خوشبو کنی.

 19. حمیدرضا گفت:

  امیدوارم این دوم خردادی ها که ان روزها سیاه نمایی می کردند در مورد ناطق نوری الان کمی بیدار شوند. یادشان بیایید جایی که امروز ایستاده ایم انها هم خیلی سهم دارند.

 20. pedram گفت:

  امامان شیعه ما احادیثی با این مضمون دارند که میفرمایند : عالم بی عمل مانند زنبور بی عسل میباشد . تمام مسئولین ما با این حدیث زنبور بی عسل می باشد . یعنی فقط حرف میزنند .

 21. ناشناس گفت:

  مصطفی علما امام جمعه کرمانشاه که با توصیه ناطق از امام جمعگی سیرجان به امام جمعگی کرمانشاه رسید به گفته خود علما من شنیدم که گفت من از دوستان همبازی بچگی ناطق نوری هستم که با هم ارتباط داریم.
  همین اقای ناطق که از معایب دوست بازی و پارتی بازی دم میزند ایشان را به امام جمعگی کرمانشاه رسانید
  خجالت نیست و دروغگویی رایج

 22. ناشناس گفت:

  ایران قاعده نمیخواهد این حرفای گنده ….در کشوری که اساس پیشرفتش اشنایی و دوست و اقوام بازی جایی ندارد.
  مثلا میخواهی بگویی سیاستمدار هستی و با لیاقت به اینجا رسیده ای.
  شما و امثال شما میدانید در رشد شما شانس و ارتباط و دوست بازی حرف اول بوده است نه لیاقت وگرنه کشور بعد از ۳۰ سال به این وضع نبود