سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سعید مرتضوی عزل نشود، وزیر استیضاح می شود/ دولت در مسووليت ديگري از مرتضوي استفاده ...

سعید مرتضوی عزل نشود، وزیر استیضاح می شود/ دولت در مسووليت ديگري از مرتضوي استفاده كند

چکیده :چنانچه از اجرای این حکم سرباز زده شود تعدادی از نمایندگان که از ابتدا با انتصاب رئیس سازمان تامین اجتماعی مخالف بودند وارد عمل خواهند شد، زیرا آنها منتظر حکم دیوان بودند و اکنون که حکم صادر شده چنانچه از اجرای آن استنکاف شود برای پیگیری آن وارد عمل خواهند شد ولو اینکه به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بینجامد....


در ادامه کشمش های بر سر ریاست متهم جنایت کهریزک در ریاست سازمان تامین اجتماعی، عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد در صورت عدم برکناری مرتضوی، وزیر کار استیضاح می شود.

این در حالی است که محمدرضا رحیمی معاون احمدی نژاد با حمایت قاطع از سعید مرتضوی گفته است که وی می ماند!

وی با لازم الاجرا خواندن حکم دیوان عدالت اداری درباره عزل سعید مرتضوی از ریاست سازمان تامین اجتماعی، گفت: اظهارات مطرح شده از سوی دولت برای زیر سوال بردن حکم دیوان عدالت اداری به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد.

به گزارش خانه ملت، حسین سبحانی‌نیا درباره ضرورت اجرایی شدن حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر عزل سعید مرتضوی از سمت خود، افزود: با توجه به اینکه دیوان عدالت اداری یکی از مراجع تصمیم‌گیر در بحث‌های قضایی و شکایت‌‌های ارجاعی است، بر این اساس هر حکمی که از سوی این مرکز صادر شود لازم‌الاجراست.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم اجرایی شدن حکم دیوان عدالت اداری از سوی قوه مجریه برای عزل رئیس سازمان تامین اجتماعی، ادامه داد: اینکه دولت با بحث‌های جانبی و سیاسی خواندن این حکم به دنبال زیر سوال بردن حکم دیوان عدالت اداری است وجاهت قانونی ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس نهم، درباره ضمانت اجرایی این حکم، یادآرو شد: در این زمینه دیوان عدالت اداری و قوه قضائیه باید اقدامات لازم جهت دفاع از این حکم و اجرایی شدن آن را پیگیری کنند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، اجرای حکم دیوان عدالت اداری برای عزل مرتضوی را اجرای قانون خواند و درباره پیگیری‌های نظارتی مجلس در این زمینه، گفت: به طبع چنانچه از اجرای این حکم سرباز زده شود تعدادی از نمایندگان که از ابتدا با انتصاب رئیس سازمان تامین اجتماعی مخالف بودند وارد عمل خواهند شد، زیرا آنها منتظر حکم دیوان بودند و اکنون که حکم صادر شده چنانچه از اجرای آن استنکاف شود برای پیگیری آن وارد عمل خواهند شد ولو اینکه به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بینجامد.

در همین حال، رئیس کمیسیون حقوقی مجلس می گوید: انفصال از خدمت نتیجه اجرا نکردن احکام دیوان عدالت اداری است.

الهیار ملک شاهی نماینده مردم کوهدشت و رئیس کمیسیون حقوقی مجلس در گفت وگو با خبرآنلاین درخصوص مباحث حقوقی حکم اخیر دیوان عدالت اداری درباره رئیس سازمان تامین اجتماعی،گفت: فرض های مختلفی در این مساله است. برای اینکه دیوان به این مساله ورود پیدا کند، باید صلاحیت هایش را مورد بررسی قرار داد .

رئیس کمیسیون حقوقی مجلس در پاسخ به این پرسش که اگر دولت حکم رئیس سازمان تامین اجتماعی را اجرا نکند، این اقدام از جنبه حقوقی چه نتیجه ای دارد، خاطر نشان کرد: از نظر حقوقی تضمین احکام دیوان عدالت اداری آن است که پس از آنکه این حکم صادر شد، متولی اجرا باید آن را اجرایی کند و اگر اجرا نکند «حکم انفصال» در انتظار او خواهد بود.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به اینکه یعنی اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول مستقیم رئیس سازمان تامین اجتماعی از خدمت منفصل می شود؟ گفت: احکام دیوان به گونه ای است که اگر کسی آن را اجرا نکند،از کار منفصل می شود.

براساس ماده 45 قانون دیوان عدالت اداری هرگاه پس از انتشار رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در روزنامه رسمی کشور، مسئولان ذیربط از اجرای آن استنکاف نمایند به تقاضای ذی‌نفع یا رئیس دیوان و با حکم یکی از شعب دیوان، مستنکف به« انفصال موقت از خدمات دولتی از سه ماه تا یک سال و یا پرداخت جزاء نقدی از یک میلیون (1.000.000) ریال تا پنجاه میلیون (50.000.000) ریال و جبران خسارت وارده محکوم می‌شود.»

از سوی دیگر، عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی گفت: در حالی که دیوان عدالت اداری خود را ذی نفوذ در رسیدگی به پرونده مرتضوی دانسته دولت و شخص مرتضوی باید این حکم دیوان را تمکین کنند و نباید فضای سیاسی جامعه را بخاطر چنین انتسابی به چالش بکشانیم.

وی به دولت توصیه کرد می‌تواند در مسووليت و جای دیگر و فضای دیگری از مرتضوی استفاده کند تا به موارد حقوقی او در دادگاه بررسی شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “سعید مرتضوی عزل نشود، وزیر استیضاح می شود/ دولت در مسووليت ديگري از مرتضوي استفاده كند”

 1. raminn گفت:

  ملكي كه علومش همگي قال و مقال است/
  قانون به چنين مملكتي راهگشا نيست

 2. ناشناس گفت:

  همه اش فیلمه و دیگه کسی کاری نمیتونه انجام بده و این وضع نابسامانی اون قدر ادامه پیدا میکنه تا بلاخره یکروزی مردم به هوش بیان و کاری کنن چون این اوضاع دیگه اصلاح شدنی نیست چون کسی از سران نمیخواد شرایط الان تغییر کنه چون شرایط الان براشون رویاییه و از این اوضاع بهره میبرن و جیب خودشون رو پر میکنن و زندگی خاندانشون رو هم بیمه میکنن .همین گرونی های یکدفعه ایِ لااقل یکسال اخیر ،خدا میدونه زندگی و سرمایه چه کسایی رو چند برابر کرده و از زندگی نسبتا خوب و معمولی به میلیاردر یا مولتی میلیاردر تبدیلشون کرده و بارشون رو بستن

 3. حیدر مصلحی گفت:

  مرتضوی متهم به اقسام جنایات است. چگونه توصیه می کنید در پست دیگری خدمت کند؟ اگر به دستور من فقط یک نفر کشته شده باشد، دهها نفر را خیر فقط یک نفر مرا از سمتم برداشته به سمت دیگری منصوب می کنید یا درازم کرده و محاکمه ام می کنید؟

 4. ناشناس گفت:

  مگه قراره حتما ازین مرتیکه تو سازمانها استفاده بشه؟؟؟؟؟؟؟یه آدم جنایت کار فاسد
  اگه دوباره جای دیگه ازش استفاده کنند میشه یکی مث خاوری

 5. نکیسا سامی گفت:

  می فرمایند : دولت می‌تواند در مسوولیت و جای دیگر و فضای دیگری از مرتضوی استفاده کند تا به موارد حقوقی او در دادگاه بررسی شود.احسنت به این آقای بابصیرت . مرد حسابی مگر مملکت قحط الرجال است که فرد سفاک – جانی و قاتلی مانند مر تضوی حتما باید در دولت مسئولیت داشته باشد ؟ از خداومردم شرم نمی کنید از خودتان خجالت بکشید