سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

عذرخواهی همگانی!

چکیده :باید از همه دلجویی کرد، باید فرهنگ آشتی را ترویج داد، باید مردم را در کنار هم نگاه داشت، باید به آنها یادآور شد که برای نگهداری آنچه بیش از سی سال برایش تلاش کرده‌اند پایدار بمانند، باید به آنها قول داد که اشتباهات جبران خواهد شد، باید به آنان اطمینان داد که حکومت با شما هست و خواهد بود، شما هم با او باشید و با همدلی و همراهی، در مقابل خطرات بالقوه ای که همه ما را تهدید می کند، بایستید. ای کاش این دلجویی آغاز شود و افاقه کند و فضای محبت پیش از 88 را به کشور باز گرداند....


رسول جعفریان

در خبرها از قول کسی که چهار سال از عمر سیاسی خود را با کسی گذراند که بعدها مجبور شد در نماز جمعه قم او را با خاک یکسان کند، آمده بود: کسانی که محرک فتنه 88 بودند الزاما باید عذرخواهی کنند. اگر کسی به این عزیز بگوید شما هم برای حمایت و خدمت چهار ساله از جریانی که انحرافیش نامیدید باید عذرخواهی کنید، بویژه که امروز شاهد هستید که تا چه اندازه به سرمایه های کشور خسارت وارد کرده، در آن صورت چه خواهید گفت؟ اما ادامه بحث در این باره بیهوده است.

اکنون بحث بر سر مسأله دیگری است و آن این است که تمامی کسانی که از دور و نزدیک دستی بر آتش تحولات دارند، می دانند که در چه شرایط خطیری هستیم. در شرایط تازه ای که ایران و تشیع، در یکی از سختترین دوره‌های خود قرار دارد. اصراری بر این که نبردی یا حمله‌ای صورت خواهد گرفت یا نه نیست، مهم آن است که حتی بدون حمله هم در شرایط بسیار سختی‌ هستیم و جنگ را از نوع دیگری شاید بدتر از نبرد نظامی تجربه می‌کنیم. این که دشمن در پی ناراضی کردن مردم است، بارها از سوی مقامات بالای نظام گوشزد شده است و این که دولت تلاش اندکی برای اصلاح این اوضاع دارد و البته گرفتاری ها هم چندان زیاد شده که گاه راه به جایی نمی برد، بر همه آشکار و روشن است.

در شرایطی که عربستان و قطر چند تریلیون دلار برای نابودی شما سرمایه گذاری کردند، حالا در این اوضاع و احوال، بحث از عذرخواهی است یا نگه داشتن نسلی از جوانان و مردم و رهبران و همراهان پیرو با تجربه این نظام که از گذشته تا حال اگر نقدی هم داشته‌اند، پای این نظام ایستاده‌اند. مگر خطاها برابر این ملت کم بوده و مگر برای آنها چه قدرعذرخواهی کرده و کرده‌ایم؟ مگر قرار شما تا حال این بوده است هر کسی مانند شما یا دیگری که اشتباه سیاسی داشته یا دیگران تصور می کرده اند دارد، باید عذرخواهی کند. به نظرم به جای آن، از شما که مشاور نزدیک مراکز نظامی هم هستید برازنده است که از مردم بخواهید، حالا نباید به گذشته نگاه کرد، باید متوجه خطر آینده بود. باید از گذشته عفو کرد،

باید از همه دلجویی کرد، باید فرهنگ آشتی را ترویج داد، باید مردم را در کنار هم نگاه داشت، باید به آنها یادآور شد که برای نگهداری آنچه بیش از سی سال برایش تلاش کرده‌اند پایدار بمانند، باید به آنها قول داد که اشتباهات جبران خواهد شد، باید به آنان اطمینان داد که حکومت با شما هست و خواهد بود، شما هم با او باشید و با همدلی و همراهی، در مقابل خطرات بالقوه ای که همه ما را تهدید می کند، بایستید. ای کاش این دلجویی آغاز شود و افاقه کند و فضای محبت پیش از 88 را به کشور باز گرداند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

23 پاسخ به “عذرخواهی همگانی!”

 1. رضا گفت:

  پیش از 88 فضای محبت وجود داشت؟ بین کی و کی و کجا

 2. ناشناس گفت:

  اولا همین مشایی جریان انحرافی ساختگی چند شب پیش که دیدار رهبر با مسئولین بود و رئیس جمهور سخنرانی کرد و آمار هم داد حین این آمار دادن دوربین یک لحظه مشایی را نشان داد که پشت سر یکی دیگه بود که اتفاقی دوربین میخواست اون یکی رو نشون بده ولی اون لحظه اتفاقی طرف سرش رو برد اون طرف و مشایی معلوم شد! حالا دانسته یا ندانسته. همین جریان انحرافی که وسیله خوبی شد تا خلافهای دولت رو از دولت جدا کنند و بندازند گردن آن جریان معلومه که هنوز جزئی از حکومته که مشایی تو اون مراسم بود!
  دوما رهبری اگه لازم باشه کل مردم رو جلو توپ میندازه تا خودش حفظ بشه چون خودشم یقین داره نماینده به حق خدا رو زمینه و رهبر مسلمانان جهــان

 3. ناشناس گفت:

  خدا نکند گدا.پادشاه شود ولی چکنیم که شده.علی گدا عذر خواهی را اهانت بخود میداند.فقط باید با یک تی پا بیرونش کرد

 4. مرگ بر ديكتاتور گفت:

  اين امكان پذير نيست برگشت به قبل از 88 امكان ندارد ما احتياجي به رفتن نامزدمان به انتخابت ندارد اصولاً بازي سياسي در اين زمين مشمئز كننده و با اين رهبري بازي از نظر عقلي صحيح نيست
  عذرخواهي آنان دردي را دوا نمي كند چون ما ديگر نبايد كوتاه بياييم
  به تمام اصلاح طلبان و سبز انديشان عزيز عرض ميكنم كه در انتخابات نباشد شركت كرد اين نيازي است تاريخي به اين جريان كه مردم بايد با اكثريت قاطع خودشان به سراغ بيايند

 5. ناشناس گفت:

  تا جهل و استبداد هست مبارزه هم هست و اشتی در کار نخواهد بود اصولا واپسگرا یان و قدرت مندان رو حانی و نظا می که با هم پیوند خورده اند از لحاظ عقلی هیچگاه حاضر نخواهند شد این پست ها و رانت ها و پول ها و مقام های باد اورده را از دست بدهند انها اسلام را هم برای حفظ قدرتشان و شرایط ایجاد شده می خواهند و نشان داده اند برای شرایط به وجود امده حاضرند تمام اصول اسلامی و انسانی را پایمال کنند

 6. ناشناس گفت:

  خوبه سوریه جلوی چشمشونه و باز لجبازی می کنند! حالا نه ما عذرخواهی می کنیم و نه شما. بالاخره هم شما مجبورید با ما زندگی کنید و هم ما با شما. به حال قهر زندگیتان بهتر می گذرد؟ پس قهر تا روز قیامت!

 7. آشنا گفت:

  مگر مگر ممکن است دوباره کلاهی سر ملت برود که33 سال پیش رفت؟دیگر حنای این رژیم رنگی ندارد.

 8. حسین گفت:

  سلام . ایا با دلجویی خونهایی که به نا حق ریخته شد را میتوان به جانهای بی روح برگرداند ؟ نه دوست عزیز یک دیوانه سنگی را به چاه انداخته که تمام عاقلان هم نمیتوانند ان را بیرون بیاورند .

 9. ناشناس گفت:

  سی وچند سال است که کشورباشعار”دین” درتلاطم است وحضرات درفکر مدینه فاضله ای هستند که هرگز به مدد جهالت ایشان دست یافتنی نخواهد بود. نهایتا” ایران را فدای “تشیع من درآوردی” خواهند کرد.

 10. ناشناس گفت:

  سلام جناب جعفریان
  شما هم دل خوشی دارید! آخه آنقدر این عروس فریبکار قدرت عشوه گر است که نگو و نپرس و تا بحال چند دیکتاتور را دیده اید که خودس این عروس فریبکار را رها کند؟؟؟ تا زور و تو سری نباشد رها کردن معنی ندارد! اگر درست نمی گویم ما یک مثال بیاوزید؟ فقط یک مثال.

  یا حق

 11. احمد منتظری گفت:

  آقای جعفریان مثل اینکه در میدان مین راه رفته است. برادر من صریحتر صحبت کن. در خیرخواهی شما شکی نیست و کسی شما را ضدانقلاب نمیداند. از این سرمایه و آبرو استفاده کن. اسلام و ایران و عقاید مردم و تمامیت ارضی مملکت در خطر جدی است. صریحتر صریحتر صریحتر.

 12. شیرازی گفت:

  این نوشته زمانی اثر داشت که میر حسین ما به همراه شیخ مهدی آزاد می بودند ، زمانی اثر داشت که هنوز مسائل عاشورای 88 اتفاق نیافتاده بود ، زمانی اثر داشت که هنوز در 23 خرداد 88 خونی از دماغ کسی نریخته بود ، عذر خواهی امروز هیچ دردی رو دوا نمی کنه ، مگه یادت رفته آقای نویسنده ؟ میر حسین در مناظره گفت حضرات به این کارهاشون ادامه بدن ببینیم به کجا می رسیم ، میر حسین همون روز حجت رو بر همه تمام کرد ، حضرات به کارهاشون دارن ادامه میدن ما هم به جای خوبی نمی رسیم ، میر حسین به ما گفت ما جدی نگرفتیم ، هر بلایی هم سرمون بیاد حقمونه ، امروز میر عزیز ما در بند هست ، شما از عذر خواهی صحبت می کنی ؟ عذر خواهی اینه که میر حسین آزاد بشه از آسیب دیدگان دلجویی بشه ، خرد جمعی حاکم بشه بی کفایت ها و در صدر اونها رهبری از قدرت کناره گیری کنند به عزم و اراده ی خودشون به فهم و درک خودشون ، شما از خودکامگان چه انتظاری داری ؟
  حضرات به کارهاشون ادامه بدن ببینیم به کجا می رسیم …

 13. ناشناس گفت:

  بشدت با این نوشته مخالفم. اینهمه کشته و زخمی و زندانی بیگناه در چهار سال گذشته دادیم که حال یکنفر بیاید بگوید گذشته را فراموش کن؟ بیست و دو سال است که جنتی خائن با دور زدن تمام قوانین فقط نوکر ها به رهبر را اجازه می دهد که نامزد مجلس و شورای خفتگان شوند. رهبر فرمان نابودی هرکس را می دهد که صد در صد در مقابل او خم نشود. مردم چه چیز را فراموش کنند؟ آیا می شود فراموش کرد که عده ای نماینده خودفروش مجلس برای منافع خود مرگ بر موسوی در صحن مجلس فریاد می زدند؟ یا اینکه عده ای حقوق بگیر مزدور شبها تا صبح جلوی درب منزل کروبی عربده می کشیدند و دیوار ها را رنگ مالی می کردند؟ یا اینکه به خانه دستغیب و منتظری و دیگران حمله و تخریب کنند ولی دیکتاتور جابر را با رسول و خدا در روی زمین یکسان کنند؟ مردم ما باید آماده حمله به فرعون شوند. او و بیتش را یک شبه به خاکستر تبدیل می کنیم.

 14. ali akbar گفت:

  سلام به آقای جعفریان اعتدال ومیانه روی ایشان جای تقدیر دارد ما همیشه از تندروی صدمه دیده ایم باید از تاریخ درس گرفت.

 15. بهروز روزبه گفت:

  چه بخواهیم و یا نخواهیم ؛ چه دوست داشته باشیم یا نداشته باشیم؛ اگر آمریکا به ایران حمله نظامی کند مطمئن باشید این هم سنت خداوند است که در قران می فرماید: اگر نبود که مردمی به دفع مردم دیگر نمی پرداختند ، اثری از مسجد و کلیسا و کنیسه باقی نمی ماند. برهمین اساس دست خداوند از آستین ابرهه خارج شد تا اصحاب اخدود را به خاک مذلت بیفکند. ظلم حاکمیت موجب می گردد تا جائرانه از قدرت به زیر افتد اما متاسفانه این ملت مظلوم تاوان این ستمکاریها را می پردازد. اللهم اشغل الظالمین بالظالمین.

 16. ناشناس گفت:

  حتی برگشت به اوضاع پیش از88 مورد رضایت و خواست مردم نیست. اگر قرار آنقدر کشته داده ایم که حال به مرگ طبیعی راضی هستیم. ما برای رسیدن به آرزوهای مردم به عقب که نه اما به جلو رفتن باید فکر کنیم. چهارده قرن عقب رفتیم کافی نیست؟ این مملکت را باید با خواست های روز اداره کرد میثاق سازمان ملل، احترام به تعهدات بین المللی، احترام کامل به حقوق بشر در امور شهروندان ایران، کنارگذاشتن کامل آخوند جماعت حقه باز و دروغگو از سمت های اداری واقتصادی و سیاسی و سردمداری و رهبری. سپردن اداره مملکت به دست کارشناسان اقل خواست های مردم است وگرنه بازگشت به پیش از دوره 88 چه دردی را دوا می کند. من گمانم میرما هم راضی نباشد. او اگر او اوضاع راضی بود که بیست سال سر در لاک هنر نمی کرد. آسوده بر کنار پرگار زندگی جدا از هرفعالیت سیاسی را پیشه خود نمی کرد. ما باید به جلو رفتن و خود را همگام با دنیای امروز کردن فکر کنیم. عقب گرد به اندازه کافی کرده ایم.

 17. احسان گفت:

  با احترام به نویسنده.
  شما اول ببین تو این بازی کجای کاری بعد بیا پیشنهاد آشتی ملی بده. شما همین الان دست آشتی به سمت مقابل دراز کن تا ببینی با تبر چطور دستت رو قطعه قطعه میکنن. برادر مگه فضای قبل از 88 چطور بود؟؟؟؟ قبل از 84 چطور بود؟؟؟؟ اصولا هیچ فضای خوبی تو این سی و چهار سال وجود نداشته. یک سال اول هرج و مرج . 8 سال جنگ . 8 سال فساد اقتصادی به نام سازندگی و البته تورم 50 درصدی . 8 سال جنگ جناحی به نام اصلاحات. هر 9 روز یک بحران برای دولت خاتمی رو که فراموش نکردید ؟؟؟ 8 سال بعد هم دروغ و دزدی و توهین و افترا. حالا به دنبال کجای داستانی بنده نمی دونم. راستی یک جمله که بیانش افسردگی مزمن میاره و اون اینکه :
  (( از اول هرانچه گفته بودند راست نبود ))

 18. ناشناس گفت:

  با معذرت خواهی میشه جواب چشمای مادران داغدار رو داد …نخیر !سنت خدا شامل حال آقایان شده و کم کم خودشون خودشونو از بین میبرن …تمام خونها دامن قاتلان رو خواهد گرفت …میر حسین چند ماهه بدون هیچ جرمی تو حصره ؟فک کردین بی جواب میمونه ؟

 19. ناشناس گفت:

  ان فردبیگانه با انقلاب اسلامی ومخالف امام ره که تز مردم مگه حقی دارند که به کسی بدهندراداده باید اقرار کند انجا که مردم هستند خدا هم انجا ست بنابراین چون خدا حق است پس حق با مردم است درغیر اینصورت با یداز طریق خدای خود ساخته اش وولی قلابی نجات پیدا کند در ضمن ملت دین ومذهبی که دروغ راترویج داده به مردم خیانت حال چه از طرف رهبران خودساخته ویا عالمان ومرجعان دین حکومتی را اصلا قبول ندارد امروز از ترس جانشان واز دست دادن حکومت بیاد میاورند که باید به مردم تکیه کنند رهبرما میرماست همو که خدا بااوست

 20. ناشناس گفت:

  نعوذ بالله مگر حضرت امام خامنه ای اشتباه می فرمایند اشتبیاه ما کردیم و هنوز هم می کنیم که توقع داریم اینها دست از سر مملکت بردارند گدایانی که سالها به اسم اسلام و با توسل به هزاران حیله و فریب سوار مردم شدها ند حال به همین راحتی دست بردارند اما اگر ما دو باره اشتباه کنیم ودر بازی اینان شرکت کنیم وفریب اینان رابخوریم عجب دارد که توبه گرگ مرگ است

 21. ناظر گفت:

  زمانی دکتر شریعتی در نامه ای به مکارم شیرازی ، که از دوری جوانان از دین اظهار نگرانی کرده بود نوشت که ، بی اعتقادی جوانان به دینی که شما تبلیغ میکنید مایه امیدواریست ، امید به این که به واقیت دین برسند . این حکایت همچنان باقیست ، نمیدانم چرا کسانی نگران دوران سخت تشیع رایج هستند ؟

 22. mohammad گفت:

  دوستانی که دم از مقاومت و عدم مشارکت می زنند و خودشان به حصر رهبران شجاع جنبش اشاره دارند پاسخ دهند که تا کنون در برابر این همه ظلم و ستم چه کردند و چه کردیم؟ تفاوت ما با مردم کوفه چیست؟ آنها هم از جانشان ترسیدند و ما هم از ترس جان خفت و خواری را پذیرفتیم! تا با جهل مبارزه نکرده و آنرا از بین نبریم همین وضع باقی خواهد بود مردمی که به مرغ3500 تومانی نگاه نمی کردند حالا برای 5800 تومانی آن صف می کشند در صف تحقیر می شوند به آنها توهین می شود ولی یک نفر صدایش در نمی آید. این همه شهر در ایران بود فقط نیشابور؟! باور کنید اگر 5شهر دیگر حرکتی همچون مردم نیشابور می کردند حکومت به مردم پیشنهاد اشکنه و پیاز داغ نمی داد.

 23. رسولی گفت:

  من ازآقای جعفریان که آدم مطلعی خصوصا درمورد تاریخ هستند می پرسم چطور امکان دارد حکومتی با این همه ظلم واضح وآشکار می تواند با مردمشآشتی کند محال است چون چنین حاکمیتی از خدا فرسنگهافاصله گرفته