سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روزنامه تک برگی کلمه؛ نماد ِ بودن و سبز ماندن‎...
» / به مناسبت انتشار دویستمین شماره روزنامه تک برگی کلمه /

روزنامه تک برگی کلمه؛ نماد ِ بودن و سبز ماندن‎

چکیده :وقتی هر برگه ی این روزنامه در چاپگرهای خانگی منتشر می شود و هر شهروند می شود یک انتشارات. وقتی این تک برگ رسانه ای دست به دست می چرخد تا برسد به دست آن که محروم است از نت و رایانه، هر شهروند می شود یک توزیع کننده. وقتی هر شهروند اتاقش می شود تحریریه و لپ تاپش می شود ابزار کار، آن گاه است که هر شهروند می شود یک خبرنگار و پیام بر، و کلمه است که می شود یک رسانه برای هر شهروند. رسانه ای متعلق به آنان و برای آنان....


کلمه – بیتا موحد:

میرحسین موسوی وقتی بعد از دو دهه بازگشت، یک شعار محوری داشت: “هر شهروند یک ستاد”. شعاری کلیدی و عملی. اینگونه هر کس شد به تنهایی یک ستاد. آنان که ادبیات موسوی را متعلق به دهه شصت می دانستند و آن را جذاب و خواستنی برای متولدین شصتی نمی دانستند، کمتر از صد روز دیدند که همه ی ایران شده ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی.

دهه شصتی هایی که رفته بودند به خلوت و انزوا، دست در دست متولدین شصت، هر کس شده بود برای خودش یک ستاد. و اینگونه شد که ایران چه زود سبز سبز شد. چون دیگر کسی منتظر رسانه دولتی و غیردولتی نبود. موبایل و دوربین، زبان و کلام، همه شده بودند ابزار این ستادهای پراکنده. شعارهایی یکسان با خواسته هایی مشترک. پرسش گری آغاز شده بود. هر کس می خواست آگاهی بخشی کند. تک تک این ستادها شده بود رسانه که اکسیر آگاهی را گستراند به گستره ایران زمین و دامنه اش رفت و ایرانیان خارج از کشور را هم در برگرفت و همه شدند ” کلکم راع و کلکم مسئول”.

وقتی خیابان ها پر شد از یک سوال بی پاسخ “رای من کجاست؟” وقتی همه صاحبان قدرت به کار گرفتند هر چه در توان داشتند. وقتی شهرهایمان پر شد از دود و آتش. باز هم هر شهروند به میدان آمده بود. این بار هم از حق شهروندی و رای خود می پرسید و هم شده بود رسانه. دوربین های کوچک و موبایل هایی که به کار گرفته شد و واقعه نگاری کرد. عکس ها و فیلم هایی که در کوتاه مدت بر آنتن های همه آن رسانه هایی می نشست که سالها حرفه ای پروری کرده بودند. هر رسانه سبز شده بود منبع موثق ترین خبرها. و اینگونه بود که سبزها جهانی شدند و در صدر خبرهای جهان نشستند.

بعدها هم که سرکوب اوج گرفت و زندان ها پر شد از همه آن رسانه ها، باز هم زندان و حبس شد مرکز آگاهی بخشی و خبررسانی. کسانی که در حبس شدند، اینک خود شده بودند کانون امید و آگاهی بخشی و نامه ها و بیانیه هایشان شد “چشم اسفندیار خودکامگان”.

در این میانه ی آتش که حکومت سخت گرفته بود بر اهل قلم و اندیشه. آنگاه که “کلمه” شده بود ابزار “فتنه” و “براندازی”. آنگاه که حتی یک “قلم سبز” را کسی برنتافت، باز “کلمه” بود که می خواست بار ِ به زمین مانده ی یاران را بر قامت قلم بنشاند و عطر آگاهی را پخش کند به همه ی ایران زمین که سبز شده بود و جوانه زده بود بر سر هر برزن.

با این شعار که “بنی الاسلام علی الکلمتین، کلمه التوحید و توحید الکلمه” به میدان آمده بود و بر این امید بوده و هست که اساس دین بر توحید کلمه است و بس. و با این آرمان سه سال است همه وقت مهمان سبزهاست. بذر آگاهی می افشاند و عطر دانایی می پراکند.

هر روز که می شود وقتی آن تک برگ روزنامه ای که امید دارد روزی بر دکه ها خود را عرضه کند، در مدرسه و کارخانه، در بازار و اتوبوس دست به دست می شود تا باز نشان دهد آنچه میرحسین گفته بود در زندگی سبزها در جریان است و مردم “سبز بودن” را زندگی می کنند.

وقتی هر برگه ی این روزنامه در چاپگرهای خانگی منتشر می شود و هر شهروند می شود یک انتشارات. وقتی این تک برگ رسانه ای دست به دست می چرخد تا برسد به دست آن که محروم است از نت و رایانه، هر شهروند می شود یک توزیع کننده. وقتی هر شهروند اتاقش می شود تحریریه و لپ تاپش می شود ابزار کار، آن گاه است که هر شهروند می شود یک خبرنگار و نبی، پیام بر! و کلمه است که می شود یک رسانه برای هر شهروند. رسانه ای متعلق به آنان و برای آنان.

امروز بیش از سه سال است که کلمه مهمان ماست. هر روز به خانه هایمان می آید تا نشان دهد امید هویت ماست و ما “سبز” را زندگی می کنیم؛ هر روز در لابه لای سطور یک روزنامه تک برگی. و این روزنامه می شود نشانی از بودن ما و نمادی از مداومت و جاری بودن ما.

امروز هر شهروند یک رسانه و یک “نبی” است. بیاییم باور “سبز” مان را از طریق آگاهی رسانی به همه ریشه ها ی زیر خاک برسانیم.

* * *

مجموعه مطالب ویژه دویستمین شماره روزنامه تک‌برگی کلمه:

دانلود ویژه‌نامه شماره 200 روزنامه تک برگی کلمه در سه صفحه
آرشیو کامل 200 شماره روزنامه تک‌برگی کلمه
گزارش تصویری/ تکثیر و توزیع روزنامه کلمه در مترو و تاکسی، خانه و محل کار، شهر و روستا
رسانه قابل اطمینان/ حسین زمان
به پاس سه سال همراهی/ مریم شربتدار قدس
آرزوهای من برای کلمه/ محمد نوری‌زاد
دانستن باطل‌السحر خفقان است/ فخرالسادات محتشمی‌پور
شبنامه‌ها علیه تاریکی و استبداد/ علی مزروعی
روزنامه‌ی بی‌روزنامه‌ها و رسانه‌ای برای هر شهروند/ سید مهرداد طباطبایی
آقای میرحسین! این امانت توست/ حسین ناصری نیا
گسترش آگاهی؛ چشم اسفندیار خودکامگان و اقتدارگرایان/ نسیم بهشتی
نماد ِ بودن و سبز ماندن‎/ بیتا موحد
چالش‌های خبرنویسی درباره زندانیان سیاسی/ مانی حقیقی
انتخاب سبز بودن/ صحرا عابدی
نهضت آگاهی‌بخشی با دست خالی/ زهره نقیبی
گفت و گو با خانواده‌های زندانیان سیاسی درباره آگاهی‌بخشی و عملکرد کلمه/ زهرا صدرDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “روزنامه تک برگی کلمه؛ نماد ِ بودن و سبز ماندن‎”

  1. ناشناس گفت:

    کلمه:روزنامه تک برگی کلمه؛ نماد ِ بودن و سبز ماندن‎
    انگولکچی: واخ واخ ددم یاندی، به بین اگه صد برگی بود چی می شد!!