سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ارزیابی خانواده‌های زندانیان سیاسی از ضرورت آگاهی‌بخشی و عملکرد کلمه...
» / به مناسبت انتشار دویستمین شماره روزنامه تک برگی کلمه /

ارزیابی خانواده‌های زندانیان سیاسی از ضرورت آگاهی‌بخشی و عملکرد کلمه

چکیده :راه آگاهی بخشی که کلمه همواره در بستر آن حرکت کرده، داستان امروز و دیروز نیست و از وقتی که اعتراض به نتایج انتخابات با تلاش برای دنیای بهتر و زیستنی دیگر همراه شد، برقرار بوده و تا وقتی اهداف بلند راه سبز به طور کامل محقق نشده باشد، ادامه خواهد داشت. به سراغ تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی رفتیم و با پرس و جو از اوضاع قهرمان دربندشان، از ضرورت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی پرسیدیم و شنیدیم....


کلمه – زهرا صدر:

روزنامه تک برگی کلمه به دویستمین شماره خود رسید و فرصتی را فراهم آورد تا بهانه اش کنیم و میان مخاطبانمان بچرخیم و کمی از مشغولیت های هر روزه فاصله بگیریم و ببینیم رنگ میوه های رشد کرده و طلایی گندم های به بار نشسته را.

راه آگاهی بخشی که کلمه همواره در بستر آن حرکت کرده، داستان امروز و دیروز نیست و از وقتی که اعتراض به نتایج انتخابات با تلاش برای دنیای بهتر و زیستنی دیگر همراه شد، برقرار بوده و تا وقتی اهداف بلند راه سبز به طور کامل محقق نشده باشد، ادامه خواهد داشت. از روزی که بازداشت ها آغاز شد و هر کس گوشه ای از این میدان به دفاع پرداخت؛ یکی زیر ضرب و شتم در بازجویی و دیگری در رساندن صدای فریادش به مردم و حاکمیت.

به سراغ تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی رفتیم و با پرس و جو از اوضاع قهرمان دربندشان، از ضرورت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی پرسیدیم و شنیدیم.

گفت و گوی کلمه با خانواده های سیاوش حاتم، عبدالفتاح سلطانی، بهنام ابراهیم زاده، امیرخسرو دلیرثانی، ابوالفضل قدیانی و عبدالله مومنی، شش فعال سیاسی و مدنی محبوس در بند 350 زندان اوین را با هم می خوانیم:

*****

محمود حاتم، پدر سیاوش حاتم، فعال دانشجویی محبوس در بند 350 زندان اوین با تاکید بر نقش رسانه هایی مانند کلمه در آگاهی بخشی می گوید: رسانه ها در جهت آگاه کردن و پیشرفت مردم بسیار موثر عمل می کنند. فضای اطلاع رسانی در حال حاضر بسته است و مردم از خیلی از اخبار ندارند.

پدر این فعال دانشجویی با بیان این که اطلاع رسانی باید با کمک مردم گسترش پیدا کند تصریح می کند: از آنجا که محدودیت در روزنامه ها زیاد شده برای رشد و آگاهی مردم نیاز داریم که چنین رسانه هایی بسط پیدا کنند.

وی در گفت و گو با کلمه خاطرنشان می کند: به طور مثال سیاوش من یک فعال سبز بود که اگر رسانه های سبز نبودند هیچ کس خبردار نمی شد که چه اتفاقی برایش افتاد و این سطح آگاهی از همین رسانه ها ایجاد شد که حالا همه تماس می گیرند و خبردار می شوند که چه اتفاق هایی افتاده است.

سیاوش حاتم سال گذشته توسط قاضی پيرعباسی محاكمه و به ٤ماه حبس تعزيري و تحمل ٥٠ ضربه شلاق به دليل شركت در عاشورای ٨٨محكوم شد. این در حالی بود که در شهريورماه ٨٨ دادگاه انقلاب همدان، حاتم را به يكسال حبس تعزيری محكوم كرد. حكمی که در دادگاه تجديد نظر به يكسال حبس تعليقی تبديل شد.

اما خردادماه ٩١ سياوش حاتم براي تحمل يكسال و ٤ماه حبس به زندان اوين فراخوانده شد.

سياوش حاتم، به جرم فعالیت های دانشجویی و سازماندهی اعتراضات دانشجویی بعد از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری خرداد ماه 88 در دانشگاه بوعلي شهر همدان بازداشت شد.

هرچند برای او حکمی صادر شد، اما او به فعالیت های خود ادامه داد و بار دیگر در آذر ماه 89 به جرم سازماندهی مجدد اتحاديه دانشجويی دفتر تحكيم وحدت در مقابل دانشگاه شهيد بهشتی تهران بازداشت شد.

*****

فرزند عبدالفتاح سلطانی زندانی دیگر محبوس در بند 350 زندان اوین با اعلام اینکه از وقتی حکم پدرم برای اجرای احکام رفته خبر جدیدی نداریم به کلمه می گوید: در این مدت ۳ بار آمدند که پدرم را برای انتقال ببرند و چون می خواستند از دستبند که غیر قانونی است استفاده کنند، ایشان قبول نکردند و فعلا مشکلات جسمی شان هایشان ادامه دارد.

به گفته ی فرزند سلطانی دندان درد و بیماری گوارشی و کم خونی از مشکلاتی است که این وکیل پایه یک دادگستری در زندان با آن دست به گریبان است.

فرزند این زندانی سیاسی با بیان اینکه جنس خبرهای “کلمه” از جنس خبرهای روز است می گوید: این خبررسانی در آگاهی بخشی خیلی موثر است. مردم از همین طریق اخبار را به دست می آورند. پس باید بسیار دقیق بوده و اخبار ریز کشور را که مردم هر روز با آنها سرو کار دارند گزارش شود.

وی با طرح این مسئله که توزیع روزنامه تک برگی کلمه به خاطر مردمی بودن و خطرات جانبی آن ضعیف است می گوید: من فکر می کنم اینقدر محدودیت و فشار ها زیاد است که انتشار و توزیع مردمی نسبت به قبل کم شده است اما نقش همین را هم نمی توان نادیده گرفت.

عبدالفتاح سلطانی که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی را بر عهده داشته متهم به “تبلیغ علیه نظام، تشکیل کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی علیه نظام” و “تحصیل مال حرام” شده است.

او که از تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ در زندان اوین به سر می‌برد با حکم بدوی که اواسط اسفند ماه از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی صادر شد به ۱۸ سال حبس، تبعید به برازجان و همچنین به ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده بود.

عبدالفتاح سلطانی در طول فعالیت‌های حقوقی و حقوق بشری خود و پیش از ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ سه بار در زندان بوده و ماه‌های طولانی از مدت حبس خود را در انفرادی گذرانده است.

*****

پدر بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری که اون نیز این روزها در بند 350 زندان اوین دوران پنج سال محکومیت خود را می گذراند با بیان اینکه پسرم گوش درد و سر درد دارد، به کلمه می گوید: تقاضا کردیم که ببریمش دکتر اجازه ندادند و گفتند خودمان می بریم بیمارستان بیرون و دستبند و پابند می زنیم که او هم قبول نکرده و گفته نمی گذارم دستبند و پا بند بزنید و اگر اینطور است دکتر نمی روم.

پدر این فعال حقوق کودک با اشاره به تاثیر رسانه های سبز از جمله کلمه در مورد زندانیان سیاسی و گرانی و باقی مسائل در کشور تصریح می کند: والا مردم حالی می شوند که در مملکت چه خبر است و این خیلی مهم است.

وی در انتها از مسئولان سیستم قضایی تقاضا می کند که به ظلم هایی که به خانواده ها می شود رسیدگی کنند. او می گوید: من تقاضا دارم حرف مرا بشنوند بروید و ببینید به مردم چه ظلم هایی می کنند.

بهنام ابراهیم‌زاده فعال حقوق کودکان، فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل آزاد کارگری در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۸۹ در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او هنگام دستگیری و بازداشتش در بند ۲۰۹ زندان اوین مورد ضرب وشتم قرار گرفته، که در نتیجه به‌شدت زخمی شده و دو دنده‌اش شکست و در وضعیت وخیمی در زندان بسر می‌برد.

*****

شیوا فلاح، همسر امیرخسرو دلیرثانی، هم با بیان اینکه این فعال ملی مذهبی در شرایط روحی و جسمی مساعدی است در گفتگو با کلمه می گوید: تنها مشکلی که وجود دارد این است که ما تقریبا دو سال و نیم است از مرخصی و بیش از یک سال است که از حق ملاقات حضوری محروم هستیم. ما چیزی فراتر از حقوقمان نمی خواهیم ولی متاسفانه از همین حق ساده و طبیعی خود نیز محرومیم.

وی با تاکید بر اینکه نمی توانیم تاثیرگذاری اطلاع رسانی به مردم را انکار کنیم تصریح می کند: من فکر میکنم هماهنگی با نیازهایی که در سطح جامعه وجود دارد مثلا مباحث اقتصادی قطعا در بالا بردن آگاهی مردم تاثیر فراوانی دارد.

شیوا فلاح در ادامه با بیان اینکه این رسانه ها تبدیل شده اند به منابعی که مردم جامعه اخبارشان را از آن ها کسب می کنند، تصریح می کنند: اگر رسانه ها پاسخگوی نیازهای روزانه خصوصا مباحث اقتصادی مردم باشند، من فکر می کنم که می تواند مانند خیلی موثرتر هم باشد.

همسر دلیرثانی همچنین می افزاید: البته کلمه معتقدم در خصوص زندانیان سیاسی و اخبار جنبش سبز بسیار موفق عمل کرده و علاوه بر اطلاع رسانی، مخابره ی اخبارش در پیگیری روند درمان زندانیان سیاسی بیمار بسیار حیاتی بوده است.

امیر خسرو دلیر ثانی از فعالان ملی-مذهبی، عضو جنبش مسلمانان مبارز دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

دلیر ثانی در بهمن ماه ۱۳۸۹ به دلایل نامعلوم به بند ۲۰۹ منتقل شد و مدتی را در این بند گذراند. گفته می شود دلیل اصلی انتقال وی به بند ۲۰۹ و بازجویی های دوباره، به خاطر امضای بیانیه های مختلف از جمله بیانیه معروف به ۱۴ نفر است.

*****

زهرا رحیمی، همسر ابوالفضل قدیانی، که خود نیز مانند همسرش سال ها در دوران ستمشاهی در زندان و تحت شکنجه ساواک بوده است با اشاره به تاثیری که رسانه هایی مانند کلمه در آگاهی بخشی و پیشروی حرکت های مردم دارد به کلمه می گوید: به نظرم حضور روزنامه های تک برگی و سایت هایی مثل کلمه در بین مردم خیلی موثر است. ممکن است که مثل رسانه های صوتی و تصویری بازدید نداشته باشد ولی به نظر من تاثیرشان آن قدر زیاد است که میبینیم حتی همین رسانه های صوتی و تصویری هم خبرهایشان را از شما می گیرند.

وی با اشاره به پوشش کامل اخبار زندانیان توسط کلمه خاطرنشان می کند: به خصوص در مورد زندانیان سیاسی با توجه به وضعیتی که فعلا در داخل وجود دارد و اصلا در صدا و سیما و روزنامه های رسمی خبر رسانی نمی شود و در واقع بایکوت خبری کرده اند حضور شما بسیار کمک کننده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه می دانیم کار شما با سختی های زیادی روبرو است اما این تلاش نتایج ویژه دارد تشریح می کند: مشخصا در مورد آقای قدیانی فکر می کنم همین اخبار و گزارش هایی که منتشر شد تاثیرگذاری مستقیم بر روند درمان و اعتصاب ایشان داشته است. در واقع اطلاع رسانی ها می توانند از خیلی از خطرات و مسائلی که در حال وقوع است جلوگیری کند و قطعا اگر این حجم اطلاع رسانی وجود نداشت خیلی از مسائل که الان متوقف شده است یا تصمیم هایی که گرفته شده و از ترس رسوایی عملی نمی شود رخ می داد.

دو روز پیش کلمه گزارش داده بود که ابوالفضل قدیانی، مبارز دوران ستمشاهی که از روز دوشنبه در اعتراض به رفتار غیرانسانی مسئولان زندان دست به اعتصاب غذا زده بود، ساعت ٣صبح به دلیل قلب درد و به هم خوردن حال وی به بیمارستان طالقانی اعزام شد.

قدیانی بار نخستین بار در دی ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام توهین به رییس دولت به یک سال حبس محکوم شد. او در سه سال گذشته به دلیل نامه نگاری های درون زندان به مقامات عالی رتبه نظام نظیر ایت الله خامنه ایی و انتقاد از عملکرد آنان چندین بار به دادگاه رفته و پنجمین پرونده ی وی نیز چندی پیش به جریان افتاد.

این عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب در دوران پهلوی ۴ سال در زندان های ساواک شکنجه شده و مقاومت کرده بود. اکنون او ۶۷ سال سن دارد و به دلیل بیماری شدید قلبی درمدت زندان چندین بار به بیمارستان منتقل شده است.

*****

فاطمه آدینه وند، همسر عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) با بیان اینکه در حال حاضر شرایط روحی عبدالله مومنی خوب است به کلمه می گوید که خدا را شکر مرتب به دندانپزشکی می فرستند و درمانش پیگیری می شود.

وی با تاکید بر اینکه من از خیلی از آشنایان خود می شنوم که اخبار خود را از کلمه و رسانه های سبز دنبال می کنند تصریح می کند: اطلاع رسانی این رسانه ها چه درباره زندانیان سیاسی و چه در مورد وضعیت کشور نه تنها کامل و خوب بلکه لازم و مفید بوده است. اگر اخباری که در باره ی زندانیان سیاسی وجود داشت منتشر نمی شد مردم چطور می خواستند خبر دار شوند؟

عبدالله مومنی تا کنون چند بار به خاطر فعالیت های حقوق بشری اش به زندان رفته و نهایتا شب ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 در ساختمان ستاد شهروند آزاد (حامیان کروبی) که ریاست آن را بر عهده داشت بازداشت شد.

وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه و در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۳۸۸ به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد. دو سال از این حبس مربوط به دادگاه و اتهام قبلی مومنی است که به خاطر اقدام علیه امنیت ملی محکوم و به او ابلاغ شده بود. شش سال دیگر نیز به خاطر شرکت عبدالله در تجمع های اعتراضی مردم در حوادث پس از انتخابات صادر شد.

* * *

مجموعه مطالب ویژه دویستمین شماره روزنامه تک‌برگی کلمه:

دانلود ویژه‌نامه شماره 200 روزنامه تک برگی کلمه در سه صفحه
آرشیو کامل 200 شماره روزنامه تک‌برگی کلمه
گزارش تصویری/ تکثیر و توزیع روزنامه کلمه در مترو و تاکسی، خانه و محل کار، شهر و روستا
رسانه قابل اطمینان/ حسین زمان
به پاس سه سال همراهی/ مریم شربتدار قدس
آرزوهای من برای کلمه/ محمد نوری‌زاد
دانستن باطل‌السحر خفقان است/ فخرالسادات محتشمی‌پور
شبنامه‌ها علیه تاریکی و استبداد/ علی مزروعی
روزنامه‌ی بی‌روزنامه‌ها و رسانه‌ای برای هر شهروند/ سید مهرداد طباطبایی
آقای میرحسین! این امانت توست/ حسین ناصری نیا
گسترش آگاهی؛ چشم اسفندیار خودکامگان و اقتدارگرایان/ نسیم بهشتی
نماد ِ بودن و سبز ماندن‎/ بیتا موحد
چالش‌های خبرنویسی درباره زندانیان سیاسی/ مانی حقیقی
انتخاب سبز بودن/ صحرا عابدی
نهضت آگاهی‌بخشی با دست خالی/ زهره نقیبی
گفت و گو با خانواده‌های زندانیان سیاسی درباره آگاهی‌بخشی و عملکرد کلمه/ زهرا صدرDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “ارزیابی خانواده‌های زندانیان سیاسی از ضرورت آگاهی‌بخشی و عملکرد کلمه”

  1. صابر قوامی گفت:

    خسته نباشید!

    امیدواریم که روزی شاهد انتشار علنی و آزاد روزنامه «کلمه» باشیم وجشن ۷۰۰ـمین٫ ۸۰۰ـمین٫ ۹۰۰ـمین و ۱۰۰۰ـمین شماره آنرا در ایرانی آزاد و آکنده از صلح و دوستی برگزار کنیم.

    به امید آنروز