سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » دانشمند ایرانی دانشگاه پرینستون؛ برنده جایزه فیزیک بنیادی...

دانشمند ایرانی دانشگاه پرینستون؛ برنده جایزه فیزیک بنیادی

چکیده :استاد «نیما ارکانی حامد»، دانشمند ایرانی دانشگاه پرینستون در کنار هشت محقق برجسته فیزیک از سراسر جهان، جایزه 27 میلیون دلاری «فیزیک بنیادی» را از آن خود کرد....


استاد «نیما ارکانی حامد»، دانشمند ایرانی دانشگاه پرینستون در کنار هشت محقق برجسته فیزیک از سراسر جهان، جایزه 27 میلیون دلاری «فیزیک بنیادی» را از آن خود کرد.

به گزارش ایسنا، «یوری میلنر» سرمایه گذار حوزه فناوریهای پیشرفته، بزرگترین جایزه جهانی تاریخ علوم را بنیان گذاشته است. این جایزه 27 میلیون دلاری هر ساله به تحقیقات برجسته دانشمندان جوان در حوزه فیزیک بنیادی اعطا می‌شود.

«میلنر» که دارای مدرک دکتری فیزیک است، تأکید می کند: قرار نیست این جایزه با جایزه نوبل رقابت کند و استفاده از عنوان نوبل2.0 در خصوص آن درست نیست.

نیما ارکانی حامد، اد ویتین، آلن گوت، ژان مالدسنا، ناتان سایبرگ، ماکسیم کانتسویچ، آشوک سن، الکسنادر کیتیف و آندره لینده 9 فیزیکدان برجسته سال 2012 هستند که هر کدام مبلغ سه میلیون دلار دریافت کرده اند.

«ارکانی حامد» در خصوص این جایزه گفت: جوایز به تنهایی نمی تواند باعث ایجاد انگیزه در افراد برای انجام تحقیقات در حوزه فیزیک شود، اما می تواند شرایط مناسبی برای تکمیل تحقیقات در اختیار محققان قرار دهد.

بر خلاف جایزه نوبل که اواخر هر سال میلادی اعطا می شود، این جایزه در سه ماه نخست سال به برندگان اعطا می شود و نفرات برگزیده امسال با تشکیل کمیته ویژه، برندگان دوره بعد را انتخاب خواهند کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “دانشمند ایرانی دانشگاه پرینستون؛ برنده جایزه فیزیک بنیادی”

 1. هموطن مقیم خارج گفت:

  این جایزه ربطی به ایران و سیستم حکومتی موجود ندارد جائی که عده ای نورچشمی سیستم با تزریق امکانات فراوان به زور مدرک دکترا گرفته و به عنوان استاد به دانشگاه های ایران تحمیل میشوند تمجید از کسانی که به پیشرفت علم در کشورهای دیگر و با امکانات آن کشورها کمک میکنند ربطی به حاکمیت فعلی ایران ندارد. اینها ضد علم هستند و با ایجاد جو پلیسی در دانشگاهها ضد علم بودن خود را به اثبات رسانده اند به امید روزی که ایرانیان تحصیلکرده مفیم خارج بتوانند به هموطنان خودشان خدمت کنند. تا آزادی از قید استبداد

 2. Hossain گفت:

  Congrtulations! In Aghaye mohtaram Baraye Hammeye Iraniha eftekhar avard

 3. مقایسه کنید گفت:

  فرض کنید این دانشمند نیز اشتباه امید کوکبی را کرده و به ایران می آمد. تعیین کنید وضعیت او را با این موفقیتی که در آمریکا به دست آورده با وضعیتی که اگر به تهران می آمد و با آن روبرو می شد. حالا متوجه می شود که مملکت ما چرا پس از سه هزار سال در این حالت است؟

 4. ناشناس گفت:

  موفقیت هرایرانی مایه خوشحالی وافتخاراست.با تبریک وآرزوی موفقیت روزافزون برای ایشان.

 5. ناشناس گفت:

  البته این روزها،متاسفانه، باید بگوییم هرایرانی الاصل…