سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » موسوی لاری: رد لباس شخصی ها را دنبال کنید، خیلی از مسایل روشن می شود...
» مذاکرات هسته ای همیشه تحت مدیریت مستقیم رهبری بوده است

موسوی لاری: رد لباس شخصی ها را دنبال کنید، خیلی از مسایل روشن می شود

چکیده : در حالی که مدتهاست انتقاد از سیاست های هسته ای در زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی شاه بیت رسانه های اقتدارگرا شده است، موسوی لاری می گوید: مقوله‌ غنی‌سازی امروز مسئله روز کشور ماست. من فقط به گفتن این جمله بسنده می‌کنم که غنی‌سازی و مقوله هسته‌ای از لحظه‌ای که کار خود را آغاز کرد که سبب مشکل ما با غرب شد تحت مدیریت مستقیم رهبری بود. ...


کلمه: در حالی که مدتهاست انتقاد از سیاست های هسته ای در زمان ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی شاه بیت رسانه های اقتدارگرا شده است، موسوی لاری می گوید: مقوله‌ غنی‌سازی امروز مسئله روز کشور ماست. من فقط به گفتن این جمله بسنده می‌کنم که غنی‌سازی و مقوله هسته‌ای از لحظه‌ای که کار خود را آغاز کرد که سبب مشکل ما با غرب شد تحت مدیریت مستقیم رهبری بود.

وی در ادامه افزود: یعنی در دولت آقای خاتمی کمیته‌ای تشکل شده بود که ما عضو آن نبودیم و گزارشات این جلسات هرچه بود به رهبری ارائه ‌می‌شد و کارها با نظر ایشان دنبال می‌شد گر چه آقای روحانی مسئول بود اما نهایت قصه و اینکه چه کسی بیاید و چه کسی برود و چه میزان بحث شود و کجا پذیرفته یا پذیرفته نشود، در سیاست‌های کلی نظام بود و مسئولان آن نیز جوابگو هستند.

به گزارش کلمه از گفت و گوی تفصیلی فارس با موسوی لاری، وزیر کشور دولت خاتمی با انتقاد از عملکرد لباس شخصی ها گفت: در دوران من مشکلی بود به نام لباس شخصی‌ها که به اجتماعات حمله می‌کردند. شما اگر پدیده لباس شخصی‌ها را دنبال کنید خیلی از مسائل برای شما روشن می‌‌شود آنها کسانی بودند که معتقد بودند که نباید بگذارند این دولت کار خود را انجام دهد؛ دستگاه قضایی هم خیلی‌هایشان را شناسایی کرد.شما باید از دستگاه قضایی بپرسید یک عده‌ای که گفته می‌شد لباس شخصی‌اند و امکاناتی نیز در اختیار داشتند هرجا جلسه‌ای برگزار می‌شد به هم می‌زدند، اجتماعات را به هم می‌ریختند، به افراد حمله می‌کردند و حتی در نماز جمعه‌ها به وزرای کابینه آقای خاتمی نیز حمله می‌کردند و در سطح کشور هم بودند و تشکیلاتی نیز برای خود راه انداخته بودند، چه کسانی بودند؟ واضح بود که لباس‌شخصی‌ها با یک اطمینان خاطری کار خود را انجام می‌دادند. شناسایی دستگاهی که این جریان را سازماندهی می‌کرد به عهده دستگاه قضایی بود که متأسفانه دستگاه قضایی این قضیه را ریشه‌کن نکرد.

لاری با بیان اینکه برخوردهای سلبی و سیاسی در مساله فرهنگ کارایی ندارد، گفت: تلقی من این است که بهره‌برداری سوء از احساسات پاک مذهبی مردم بیش‌تر از آن مقاله توهین‌آمیز به جامعه ما لطمه زده و لطمه می‌زند. باید به آن مقاله توهین‌آمیز به شکل مناسب خود پاسخ داده شود اما این استفاده‌های سیاسی از یک سلسله مسائل معنوی بیش‌ترین ضربه را به ما زده و این روش در دولت احمدی‌نژاد که از خود می‌دانند، عمل نشده و ما شاهد ده‌ها اتفاق در عرصه سینما و صداوسیما هستیم بخصوص در سریال‌های صداوسیما از ریخت و قیافه و خانه‌ای که در ‌آن فیلم‌‌برداری صورت گرفته تا افرادی که به عنوان بازیگر بازی می‌کنند.اگر کسانی بخواهند چنین مسائلی را به کلیت نظام نسبت دهند و کفن‌پوشی کنند به صورت مسئله در می‌آید ولی اگر بخواهند با ابزار فرهنگی با این‌ها مقابله کنند به نقد و برخورد رجوع می‌کنند همانگونه که الان دارد صورت می‌گیرد و به صورت آرام پاسخ هتاک و غیره را می‌دهند و دیگر علم شنگه و کفن پوش و نیروهای سازمان‌دهی شده تحت عنوان دفاع از ولایت و امامت و خدا و پیغمبر راه نمی‌افتد که یک کار کوچک غلط و اشتباه رخ داده را توسعه دهند.

وی افزود: من معتقدم روشی که امروز برای مقابله دنبال می‌شود و باعث شده افراد کفن پوش ساکت شوند، خوب است اگر چه هنوز هم ما شاهد بعضی کارهایی هستیم که خیلی قابل قبول نیست اما معتقدم که مسائل فرهنگی اگر از بهره‌برداری‌های جناحی و سیاسی جدا شود و مقولات ارزشی، دینی و اعتقادی، اخلاقی و فرهنگی با ابزار خود سنجیده شود و هم احیاناً با نارسایی‌هایش برخورد شود حتماً ما موفق‌تر خواهیم بود تا زمانی که ارزش‌های دینی یا اعتقادی یا هنجارهای اجتماعی ابزاری برای زنده باد و مرده بادهای سیاسی باشد که در دوره آقای خاتمی همان جریانی که می‌خواست این جمله ناکام بماند این مسائل را به این شکل علم می‌کرد و برجسته می‌کرد و سپس می‌گفت به مقدسات توهین شده است. شما اگر به تهیه لیستی بپردازید و بررسی کنید که در روزنامه‌ها، مجلات و نشریه‌ها زمان آقای خاتمی چه چیزهایی گفته شد و همان‌ها الان در روزنامه‌ها و به ویژه صداوسیما به چه میزان وجود دارد.

موسوی لاری با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان می گوید: متأسفانه آن نقطه عطف یعنی تفسیر اصل 99 قانون اساسی توسط شورای نگهبان و در اختیار گرفتن کلیه امور انتخابات توسط شورای نگهبان و اعضای هیئت نظارت، نهایتاً نگاه سلبی به انتخابات مجلس را به شکل دیگری درآورد حالا من نمی‌خواهم این نگاه را خیلی عمده کنم ولی بالاخره نتیجه این شد که هم آنها سعی کردند که عده‌ای را رد صلاحیت کنند و هم کسانی که فکر می‌کردند می‌توانند نقشی داشته باشند می‌گفتند که لزومی ندارد که ما در چنین فضایی وارد مجلس شویم؛ به همین دلیل معتقدیم که این روند، روند خسارت‌باری بوده و اگر به یک شکلی جبران شود و فضا به سمتی رود که عرصه برای تمام کسانی که قانون اساسی را قبول دارند فراهم شود و این اعتمادسازی به وجود آید، به نظر من در این صورت مجلس کارساز خواهد بود.

وی با اشاره به واقعه هجده تیر افزود: به نظر من ورود نیروی انتظامی و برخوردهایی که صورت گرفت عامل شعله‌ورتر شدن اعتراضات بود که عده‌ای هم در روزهای بعد فرصت‌طلبی کردند.

لاری در ادامه گفت: لب کلام من این است که دستگاه مدیریت سیاسی و امنیتی آن روز تمام تلاشش این بود که این غائله را جمع کند بدون اینکه نیروی انتظامی و دستگاه‌های متولی انتظامات الزام پیدا کنند که دست به اسلحه شوند و یا خدای نخواسته مواجهه نظامی صورت بگیرد.تحمل، بردباری و حوصله و تدبیر کردن مسئله در مقابل توطئه‌ها باید هوشیارانه باشد تا مورد سوء‌استفاده‌ و بهره‌چینی‌های جریانات مختلف نشود.تلقی من این است با وجود اینکه شاید دست‌های مرموزی هم در روزهای بعد وارد قضایا شده بود اما به خوبی خاتمه یافت و به گونه‌ای به اتمام رسید که نظام آبرومند از کنار این مسئله بیرون بیاید و با بردباری و تحمل غائله را فرونشاند.

لاری در توضیح چگونگی مدیریت این حادثه افزود: فرمانده نیروی انتظامی آن زمان آقای لطفیان بود که به او گفته شده بود آن کسی که در این ماجرا مسئول بوده را معرفی کنید که خودشان نام آقای نظری را مطرح کردند و خودشان نیز پیگیر بودند. این را هم بگویم که اولاً نقش آقای تاج‌زاده در این ماجرا بعد از معاونت امنیتی بود و دوم اینکه آقای خاتمی در این ماجرا به عنوان رئیس شورایعالی امنیت ملی از دستگاه متولیش نیروی انتظامی خواست که مسئول این حادثه را مشخص کنند که خود نیروی انتظامی نام آقای نظری را مطرح کرد و دستگاه قضایی هم پیگیر قضیه بود؛ در این ماجرا دستگاه اجرایی زیاد به دنبال فرد نبود بلکه به دنبال حل مشکل بود.

وی در ادامه افزود: در یک نشریه دانشجویی که کمتر از 170 تیراژ داشت مطلبی راجع به امام زمان (عج) نوشته شد که غلط و توهین بود و یا در یک مجله‌ای به یکی از علما توهین می‌شد، یک عده که می‌‌خواستند غوغاسالاری کنند این را می‌گرفتند و بزرگنمایی می‌کردند در حقیقت یک نشریه که تیراژ 170 تایی داشت توسط همین افراد میلیونی می‌شد یعنی متأسفانه آن چیزی که پشت این قضیه بود نه اصل آن بود، آن توهین غلط بود و مسئولان نیز برخورد می‌کردند اما یک عده چون می‌خواستند دولت را بکوبند همین مسئله جزئی را بزرگ می‌کردند و در سطح ملی پخش می‌کردند غافل از اینکه عمل خودشان به ‌مراتب از عمل آن دانشجویان هتاک بدتر بود.راهپیمایی راه می‌انداختند و کفن پوش می‌شدند و از قم تا جمکران پیاده‌روی می‌کردند به این دلیل یک اتفاقی افتاده در حالی که همین کفن پوشی و راهپیمایی بیشتر مسئله را توسعه می‌داد.امروز نیز در عرصه سینما، کتاب، روزنامه و حتی آموزش و پرورش تهران ـ‌ سؤالاتی که در دوره اول آقای احمدی‌نژاد مطرح شد ـ اما ما دیدیم که کسی در برخورد با اینگونه اقدامات کفن پوش نشد و به این مسائل دامن نزد و خیلی زود جمع شد.من معتقدم که توهین‌ها این دوره توسط دستگاه‌های مسئول بیشتر از دوره آقای خاتمی بود.

موسوی لاری در خصوص تقلب در انتخابات می گوید: مطرح کردن بحث تقلب در شرایط فعلی که در آستانه انتخابات هستیم نمی‌دانم درست است یا خیر ولی قطعاً اگر هیئت‌های اجرایی و نظارتی به وظایفشان عمل کنند، نه. البته به نظر من وقتی که مثلًا مکانیزم‌های نظارتی کار خودشان را انجام نمی‌دهند و یا یک طرفه هستند احتمال همه چیز هست؛ در قانون انتخابات گفته شده که ناظرین باید کاملا بی‌طرف باشند و این نامزد و آن نامزد نباید برایشان فرقی داشته باشند ولی وقتی نامزدها اظهار دارند که فرد گماشته شده به عنوان ناظر از جریان مقابل ما است طبیعی است که آن نامزد بدگمان خواهد شد.در قانون صراحتاً ذکر شده که نیروهای نظامی نباید در دستگاه اجرا و نظارت حضور داشته باشند اما وقتی حضور داشته باشند نگاه‌ها را عوض می‌کند؛ بنابراین اگر مکانیزم‌های قانونی رعایت شود احتمال تقلب وجود ندارد ولی اگر رعایت نشود طبیعی است که همه احتمالات وجود خواهد داشت.

وی افزود: من همه حرفم این است که این قانون انتخابات باوجود همه نقص‌هایی که دارد اگر اجرا شود ما اشکالاتمان به حداقل می‌رسد، خب اولین شرط آن نیز بی‌طرفی ناظرین است وقتی شما همه اعضای نظارت را یکدست و از یک جریان می‌گذارید معلوم است چه اتفاقی می‌افتد. وقتی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی یک تفکر دارند، مشکل ایجاد خواهد شد.

لاری با انتقاد از فیلترینگ سایت مجمع روحانیون ادامه داد: وقتی یک سایتی مثل مجمع که بازدید کننده زیادی ندارد را فیلتر می‌کنند و این تشکل روزنامه هم ندارد و احزاب و تشکیل‌هایی که با آن همراه بودند الان نیستند، چگونه می‌تواند وارد انتخابات شود؟ مهمترین مسئله انتخابات رقابت است و رقابت یعنی اینکه شرایط برابر باید به وجود بیاید و اگر برابر هم نباشد لااقل ما از نظر امکانات 40 درصد باشیم و آنها نیز 60 درصد، نه اینکه ما حتی یک بولتن هم و یک سایت هم نداشته باشیم، اصلا ما برای زدن حرف‌هایمان به سراغ کدام نشریه یا سایت برویم؟ به همین دلیل است که مجمع می‌گوید اگر فضا، فضای رقابتی باشد یعنی امکانات رسانه‌ای داشته باشیم حتماً خواهیم آمد و حضور مردم را تقویت می‌کنیم ولی اگر شرایط اینگونه نباشد دست و پای ما بسته است و نمی‌توانیم بیاییم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “موسوی لاری: رد لباس شخصی ها را دنبال کنید، خیلی از مسایل روشن می شود”

 1. ناشناس گفت:

  لباس شخصیها.یا نیروهای امام زمان همان ساواگیها هستند که نیروهای طراح انها در خارج به انجمن حجتیه خط میدهد و این انجمن هم اجرا میکند

 2. ناظر گفت:

  در مورد شناسایی لباس شخصیها از طرف قوه قضائیه بهتر است آقای موسوی لاری کتاب منتشر شده از طرف قوه قضائیه در مورد سخنرانی 14 اسفند بنی صدر در دانشگاه تهران را مطالع کنند . خودش گویای واقعیت است . دو طرف خوب همدیگر را میشناختند و میشناسند . هردو از خواص بزرگانند .

 3. ناشناس گفت:

  لباس شخصی یا نیروهای امام زمان همان ساواکیها وابسته به حجتیه .واز امریکا خط میگیرند

 4. ناشناس گفت:

  یعنی با این حرفا میخواید مردم بیان رای بدن دیگه.با آدم بده و آدم خوبه شروع شد.خیلی جالبه.ولی دیگه حناتون رنگی نداره.

 5. ali گفت:

  آقای لاری مطلب واضح و روشن است رد لباس شخصی ها . رد تقلب در انتخابات . رد امام زمان گرایی . رد پیش بینی روزانه فروپاشی غرب . رد لزوم افزایش جمعیت . رد عدم فعالیت احزاب . رد لزوم مبارزه با بد حجابی و صدها موضوع ضد مردمی دیگری به شخص رهبری و بساط سلطانی او ختم می شود.

 6. احمد گفت:

  با سلام
  اینجا چند تا سوال برام به وجود آمده. تا چه میزان دو طرف یعنی محا فظه کاران و اصلاح طلبان در پنهان کردن رد گروه فشار منفعت مشترک داشته و دارند؟. تا چه میزان بی لیاقتی وزرای مسیول وقت از جمله شخص لاری در رخ دادن آن جنایت کوی موثر بوده است؟ در مورد مسایل هسته ای سیاست پنهانکارانه که مورد توافق هر دو جناح بوده و مهمترین حساسیت غرب هم هست احتمالا بیشترین ضربه را به ایران زده. اینطور نیست؟

 7. من گفت:

  با علی موافقم درود بر تو علی

 8. ali گفت:

  آن روز که باید حرف میزدید این کار را نکردید و خوب رهبری هم ایزار داشت و استفاده کرد و شما هم هر روز عقب رفتید و گرنه کار رهبری هزار مرتبه به گره خوردن رسیده بود

 9. mani گفت:

  vaghti ke yek ray sangintar az 75000000 ray ast hamin asho hamin kaseh hast

 10. خنده رو گفت:

  ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااا مرگ منو برسون(حمید جبلی زیر درخت هلو) بازم نزدیک انتصابات شد دارن مردم رو تحمیق می کنن. برو آقاجون برو برو یکی دیگه رو سیا کن این حکومت درست بشو نیست که نیست .

 11. صدا گفت:

  لباس شخصی ها پیاده نظام عظمای خود خوانده در جهت توهین و تخریب اصلاحات بودند. و هستند.

 12. ناشناس گفت:

  اگر لباس شخصی ها را دنبال کنند سر از دفتر رهبری و اقا مجتبی در خواهند اورد

 13. ناشناس گفت:

  جالب است که فارس با موسوی لاری مصاحبه کرده و اجازه داده هر چه دوست دارد بگوید. لابد این هم در راستای ساخت یک جریان جدید اصلاحات است که مدتی است کلید خورده است.

 14. ارشيا گفت:

  اين آقاي ناشناس راست ميگه اگه لباس شخصي ها را دنبال كني ميبيني سر از … آقا در ميارن

 15. ناشناس گفت:

  دقیقا رد لباس شخصیها مبرسه به رهبری و….

 16. ناشناس گفت:

  سریال کوی دانشگاه منتج شد به اینکه یک گروهبان به جرم دزدی یک ریش تراش به سه ماه زندان محکوم شود. قابل توجه آقای لاری