سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حکم انتصاب سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک باطل شد...
» با رای سازمان دیوان عدالت اداری

حکم انتصاب سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک باطل شد

چکیده :هيات عمومي ديوان عدالت اداري انتصاب «سعيد مرتضوي» متهم جنایت کهریزک به سمت رياست سازمان تامين اجتماعي را غيرقانوني اعلام كرد.سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که در پرونده حادثه کهریزک متهم بود، بیش از این در زمینه های “معاونت در قتل”، “نقض حقوق شهروندی” و “هتک حیثیت ناجا” تفهیم اتهام شده است و پرونده کهریزک هنوز مفتوح است....


کلمه: هيات عمومي ديوان عدالت اداري انتصاب «سعيد مرتضوي» متهم جنایت کهریزک به سمت رياست سازمان تامين اجتماعي را غيرقانوني اعلام كرد.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که در پرونده حادثه کهریزک متهم بود، بیش از این در زمینه های “معاونت در قتل”، “نقض حقوق شهروندی” و “هتک حیثیت ناجا” تفهیم اتهام شده است و پرونده کهریزک هنوز مفتوح است.

متهم جنایت کهریزک اواخر اسفند ماه سال گذشته به ریاست سازمان تامین اجتماعی رسید. انتصابی که تا به امروز با مخالفت اصولگرایان و منتقدان احمدی نژاد رو به رو شده است. اما او آنقدر مستظهر به باندهای قدرت هست که ماه هاست به رغم همه مخالفت ها و وعده ها برای افشاگری ها در مسند خود مانده است و برای دیگران خط و نشان می کشد.

اوایل سال جاری، برخی از نمایندگان مجلس چون احمد توکلی و الیاس نادران سعی داشتند مساله مرتضوی را بدون استیضاح حل و فصل کند و از این رو بود که جلسات متعددی با او برگزار کردند. جلساتی که تنها یک ” قول شرف” به همراه داشت آن هم قولی که هیچ گاه عملی نشد.

اما بعد از اینکه اخباری از جلسات محرمانه او با نمایندگان به اصطلاح اصولگرا منتشر شد، مرتضوی اعتراف کرد که حداد عادل به او قول هایی داده که او بتواند بار دیگر به مسند ” قضاوت” خود بازگردد! همان مسندی که علاوه بر قتل زهرا کاظمی، خبرنگار- عکاسی که با ضربه مغزی کشته شد، شهادت دست کم سه شهید جنبش سبز -که در کهریزک بر اثر شکنجه جان باختند- را نیز در سیاهه پرونده خود دارد.

اما سعید مرتضوی گفته بود و تاکید دارد که این جنایات راهیچیک به تنهایی و سر خود انجام نداده است، و همانطور که نتوانست مسند سازمان تامین اجتماعی را به رغم “قول شرف” ترک کند، و باید به دستور مقام ” مافوق” عمل می کرد، در جنایت کهریزک هم بر اساس نوشته و دستور العمل شورای عالی امنیت عمل کرده است. همان حکمی که به امضای حسین نجات رسیده بود.

محمدجعفر منتظري در باره حکم متهم کهریزک گفت: پرونده شكايت نمايندگان از تصميم وزير رفاه و تامين اجتماعي مبني بر غيرقانوني بودن انتصاب «سعيد مرتضوي» به سمت رياست اين سازمان صبح روز دوشنبه 9 مرداد (امروز) در جلسه هيات عمومي ديوان عدالت اداري مورد رسيدگي قرار گرفت.

وي به ایسنا گفت: بر اين اساس با وارد تشخيص داده شدن شكايت نمايندگان، مصوبه وزير رفاه و تامين اجتماعي كه در آن «سعيد مرتضوي» به عنوان رييس سازمان تامين اجتماعي منصوب شده بود غيرقانوني اعلام و ابطال شد.

بر اساس راي صادره از سوي هيات عمومي ديوان عدالت اداري، «سعيد مرتضوي» قانونا نمي‌تواند در راس مديريت سازمان تامين اجتماعي حضور داشته باشد.

سعيد مرتضوي اسفندماه 1390 با حكم «شيخ‌الاسلامي» وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي رييس سازمان تامين اجتماعي شد و پس از آن نمايندگان مجلس با ورود به موضوع درپي استيضاح وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي برآمدند اما با ميانجيگري «حداد عادل» موضوع استيضاح وزير منتفي شد ولي برخي نمايندگان مجلس با شكايت به ديوان عدالت اداري درخواست ابطال اين انتصاب را مطرح كردند.

در همین حال، علی‌اکبر بختیاری مدیرکل حوزه ریاست دیوان عدالت اداری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس اظهار داشت: پرونده سعید مرتضوی درباره شکایت تعدادی از نمایندگان از انتصاب وی در مدیریت سازمان تأمین اجتماعی صبح امروز در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بررسی شد و در نهایت رأی به ابطال این انتصاب دادند.

وی ادامه داد: انتصاب مرتضوی در مدیرعاملی تأمین اجتماعی مغایر قانون تشخیص داده و شکایت نمایندگان وارد دانسته شد.

بختیاری گفت: با این رأی به دلیل اینکه انتصاب وی مغایر قوانین بوده است، این انتصاب ملغی شده و این فرد دیگر هیچ سمتی در تأمین اجتماعی ندارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

14 پاسخ به “حکم انتصاب سعید مرتضوی، متهم جنایت کهریزک باطل شد”

 1. یار میرحسین گفت:

  رییس دولت قانون اساسی و قوانین مجلس را اجرا نمیکند چه برسد به رای دیوان عدالت اداری!! باید دید نظر آقا چیست- هرچند که نظر آقا هم بعضا مدتها در کشوی میز بلا اجرا می ماند!!!!

 2. قلم فرانسه گفت:

  نمردیم ودیدیم !

  خدا را شکر نمردیم و دیدیم برا یک بار هم که شده یک سازمانی پیدا شد در برابر خودکامگی یک به اصطلاح رئیس دولت مقاومت کرده و جواب قانونمند برایش تهیه نماید !

  امیدوارم ” آه سحرخیزان ” این ماه مبارک ” سعید مرتضوی ” را در جایگاه اصلی خودش قرار دهد .

  امروز سایت محترم آفتاب نوشته بود : ” تشكيل پرونده‌ براي «محمد جواد لاريجاني» ” امیدواریم حقوق بشری محمد جواد را هم بگذارند کف دستش ! قلم فرانسه

 3. ناشناس گفت:

  زیاد ذوق نکنید پست دیگری به او میدهند و در عاقبت محاکمه نخواهد شد

 4. منوچ گفت:

  شمشما بنویسید و خودتان هم باور کنید 52 نفر از کارکنان وزارت امور اقتصاذی و دارایی که در سال 1362 با حکم غیر قانونی وزیر از کار بر کنار شدند پس از از سالها تلاش و پیگیری ودریافت احکام مختلف از مراجع قانونی وقضایی ذیربط وعدم اجرای انها سرانجام دردولت نهم دیوان عدالت اداری نیز رای به ابطا ابطا ل احکام برکناری داده و وزارت متبوع را ملزم به اجرای حکم دیوان نمود اگر شما دیدید اجرای حکم دیوان را ما هم دیدییم اصولا مگر غیر از احمدی نپ نزاد قدرت اجرایی دیگری هست ……………. اقای مرتضوی شما خیالتان راحت باشد اب از اب هم تکان بخورد فعلا شما تکان نخواهید خورد

 5. ناشناس گفت:

  حالا یه 6 ماهی هم اینجوری خانواده جانباختگان رو دست به سر میکنند. آقای خامنه ای خوب درسش رو بلده.

 6. ناظر گفت:

  زیاد ذوق نکنید . برای قانونمند نشان دادن حکم هیات عمومی دیوان ، به حکم انتصاب مرتضوی را ریاست محترم دیوان عنوان “مصوبه” دادند تا ورود دیوان عدالت به مسئله را توجیه کنند ، خودشان هم میدانند که “حکم انتصاب” است و مصوبه نیست . رئیس دفتر رئیس هم فرموده اند که “با این رأی به دلیل اینکه انتصاب وی مغایر قوانین بوده است، این انتصاب ملغی شده و این فرد دیگر هیچ سمتی در تأمین اجتماعی ندارد.” که این هم کمال کم لطفی است ، چرا که بعد از اجرای رای دیوان میتوان گفت که “این فرد دیگر هیچ سمتی در تامین اجتماعی ندارد.” هرچند که ایشان به درستی “انتصاب” را ملفی شده خوانند ، نه “مصوبه” را . حواسشان نبود ، تصحیح خواهند فرمود . قانونمندی یعنی این . آنهم از ناحیه هیات عمومی بالاترین مرجع “عدالت اداری” کاش رای اجرا شود و به سرنوشت “قول شرف” دچار نشود .

 7. نکیسا سامی گفت:

  با سلام
  ازیکی پرسیدند روباه تخم می گزارد یا بچه می زاید درپاسخ گفت از این دم بریده هرکاری بر می آید.آیا لغو انتصابی که ازروز اول هجو بودن آن بر خاص وعام مبر هن بود بعد ازحدود یک سال شبهه برانگیز نیست وآیا با توجه به گفته فوق نمی خواهند مقدمات رییس جمهورشدن مرتضوی درسال 1392را فراهم کنند؟

 8. ناشناس گفت:

  برید ببینید خانوم آقای قاضی چه قلع و قمعی در سازمان تامین اجتماعی راه انداخته و تمام افرادی را که غلامان حلقه به گوش اویند در راس کار قرار داده

 9. ناشناس گفت:

  امیدوارم خودش را نیز به زودی با حکم دادگاه باطل کنند. مردک بی ظرفیت آیا می توان جنایات او را نسبت به زیبا کاظمی، مطبوعات، اعمالی که در دادگاهها از خود نشان داد. آن گفته های نیش دار که به همسران بسیار محترم زندانیان سیاسی زد یا… فراموش کرد؟

 10. ناشناس گفت:

  در پی انتشار رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال حکم انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی ، سید عیسی حسینی ، معاون امور حقوقی و مجلس سازمان تامین اجتماعی در مصاحبه با شبکه ایران گفت: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیر دولتی است و دیوان عدالت اداری بر اساس قانون صلاحیت رسیدگی به دعاوی مربوط به آن را ندارد.

 11. ناشناس گفت:

  باید به این سیدعیسی حسینی بیسواد گفت ای بینوا اگر مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی یک نهاد غیردولتی است حکم این متهم به قتل را چه کسی امضاء کرده است و آیا دولت و در راس آن رئیس جمهور و بالاتراز آن رهبر در این انتخاب نقشی نداشته اند؟ داستان شتر مرغ است؟ ازهمه اینها گذشته مگر این متهم به قتل مستخدم دولت نیست؟

 12. ناشناس گفت:

  بازهم فیلم بازی و سرگرم کردن مردم
  فردا پسفردا آقای رئیس اسم پرونده های زیر بقل رو میاره و امضا کننده گان سرشون رو فرو میکنن زیر برف!نه زیر آب
  قول شرف یک بی شرف
  راستی سخنرانی چند روز پیش رهبر و رئیس جمهور بود در که همه سران بودن و چند شب پیش شبکه یک پخش کرد حین آمار دادن احمدی نژاد دوربین که جمعیت حضار رو نشون میداد یک لحظه برای سه ثانیه مشایی رو نشون داد که تو جمعیت بود!!!!احتمالا برادرای بسیجی که مشکلات کشور رو گردن جریان انحرافی میندازن اون صحنه رو ندیدن وگرنه میفهمیدن که آقاشونم جزو جریان انحرافیه که قراره این مشایی رو رئیس جمهور دولت کودتای بعدی کنه
  .
  کلمه اگه اون قسمت رو پیدا کنی و برای دانلود بگذاری خیلی عالی میشه چون نشون میده علم کردن اسم جریان انحرافی فقط برای ساکت کردن آندسته از هواداران حکومتیه که مخالف مشایی بودن و اما او هنوز صندلیش در کنار رئسای بالا یی میباشد

 13. رضا گفت:

  این این جنایتکار قاتل خون سبزاندیشان باید به محکمه علنی کشیده شود نه از مقام خلع گردد

 14. مسیحا گفت:

  آقا ساده هستید مگه میشه مهره هایی مثل مرتضوی رو حذف کرد. این آدما هزار جور آتو از نظام و سردمدارانش دارن