سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سردار علایی: بستن تنگه هرمز به نفع هیچ کشوری نیست...

سردار علایی: بستن تنگه هرمز به نفع هیچ کشوری نیست

چکیده :هيچ‌ يك از كشورهاي دنيا با بسته شدن تنگه هرمز موافق نيستند، زيرا تنگه هرمز يك نقش بين‌المللي را ايفا مي‌‌كند. طبيعي است ايران كه تاكنون بيش از همه كشورها براي باز نگاه داشتن تنگه هرمز تلاش كرده است، علاقه‌مند به روابط دوستانه با كشورهاي همسايه خود است. ايران همواره طرح تأمين امنيت منطقه‌اي را به كشورهاي حاشيه خليج فارس پيشنهاد كرده است كه به دليل اشغال نظامي خليج فارس از سوي آمريكا و داشتن روابط گرم اين كشورها با ايالات متحده،از اين طرح استقبال نشده است. ...


سردار علایی با تاکید بر اهمیت باز بودن تنگه هرمز می گوید: وقتي تهديدي عليه كشور مطرح مي‌شود، مردم و نمايندگان آن‌ها را وادار به واكنش مي‌كند و طبيعي است كه طرح اين مساله از سوي نمايندگان محترم مجلس حاكي از نگراني آن‌ها است، اما موضوع تنگه هرمز از مسائل امنيت ملي كشور است؛ لذا اين مساله به شوراي عالي امنيت ملي باز مي‌گردد.

سردار حسين علايي اولين فرمانده نيروي دريايي سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران، در ارزيابي خود از اين موضوع اظهار كرد: از زماني كه طرح تحريم نفتي ايران از سوي آمريكا و اتحاديه اروپا مطرح شد، موضوع احتمال بسته شدن تنگه هرمز هم مطرح گرديد.تحريم نفتي ايران عملا به مفهوم بسته شدن تنگه هرمز براي ايران خواهد بود؛ بنابراين در چنين وضعيتي جمهوري اسلامي ايران انگيزه‌اي جهت هزينه كردن براي باز نگاه داشتن تنگه هرمز نخواهد داشت.

وي با بيان اين‌كه “براي بستن تنگه هرمز نيازي به استفاده از آب‌هاي جنوبي اين تنگه نيست و حتي از ساحل ايران هم امكان مسدود نمودن آن وجود دارد” افزود: هيچ‌ يك از كشورهاي دنيا با بسته شدن تنگه هرمز موافق نيستند، زيرا تنگه هرمز يك نقش بين‌المللي را ايفا مي‌‌كند. طبيعي است ايران كه تاكنون بيش از همه كشورها براي باز نگاه داشتن تنگه هرمز تلاش كرده است، علاقه‌مند به روابط دوستانه با كشورهاي همسايه خود است. ايران همواره طرح تأمين امنيت منطقه‌اي را به كشورهاي حاشيه خليج فارس پيشنهاد كرده است كه به دليل اشغال نظامي خليج فارس از سوي آمريكا و داشتن روابط گرم اين كشورها با ايالات متحده،از اين طرح استقبال نشده است.

علايي تصريح كرد: بسته شدن تنگه هرمز به نفع هيچ‌يك از كشورهاي حاشيه خليج فارس نخواهد بود و كشورهاي وارد‌كننده نفت خام هم از بسته شدن آن زيان خواهند ديد. ايران حتي در دوران جنگ تحميلي هم نسبت به بستن تنگه هرمز اقدام نكرد. جمهوري اسلامي ايران همواره براي تأمين امنيت خليج فارس و تنگه هرمز تلاش كرده است. البته آمريكا در تيرماه 1367 با حمله به هواپيماي مسافربري هما سعي در ناامن كردن تنگه هرمز داشت كه ايران با هوشياري از توسعه درگيري‌ها جلوگيري كرد.

وي با اشاره به مطرح شدن “طرح بسته شدن تنگه هرمز” در مجلس شوراي اسلامي گفت: وقتي تهديدي عليه كشور مطرح مي‌شود، مردم و نمايندگان آن‌ها را وادار به واكنش مي‌كند و طبيعي است كه طرح اين مساله از سوي نمايندگان محترم مجلس حاكي از نگراني آن‌ها است، اما موضوع تنگه هرمز از مسائل امنيت ملي كشور است؛ لذا اين مساله به شوراي عالي امنيت ملي باز مي‌گردد.

علايي درباره تبعات بسته شدن تنگه هرمز نيز اظهار نظر كرد: بسته شدن تنگه هرمز وضعيت ناپايداري را در ثبات خليج فارس ايجاد كرده و صادرات نفت از خليج فارس را دچار بحران خواهد كرد. اين اتفاق ممكن است به درگيري‌هاي نظامي بينجامد.

اولين فرمانده نيروي دريايي سپاه با اشاره به تلاش ايران براي حفظ امنيت و ثبات در خليج فارس و تنگه هرمز بويژه در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان كرد: ايران همواره بر تأمين امنيت خليج فارس و تنگه هرمز اصرار ورزيده است و در اوضاع مغشوش كنوني نيز بهتر است، سياست خود مبني بر باز نگاه داشتن تنگه هرمز را بيان كند تا از تبليغات منفي عليه خود نيز بكاهد.

علايي درباره حضور ناوهاي آمريكايي در خليج فارس نيز گفت: حضور كشتي‌هاي جنگي آمريكا مانع اصلي همكاري كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس با جمهوري اسلامي است. ناوهاي آمريكايي به منظور ايجاد فاصله بين كشورهاي عربي با ايران در خليج فارس حضور يافته‌اند. خروج كشتي‌هاي جنگي آمريكا از خليج فارس بر امنيت خطوط كشتيراني خواهد افزود. اخيرا اين ناوها به يك قايق ماهي گيري هندي در سواحل دوبي حمله و دو نفر از سرنشين‌هاي غير نظامي آن را كشتند. حضور اين ناوها بر نا امني در خليج فارس نيز مي‌افزايد.

وي همچنين در ارزيابي نسبت به تلاش برخي كشورها براي احداث خط لوله به منظور دور زدن تنگه هرمز و اين‌كه آيا اين اقدامات از اهميت اين گلوگاه خواهد كاست نيز تصريح كرد: اهميت تنگه هرمز تنها به صادرات نفت از مسير آن نبوده، بلكه به صادرات و واردات انواع كالاها نيز هست. عدم استفاده از خط لوله، هزينه صادرات نفت را كاهش مي‌دهد، ميزان كمي از نفت امارات از طريق خط لوله احداثي صادر مي‌شود. اصولا رفتار و مواضع سياسي كشورهاي همسايه بايد از افزايش هزينه‌هاي آن‌ها جلوگيري كند و امنيت خليج فارس و تنگه هرمز مي‌تواند به دامنه همكاري‌ها بيفزايد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

10 پاسخ به “سردار علایی: بستن تنگه هرمز به نفع هیچ کشوری نیست”

 1. ناشناس گفت:

  این گفته کاملا درست است اما کامل نیست. بسته شدن تنگه هرمز بزرگترین آسیب را به ایران و مردم ایران می زند. اولا سوء نیت جمهوری اسلامی را به اثبات میرساند و ازآن بالاتر کنترل تنگه هرمز پس از باز شدن آن، کاملا از دست جمهوری اسلامی خارج می شود و بعد برای رفت و آمد های کشتی های متعلق به ایران می توانند انواع محدودیت ها را قائل شوند. به این ترتیب جمهوری اسلامی از بستن این تنگه نه تنها سودی نمی برد، بلکه بالاترین زیانها بین کشورهای این منطقه نصیب ایران می شود.

 2. ناشناس گفت:

  آقای علائی مواظب باشید دوباره مزدوران را به خاطر این حرفهایتان اجیر نکنند و به در منزلتان بفرستند

 3. ناشناس گفت:

  agar be in natije resideid , khaheshmand ast befarmaid ta bazi az aghayan bish az in shekar meyl nakonnd.

 4. azad گفت:

  برادر علائی لطفا کــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــش ندهید …. شاید برادران ماه رمضان شکمشان زیادی سیر شده باشد نیاز به کمی ورزش سنگ برانی داشته باشند .

 5. ناشناس گفت:

  “”آمریکا در تیرماه ۱۳۶۷ با حمله به هواپیمای مسافربری هما سعی در ناامن کردن تنگه هرمز داشت که ایران با هوشیاری از توسعه درگیری‌ها جلوگیری کرد””
  برادر من هنوز نفهمیدی اون هواپیما چرا سقوط کرد حرفهای آقای نوریزاد رو گوش نمیکنی

 6. ناشناس گفت:

  اگر حکومتی مردمی داشتیم امکانش بستن تنگه ی هرمز بود.یعنی همه ی ما حاضر بودیم با قرار دادن جسم مون در تنگه انرا ببندیم ولی الان دیگی که برای ما نمیجوشه سر سگ توش بجوشه.اگر میتونید ببندید بسم اا…

 7. ناشناس گفت:

  این مخ تعطیل ها و این متحجرین و فاشیست های حکو متی بعید نیست که کشوررا به یک جنگ نا خواسته بکشانند و بعد گورشان را گم کنند

 8. ناشناس گفت:

  چه زیان هائی کشور ما از این بی خردی رهبر و دارو دسته اش که ندیده و مانند همه دیکتا تور ها اخر هم مجبور می شوند جام زهر را بنوشند

 9. ناشناس گفت:

  بستن تنگه هر مز خود کشی سیاسی حکو مت گران احمق و نادان ایران خواهد بود

 10. نکیسا سامی گفت:

  بادرود به سردار سبز حسین علایی:
  سردارعزیز خودت را خسته نکن و به گوش……یاسین مخوان . اینان چنان از یاد خدا غافل شده اند که افزون بر بلایایی که بر سر این ملت آورده اند از اینکه به خاطر چندروزی بیشتر ماندن درقدرت از اینکه جنگی ناخواسته را براین ملت خسته از همه چیز حتی از خودرا تحمیل نمایند و به خاطر آنکه هیچ بهره ای از خرد وحکومتداری نبرده اند بعد از خود ایران را خدای ناکرده به سر زمین سوخته تبدیل کنند ولی غافلند از اینکه خدای ایران نگهدار ایران است .