سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » یک NGO ایرانی برنده جایزه سازمان ملل در زمینه مبارزه با ایدز شد...

یک NGO ایرانی برنده جایزه سازمان ملل در زمینه مبارزه با ایدز شد

چکیده :یک NGO ایرانی فعال در زمینه مبارزه با ایدز، به نام افرای سبز، برنده جایزه «روبان قرمز» سازمان ملل متحد در زمینه پیشگیری از ایدز شد. این تشکل مردم‌نهاد در کرمانشاه فعال است و در این استان به افرادي که با HIV زندگي مي‌کنند، خدمات آموزشي و حمايتي ارائه مي‌کند....


یک NGO ایرانی فعال در زمینه مبارزه با ایدز، به نام افرای سبز، برنده جایزه «روبان قرمز» سازمان ملل متحد در زمینه پیشگیری از ایدز شد.

به گزارش کلمه، تشکل مردم‌نهاد «افرای سبز» که در کرمانشاه فعال است و در این استان به افرادي که با HIV زندگي مي‌کنند، خدمات آموزشي و حمايتي ارائه مي‌کند، در جلسه ويژه نوزدهمين کنفرانس بين المللي ايدز به عنوان برنده جايزه روبان قرمز سال 2012 برگزيده شد.

جايزه روبان قرمز مهمترين جايزه در سطح جهان در زمينه فعاليت‌هاي جامعه محور شاخص و مبتکرانه در پاسخ به همه‌گيري ايدز است. روبان قرمز، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی است که توسط برنامه ایدز سازمان ملل متحد به نهادهای مردمی فعال در زمینه ایدز تعلق می گیرد.

جايزه روبان قرمز سال 2012، در نوزدهمين کنفرانس بين المللي ايدز در واشنگتن، به ده سازمان مردم نهاد از کشورهاي مختلف که عملکرد منحصر به فرد و الهام بخشي براي پيشگيري و کنترل اچ آي وي داشته‌اند، اهدا شد. سازمان‌هاي برنده در اين سال از کشورهاي ايران، اوگاندا، روسيه، سري لانکا، کنيا، مصر، مکزيک، ميانمار، هاييتي و هند هستند که از میان 1400 نامزد در 5 رشته برگزیده شده اند.

این جایزه هر دو سال یک بار به انجمن های غیر دولتی کوچک که در سطح محلی با امکانات ناچیز فعالیت های چشمگیری می کنند، اهدا می شود و در چهار دوره قبلی اهدای آن، سازمان های غیردولتی ایرانی همواره از نامزدها و برندگان این جایزه معتبر بوده اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در مراسم اهدای جوایز امسال علاوه بر حضور چهرهای برجسته در زمینه کنترل ایدز، آن سانگ سوچی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر در برمه از طریق ویدئو درباره اهمیت فعالیت های غیردولتی محلی سخن گفت.

در مراسم اهدای جوایز امسال علاوه بر حضور چهرهای برجسته در زمینه کنترل ایدز، آن سانگ سوچی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر در برمه از طریق ویدئو درباره اهمیت فعالیت های غیردولتی محلی سخن گفت کنفرانس ایدز امسال میزبان حدود ۲۳ هزار شرکت کننده از سراسر جهان بود.

برگزاری این کنفرانس در واشنگتن آمریکا پس از ۲۲ سال خود یک موفقیت محسوب می شد. ایالات متحده آمریکا از ۲۲ سال پیش توسط سازمان ملل متحد و برگزار کنندگان کنفرانس ایدز تحریم شده بود؛ چرا که این کشور از صدور روادید برای افراد اچ آی وی مثبت سرباز می زد. اما سه سال پیش باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور دستور رفع این محدودیت را صادر کرد و بدین ترتیب واشنگتن امسال دوباره میزبان کنفرانس جهانی ایدز شد.

به گفته حمیدرضا ستایش، مشاور رسمی برنامه ایدز سازمان ملل متحد، هم اکنون ۸ میلیون بیمار ایدز در حال درمان اند و در صورت انگ زدایی و رفع محدودیت های اجتماعی برای مقابله با این بیماری، می توان به راحتی با استفاده از راههای پیشگیری میزان ابتلا را بسیار پایین آورد چنانچه در سالهای اخیر رشد موارد تازه اچ آی وی مثبت کاهش داشته است.

ایران: الگوی منطقه ای پیشگیری از ایدز

به گفته این مشاور رسمی برنامه ایدز سازمان ملل متحد، ایران در سالهای اخیر به عنوان کشوری موفق در زمینه پیشگیری از ایدز و حمایت از افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند معرفی شده است.

اگر چه اخیرا کاهش بودجه های مربوط به پیشگیری از ایدز در ایران، نگرانی ها از تداوم فعالیت ها در این زمینه را افزایش داده است.

کسری بودجه ۷ میلیارد دلاری برنامه های مقابله با ایدز یکی از نکات مورد توجه در کنفرانس بین المللی ایدز امسال بود. دست اندرکاران شرکت کننده در کنفرانس امسال علاوه بر اظهار نگرانی از تاثیر این کسری بودجه در ادامه برنامه های پیشگیری و درمان ایدز، خواستار آن شدند که دولت ها بودجه بیشتری برای مقابله با ایدز اختصاص دهند.

سه دهه از شناسایی بیماری ایدز می گذرد و در این مدت این بیماری زندگی میلیون ها نفر در سراسر جهان را با مخاطره روبرو کرده است. بیش از ۱۶ میلیون کودک زیر ۱۷ سال والدین خود را به خاطر ایدز از دست داده اند.

اکنون حدود ۳۴ میلیون نفر در جهان با اچ آی وی زندگی می کنند که در میان آنها ۱۶ میلیون زن و دو نیم میلیون کودک زیر ۱۵ سال وجود دارند. تا پایان سال ۲۰۰۹ بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در جهان جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری ایدز از دست داده اند. حدود ۹۷ درصد از افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند از میان اقشار با درآمد متوسط یا فقیر جهان هستند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

یک پاسخ به “یک NGO ایرانی برنده جایزه سازمان ملل در زمینه مبارزه با ایدز شد”

  1. لعنت بر دیکتاتوری گفت:

    خاک کاهو بر سر این رهبران و سردمداران بی عرضه و نادان حکومت که به جای تشویق این برادران زحمت کش و دانشمند، آنها را به زندان انداختند و تهمت جاسوسی زدند و قلم بطلان بر فعالیت انسان دوستانه آنان کشیدند. آنوقت همین آمریکایی های اسکتبار جهانی و مرگ بر آمریکا این برادران را روی چشمان خود گذاشته بزرگترین جایزه تحقیقاتی و مبارزه با ایدز را به آنان دادند. آیا واقعا حکومت های ما لیاقت این افراد را دارند؟ بیجهت نیست که در این همه قرون یک انیشتن و داروین و چارلی چاپلین و پیکاسو از میان این همه دانشمندان و هنرمندان خود به جهان عرضه نکرده ایم. نه اینکه نداشته ایم بد شانسی آنها آن بود که در این این جهنم بدنیا آمدند و بقول محمد مسعود گلهایی بودند که درجهنم روئیدند. اگر صیاد در آمریکا و اروپا به دنیا آمده و کارهایش را ارائه میداد او هم اکنون تبدیل شده بود به یکی از اسطوره های سینما. او مگر از وودی آلن چه کم دارد و بهروز وثوقی و… هزاران استعدادی که در این آب و خاک به هدر رفتند. افسوس بر سیمین بهبهانی ها و شاملو ها و اخوان ها و….دیگر استعداد هایی که در شوره زار روئیدند و هیچکس قدر آان را ندانست. گوگل و ای بی ویاهو و دهها و دهها کمپانی بزرگ جهانی را یا مهندسین ایرانی بنا گذاشته اند یا آنها این موسسات عظیم بین المللی را اداره می کنند. اینها می توانستند در ایران زمین شکوفا شوند اما لعنت بر دیکتاتوری که این استعداد ها را فراری داد.