سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سی روز، سی نکته از آیت‌الله صانعی 6/ حقیقت امر به معروف و نهی از منکر...
» امر به معروف و نهى از منكر واجب است؛ اما نه با زدن و کشتن و بردن و شکنجه

سی روز، سی نکته از آیت‌الله صانعی 6/ حقیقت امر به معروف و نهی از منکر

چکیده :انبياء و صلحا كه چماق ندارند؛ زندان و شلاق ندارند، انبياء و صلحا كه هتک حرمت و توهين ندارند، آنها با اصلاح و عمل خودشان به مردم درس مي‌دهند و جامعه را مي‌سازند. حاکمان و کسانی که مدیریت جامعه را به عهده دارند، خودشان به گونه‌اي ساخته شده اند که اگر حرفي زدند مردم با جان و دل حرفشان را مي‌خرند و به آن گوش مي‌دهند؛ و مردم از عملشان درس مي‌گيرند... لازمه داشتن جامعه سالم آن است که حاکمان در درجه نخست خود از سلامت برخوردار باشند....


آیت الله العظمی یوسف صانعی در نکات پندآموز کوتاهی که در ایام ماه مبارک رمضان، هر روز در وب‌سایت ایشان منتشر می شود، به ذکر برخی موارد اخلاقی و اعتقادی و اجتماعی از منظر دینی می پردازند.

این سلسله مطالب در ایام ماه مبارک رمضان، همه روزه در کلمه منتشر می شود. قسمت های پیشین در لینک های زیر قابل دسترسی است:

۱/ اثر روحی و عملی دعا
۲/ روایتی از سؤال و جواب در قبر
۳/ شعری از امام رضا(ع)
۴/ شرط مهم شفاعت
۵/ کلام ملاصدرا در مورد تقسیم دانشمندان

و اینک قسمت ششم:

امر به معروف و نهي از منکر، طريق و راه انبياء و صلحاست

مسئولان اعتراف مي‌کنند که خلاف در جامعه رو به افزايش است! هر روز با قيد و بندهای فراوان می خواهند جلويش را بگيرند ولی باز هم اعتراف مي‌کنند که خلاف‌کاري در جامعه دارد زياد مي‌شود؛ مگر همين اعتياد نيست! با همه قيد و بندها و اعمال قوانین مربوط به آن، باز هم متصدیان امر به دنبال راهکار جدید هستند تا با آن مبارزه کنند؟ اساس در اسلام بر اين است كه انسان‌ها ساخته شوند قرآن مي‌گويد: همانا پيامبران را با حجت‌هاي روشن فرستاديم: (لِيَقُومَ النّاسُ بِالقِسْطِ) [1]و با ايشان کتاب و ميزان فرستاديم تا مردم به عدل و انصاف قيام کنند.

درباره‌ي امر به معروف و نهي از منکر، امام باقر(علیه السلام) مي‌فرمايد: «إنّ الأمرَ بِالمعرُوفِ وَ النَّهىَ عَنِ المَنْكَرِ سَبيلٌ الآنبياءِ، و مِنهاجُ الصُّلَحاء»[2]، امر به معروف و نهي از منکر، طريق و راه انبياء و صلحاست. و انبياء و صلحا كه چماق ندارند؛ زندان و شلاق ندارند، انبياء و صلحا كه هتک حرمت و توهين ندارند، آنها با اصلاح و عمل خودشان به مردم درس مي‌دهند و جامعه را مي‌سازند. حاکمان و کسانی که مدیریت جامعه را به عهده دارند، خودشان به گونه‌اي ساخته شده اند که اگر حرفي زدند مردم با جان و دل حرفشان را مي‌خرند و به آن گوش مي‌دهند؛ و مردم از عملشان درس مي‌گيرند: «كُونُوا دُعاةً لِلناسِ بِالخَيرِ بِغَيرِ ألْسِنَتِكُمْ»،[3] يعني مردم را به خير و خوبي با غير زبان‌هايتان دعوت کنيد. چون اگر هم حرف مي‌زند، حرفش همان و عمل مردم همان! امّا اگر به گونه‌اي شد که حرفش همان و ضدّش را مردم در عمل ديدند، اين امر به معروف ونهى از منكر نيست بنابراین لازمه داشتن جامعه سالم آن است که حاکمان در درجه نخست خود از سلامت برخوردار باشند.

امام باقر(علیه السلام) در ادامه مي‌فرمايد: «بِها تُقامُ الفَرائِضَ»،[4] با امر به معروف و نهى از منكر فرائض الهي به پاداشته مي‌شود مثلاً مردم نماز خوان مي‌شوند. نماز عبادتی است، كه با زور و شلاق انجام نمي‌شود؛ يا شلاق بزنيم براى اين كه زكات بدهند، شلاق بزنيم تا غسل جنابت كنند. نماز، زکات و غسلي که با زور و شلاق باشد عبادت نيست. چون اين‌ها عبادت است و قصد قربت مي‌خواهد، قصد قربت هم با زور و شکنجه نمي‌شود، و ادله واجبات هيچ‌گاه حرام را نمي‌گيرد، يادتان باشد! امر به معروف و نهى از منكر واجب هستند؛ اما نمي‌شود با واجب، حرامي انجام گيرد. زدن، کشتن، بردن، شکنجه حرام است و ادله وجوب امر به معروف اين‌ها را نمي‌گيرد، گرچه بعضى از فقهاء فرموده‌اند!

بنابراين حق اين است كه آمر به معروف، بايد خودش با عمل و گفتارش آدم خوبى باشد. همان شیوه ای كه امام امت و انسان های زیادی، را متحول ساخت. از اقشار مختلف جامعه، انسان هایی را ساخت که در زمان جنگ عاشقانه از کشور دفاع کردند.

اعمال شكنجه، فشار، خشونت و بى‌رحمى، در اين دنيا عاقبت خوشي ندارد. ما با چشم خود ديده‌ايم که ظالمين به چه سرنوشتی دچار شده اند.

——————————————————————————–

[1]. الحديد (57)، 25.

[2].وسائل الشيعة ج16:ص119، كتاب الامر بالمعروف والنهي عن المنکر، ابواب الامر والنهي و ما يناسبهما، باب1،ح 6.

[3]. وسائل الشيعة ج12، ص162، تتمة كتاب الحج، ابواب احكام العشرة، باب 108، ح1، عن الصادقg.

[4]. وسائل الشيعة ج16: ص119، همان.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “سی روز، سی نکته از آیت‌الله صانعی 6/ حقیقت امر به معروف و نهی از منکر”

 1. ناشناس گفت:

  حاج آقا صانعی این حرفها شما درست ولی بدرد زمان صلح و آرامش و بدرد سالهای پنجاه میخوره پدر جان بزودی سنگ روی سنگ بند نیست!!! ما در حال جنگیم رهبر با ایران و ایرانی در حال جنگ است. رهبری در حال خودکشی ست برادر . سخن نوآر که نو را حلاوتی ست دگر! تناب کلفت و درازی در حال بافته شدن است. از قول من به آقای مکارم سلام برسانید بگویید یه چای قند پهلو ما رو مهمون کنند. چون چای ما نه رنگ دارد و نه در پهلویش قند است. بزودی از خون جوانان وطن نیشکر خواهیم رویاند.
  از خون جوانان وطن لاله دمیده
  ولی شـِکرش در دست شاکرین است. حاج شکر کجاست؟؟؟ وای برآن روز که همین فرداست.

 2. اگه رهبر بشم همین الان گفت:

  بسیار عالی در این چند روز بهره بردیم از این نکات آموزنده
  .
  اما یک حرف خودمونی:
  اگه من همین لحظه آره همین الان یکهویی رهبر میشدم و کارنامه خیلی خوبی نداشتم اما آرزوی کشور آبادو انسانی رو داشتم از حکم حکومتیم استفاده میکردم طی خبر فوری و سخنرانی زنده از تمام شبکه های تلوزیون ملی خطاب به مردم موارد زیر رو میگفتم : آزادی تمام زندانیان سیاسی رو دستور میدادم.دستور میدادم سریعا آقایان گران سنگ موسوی و کروبی و خانم رهنورد را آزاد کنند و پیش من بیاورند.سپاه را یک هفته تعطیل اعلام میکردم و یک گروه متفکر از زندانیان سیاسی آزادشده گرفته تا اساتید دانشگاهی و …تشکیل میدادم و با کمک ارتش دستور دستگیری تمام عوامل انحرافی و رئیس دولت و همفکرانش و عوامل کودتای 88 و جنایات کهریزک و چه و چه و چه رو میدادم .به بسیجیان میگفتم برای کمک به ارتش به خیابانها نیایند در عوض برای عذرخواهی از مردم در میادین اصلی شهر جمع شوند و … اصلا بیخیال رهبری و کارهای بالا میشدم !!!!!چون نمیدونم باید چه میکردم تازه توهم نمایندگی خدا رو زمین رو هم نداشتما اون موقع! که اگه اونم داشتم به همین منوالِ فعلی که در جریانه پیش میرفتم چون یقین داشتم که نماینده به حق خدا در زمین هستم و او همه جوره پشتیبان منه!!!!!

 3. احمد گفت:

  متاسفانه نظام هم اکنون اسلامی نیست

 4. ناشناس گفت:

  سلام بر مرجع بزرگوار ایت الله صانعی ….خداوند مراجع مردمی و خداترس را نگهدارد…..

 5. احسان گفت:

  بسیار نکات آموزنده و جالبی است

 6. دردمند ایران از تهران گفت:

  با سلام خدمت آقای صانعی.
  آیا خبر دارید که یخرجون من دین الله بیداد می کند؟؟ آیا خبر دارید که دیگر مقدس و معصومی نمانده که که مبرای از توهین باشد. آیا میدانید که اکثریت قاطع بل صددرصد توهین ها توسط مسلمانان سابق انجام می شود. آقای دستغیب حالا مملکت و مردم هیچ کشتی دین را به گل نشانده اند. آخر این سخنان شما بدرد این موفع بحرانی میخورد. … یک فتوای جانانه بدهید!! بنده همین را نیز به آقای دستغیب به روحانیون دیگر می گویم. کدام دین؟ دیگر چیزی از آن نمانده! بروید ببینید مردم کوچه و بازار چه می گویند! ممنون از کلمه

 7. امیر گفت:

  درود بر بزرگ مرد تاریخ ایران …مرجع عالیقدر مطالب بسیار آموزنده بود . موفق و پایدار باشید