سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کشمکش بر سر مجری انتخابات؛ دولت یا نهادی بیطرف؟...

کشمکش بر سر مجری انتخابات؛ دولت یا نهادی بیطرف؟

چکیده :در حالی که سالهاست بحث ناکارایی قانون انتخابات از سوی فعالان سیاسی مطرح می شود، بتازگی سخنگوی شورای نگهبان به این نتیجه رسیده است که قانون فعلی انتخابات، پاسخگو نیازها نیست. اما معلوم نیست که آیا برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تغییری در این قانون صورت می گیرد یا نه....


کلمه: یکسال مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم بحث ها بر سر مجری انتخابات همچنان ادامه دارد. این در حالی است که اصلاح قانون انتخابات سال گذشته به مجمع تشخیص مصلحت ارسال شده و هنوز نتیجه آن منتشر نشده است.

روز گذشته کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات گفت: قانون انتخابات قانونی است که اوایل انقلاب تدوین شده و فضای سیاسی دهه ۶۰ که این قانون در آن مدون شد با فضای کنونی تفاوت‌های زیادی دارد.

در حالی که سالهاست بحث ناکارایی قانون انتخابات از سوی فعالان سیاسی مطرح می شود، بتازگی سخنگوی شورای نگهبان به این نتیجه رسیده است که قانون فعلی انتخابات، پاسخگو نیازها نیست. اما معلوم نیست که آیا برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تغییری در این قانون صورت می گیرد یا نه.

نظارت استصوابی و مداخله شورای نگهبان در انتخابات از موضوعاتی است که بارها از سوی فعالان سیاسی مطرح شده است. عدم بی طرفی اعضای شورای نگهبان در انتخابات گذشته همواره مساله ساز بوده است.

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در قانون انتخابات، تغییر مجریان برگزاری انتخابات است. برخی بر این باورند که دولت نمی تواند مجری بی طرفی برای برگزاری انتخابات باشد.

قبل از برگزاری انتخابات مجلس نهم اصولگرایان نسبت به صحت برگزاری انتخابات توسط دولت تشکیک کرده بودند و خواستار نظارت بیشتر بر آن بودند.

در همین حال امروز، وزير كشور تاكيد كرد: برگزاري انتخابات بر اساس قانون بر عهده‌ي قوه مجريه است.

وی اشاره ای به تخلفات گسترده دولت نهم در برگزاری انتخابات دهم ریاست جمهوری نکرد.

به گزارش ايسنا، مصطفي محمدنجار در حاشيه‌ جلسه هيات دولت با بيان اين مطلب، افزود: برخي از اظهارنظرهايي كه اين روزها در مورد گرفتن اختيار برگزاري انتخابات از دولت مطرح مي‌شود، مبناي قانوني ندارد.

نجار ادامه داد: اگر قرار باشد انتخابات را كسي يا جايي غير از قوه مجريه برگزار كند، اين باعث بحث تداخل قوا در امور يكديگر مي‌‌شود.

هفته گذشته نیز رییس مجلس در دیداری که با برخی مراجع قم ازجمله محمدیزدی داشت بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات تاکید کرده و گفته بود: رهبری چندی پیش دستور تصویب سیاست‌های کلی قانون انتخابات را به مجمع تشخیص مصلحت نظام داده‌اند و به طور حتم اگر تعیین و تصویب این سیاست‌ها صورت گیرد، کار مجلس برای تغییر قانون انتخابات تسهیل می‌شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “کشمکش بر سر مجری انتخابات؛ دولت یا نهادی بیطرف؟”

 1. ناشناس گفت:

  با این شلوغ کاری ها می خوان حواس ما از نظارت استصوابی پرت بشه.

 2. حسن گفت:

  داستان روشن است،میخواهند مثل قبل شورای نکهبان را ناظر بگذارند و یا مصلحت نظام.

  شورای نگهبان نشان داد که قابل اعتماد نیست،مصلحت نظام هم مشکل دارد!

  دولت دزد که صلاحیت بر کذاری انتخابات را ندارد!

  میماند ارگان بی‌ طرف!!!!!! و یا دولت قانونی که موسوی است که اعضایش در زندان بسر میبرند!