سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بحران عرضه مرغ همچنان رو به گسترش است؛ دولت همچنان ناتوان از مدیریت بازار + عکس و نم...
» فریاد «هیهات منا الذله» مردم نیشابور در اعتراض به گرانی ها

بحران عرضه مرغ همچنان رو به گسترش است؛ دولت همچنان ناتوان از مدیریت بازار + عکس و نمودار

چکیده :هنوز دو روز از وعده معاون اول احمدی نژاد برای «هدیه دادن رفاه به مردم» نگذشته بود که فریاد «هیهات منا الذله» مردم نیشابور، بالاخره اولین صدای اعتراض را در واکنش به تحقیرهای پیاپی مردم در صف های طولانی مرغ جبره بندی به نرخ دولتی بلند کرد... مردم روزه دار، تابستان داغ و روزهای طولانی را با حضور در صف های مرغ پشت سر می گذارند؛ صف هایی که شاید سهمی از این مرغ ها نصیبشان کند و بعید هم نیست که آنها را دست خالی روانه سفره های افطار کند....


کلمه – گروه اقتصادی: هنوز دو روز از وعده معاون اول احمدی نژاد برای «هدیه دادن رفاه به مردم» نگذشته بود که فریاد «هیهات منا الذله» مردم نیشابور، بالاخره اولین صدای اعتراض را در واکنش به تحقیرهای پیاپی مردم در صف های طولانی مرغ جبره بندی به نرخ دولتی بلند کرد. خبر ناآرامی نیشابور البته بسیار مبهم و سربسته در رسانه ها منعکس شد، اما همین مقدار هم نشان می داد که کارد به استخوان مردم رسیده است.

درست در روزهایی که خط و نشان های برخی از نظامیان و سیاسیون شبه نظامی برای بستن تنگه هرمز شدیدتر می شود و فریاد مدیریت جهانی از سوی مسوولان کشور گوش دنیا را کر کرده است، اینجا در داخل کشور صف های مرغ سهمیه ای هر روز طولانی و طولانی تر می شود تا سوء مدیریت حاکمیت تنها برای ساماندهی بازار یک محصول یعنی مرغ پیش چشم همگان نمایان شود.

در همین باره در کلمه بخوانید:
التهاب در صنعت تولید مرغ گوشتی/ اعتصاب در کرمانشاه و صومعه سرا
صف‌های طولانی و ساعت‌ها معطلی برای خرید دو عدد مرغ جیره‌بندی دولتی
عکس/ نمودار افزایش قیمت مرغ
صف‌های مرغ همچنان طولانی‌تر می‌شود؛ مردم نگران قحطی

مرغ باز هم گران‌تر می‌شود/ دولتی‌ها دروغ می‌گویند
قیمت مرغ، تا ۸۰۰۰ تومان/ فروش در میادین تره‌بار با ثبت نام و دریافت شماره
دولتی‌ها از علت گرانی مرغ می‌گویند: القاء دشمنان است؛ مردم احتکار می‌کنند

صحنه‌هایی رقت‌بار که رسانه‌های حکومتی به آن می‌گویند «استقبال پرشور مردم از مرغ دولتی»

به گزارش کلمه، دولت در حالی با شدت گرفتن موج گرانی مرغ، وعده ارزان شدن این محصول و کنترل بازار آن را داد که حالا با گذشت هفته ها از این وعده، نه مرغی ارزان و تثبیت شده و نه صف های آن برچیده شده است. در بازار خرده‌ فروشی تهران، هر کیلو مرغ بین 7600 تا 8000 تومان فروخته می‌شود، در شهرستان ها هم اوضاع بهتر از این چشم نمی خورد.

مردم روزه دار، تابستان داغ و روزهای طولانی را با حضور در صف های مرغ پشت سر می گذارند؛ صف هایی که شاید سهمی از این مرغ ها نصیبشان کند و بعید هم نیست که آنها را دست خالی روانه سفره های افطار کند.

در این میان اگرچه صف های مرغ از سوی رسانه های حکومتی تعبیر به «استقبال پرشور و باشکوه» مردم می شود و چنانچه در این رابطه خبرگزاری دولتی ایرنا با انتشار تصاویری از غرفه های شلوغ عرضه مرغ دولتی در مصلای تهران، مرغ را «پر تقاضا ترین کالای نمایشگاه مصلی» عنوان کرد، اما بی برنامه گی و وعده های تو خالی دولت برای ارزان شدن این محصول، باعث گلایه شهروندان شده است.

اعتراض خیابانی به گرانی و جیره بندی مرغ در نیشابور

روز دوشنبه در نیشابور تعداد زیادی از شهروندان در اعتراض به گرانی و تورم، در یکی از میدان های این شهر تجمع کردند و شعارهایی علیه دولت سر دادند. این تجمع با واکنش دادستان نیشابور مواجه شده و او مردم معترض را متهم کرده که «برای دو عدد مرغ در خیابان راه رفته اند.»

گفته شده که این تجمع اعتراضی به صورت خودجوش در مقابل یک مرغ فروشی برگزار شده و درپی افزایش جمعیت معترضان، پلیس و نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش امکان دخالت نیافتند. بلافاصله مسئولان دولتی در جمع مردم حاضر شده اند و وعده داده اند که «اگر مرغ می‌خواهيد، از فردا در سطح شهرستان توزيع می‌کنيم.» مسئولان قضایی و انتظامی هم به تهدید معترضان پرداخته و گفته اند: «خدا نکند روزی برسد که در شعار و عمل بخواهید حرکاتی را انجام دهید که در مقابل نظام و مسئولین عالی نظام قرار بگیرد.»

صدای رسانه های حکومتی هم درآمد

از دیگر نقاط کشور نیز خبر می رسد که وضعیت گرانی ها و به خصوص افزایش قیمت مرغ به نارضایتی گسترده مردمی منجر شده است. در کرمانشاه با وجود صف های طولانی برای توزیع جیره مرغ دولتی، مرغ به قیمت هایی بالاتر عرضه می شود که باعث نارضایتی مردم شده است. از بردخون هم گزارش شده که در ازای ارائه شناسنامه سرپرست خانوار، دو مرغ به خانواده مذکور داده می‌شود و این امر موجب گلایه شهروندان بردخونی از نحوه توزیع و سهمیه مرغ در این شهر شده است.

کار به جایی رسیده که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه، از گلایه تعدادی از شهروندان از نحوه توزیع مرغ در بردخون گزارش داده و از قول آنها نوشته که خواستار توجه به مشکلات و نیازهای مردم هستند.

در این گزارش به نقل از یکی از شهروندان نقل شده که بعد از حدود دو ساعت انتظار برای خرید چند کیلو مرغ به دلیل همراه نداشتن شناسنامه از توزع مرغ به او خودداری کرده اند.

شهروند دیگری گفته است: “کاش مسئولان توجه بیشتری به وضعیت مردم می‌کردند که چگونه در حال روزه مجبورند در صف مرغ بایستند تا در سفره افطار از گوشت مرغ میل کنند.”

خبرگزاری مهر نیز در گزارشی اعلام کرد که روز به روز به طول صف های مردمی در شهر مریوان برای دریافت مرغ یارانه ای اضافه می شود. از آمل نیز گزارش شده که متصدیان فروش مرغ در آمل از توزیع کم سهمیه مرغهای دولتی انتقاد کرده و خواستار افزایش سهمیه را برای پاسخگویی به نیاز شهروندان شده اند.

از سوی ديگر عرضه نشدن كافي مرغ با قيمت دولتي و تشكيل صف‌هاي طويل براي خريد آن در مراكز عرضه مستقيم كالا باعث شده كه مردم بخش زيادي از نيازهاي خود را از بازار آزاد تامين كنند و در حالی دولت تاكيد كرده كه فروش هر كيلو مرغ با قيمت بيش از 5200 تومان غير قانوني است، اما همچنان در سطح شهر تهران و دیگر شهرستان ها، مرغ با قيمت‌هاي بيش از اين عرضه مي‌كنند.

برخی خرده فروشی های مرغ می گویند که حتی بار خریداری شده آنها را هم دولت در طول حمل و انتقال غصب کرده و روانه مراکز عرضه مرغ می کند. موضوعی که رسانه های از آن به «برخورد با قاچاق مرغ» تعبیر می کنند.

در این میان، علاوه بر مطالب طنز، خبرهای عجیبی هم در این باره به رسانه ها راه یافته؛ از جمله خبر سرقت 2000 قطعه مرغ! از یکی از مرغداری های استان قم که شاهرودنیوز آن را منتشر کرده و پلیس آگاهی هم گفته که پس از پیگیری، مظنون را که یک تبعه خارجی است شناسایی و دستگیر کرده و او هم اعتراف کرده که تمام مرغ‌ها را به مشتریان قبلی مرغداری فروخته است!

دولت به جای تنظیم بازار، ساعت صف ها را تمدید کرد

نکته قابل توجه در این میان سوء مدیریت دولتمردان است که در حالی که وعده ارزانی مرغ و بازگشتن بازار به حالت طبیعی را داده بودند، هم اکنون به جای تحقق وعده خود، صرفا ساعت حضور مردم در این صف ها را تمدید کرده اند. براساس خبری که از قول یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران منتشر شده «توزیع بدون محدودیت مرغ منجمد با قیمت 4400 تومان تا 11 شب در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا تمدید شده است.»

خبری که معنایی جز عقب نشینی و اعتراف دولت به ناکامی در تنظیم بازار ندارد که حالا از مردم دعوت می کند نه تنها ساعات روزه داری خود بلکه پس از افطار هم وقتشان با حضور در این صف ها برای تامین کالاهای اساسی در ماه رمضان به سحر برسانند! شیوه ای که اعتراض منتقدان زیادی را برانگیخته است؛ تا جایی که حتی اخیرا آیت الله مکارم شیرازی از مراجع‌تقلید هم در سخنانی با اشاره به اینکه خود نیز از مصرف مرغ اجتناب می‌کند، به مردم توصیه کرده که کمتر مرغ مصرف کنند و گفته که در این صورت «آسمان هم به زمین نخواهد آمد.» وی افزوده که: «اطبا هم می‌گویند مواد گوشتی برای سلامتی انسان ضرر دارد.»

پیشتر غلام‌رضا مصباحی‌مقدم٬ رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس٬ با انتقاد از این شیوه‌ توزیع مرغ گفته بود: «شرایط کنونی کشور، شرایط بحرانی یا فوق العاده نیست؛ ما در شرایط جنگی قرار نداریم که مردم برای خرید یک کالا صف‌های طولانی تشکیل دهند. این صف‌ها در شان ملت ایران نیست.»

اما با وجود این انتقادهای خودی ها، صادقی ضمن اعتراف به اینکه تولید مرغ به اندازه کافی نیست، گفته است: «تا زمانی که مردم مراجعه کنند مرغ به آنها داده می‌شد و حتی یک نفر هم نمی‌توانید پیدا کنید که با دست خالی از نمایشگاه برگردد و یا هر مقدار که مرغ خواسته باشد خریداری نکند.»

از سویی دولت هم از تکرار وعده هایی که محقق نمی شود، کوتاه نمی آید. در همین راستا، حسن رادمرد معاون توسعه بازرگانی باز هم از تامین خوراک مرغداری ها سخن گفته و ادعا کرده است: «بر اساس تفاهم نامه های امضاء شده به منظور تامین کنجاله سویای مورد نیاز واحدهای تولیدی از طرف دولت،‌ با مشکلی برای تولید مرغ گوشتی مواجه نخواهیم بود»، ادعایی که البته از سوی مرغداران تایید نمی شود. او همچنین خبر داده که «20 هزار مرغ منجمد نیز از برزیل در حال ورود به کشور است.»

نکته تاسف برانگیز آنکه دولت به جای برچیدن این صف ها و مدیریت عاقانه بازار، از آنچه در رسانه های وابسته به خود «استقبال باشکوه مردم» می نامد، ذوق زده هم شده، به طوری که قصد دارد این صف ها را به کالاهای دیگری همچون برنج، روغن نباتی، لبنیات و … هم گسترش دهد. با همین هدف است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفته «مردم می توانند لبنیات را 5 درصد ارزان تر و برنج را روغن را 10 درصد ارزان تر در نمایشگاه های عرضه کالا خریداری کنند.»

بحران تخم مرغ هم در راه است

مشکلات مرغداری ها که از مدتها قبل نسبت به بروز بحران در این صنعت هشدار داده بودند اما گوش شنوایی برای آن نبود، حالا به سمتی می رود که موج جدید گرانی و نایاب شدن تخم مرغ هم در راه است. به گفته مدیرعامل شرکت تخم‌مرغ استان اصفهان، بسیاری از مرغداری‌ها به دلیل کمبود بودجه توانایی خرید سویای دو هزار تومانی را ندارند که همین موضوع، عامل کاهش تخم‌مرغ و افزایش قیمت آن به پنج‌ هزار تومان است.

محمدرضا نقشینه در واکنش به ادعای دولت و رسانه های وابسته مبنی بر توزیع کنجاله در بین مرغ‌داران تخم‌گذار، تصریح کرده است: هنوز کنجاله‌ها در اختیار واحدهای تولیدی تخم‌مرغ قرار نگرفته است.

پای مرغ به صحن مجلس باز شد

اینها اما همه ظاهر تلخ ماجراست و گرانی و نابسامانی بازار اقتصاد زوایای پنهان بیشتری دارد که در کنار دعواهای هر روزه حاکمان بر سر آن، باز هم باعث شده مجلس از بررسی آن خبر دهد تا این بار وعده های بی عمل دولت و امروز و فردا کردن ها برای کاهش قیمت این محصول، پای مرغ را هم به مجلس باز کند. طبق گفته حسن سبحانی نیا، عضو هیات رییسه، مجلس قرار است با احضار نمایندگان دولت و بخش خصوصی در این مورد از آنها سوال و تصمیم گیری کند.

هرچند سابقه برگزاری جلساتی از این دست میان مسوولان مسبوق به سابقه است و از حالا می توان حدس زد که در نهایت نه نتیجه ای از آن بیرون می آید و نه تعادلی در بازار محصولات ایجاد می کند. با این وجود قرار است سوال 10 نماینده درباره گرانی از مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در صحن مجلس مطرح شود. محمد دامادی که این خبر را داده، گفته است: با ورود ماه مبارک رمضان مردم به هیچ عنوان ارزانی را احساس نکرده اند و از اقدام های دولت در این زمینه اطلاع دقیق وجود ندارد، اما به طور حتم این اقدام ها موثر نبوده اند که قیمت کالاها در چنین شرایطی است.

با این همه رحیمی معاون اول رییس دولت که پیش تر گرانی مرغ را القاء دشمنان دانسته بود، در جدیدترین اظهارنظر خود به مناسبت هفته تامین اجتماعی، وعده داده که «رفاه به مردم و به خصوص كارگران و كارمندان هدیه شود.» او اما نگفته این هدیه در همین صف های ارزاق عمومی خلاصه می شود یا مردم باید منتظر برنامه های جدیدتری از همین از جنس از سوی دولت باشند.

 

دو نمودار زیر، روند تغییرات قیمت مرغ کشتار را، به ترتیب در دو ماه و نیم و سپس دو سال و نیم اخیر، نشان می دهد:

نمودار تغییرات قیمت مرغ در دو ماه و نیم اخیر

نمودار تغییرات قیمت مرغ در دو سال و نیم اخیر

 تصاویر زیر هم مشت نمونه خروار است از آنچه این روزها بر ایرانیان در شهرهای مختلف می گذرد:

 

تهران:

مشهد:

 

اهوازDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

22 پاسخ به “بحران عرضه مرغ همچنان رو به گسترش است؛ دولت همچنان ناتوان از مدیریت بازار + عکس و نمودار”

 1. ناشناس گفت:

  مرغ را حرام اعلام کنبد

 2. حسن گفت:

  فقط میتوان به عکسهای فوق با شرم نگاه کرد متاسفانه رفتار هموطنانمان هم خیلی درست نیست این نو رفتار باعث سوء استفاده مسئولین دولتی میشود که در هرکجا مینشینند مرتب میگویند هدیه دولت خدمتگذار به مردم ، انگار اگر مردم دو ماه مرغ نخورند می میرند
  البته از قدیم گفته اند خلایق هرچه لایق

 3. ناشناس گفت:

  دولت سیب زمینی نمی خواهیم نمی خواهیم

 4. ناشناس گفت:

  کلمه عزیز
  بهتر بود اعتراض و راهپیمایی مردم نیشابور بر علیه گرانی و بی کفایتی دولت را در یک لینک و مبحث جداگانه مطرح می کردید و فیلم ها و عکسهای موجود در نت را هم می گذاشتید

 5. ناشناس گفت:

  صف مرغ صف مبارزه با استبداد است صف مبارزه با خودکامگی است صف مبارزه با دیکتاتوری است همه باید این صفها را احیا کنند من فقیه نیستم نظر من این است که امروز صف مرغ از صف نماز واجتر است چون رسوا کننده حاکمان درغگو است چون رسوا کننده ظالمان است و مگر یکی از مظاهر اقامه نمازرسوا کردن ظالمان نیست

 6. ناشناس گفت:

  با احترام

  واکنش مردم نیشابور به سخنان گوهربار آقای مکارم شیرازی.

 7. آروین ایرانی گفت:

  واقعا جای شرم داره که مردم ایران برای کم ترین حق یک شهروند که تامین مایحتاج خود و خانواده است در صف های طولانی بایستند.
  شرم باد بر این شیادان انسان نمایی که دم از مسلمان بودن می زنند.
  تاریخ در مورد اینان چه خواهد نوشت ؟

 8. ناشناس گفت:

  طنز
  کسی که واردات عمده شکر منسوب به وی است «بجای مرغ بروید شکر بخرید!»

 9. ناشناس گفت:

  مردم باید از نیشابوری ها یاد بگیرند

 10. ناشناس گفت:

  به جای صف مرغ بریزید توی خیابان ها.

 11. ناشناس گفت:

  دم نیشابوریها گرم که خودی نشون دادند و اعتراض کردند.باید بقیه هم چنین اقداماتی رو انجام بدهند.
  هیهات من الذله
  نصرمن الله وفتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب

 12. ناشناس گفت:

  خودت میدانی غارت بیت المال توسط خائنین به میراث امام باعث گرانی و بیچارگی و استئصال و سرافکندگی مردم شده

  همان که مردم نیشابور میگویند!
  مرگ بر اختلاس کنندگان ملیاردی ورزش و خاصة فوتبال سراسر ناهنجاری و غارت
  و مرگ بر غارتگران بیت المال و رانت خواران وامهای بانکها!
  مرگ بر غارتگران زمبینها و کوهها ورودخانه های ملت
  واقعا که مردم را بذلت کشاندید بخاطر شکمهای باد کرده تان و سیره رانت خواری کثیف و سیر ناشدنی تان
  هرچه میگوئیم میگویند سوء مدیریت و کنجاله سویا و کمبود و یا اعتصاب مرغان!!!! – اخه بی وجدان! و شریک دزد و رفیق قافله! قبلا مگر از تاریخ اول بشر مرغ و سویا نبوده؟!
  خودت میدانی غارت بیت المال توسط خائنین به میراث امام باعث گرانی و بیچارگی و استئصال و سرافکندگی مردم شده

 13. ناشناس گفت:

  ملتی که به جای اعتراض ذلیلانه تو صف مرغ وا میستن باید پدرشون در بیاد خیلی از اینا همونهائی هستن که بایه گونی سیب زمینی و 45 تومان یارانه و یه مشت دروغ به احمدی نژاد رای دادن حالا بخورن نوش جونشون این مردم لایق بدتر از اینها هستن حماسه ساندیس دیدیم اینهم حماسه مرغ

 14. ناشناس گفت:

  مرغ در بازار ازاد مشهد هست کیلوئی 9 هزار تو مان

 15. ناشناس گفت:

  رو حانیت بی درد و رانت خوار حکو متی می خواهند مردم را فریب بدهند و همه بی کفایتی خودشان و رهبر را به گردن دیگران و خارجیان و.. بیندازند

 16. ناشناس گفت:

  اگر رهبر با بصیرت جام زهر را بنوشد شاید همه چیز درست شود

 17. ناشناس گفت:

  .فعلا تا رئیس جمهورمون اون مرتیکه کله خرابه هیچ توقعی از اینها نیست .مردم حقشونه باید خودشون به نتیجه برسند.فعلا که گرونی مرغ و کمیاب بودنشه فردا شیرو برنج و …..ایت الله شکر هم که فتوای مرغی داده واقعا بنازم به این مملکت که اسم اسلام واقعی رو خراب کرده

 18. ناشناس گفت:

  از نوشته روی عکس متعجب شدم با سپاس از دولت خدمت گذارمرغ تعزیراتی 4700 تومان چقدر منت بر سرمون گذاشتند ایا ما ملت مستحق چنین نوشته وپلاکارتی هستیم!!!!!!!!!!!!!!!!

 19. خروس علی گفت:

  میگم این دولت که مثل .. از تجمع بیش از هفت هشت نفر میترسه… چجوریه که از صف مرغ به این طول و درازی نمی ترسه؟!!؟

  شما که میرید تو صف و ذلت و منت و تحقیر و توهین آقایون رو به جون و دل می خرید، لااقل یه چهار تا شعار بر ضد دولت بدین توی صف. هیچ دولتی تغییر نخواهد کرد مگر مردم تغییر کنن. تا وقتی که با آغوش باز به استقبال تحقیر اینا میرید، هیچ وقت زندگیتون بهتر نخواهد شد و هیچ وقت این کفتارها دست از سرتون بر نمی دارن. هر حکومتی در حد لیاقت ملتشه.

  ما ذلیلیم!
  والسلام

 20. ناشناس گفت:

  ایت الله مکار شیرازی شکر را مفید و مرغ را زیان اور برای استفاده انسان اعلام کردند

 21. یک طلبه گفت:

  دریکی از عکس های بر روی یک بنر نوشته بود: ” باسپاس از دولت خدمتگذار،قیمت مرغ تعزیراتی 4700 تومان” واقعا این ملت قدرنشناس سالیان سال به این دولت امام زمانی (عج)بدهکارند دیگر دولت کریمه ای که نایب امام زمان آن را منصوب کرده باشدبهتر از این نمی شود،مولاجان یا ابا صالح المهدی(روحی له الفداء)فرجتان دیگر آقا نیاز نیست چون به لطف عمامه چهارده متری امام خامنه ای و دولت منصوبش حال و معیشت مردم خوب خوب است و از بس در رفاهیم فرجتان را آقا دیگر یادمان رفته است.

 22. ایمان گفت:

  آخه بابا دولت دیگه چکار کنه تا شما دست از سرش بردارین؟ یارانه که بهتون میده , مرغ بهتون میده,جلوی تهاجم فرهنگی غربی رو میگیره,شما را به دروازه های بهشت راهنمایی میکنه,برای دنیا برنامه می نویسه,سفرهای استانی میره,با منتقدین و فتنه گران برخورد میکنه, اوباش را آفتابه به گردن در ملاء عام میگردونه,مملکت را برای امام زمان و قیام ایشان آماده نگه می داره, حالا در کنارش سانسور مطبوعات , اتهام زدن به افراد ,تو سری زدن به دانشگاهیان,تورم و گرانی بی حد و اندازه ,دشمن تراشی در دنیا , مشکلات ازدواج جوانها,بیکاری, فساد پنهان در جامعه, اختلاس و رشوه خواری,ربا خواری توسط سیستم بانکی بنام بانکداری اسلامی ,زندانی کردن افراد بیگناه و دانشجویان مبارز,بالا کشیدن پول نفت ملت ,رواج دروغگویی و………. که دیگه در مقابل خدمات دولت چیزی نیست که خودتونو ناراحت می کنین.