سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیا «مطالبه عدالت» فقط شامل حال خودی‌های حاکمیت می‌شود؟...
» یک جو انصاف داشته باشید؛ 91 روز حبس تعلیقی کجا و 10 سال تعزیری کجا

آیا «مطالبه عدالت» فقط شامل حال خودی‌های حاکمیت می‌شود؟

چکیده :چند روز است که سر و صدای زیادی در برخی رسانه های حامی دولت بر پا شده که می گویند به "برخوردهای دوگانه" قوه قضاییه انتقاد دارند. مهمترین موردی که در همه این نامه ها و مصاحبه ها مورد اعتراض قرار گرفته، یک حکم حبس 91 روزه برای یک عضو بسیج دانشجویی است، آن هم حبس تعلیقی. این ماجرا ناخودآگاه ما را به یاد یک جوان دیگر می اندازد که او هم به خاطر انتقاد به زندان افتاده، به 10 سال حبس تعزیری محکوم شده و دو سال و نیم است که بدون مرخصی در زندان است. آیا "مطالبه" عدالت قضایی شامل امثال عماد بهاور نمی شود؟...


کلمه – حسین ناصری نیا:

مَن أنصَفَ أُنصِفَ / هرکس که انصاف بورزد، با او انصاف می‌ورزند.
(غرر الحکم و درر الکلم، حدیث 7692)

چند روز است که سر و صدای زیادی در برخی رسانه های حامی دولت بر پا شده که می گویند به “برخوردهای دوگانه” قوه قضاییه انتقاد دارند. آنها تلویحا برادران لاریجانی را متهم می کنند که برای منتقدان خود سوء سابقه درست می کنند. کار بالا گرفته و بعد از صدور حکم برای یکی از اعضای بسیج دانشجویی، به نامه نوشتن گروهی دانشجویان بسیجی به جنتی، نامه نویسی لنکرانی وزیر سابق احمدی نژاد به صادق لاریجانی، موضع گیری علم الهدی امام جمعه مشهد علیه قوه قضاییه، انتقاد نماینده ولی فقیه در دانشگاهها از دستگاه قضایی و وادار شدن اژه ای به ارائه توضیح در این باره در نشست مطبوعاتی خود انجامیده است. اما این همه هیاهو برای چیست؟

مهمترین موردی که در همه این نامه ها و مصاحبه ها مورد اعتراض قرار گرفته، یک حکم حبس 91 روزه است که برای امیرحسین ثابتی مسئول سابق سیاسی بسیج دانشگاه تهران صادر شده؛ 91 روز، و آن هم حبس تعلیقی. اتهام این عضو بسیج دانشجویی، نوشتن مطلبی در وبلاگش در مخالفت با اقدام مجلس تحت ریاست لاریجانی در تصویب طرح وقف دانشگاه آزاد اعلام شده است.

جالب اینجاست که قاضی هم برای او حداکثر تخفیف ممکن را در نظر گرفته است. اولا در حالی که می توانسته طبق عنوان اتهامی، از سه ماه تا یک سال حبس در نظر بگیرد، حکم 91 روزه صادر کرده. ثانیا این حکم را به حال تعلیق درآورده است که به معنای اجرا نشدن آن است تا مادامی که این فرد به مجازات کیفری دیگری محکوم نشود. ثالثا مدت زمان تعلیق را هم که طبق آیین دادرسی کیفری می توانسته از دو تا پنج سال تعیین کند، دو سال اعلام کرده که بدین ترتیب دو سال بعد، برخلاف ادعای فعالان بسیج دانشجویی، هیچ سوء سابقه ای برای او باقی نخواهد ماند.

این توضیحات به معنای دفاع از برخورد قضایی با هیچ فردی به صرف وبلاگ نویسی یا انتقاد نیست. اتفاقا اینکه فعالان بسیج دانشجویی و امثال علم الهدی و نمایندگان حامی دولت و نماینده ولی فقیه هم فهمیده اند زندان بد است و برخورد قضایی با انتقاد خوب نیست، جای خوشحالی دارد. اعضای بسیج دانشجویی، “اين نوع برخوردها را به دور از فرهنگ نقد پذيري مسئولين” دانسته اند. علم الهدی گفته: “من اگر جای قاضی بودم، حتی یک روز حبس هم حکم نمی کردم چه برسد به 91 روز” و محمديان نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها هم گفته: “صلاح نبود دانشجویی که انتقاد کرده به دادگاه برود و در این زمینه از قوه قضائیه گلایه داریم.” اژه ای هم توضیح داده که سه قاضی این پرونده را بررسی کرده اند و باز هم این حکم قابل تغییر است و قاضی می تواند به آن تخفیف دهد! انصافا باید از این همه سعه صدر تقدیر کرد و از آن همه دغدغه حقوق منتقدان سپاسگزار بود.

وقتی با این همه پیگیری و دغدغه در حامیان حقوق یک وبلاگ نویس متهم رو به رو می شویم، ناخودآگاه به یاد یک جوان دیگر می افتیم که سن و سالش چندان تفاوتی با دانشجوی بسیجی محکوم به 91 روز حبس تعلیقی ندارد. او البته حکمش تعلیقی نیست، تعزیری است؛ فقط کمی بیشتر از این دانشجوی بسیجی: 10 سال. اجرای آن هم شروع شده، دو سال و نیم است که شروع شده. در تمام این مدت، او حتی برای یک روز هم به مرخصی نیامده: نزدیک به 900 روز بدون مرخصی.

عماد بهاور البته عضو بسیج دانشجویی نیست، عضو نهضت آزادی ایران است. پیرو رهبری هم نیست، منتقد دلسوز رهبری است؛ و البته بسیار بیشتر از بسیجی ها پایبند به قانون اساسی است. اگر ثابتی از علی لاریجانی انتقاد کرده و محاکمه شده، بهاور هم تحلیل خود درباره آینده رهبری را بدون هیچ توهین و اسائه ادبی – و یقینا بسیار مودبانه تر از یادداشت وبلاگی این عضو بسیج دانشجویی – نوشته و منتشر کرده و بلافاصله بازداشت و زندانی و به ده سال حبس محکوم شده است. هر دو انتقاد کرده اند، هر دو محکوم شده اند، هر دو به حکم خود معترض اند و هر دو خواستار عدالت اند؛ اما این کجا و آن کجا. بعید است که حتی بازجویان عماد – حتی با معیارهای خودشان – بتوانند ادعا کنند او در ایمان و اخلاص و مسلمانی، کمتر از بسیجیان فعلی است. بعید است که یک ناظر بی طرف بتواند ادعا کند که عماد کمتر از ثابتی به قانون پایبند بوده و یا کمتر از او مظلوم واقع شده. احترام افراد – حتی مخالف – به جای خود؛ اما بعید است که ذره ای از آرامش و متانت و سواد و پختگی عماد در گفتار و رفتار غالب بسیجیان دانشجوی فعلی پیدا شود. این مقایسه ها شاید از بسیاری جهات بلاتشبیه باشد، اما لااقل از لحاظ توقع عدالت قضایی و رفتارهای انسانی و اسلامی از سوی حاکمیت که فرقی بین شهروندان نیست.

آقایان جنتی و علم الهدی و محمدیان و اعضای بسیج دانشجویی و همه فعالان سایبری و رسانه ای مدعی اصولگرایی و پیروی از ولایت که این روزها نگران حکم صادر شده برای یکی از دوستان خود هستند، بد نیست یک بار داستان بازجویی ها و پرونده و حکم عماد بهاور را به قلم خود او بخوانند. بعد به قدر یک جو انصاف به خرج دهند و مقایسه کنند که آیا شرط انصاف نیست به این حکم و صدها امثال این حکم هم اعتراض کنند و بعد “مطالبه” عدالت قضایی داشته باشند؟ و آیا روزی که در برابر برخوردهای غیر قانونی و ناجوانمردانه قوه قضاییه با جوانان و فعالان مدنی و اصلاح طلب، واکنشی حمایتی و بلکه تشویقی داشتند، فکر نمی کردند که پایبند نماندن سران حاکمیت به میزان و قسط، روزی دامنگیر متحدان و حامیان سابق هم خواهد شد؟Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

13 پاسخ به “آیا «مطالبه عدالت» فقط شامل حال خودی‌های حاکمیت می‌شود؟”

 1. ناشناس گفت:

  واقعا که خجالت آوره!!! بعضی ها در این مملکت بشرتر و مسلمان تر و شهروند تر هستند!!! خداوند تبارک و تعالی آیت الله منتظری را رحمت کند که چقدر بابت این تبعیض فریاد کشیدند.

 2. سانسور نکن! گفت:

  قیاس مع الفارفی بود! هر کاری خواستید بعد انتخابات کردید، کف خیابان آمدید، همه چیز را آتش زدید، هیچ قانونی را رعایت نکردید حالا هم تاوانش را بدهید اما این طرف یک نفر گفته جاسبی گرا و باید به زندان برود! جاسبی گرا فحش است؟ دروغ است؟ یا واقعیت است؟

 3. ناشناس گفت:

  یعنی از خر تو خر هم گذشته

 4. یارمیر حسین گفت:

  برای این قوه قضایی مهم این است که کدام سو باشی .سوی حق .یا سوی رهبر .

 5. ناشناس گفت:

  این تذکر را به کسانی بدهید که دین دارند و از خداوند و روز جزا میترسند ولی از یک باند قدرت طلب و مال اندوز که فقط با اسم دین و خدا بر گناهان خود افزوده اند که نمیتوان انتظار عدالت و تقوا داشت فقط این موارد خوب است که انجام شود تا در روز پاسخگوئی پرونده قطور داشته باشند.

 6. ناشناس گفت:

  تفاوت قاضی معذور و قاضی مستقل و دادگر در همین نکته نهفته است. ادیان الهی و اندیشمندان حقوقی عالم دانش و عدالت و پارسایی را سروط قضاوت می دانند اما حکام جور این شروط را برداشته اند. بد نیست به داستانی اشاره کنم که خالی از لطف نیست.نوشته اند در جلسه مناظره ای که در تبریز میان علما و یکی از مدعیان مهدویت تشکیل شده بود و از قضا ناصرالدین شاه که آن زمان ولیعهد بود حضور داشت .مدعی عبارتی از کتاب خود را به زبان عرب بیان کردکه اعراب آن نادرست بود.شاهزاده خشمگین شد و به مدعی گفت تو که ادعای پیامبری و امامت داری چگونه است که با قواعد زبان عرب آشنا نیستی ؟ مدعی گفت : صرف و نحو دو مخلوق خدا بودند که به سبب عصیان خداوند آنان را در قید و بند قواعد قرار داد. با بعثت من ! خداوند این قیود وزنجیر را از صرف و نحو برداشت .حال اگر کسی از قاضی مدعی بپرسد چرا احکام را ظالمانه و به دور از انصاف صادر می کنی ؟ چاره ای ندارد ال اینکه بگوید با استیلای این بی دادگر قواعد عقلی و حقوقی از قوه قضائیه برداشته شده است. فاعتبروا یا اولی الابصار

 7. ریرا ملک گفت:

  با سلام،

  جناب ناصری نیا،چون شان و کرامت انسان در فکر،فرهنگ و سیاست جایگاهی نداشت و ندارد سالهای طولانیست که در میهنمان (مطالبه عدالت) شامل خودیها می شود،

  آزادگان تهیدست، بی کسانند. با مهر

  ریرا ملک

 8. حسین گفت:

  بزودی علم الهدی به همراه رهبر قاتلش به اعمال زباله دان تاریخ خواهند رفت و رژیم ظالم جمهوری اسلامی که نه جمهوری است و نه اسلامی سرنگون خواهد شد!

 9. ﻋﺮﻓﺎﻧﻴﺎﻥ گفت:

  ﺩاﺳﺘﺎﻥ ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﺩاﺳﺘﺎﻥ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﻫﺎﺳﺖ ﻫﺰاﺭﻭ ﭼﻬﺎﺭ ﺻﺪ ﺳﺎﻟﻪ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﺑﺎﺯﻱ اﻟﺒﺘﻪ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﻣﺼﻠﺤﺖ ﮔﺎﻫﻲ ﺟﺒﺮا ﻭاﺟﺒﻪ ﻭﻟﻲ اﮔﺮ ﭘﺎﻻﻳﺶ ﻧﺸﻪ ﻛﺎﺭ ﺑﻪ اﻳﻨﺠﺎ ﻣﻴﻜﺸﻪ .

 10. ناشناس گفت:

  آقای علم الهدی تو رو خدا که زیاد با اون میونه ای نداری بشین و استغفار کن بیا برو خانت به فکر آخرتت باش اینهمه برای خودت گناه نتراش

 11. حسین گفت:

  آل لاریجانی بترسید از آه مظلوم که روزی خواهد رسید که دودمانتان رابرباد می دهد

 12. مهران گفت:

  انشالله همه پس از ۳۳ سال به این نتجیجه برسند که “خودی” “ناخودی” به کجا منتهی میشود.

 13. محمود گفت:

  ای خدای بزرگ جرم عماد چیه؟ جرم عماد چیه که باید جوانیش را از او بگیرند و او را در زندان نابود کنند؟ خدای بزرگ ببین! ببین با پاک ترین بندگان تو چه می کنند .900 روز زندان بدون مرخصی.مگر عماد یک انسان نیست ؟ مگه این ها ادعای مسلمانی ندارند ؟ خامنه ای در حال تبدیل شدن به یکی از منفورترین فرد تاریخ ایران است.