سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خوش چهره: وابستگی دولت فعلی به نفت، از دولت دوران جنگ هم بیشتر بوده است...

خوش چهره: وابستگی دولت فعلی به نفت، از دولت دوران جنگ هم بیشتر بوده است

چکیده :دولت فعلی با تمام شعار‌هایش امروز به مراتب بسیار بیشتر از دولتی که ادعای اقتصاد دولتی داشته وابسته به نفت است./ وابستگی به نفت میزان فساد مالی و اقتصادی را نیز افزایش می‌دهد. می‌بینیم که دولت فعلی در شعار‌هایش همیشه تاکید بر تولید داخلی و عدم وابستگی به واردات داشته و اما امروز می‌بینم که میزان واردات بسیار زیاد است....


روزنامه فرهیختگان در گفت‌وگویی با محمد خوش‌چهره نماینده مجلس هفتم به بررسی شرایط اقتصادی سه دهه اخیر و میزان وابستگی دولت های مخنلف به نفت پرداخت. گزیده ی سخنان این استاد دانشگاه به نقل از خبرآنلاین در ادامه می آید:

*در مباحث مدیریت بالاخص مدیریت استراتژیک، گاهی یک فضا می‌تواند مساله باشد، بعد تبدیل به معضل می‌شود و سپس با قوی‌تر شدن آن شاهد بحران خواهیم بود. من هم معتقد هستم و می‌پذیرم که شرایط اقتصادی کشور از مرحله مساله و معضل گذشته است و همچنان این روند در حال پیشروی است. بخش مهمی از آن از عوامل داخلی و درون‌زا نشات می‌گیرد، عواملی مانند مدیریت ناپخته و ناصحیح در این امور و بخش دیگر آن از عوامل برون زا، مانند شیطنت‌های قدرت‌های خارجی مانند تحریم‌های گسترده.

*ما شاهد هستیم بسیاری از مواردی که فشار‌های سخت بر اقتصاد ما وارد می‌شود به دلیل ساده‌انگاری‌ها در حوزه تحریم است. تا جایی که گاهی تحریم آنقدر سخت نبوده اما به علت بی‌مدیریتی و اهمال‌ها موجب آن شده که فشار شدید اقتصادی ایجاد شود و در مواردی قابل تامل و حتی در برخی موارد موجب شکننده شدن اقتصاد شود.

* در دوره جنگ شرایط متفاوت و خاص خود است. برخی به اشتباه اقتصاد دوره جنگ را اقتصادی دولتی، مارکسیتی و کوپنی و سوسیالیستی می‌شناسند، اما این تصوراشتباه است. اگر بخواهیم جنگ خود را با جنگ جهانی مقایسه کنیم تمام کشورهایی مانند امریکا و انگلیس و… در شرایط جنگ به علت کمبود منابع در این کشور‌ها، دولت‌ها در تخصیص آن وارد می‌شوند و این وظیفه را بر عهده می‌گیرند. در زمان جنگ مهم‌ترین منافع ملی، حفظ امنیت کشور است. مشخصا حفظ سرحدات، استقلال و… در زمان جنگ نسبت به رفاه اجتماعی در اولویت قرار می‌گیرد. این بدان معنا نیست که وضع رفاهی دیگر در برنامه‌ها نباشد اما در رده دوم مورد بررسی قرار می‌گیرد. حالا سه دوره دیگر پیش روی ماست. هر سه این دولت‌ها ادعای خاص خود را داشتند و با سلایق گوناگون به کار مشغول شدند. در بسیاری از موارد ادعاهای مخالف یکی اقتصاد آزاد و یا اقتصاد کنترلی است. اما آنچه در این روند جالب است این است که خروجی هر سه دولت یکی بود و علت آن هم افزایش وابستگی به نفت هر دولت نسبت به دولت پیشین خود است. اگر نظاره کنیم می‌بینیم دولت فعلی با تمام شعار‌هایش امروز به مراتب بسیار بیشتر از دولتی که ادعای اقتصاد دولتی داشته وابسته به نفت است.

* هر دولت روند دولت سابق را نفی کرده اما آنچه در عمل انجام داده روند‌‌ همان دولت سابق است. وابستگی به نفت میزان فساد مالی و اقتصادی را نیز افزایش می‌دهد. می‌بینیم که دولت فعلی در شعار‌هایش همیشه تاکید بر تولید داخلی و عدم وابستگی به واردات داشته و اما امروز می‌بینم که میزان واردات بسیار زیاد است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “خوش چهره: وابستگی دولت فعلی به نفت، از دولت دوران جنگ هم بیشتر بوده است”

 1. امیدسبز گفت:

  برای این که مدیریت دوران جنگ در دستان توانای میر حسین موسوی، میر عزیز دربندمان بوده است
  یاحسین میرحسین

 2. ناشناس گفت:

  این دولت فقط بلده نفت بفروشه و بده مردم بخورند. واقعا که توانایی اداره یک نانوایی را هم ندارند چون نانوا حداقل آرد را نان می کند و به دست مردم می دهد.

 3. ناشناس گفت:

  درود بر میرحسین عزیز

 4. poland گفت:

  آقای خوش چهره اولین مدافع مشی اقتصادی احمدی نژاد وتئوریسین اقتصادی وی درشب مناظره ایشان بانماینده هاشمی (برادرعیال هاشمی!!)دردوراول ریاست جمهوری بودوایشان اولین دروغگویی بود که درمناظره نقاط نظرخودشان به عنوان نققطه نظرهای احمدی نژاددرمناظره بیان کردخواهشمنمی کنم این مناظره برای اقای خوش چهره ارسال فرمائید…حال چی شده که ازدرمخالفت دراومده…والله اعلم

 5. امين گفت:

  با اين حساب خدا به داد اصولگرايان مدعي برسه. از جمله خود آقاي خوش چهره كه هيچ وقت نقدهايش بدون غرض و از سر دلسوزي نبوده چه درباره ي دولتهاي قبلي و چه درباره اين دولت.

 6. نکیسا سامی گفت:

  جناب خوش چهره همانطور که هموطن عزیز در بالا اشاره نموده جنابعالی در سال 1384 دوآتشه که چه عرض کنم مدافع هزار آتشه به توانn برنامه های دولت مهرورز ! بودید(واین از شما که یک استاد دانشگاه هستید بعید می نمود) حالا که تق کار درآمده وباسواد وعامی به روشنی روز دریافته اند که ایشان چه بلایی بر سر این مملکت وملت درآورده اند صحبت از مدیریت ناپخته می فرمایید؟دور از ذهن می نماید که بر فرض باور شما به برنامه های ایشان پس از یکی دوسال ماهیت واقعی آن را حس نکرده باشید بنابراین این خرده بر شما وامثال شما وارد است که چرا در سال 1388 که جناب آقای موسوی به صورتی بسیار شیوا وفصیح کژی های دولت مستقر را بیان فرمودند از میر عزیز پشتیبانی نکردید تا مملکت به این روز وحال نیفتد.آیا اگر شما را هم مانند سایر نخبگان ساکت فتنه می خواندند بهتر از این سرانجام کشور نبود ؟

 7. ناشناس گفت:

  اقای خوش چهره این دولت را شما و مصباح ورو حانیون حکو متی و رهبر و فر ماندهان سپاه بر مردم جا کردید. حا لا هم به چکنم چکنم افتاده اید