سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پایان دومین نشست سالانه سفیران سبز امید؛ به آینده روشن ایران زمین امیدواریم...
» مستقیم‌ترین زیان‌های تحریم‌های اقتصادی متوجه مردم کشورمان شده

پایان دومین نشست سالانه سفیران سبز امید؛ به آینده روشن ایران زمین امیدواریم

چکیده :احساس وضعیت سخت معیشتی٬ دیگر مسئله طبقه خاصی از مردم نیست. شرایط سخت زندگی به گونه ای شده است که تمام اقشار و طبقات اجتماع سنگینی آن را بر روی شانه های خود احساس می کنند./ ما به ظلم در هر جای جهان که باشد و علیه هر گرایش و ملتی معترض هستیم. آنچه امروز در سوریه، بحرین و فلسطین می گذرد جنایت و ظلمی آشکار در برابر انسانهای بی گناه است./ فعالیت در عرصه جهانی٬ محیطی است که بیش از معمول باید برای حفظ سرمایه عظیم استقلال خودمان تلاش کنیم. حفظ استقلال در فعالیت ها هزینه و سختی زیادی دارد که تنها با شعار ممکن نیست و ما برای این مهم باید سختی های بیشتری به جان بخریم....


مراسم اختتامیه دومین نشست سفیران سبز امید پس از چهار روز جلسات سخنرانی و بحث و گفت و گو و پنل ها و کارگاه های آموزشی مختلف، در شهر گوتنبرگ سوئد برگزار شد.

به گزارش کلمه، سفیران سبز امید را گروهی از جوانان فعال در گروه های مختلف حامی جنبش سبز که در شهرهای سرتاسر جهان فعالیت دارند، تشکیل داده اند. آنها منشور جنبش سبز را که به امضای میرحسین موسوی و مهدی کروبی رسیده است، محور و مبنای فعالیت های خود قرار داده اند.

اولین نشست این گروه، تابستان سال گذشته در پاریس برگزار شد و حالا برگزاری نشست دوم می تواند نویدبخش این دستاورد باشد که شبکه سفیران سبز به تدریج در حال شکل گرفتن و تقویت تشکیلاتی است، هرچند بیانیه های این جمع نشان می دهد که آنها معتقدند باید متواضعانه برای رفع نواقص کار خود تلاش کنند و به دنبال تحلیل های ذهنی و غیر واقع بینانه از شرایط سیاسی کشور هم نیستند.

گزارش آغاز به کار دومین نشست سفیران سبز امید در گوتنبرگ سوئد
متن کامل پیام شورای سفیران سبز امید در روز آغازین این نشست

این جوانان سبز که از شهرهای مختلف جهان گرد هم آمده بودند، پس از پنج روز حضور فعال در کنار یکدیگر و بحث و گفت و گو درباره موضوعاتی همچون آسیب شناسی جنبش سبز و کار تشکیلاتی و بررسی نقاط قوت و ضعف خود، بیانیه ای را به عنوان بیانیه پایانی دومین نشست سفیران سبز امید منتشر کردند که در مراسم اختتامیه این نشست قرائت شد.

به گزارش دبیرخانه نشست سفیران سبز امید، مشروح این بیانیه را در ادامه می خوانید:

بیانیه پایانی دومین نشست سالانه سفیران سبز امید

این روزها احساس وضعیت سخت معیشتی٬ دیگر مسئله طبقه خاصی از مردم نیست و فهم آن نیاز به کنکاش فراوان ندارد. شرایط سخت زندگی به گونه ای شده است که تمام اقشار و طبقات اجتماع سنگینی آن را بر روی شانه های خود احساس می کنند. هر چند فساد و ناکارآمدی اجتناب ناپذیر استبداد نقش مهمی در به وجود آوردن این شرایط دارد. اما بی شک تحریم های اقتصادی دولت های جهان علیه کشور ما این وضعیت را تشدید کرده است.

تحریم های اقتصادی مستقیم ترین زیان هایش را متوجه مردم کشورمان می کند. نه فقط پیامدهای محسوس ناشی از مواردی نظیر سقوط هواپیماها و نبود داروها که به قیمت جان هموطنان مان تمام می شود بلکه با دامن زدن به رکود اقتصادی رنجی فرسایشی به خانواده هایمان تحمیل می کند.

از سوی دیگر تحریم اقتصادی، بیش از پیش، بازار و بخش خصوصی کشور را تخریب و عرصه را برای فعالیت های اقتصادی غیر شفاف نهادهای نظامی باز می کند.

در بازار جهانی نیز تحریم تنها شریک های اقتصادی دولت را تغییر می دهد. کسانی که ساده باورانه فکر می کنند این تحریم های ظالمانه باعث افزایش اعتراض مردم می شود به این موضع توجه ندارند که اعتراض به خاطر تحریم و وضع معیشتی سخت، آینده روشن تری را برای کشور ترسیم نمی کند. چنان که تجربه در سایر نقاط جهان هم نشان می دهد تحریم ها، پروژه مردم سالار کردن حکومت را به تاخیر انداخته است. از نظر ما گذار به مردم سالاری پایدار از طریق افزایش آگاهی های عمومی ممکن است.

بی کفایتی دولت در اداره کشور تنها به حیف و میل کردن منابع مالی محدود نمی شود. منابع طبیعی کشورمان به عنوان سرمایه ملی و بین نسلی که به آیندگان هم متعلق هست در معرض آسیب جدی است. در عین حال که دریاچه ارومیه در حال شوره زار شدن است، سوء مدیریت ها باعث خشک شدن زاینده رود نیز شده است. استفاده از سوخت های غیر استاندارد و پخش پارازیت های زیان بار محیط زندگی در شهرهای بزرگ را بسیار آلوده و وجود ریزگردها و غبار فروان در شهرهای مختلف کشور به خصوص در خوزستان سلامتی و جان هموطنانمان را با خطر مواجه کرده است. اما متاسفانه همت و تلاشی برای حرکت به سمت حل آن دیده نمی شود.

دخالت اجبار آمیز حکومت در تحمیل یک سبک خاص زندگی امروز بیش از پیش چهره زشت خود را نشان می دهد. دخالت خشن و تحقیر آمیز پلیس در تعیین حدود حجاب به وضعیت تبعیض آمیز زنان در کشورمان دامن می زند. ما کتمان حق داشتن سبک های مختلف زندگی و انتخاب نوع حجاب را وضعیتی ظالمانه می دانیم. در شرایطی که حتی پلیس در مورد سایز لباس مردم اعمال نظر می کند افزایش محدودیت برای هنرمندان و مجلات و کتاب ها و ممنوع شدن فعالیت ناشران مختلف چندان عجیب به نظر نمی رسد.

جنبش سبز به عنوان تلاش اجتماعی مردم کشورمان برای محقق کردن امیدهایش برای عبور از این شرایط سخت نیاز به توان فروانی دارد. توان و کوششی که از پس هیچ گرایش یا نظر خاصی به تنهایی بر نمی آیند. وجود تنوع و تکثر در جنبش سبز مردم ایران به این معنا نیست که ما برای تغییر نیاز به همگرایی و اجماع و هم افزایی توان هایمان نداریم. اجماع برای ساختن ایرانی متکثر که بتوانند در کنار هم به صورت مسالمت آمیز زندگی کنند گام بزرگی است که نیاز به همه کسانی دارد که آرزوی چنین جامعه ای را دارند.

به گمان ما شورای هماهنگی راه سبز امید هم نتوانسته است نقش خود را در این جهت به خوبی بازی کند. از نظر ما ضروری است که این نهاد با شفافیت بیشتر و روشن تر کردن مکانیزم های تصمیم گیری و تمکین به خرد جمعی گوش های خود را بیشتر برای شنیدن انتقادات خیرخواهانه باز کند.

تجربه جنبش سبز اکنون بیش از پیش تشابه و سرنوشت مشترک کشورهای منطقه را به ما نشان داد. وظعیت ما مستقل از شرایط همسایه هایمان نخواهد بود. ما اکنون خودمان را عضوی از حرکت های آزادی خواهانه مختلف مردم منطقه برای ساختن خاورمیانه ای آزاد می دانیم.

ما به ظلم در هر جای جهان که باشد و علیه هر گرایش و ملتی معترض هستیم. آنچه امروز در سوریه، بحرین و فلسطین می گذرد جنایت و ظلمی آشکار در برابر انسانهای بی گناه است. ما امیدواریم که تحولات و تدبیرها به سمت کاهش خشونت ها و تامین مطالبات مردم سوریه پیش برود.

در اثر اعمال فشارهای خارجی٬ فساد و ناکارآمدی ذاتی استبداد معیشت و حقوق و آزادی های اساسی مردم در معرض دشواری ها و مصائب فراوانی قرار گرفته است. از نظر ما راه برون رفت از این تنگنا، مشارکت همه اقشار، گروه های جامعه ما در تعیین خیر عمومی و تمکین به حق مردم برای تعیین سرنوشت کشور از طریق انتخابات آزاد است.

بازداشت خانگی دو نامزد پیشین انتخابات٬ حبس اعضای ستاد های انتخاباتی و زندانی کردن مردم معترض نه تنها ظلمی آشکار٬ اقدامی خلاف قانون و عملی غیر شرعی است که کتمان خواسته ها و مطالبات بخش های بزرگی از جامعه است.

مگر میرحسین موسوی و مهدی کروبی چه می گفتند؟ جز اعتراض به فساد گسترده و کتمان حقوق اساسی مردم؟ مگر نه این است که بخش بزرگی از نگرانی هایی که میرحسین موسوی ابراز کرد٬ هر روز بیش از پیش درستی خودش را نشان می دهد و همه آن پیش بینی ها محقق می شود؟ اعتراض و ایستادگی ما در مقابل حصر غیرقانونی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد نه تنها وظیفه ما در بی پاسخ نگذاشتن استقامتی است که این بزرگوران برای حقوق ما می کنند، بلکه بازداشت خانگی رهبران ما کتمان مطالبات و هویت سیاسی ما نیز است.

حرف های میرحسین موسوی و مهدی کروبی به نظر ما میانگین مطالبات بخش های بزرگی از جامعه ایران است.

آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از رهبران جنبش نه فقط تمکین به حقوق اولیه این افراد که نشانه وضعیت سیاسی کشور و نسبتی که حاکمان به هویت سیاسی و مطالبات ما برقرار می کنند، است.

از این رو سفیران سبز امید تلاش برای بسیج افکار عمومی در سرتاسر جهان و افزایش حساسیت ها به این بازداشت های غیر قانونی را یکی از مهم ترین ماموریت های سیاسی خود در سال آینده می دانند.

فعالیت در عرصه جهانی٬ محیطی است که بیش از معمول باید برای حفظ سرمایه عظیم استقلال خودمان تلاش کنیم. حفظ استقلال در فعالیت ها هزینه و سختی زیادی دارد که تنها با شعار ممکن نیست و ما برای این مهم باید سختی های بیشتری به جان بخریم. تاسیس صندوقی برای جمع آوری کمک های خورد از طرف شبکه سفیران سبز امید طرحی است که در دستور کار ما قرار خواهد داشت.

ما به عنوان گروه های مختلف سبز در شهرهای گوناگون جهان که حول منشور جنبش سبز گرد هم آماده ایم همچنان “ساختار شبکه ای تخت”، بین گروه های سبز در شهرهای مختلف جهان را مناسب با وضعیت خودمان و محیط فعالیتمان می دانیم و با حفظ این ساختار با حوصله و صبر برای گسترش آن کوشش خواهیم کرد.

گرچه طبق قرار اولیه، این گروه های سبز هستند که می توانند عضو این شبکه باشند. اما برای فعالین منفرد سبز تلاش خواهیم کرد به آنها برای تشکیل گروه ها خود در شهرهای خودشان کمک کنیم، همچنین با تعریف قطب های منطقه ای و زبانی امکان این ارتباطات را تسهیل خواهیم کردم.

ضرورت آموزش برای به دست آوردن مهارت های کار جمعی بیش از پیش بر ما روشن شده است و مهم ترین راه توان مند کردن خودمان را آموزش منظم و هدف مند برای تقویت مهارت کار گروهی و تشکیلاتی می دانیم.

ما تنها بخشی از جنبش بزرگ مردم کشورمان هستیم. خودمان را محتاج یاری همه کسانی می دانیم که برای ساختن ایرانی آباد آزاد٬ مستقل، یکپارچه و مردم سالار تلاش می کند و در استفاده از روش های مسالمت آمیز توافق نظر دارند. ما به سهم خودمان تلاش خواهیم کرد تماس های بیشتر برای ارتباط با گروه های مختلف سبز برقرار کنیم و امیدواریم امکان تماس با گروه ها و جمع های سبزی که اکنون ارتباطی با آنها نداریم یا به دلیل ضعف مان از فعالیت آنها بی اطلاع هستیم با لطف آنها فراهم شود.

نگاه به تاریخ و تجربه های مختلف در گستره جهان ما را امیدوار می کند. سختی های ما در جهان استثا نیست. جنبش های آزادی بخش مختلف٬ شرایطی سخت تر از امروز ما را گذرانده اند. کشورهای مختلف از تنگناهای بحرانی تری عبور کرده اند. ما به حکم تجربه کشورهای مختلف که گاه شرایطی به شدت دشوارتر از ما داشته اند به آینده روشن سرزمین مان امیدواریم و آن را دور از دسترس نمی دانیم و بر این باوریم که اگر هر کدام از ما هر کجا که هستیم به سهم خودمان برای کمک به پیشرفت کشورمان تلاش کنیم و منتظر دیگرانی نمانیم که به نیابت از ما این مهم را پیگری کنند این روند سرعت بیشتری خواهد گرفت.

امیدواریم تلاش ما به عنوان بخشی از فرزندان کشور بزرگ و صلح دوست ایران شبکه ای توانمند بسازد که حتی در فردای ایران آباد و آزاد٬ و پس از پیروزی مردم نیز پیگیر منافع ملی کشورمان در سطح جهان باشد.

گوتنبرگ – یک شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۱

*          *          *

به عزم طلوع صبح، خیره به خورشید، بر باور روشن مام ایران زمین ایستاده ایم

در بخشی از مراسم پایانی این نشست، ساجده عرب سرخی، فرزند فیض الله عرب سرخی عضو زندانی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، با قرائت متن زیر یاد و خاطره زندانیان سیاسی و رهبران در بندمان را گرامی داشت:

برای آنان که ایستادن را پیش از رویش نابالغ سایه های سرو ایستاده اند.
برای آنان که فراتر از بدنامی شوم این خاطره های مکدر، نامدار مبارزه علیه سیاهی بوده اند.
با هر بار مرور برگه های تاریخ و بازخوانی سفیدی های بین خطوط، ایمان ها محکم تر می شود، که مگر این سنگریزه های بی مقدار سربسته ی مسموم می توانند اقیانوس بیکرانه ی آسمانی شان را مشوش کنند؟
مگر علف های ناخواسته ی مذبذب می توانند به درخت پیر این سرزمین طعنه ی پیری و فرتوتی بزنند؟
مگر میشود شاخه های بی ریشه راز سربلندی شاخه های سرسبز جوانان ایران زمین را درک کنند؟
حتی اگر دست های دزد و مرموز دفتر خاطرات سرزمینمان دریده اند، حتی اگر آلبوم عکس های رنگی تاریخ مان را به یغما برده اند،
ما استوار و جوان بر ریشه های ریشه دار خویش ایستاده ایم، ما خاطره ی زندگی را در گام های بلند خویش جسته ایم،
ما ایستاده ایم،
ما در کنار مردان و زنان سرزمینمان ایستاده ایم،
در کنار بهاره هدایت، نرگس محمدی، مهسا امرآبادی و نسرین ستوده ایستاده ایم.
ما در کنار اسطوره های دانشجویی کشورمان ایستاده ایم عبدالله مومنی، حسن اسدی زیدآبادی، مجید توکلی، مجید دری، علی جمالی، علی ملیحی، سیدضیا نبوی و احمد زیدآبادی
ما در کنار مسعود باستانی، مهدی محمودیان، سیامک قادری، بهمن احمدی امویی و محمد داوری همان ها که ثبت کردند و وقایع نگاشتند از آنچه گذشت ایستاده ایم.
ما تنها نخواهیم گذاشت جوانان وطنمان را، عماد بهاور را اسماعیل صحابه تبریزی را و محمدحسین نعیمی پور را.
ما ایستاده ایم در کنار آنان که دغدغه ی حقوق بشر دروازه های زندان را حلالشان می کند، ابوالفضل عابدینی، سیدحسین رونقی، جواد علیخانی و محمدصدیق کبودوند.
ما در کنار درخت تنومند مقاومت وطنمان ایستاده ایم،
کیوان صمیمی، ابوالفضل قدیانی، علیرضا بهشتی شیرازی، بهزاد نبوی، سیدمصطفی تاجزاده، امیرخسرو دلیرثانی، محمدرضا مقیسه، عیسی سحرخیز، علیرضا رجایی بابک داشاب، عبدالفتاح سلطانی، مسعود پدرام، فیض الله عرب سرخی و هزاران هزاران نام بلند دیگر.
ما در کنار رهبران در حصرمان، زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی ایستاده ایم.
ما خط سرخ روییدن را از دفتر زنان و مردان بزرگ مسیر سبزمان آموخته ایم.
ما به عزم طلوع صبح خیره به خورشید بر باور روشن مام ایران زمین ایستاده ایم.

*          *          *

تحلیل و بررسی انتخابات آتی ریاست جمهوری در نشست سفیران سبز امید

در یکی از سلسله جلسات بحث و گفت و گوی آزاد در جمع نشست سفیران سبز امید، شنبه شب رجبعلی مزروعی، سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی شاخه خارج از کشور و نماینده مجلس ششم شورای اسلامی، فرخ نگهدار، فعال سیاسی و علی اکبر موسوی خوئینی، فعال سابق دانشجویی، نماینده مجلس ششم شورای اسلامی به بیان نظرات خود در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری پرداختند.

در ابتدای این نشست فرخ نگهدار فعال سیاسی به ضرورت سیاست گذاری ملی و نه سیاست گذاری گروهی در انتخابات اشاره کرد و خواهان اجماع گروههای سیاسی در امر انتخابات برای خیر و صلاح مردم ایران شد.

وی در ادامه با اشاره به مهمترین مولفه های تهدید ساز و فرصت ساز گفت: پرونده هسته ای و مسئله تحریم ها و کشاکش میان ایران و پنج بعلاوه یک از مهمترین مولفه های تهدید ساز و فرصت ساز در ایران است و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران هیچگاه اینقدر به این اندازه موقعیت و حمایت ضعیفی از سوی مردم نداشته است.

نگهدار افزود: باید به سمت شعار صلح برویم و اجازه ندهیم روند جریان مسائل به سمت جنگ برود. باید سبزها این پیام را به حاکمیت بدهند که مردم ایران در روندهای سیاسی احساس اشتراک بکنند و در تصمیمات همه باید احساس کنند سهیم هستند. باید عرصه ای برای مداخله مردم و تمامی شهروندان وجود داشته باشد. بالا بردن سطح مشارکت عمومی در تصمیم گیری ها است از این طریق است که می توان به پایداری و ثبات رسید. بهترین عرصه ظهور این مشارکت، بهترین راه تضمین امنیت ملی، برگذاری انتخابات با مشارکت همه گروه ها و تشکل های سیاسی کشور است.

در ادامه این نشست شبانه علی مزروعی نماینده پیشین مجلس به بیان نظرات خود در زمینه انتخابات ریاست جمهوری آتی پرداخت. وی در ابتدا گفت: ای کاش آهسته و پیوسته رفتن را در عرصه سیاست یاد می دادیم و می گرفتیم و همیشه با هزینه و فایده کار می کردیم.

نماینده پیشین اصفهان در ادامه گفت: در عرصه سیاست برخورد روشنفکرانه درست نیست. کار سیاسی مبتنی بر سیاست ورزی خردمندانه با برخورد روشنفکرانه صرفا انتقادی متفاوت است زیرا روشنفکر می خواهد صرفا نقد کند و نمی خواهد وارد قدرت بشود ولی سیاست ورزی درست ناظر به کسب قدرت است و باید نگاه دولتمردی داشت . نگاه من این است که ما باید راهی را پیدا کنیم که یک قدم به جلو برویم و از خودمان بپرسیم که از فرصت انتخابات می خواهیم چه استفاده ای بکنیم.

به گفته ی مزروعی بسیاری از تحولات در ایران برخواسته از انتخابات ها بوده است. جنبش دوم خرداد و جنبش سبز برامده از کارزار انتخاباتی بوده است. حاکمیت ناچار می شود از فضای انتخابات استفاده کند و برای ترمیم پایگاه مشروعیت خودش احتمالا فضا را باز کند.

وی افزود: نگاه ما باید نگاه فرصتی باشد برای پیشبرد جنبش اجتماعی و برخورد انتزاعی نداشته باشیم. بحثی که من دارم مربوط به امروز است و شاید شرائط تا انتخابات بسیارتغییر کند. مزروعی در ادامه افزود: باید بین کارزار انتخابات و خود انتخابات به معنای رای دادن تفاوت قائل بشویم و برای کارزار انتخابات برنامه داشته باشیم و روی این کار کنیم و جلو برویم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در انتها گفت در عین حال می توانیم روی انتخابات ازادو سالم ف طرح مطالبات و خواسته هایی که در درون جامعه وجود دارد و نظارت بین المللی برامر انتخابات هم کار بکنیم.

در ادامه این نشست مهندس علی اکبر موسوی خوئینی نماینده پیشین تهران در مجلس ششم نیز به بیان نظرات خود درباره انتخابات آتی ریاست جمهوری پرداخت. وی با اشاره به انتخابات مجلس نهم حفظ اجماع میان اکثریت قاطع حامیان جنبش سبز و حتی اصلاح طلبان را دستاورد مهمی دانست که بایستی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی نیز آن را حفظ نمود. وی ضمن استقبال از طرح عبدالله نوری مبنی بر درخواست همه پرسی در پرونده هسته ای گفت نباید حرف آخر را اول زد و نیازمند برداشتن گام های آهسته ولی مطمئن هستیم و سخن از شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات زودهنگام است.

موسوی خوئینی درخواست جنبش سبز از سازمان های بین المللی برای نظارت بین المللی بر انتخابات را حق بدیهی دانسته و افزود حمایت این جنبش از انتخاب گزارشگر ویژه سازمان ملل و انتخاب احمد شهید نمونه اقدام مثبت قبلی استفاده جنبش از ابزارهای مشروع بین المللی است.

*          *          *

پیام تسلیت نشست سفیران سبز امید به مهدی کروبی

سفیران سبز امید همچنین در حاشیه نشست سالانه خود، در پیامی درگذشت خواهر مهدی کروبی را تسلیت گفته و برای وی و خانواده اش طلب صبر و آرامش کردند، که متن این پیام در ادامه آمده است:

غم از دست دادن عزیزان صبوری می طلبد، که این صبر نزد شیخ مهدی کروبی و خانواده ی محترماشان نا آشنا نیست.

خبر فوت خانم زینب کروبی؛ خواهر مکرمه شیخ مهدی کروبی در خلال دومین نشست سالیانه ی سفیران سبز امید ما را در تاثر فرو برد.

خانواده ی کروبی که در کنار دردهای شهدا و داغداران جنبش سبز بوده اند امروز خود عزادار عزیزی از دست رفته اند.

ما شرکت کنندگان در دومین نشست سالیانه ی سفیران سوئد خود را در این داغ شریک می دانیم و به همه ی بازماندگان تسلیت می گوییم و از خداوند متعال رحمت و مغرفت برای آن مرحومه و صبر و پایداری برای بازماندگان مسئلت می داریم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

7 پاسخ به “پایان دومین نشست سالانه سفیران سبز امید؛ به آینده روشن ایران زمین امیدواریم”

 1. قلم سبز گفت:

  متاسفانه با روند رو به کاهش فعالیت جنبش سبز ونیز کم رنگ شدن اعتراضات خیابانی شرکت در انتخابات ونیز انتخاب نامزد ریاست جمهوری در این شرایط کاری عقلانی نمی باشد تا جایی که بنده اطلاع دارم متاسفانه به دلیل کم رنگ شدن این فعالیتها جنبش سبز با ریزش شدید نیرو های مردمی مواجه بود نمونه بارز آن همین سالروز انتخابات بود من در سالروز 25 خرداد به بیرون رفتم متاسفانه جمعیت میدان انقلاب وحوالی آن حتی از جمعیت روز های تعطیل هم کمتر بود دقیقا مانند روز سال تحویل که همه در منزل هستند. در طی این مدت با هر کسی صحبت می کردم نا امیدی از جنبش در چشمانشان موج میزد ببینید دوستان ما الان در شرایط خیلی بحرانی قرار گرفتیم ونیز به دنبال تنش ایجاد شده هر آن احتمال در گیری نظامی دیده می شود آنچه از قراین وشواهد پیداست حاکمیت جمهوری اسلامی حاضر به کوتاه آمدن نیست پس انتخابات دیگر هیچ مفهومی نخواهد داشت خبر هایی که بنده دریافت می کنم در گوشه وکنار شهر حکایت از این واقعیت میکند که دیگر تحت هیچ عنوان مردم حاضر به شرکت در انتخابات نیستند .خواهشا بیایید کمی واقع بین باشیم اگر ما قصد برگزاری انتخابات را داشته باشیم با توجه به عدم شرکت مردم شکست جنبش اگر تا الان قطعی نشده در آن زمان قطعی قطعی می شود واین نیز موجب قدرت گرفتن بیش از بیش حاکمیت وهمچنین سرکوب شدید مخالفان ونیز از رونق افتادن فعالیتهای جنبش سبز با توجه به عدم حمایت مردمی خواهد گردید.در آن شرایط دیگر کار از کار گذشته وحاکمیت مقتدرانه اعلام میکند که نشانه ها حکایت از این واقعیت دارد که شکست شما از همان سال 88 نمایان بود .پس بیایید تا نگذاریم که شکست در انتخابات دستاویزی برای محاکمه علنی مهندس موسوی وخانوم رهنورد وهمچنین شیخ مهدی کروبی گردد.

 2. ناشناس سبز گفت:

  کاش یک وعده درست و حسابی برای بازگشایی شبکه رسا میدادند

 3. پزشک سبز گفت:

  سلام دوستان کلمه
  لطفا در باره شورای فقهی پیشنهاد آقای رفسنجانی توضیح و روشنگری فرمایید
  خیلی دوستان سبز نگران از پشت خنجر خوردن جنبش سبز هستند
  تشکر فراوان.

 4. sad گفت:

  فقط با فلسطینش مخالفم بقیه رو قبول دارم

 5. محسن گفت:

  بابا تورا حضرت عباس ول کنید این فلسطین و بحرین و هر خراب شده دیگه ای که به ما مربوط نیست . ما وضع خودمون خراب تر از اون چیزیه که بخوایم به جاهای دیگه فکر کنیم .

 6. بهروز روزبه گفت:

  من به عنوان یک عضو جنبش سبز ، انتقاد از شورای هماهنگی راه سبز را تا زمانی که میرحسین در این خصوص اظهارنظری نکرده نمی پسندم یعنی احساس می کنم تضعیف این نهاد علی رغم تمام کاستی هایش خواسته حاکمیت جائر می باشد. فکر می کنم تا آزادی میرحسین و اعلام موضع ایشان می باید به تقویت شورا کمک نمود.

 7. راهبان گفت:

  سفیران سبز امید با پنج روز نشست وجمع بندی ان عمدتا به مسائلی رسیدند برای عموم مردم ملموس واشکار است گرانی برخورد با حجاب وغیره که مشابه همینها است در مورد علت به وجود امدن موارد مطرح شده هیچ اشاره ای نشده است . دربین شرکت کنندگان نشست سفیران سبز امید که دراین نوشتار از انان نام برده شدهاست اقایان مزروئی وموسوی خوئینی است که شناخته شده هستند اقای مزروئی میگوید بسیاری از تحولاتبر خاسته از انتخابات بوده است واین کاملا درست است .حاکمیت انحصار طلب با اگاهی به این موضوع اکنون درب ان شرایط را کاملا بسته است .بعد از این مگر با وجود شورای نگهبان در انتخابات دیگری میتوان شرکت کرد شورای نگهبانی که نماینده قشر قلیلی از جامعه 70 ملیونی است پیشنهاد میکنم جنبش رنگین کمان با حذف شورای نگهبان خود اقای موسوی دربند را کاندیدای ریاست جمهوری اینده مطرح و کادیدا توری ایشان را برای تائید عموم به رفراندوم بگذلرد که در یک روز معین ودر ساعتی مشخص با ارامش به خیابانها بیایند ورای اعتماد برای اقای موسوی برای ریاست جمهور اینده را به عمل بیاورند ودر این صورت است که در انتخابات میتوان شرکت کرد درغیر اینصورت هر نوع ترفند انحراف ویا فریبی بیش نیست شورای نگهبان نماینده قشری ظالم جنایت کار وشکنجه گر ودزدو غارتگر است رنگینکمان سبز این شورا ی را به رسمیت نمیشناسد .ومن به عنوان یکی از طرف داران جنبش سبز موارد فوق را به شرکت کننده گان در نشست سفیران جنبش سبز ارائه مینمایم تا مورد بر رسی قرار گیرد پایدار باد جنبش سبز درود بر زهرا رهنورد وموسوی قهرمان وکروبی