سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بارش 20 میلیمتری در استان‌های تهران و البرز/ افزایش 10 درصدی حجم آب ورودی به سدهای کش...

بارش 20 میلیمتری در استان‌های تهران و البرز/ افزایش 10 درصدی حجم آب ورودی به سدهای کشور در سال آبی 90-91

چکیده :حجم آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 90) تاکنون در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته نزدیک به 10 درصد افزایش یافت. با این حال مسئولان دولتی از کمبود آب خبر می دهند و احتمال جیره بندی آب را مطرح می کنند؛ موضوعی که به نظر می رسد در صورت صحت، بیشتر با سوء مدیریت مرتبط باشد تا کمبود منابع آبی....


حجم آب ورودی به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 90) تاکنون در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته نزدیک به 10 درصد افزایش یافت.

با این حال مسئولان دولتی از کمبود آب خبر می دهند و احتمال جیره بندی آب را مطرح می کنند؛ موضوعی که به نظر می رسد در صورت صحت، بیشتر با سوء مدیریت مرتبط باشد تا کمبود منابع آبی.

به گزارش قانون، حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور در دوره مورد بررسی سال آبی جاری با افزایش 8/9 درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته به 31 میلیارد و 890 میلیون مترمکعب رسیده است. این میزان در زمان مشابه پارسال 29 میلیارد و 50 میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

براساس این گزارش، حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته 22 میلیارد و 790 میلیون مترمکعب به ثبت رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال آبی گذشته نزدیک به 640 میلیون مترمکعب کاهش نشان می دهد. این میزان نیز در زمان مشابه سال آبی گذشته 23 میلیارد و 430 میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، 8/2 درصد کاهش یافته است. حجم آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتدای مهرماه 90 تا پایان هفته گذشته 27 میلیارد و 510 میلیون مترمکعب گزارش شد که میزان آب خروجی در زمان مشابه سال آبی گذشته 23 میلیارد و 420 میلیون مترمکعب بوده است.

این میزان از افزایش 5/17 درصدی آب های خروجی از سدهای کشور خبر می دهد. مجموع ظرفیت مخازن سدهای کشور در زمان کنونی 46 میلیارد و 900 میلیون مترمکعب اعلام شده که 6/48 درصد آن از آب پر شده است.

بارش افزون بر 20 میلیمتری در استان های تهران و البرز

در همین حال، قانون گزارش داد که حجم بارش های استان های تهران و البرز در شبانه روز گذشته بیش از 20 میلیمتر ثبت شده است.

در پی بارش هایی که از روز گذشته (یکشنبه) در استان های تهران و البرز آغاز شده است، میزان بارش های این استان ها با بیش از 20 میلیمتر افزایش در مقایسه با هفته گذشته، به 408 میلیمتر از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 90) تاکنون رسیده است.

این میزان 39 درصد بیشتر از 294 میلیمتر بارندگی در مدت مشابه سال آبی گذشته است. همچنین این میزان بارش 29 درصد بیشتر از 315 میلیمتر بارندگی در دوره بلندمدت 44 ساله است.

بر اساس آمارهای وزارت نیرو، میزان متوسط بارش در استان های تهران و البرز از ابتدای تیرماه 91 تاکنون نیز به 28 میلیمتر رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 178 درصد افزایش نشان می دهد.

این گزارش همچنین حاکی است که در شبانه روز گذشته به طور متوسط، افزون بر 22 میلیمتر باران در 11 ایستگاه باران سنجی زیر پوشش شرکت آب منطقه ای تهران ثبت شده است. به این ترتیب، بیشترین بارش ها از ایستگاه سد لار با 66 میلیمتر و پس از آن از ایستگاه های رودک جاجرود و نسا کرج به ترتیب به میزان 49 و 32 میلیمتر گزارش شده است. این در حالی است که ایستگاه باران سنجی امور آب ورامین بدون بارش باران گزارش شده است.

از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه90) تاکنون نیز، ایستگاه رودک جاجرود در استان تهران با 846 میلیمتر پربارش‌ترین ایستگاه باران سنجی استان تهران است و ایستگاه نسا کرج با 820 میلیمتر پس از آن قرار دارد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.