سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » صف‌های مرغ همچنان طولانی‌تر می‌شود؛ مردم نگران قحطی...
» گزارش میدانی کلمه از واکنش‌های مردم به عرضه مرغ جیره‌بندی به نرخ دولتی

صف‌های مرغ همچنان طولانی‌تر می‌شود؛ مردم نگران قحطی

چکیده :یکی از شهروندان با انتقاد از افزایش قیمت کالاهای مختلف به ویژه مرغ، می گوید: آقایان در حال دور زدن تحریم ها هستند، اما در این دور پیچ در پیچ تا مردم را سکته ندهند دست بردار نیستند. شهروند دیگری نیز با اعتراض به آنها که به صف های مرغ پناه آورده اند توصیه می کند که خرید را تحریم کنند و شخصیت خود را با ایستادن در این صف ها زیر سوال نبرند. خانم جوانی هم در مورد صف های مرغ و گرانی می گوید: مردم را مسخره خودشان کرده اند. با این همه گرفتاری و مشکلات که برایمان درست کرده اند فقط مانده است در صف مرغ و گوشت و نان بایستیم....


کلمه – زهره نقیبی:

صف های مرغ همچنان در کشور برقرار است، و شاید روز به روز در حال طولانی تر شدن. دولت هنوز ناتوان از مهار بازار است و یکه تازی و پرواز قیمت مرغ با رسیدن به مرز 9000 تومان تداوم دارد. با این حال وعده های رنگین و تو خالی برای تثبیت قیمت هم داستانی دنباله دار است.

در همین باره بخوانید:
التهاب در صنعت تولید مرغ گوشتی/ اعتصاب در کرمانشاه و صومعه سرا
صف‌های طولانی و ساعت‌ها معطلی برای خرید دو عدد مرغ جیره‌بندی دولتی

عکسهای این صف های طولانی در گرمای تابستان در شهرهای مختلف کشور، مردمی را به تصویر می کشد که سختی بی تدبیری و سوء مدیریت دولت را با خود به دوش می کشند. اگر آخرین تجربه جمعی از مردم از ایستادن در صف با ترفند دولت در فروش ارز و سکه برای خالی کردن جیب و سرمایه مردم همراه بود، اما صف های امروز روایت دیگری دارد. این بار تحریم های بین المللی صف های خرید ارزاق را به کشور کشانده است. تحریمی که حاکمیت مدعی است بی اثر بوده و آن را دور زده است. اما دولت حتی از تامین نیاز حداقلی برای خوراک مرغداری ها که منجر به افزایش قیمت مرغ شده ناتوان بوده و با وجود اعمال سیاست های دستوری هنوز موفق به ساماندهی این بازار نشده است.

در آخرین اظهارنظر مسئولان دولتی، نعمت الله ترکی معاون برنامه‌ریزی استانداری تهران وعده داد که در این هفته با توجه به واردات و توزیع نهاده‌های دامی، قیمت تمام شده مرغ در هر کیلو کاهش می‌یابد. اما برخلاف این وعده، در اولین روز هفته قیمت های بازار حکایت از موج جدید افزایش قیمت این کالا دارد و امروز حتی اخباری از فروش مرغ با قیمت هایی نزدیک به دو برابر قیمت دولتی 4700 تومان هم در بازار آزاد تهران منتشر شد. ایمنا در این باره نوشت: در حالی در اصفهان عرضه و تقاضا برای مرغ بسیار با کاهش روبه‌رو شده که فروشندگان این کالا را در بازار آزاد تهران با قیمت ۸ تا ۹ هزار تومان می‌فروشند. آنگونه که کارشناسان اقتصادی پیش بینی می کنند جهش قیمتی مرغ رکوردهای جدیدی را ثبت خواهد کرد.

همه این اخبار در حالی است که یک نماینده مجلس فاش می کند در ماه های گذشته تعداد محدودی از افراد صاحب نفوذ در بدنه دولت نهاده های مرغداری ها را با ارز دولتی وارد کشور کرده و جهت به دست آوردن سودهای کلان اقدام به فروش آن در بازار آزاد کردند که این مسئله موجب افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار شده است.

خبرنگار کلمه درباره قیمت مرغ و وضعیت بازار پای سخن شما نشسته است. در این گفت و گوها با مردم، کلمه ای که زیاد از سوی شهروندان شنیده می شود، «قحطی» است که مردم آن را برای آینده کشور پیش بینی می کنند؛ حتی اگر دولت چنین وضعیتی را به کلی انکار کند. بسیاری از مردم هم شهروندان دیگر را دعوت به خرید نکردن و تحریم می کنند و در مجموع اکثریت مردم نگران اوضاع اقتصادی و معیشتی خود هستند. مشروح این گزارش را با هم می خوانیم.

*       *       *

انرژی هسته ای مهم تر است یا معیشت مردم؟

یکی از شهروندان با انتقاد از افزایش قیمت کالاهای مختلف به ویژه مرغ، می گوید: آقایان در حال دور زدن تحریم ها هستند دیگر. اما در این دور پیچ در پیچ تا مردم را سکته ندهند دست بردار نیستند. یکی نیست بگوید انرژی هسته ای مهم است یا معیشت مردم. اگر وضع مردم به اندازه اورانیوم برای اینها اهمیت داشت این حال و روز مردم و کشور نبود.

پرسش شونده دیگری هم در اشاره به قیمت دولتی مرغ، با عصبانیت می گوید : مگر 4700 تومان ارزان است؟ مردم را مسخره خودشان کرده اند.

خانم جوانی را در مورد صف های مرغ و گرانی این کالا مورد سوال قرار می دهم که این گونه اظهار نظر می کند: مردم را مسخره خودشان کرده اند. با این همه گرفتاری و مشکلات که برایمان درست کرده اند فقط مانده است در صف مرغ و گوشت و نان بایستیم. او ادامه می دهد: مدتهاست دیگر مرغ نمی خریم. خیلی ها را می بینم که به دلیل گرانی مرغ به خرید جگر مرغ و دل و … رو آورده اند.

شهروند دیگری نیز با اعتراض به آنها که به صف های مرغ پناه آورده اند توصیه می کند که خرید را تحریم کنند و شخصیت خود را با ایستادن در این صف ها زیر سوال نبرند.

از خانم میانسالی پس از خرید از خرده فروشی های مرغ در مورد قیمت ها می پرسم که خریدش را که پای مرغ است، نشان می دهد و می گوید: برای خرید همین پای مرغ که تا چند وقت پیش دور ریز بود، کیلویی 1500 پول پرداخت کردم.

گلایه های مردم از روند افزایشی قیمت مرغ در حالی است که نعمت الله ترکی معاون استاندار تهران زیر بار واقعیت بازار مرغ نرفته و در شرایطی که تمام فروشگاه های تهران قیمت بالای 7هزار تومان را برای این کالا تجربه می کنند، اعلام کرده که اینها گرانی نیست؛ بلکه گران فروشی است.

این مسئول دولتی البته به این هم اعتراف کرده که: حقیقت این است که گران شدن مرغ دست ما نیست!

مرغداری ها اعتصاب نکردند؛ ورشکست شدند

در همین زمینه اخبار زیادی از نایاب شدن مرغ در کشور به گوش می رسد. موضوعی که علت آن با اعلام خبر ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی مرغداری از سوی مدیر عامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان تهران مشخص می شود.

یکی از خرده فروشان می گوید: مردم کمی فکر کنند متوجه می شوند خرید از ما مقرون به صرفه تر است تا اینکه یک ماشین بگیرند و بخواهند از این مراکز توزیع که بسیار محدود و بی سر و صاحب است پیدا کنند و مرغ منجمد بخرند.

او در توضیح علت افزایش قیمت مرغ می گوید: فقط و فقط تحریم. مرغداری ها یک به یک ورشکست شدند. کشتار نمی کنند. نه اینکه اعتصاب کرده باشند. مرغی ندارند. همین باعث کمبود مرغ شده است.

از سویی مرغداران فعال و نیمه فعال فعلی هم که شغل خود را مقرون به صرفه نمی دانند به فکر تعطیلی کار هستند. بسیاری از مرغداری ها هم اقدام به تعطیلی کرده اند.

خرده فروش دیگری هم با پیش بینی افزایش قیمت مرغ در روزهای آینده می گوید: دانه مرغ نیست. بعد آقایان قبل از واردات اعلام کردند که ما بین مرغداران توزیع کردیم. تازه مثل اینکه رسیده اما در بندر مانده و اجازه ورود نمی دهند. مرغ هم کمیاب است و کشتاری نیست.

مردم از قحطی سخن می گویند

از سویی توزیع مرغ سهمیه ای میان مردم شائبه قحطی را قوت بخشیده است؛ کلمه ای که این روزها بسیار در کوچه و بازار زمزمه می شود. چنانچه شهروندی با شنیدن سوال درباره توزیع مرغ دولتی، به این جمله اکتفا می کند که “قحطی در راه است.”

شهروندی معتقد است رسما دارند مردم را برای دوران جنگ و قحطی آماده می کنند، که متاسفانه مردم هم تابع حکومت حرکت می کنند.

خانم جوانی هم از واکنش مردم به گرانی ها گلایه می کند و می گوید: هر بازی که حکومت می دهد، مردم هم تابع اند و با ساز دولت می رقصند. با این شیوه مردم، مشکلات ما همیشه باقی است.

آقایی نقل می کند در سفری به آلمان، در رستوران سفارش مرغ داده که پس از آن متوجه نگاه ها و خشم حاضرین شده و با پرس و جو متوجه شده که مرغ در آلمان کمی گران شده و آلمانی ها در اقدامی هماهنگ خرید آن را تحریم کرده اند.

او با نقل این خاطره، توضیح می دهد: در ایران بر عکس همه دنیا است. هر کالایی که گران می شود، حرص و طمع مردم هم برای خرید آن بیشتر می شود. یکی نیست به این جماعت بگوید خب حالا یک مدت مرغ نخور، نمی میری.

آن یکی هم نظرش بر این است که تازه این روزگار خوب کشور است. تحریم ها همه را فلج می کند. حالا مانده تا قحطی کشور را بگیرد.

حق مردم این نیست

داستان گرانی و کمبود مرغ در حالی است که توزیع نامناسب و جیره بندی آن با وجود صف های طولانی که موجب نارضایتی مردم شده، هنوز تداوم دارد.

خانمی با کهولت سن از جمله شهروندانی است که صف های طولانی را برای خرید مرغ تحمل کرده و مرغی نصیب او نشده است. با گلایه می گوید: به خدا این حق مردم نیست. او انتقاد می کند که مدت ها در صف ایستاده و مرکز توزیع مرغ تنها نیم ساعت اقدام به توزیع مرغ دولتی کرده و بعد مردم را رها کرده و رفته اند.

شهروند دیگری هم نقل می کند: خواهرم سحر رفته تا با گذشت ساعت ها موفق شده مرغ دریافت کند. آخر مردم با این همه گرفتاری، صبح سر کار هستند مگر وقت ایستادن در صف مرغ را دارند؟

نکته قابل توجه، اظهار نظر یکی از شهروندان است که با آنکه مدت طولانی را برای ایستادن در صف مرغ 4700 تومانی صرف کرده، اما مرغ را به قیمت پنج هزار تومان خریده است.

مرد میانسالی هم با اشاره به اینکه مرغداری ها قبلا چاله هایی برای مرغ های مرده خود داشتند، به توزیع مرغ های مرده در بازار اشاره می کند و می گوید: خب برای طرف صرف ندارد و با گرانی که پیش آمده حتی از ناخن مرغ هم نمی گذرند.

این مشکلات تنها محدود به تهران نیست و در سراسر کشور گرانی و شیوه توزیع مرغ موجب نارضایتی مردم شده است. خبرگزاری مهر در این باره گزارش داده که کمبود و گرانی مرغ سبب شده تا برخی شهروندانی گلستانی از ساعت چهار بامداد برای خرید مرغ ارزان در صف بایستند. این در شرایطی است که به هر نفر تنها دو عدد مرغ عرضه می شود.

یک شهروند گرگانی می گوید: من از حدود ساعت 5 صبح در این صف ایستاده ام اما تا به الان که حدود 9 صبح است، هنوز هیچ مرغی تحویل نگرفته ام.

دیگری نیز این سوال را مطرح می کند که چرا مسئولان استان به این امر رسیدگی نمی کنند؟ آیا هیچ شده است که در باره به این صف های طولانی سر بزنند؟

برخی از شهروندان اردبیلی هم با انتقاد از گرانی های اخیر، عدم نظارت، کنترل بازار، سودجویی برخی و بی توجهی مسئولان استانی به گرانی اقلام غذایی را عامل افزایش بیش از پیش گرانی این کالا دانستند.

خبرنگار کلمه از استان البرز نیز گزارش داده که مردم برای خرید مرغ جیره بندی ساعت 4 صبح باید در صف بایستند تا موفق به دریافت بن خرید شوند.

ایرنا نیز در گزارشی به گلایه مردم ساوه پرداخته که به محدود بودن مراکز عرضه مرغ به نرخ دولتی اشاره کرده اند.

مردم بوشهر هم نگران از افزایش قیمت مرغ هستند و این در حالی است که به گزارش سایت خلیج فارس، سهمیه این مراکز در مواجهه با نیاز شهروندان، کم است و پس از 30 دقیقه از آغاز توزیع که سهم هر نفر حداکثر دو مرغ است؛ مرغ ها تمام می شود و بسیاری از حاضران باید دست خالی محل را ترک کنند، آن هم در شرایطی که ساعتی پیش از آغاز توزیع مرغ دولتی در صف بوده اند.

رئیس اتحادیه مرغداران خراسان شمالی نیز انتقاد کرده که با رویه کنونی توزیع نهاده‌ها، به یقین قیمت مرغ در استان با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، از هر کیلوگرم 7 هزار تومان نیز بیشتر خواهد شد.

علت اصلی گرانی مرغ چیست؟

عدم نظارت کافی دولت و همچنین نبود تناسب بین رشد قیمت مرغ با افزایش قیمت خوراک طیور از عوامل اصلی افزایش بی سابقه قیمت مرغ اعلام می شود. موضوعی که از مدتها قبل قابل پیش بینی بوده و دولت برای پیشگیری آن اقدامی نکرده و حالا می خواهد به شکل دستوری قیمت مرغ را به کنترل در آورد.

کنجاله سویا در ابتدای سال گذشته کیلویی 500 تومان خریداری می‌شد که قیمت آن در پایان سال 90 در اسفند به 1600 تومان رسید و با اعمال تحریم ها این ارقام روند صعودی را طی کرد. فعالان این حوزه چندی پیش تولیدکنندگان در پی کمبود کنجاله سویا به عنوان نهاده اصلی تولید این صنعت، افزایش قیمت گوشت مرغ را هشدار داده و اعلام کرده بودند در صورتی که کنجاله سویا به موقع تامین نشود به افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار منجر خواهد شد. اما همچنان پس از گذشت چهار- پنج ماه و پیگیری‌های فراوان، این معضل برای تولید وجود دارد و بدین ترتیب بازار مصرف در آستانه ماه رمضان با گرانی مواجه است.

چنانچه مقدم نیا مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی در تشریح علت نابسامانی بازار به ایسنا توضیح می دهد: نبودن کنجاله سویا به عنوان یکی از خوراک اصلی مرغ است که تولیدکنندگان، این محصول را کیلویی 1800 تومان تهیه می‌کنند و شرکت پشتیبانی امور دام هنوز این نهاده را به صورت ارزان قیمت در اختیار مرغداران نداده است.

ناصر نبی‌پور مدیر عامل اتحادیه مرغداران تخم گذار استان تهران هم با بیان اینکه دولت موجب بروز بحران در واحدهای تولیدی کشور شده است، به ایلنا گفته است: بی‌برنامگی در توزیع نهاده‌ها باعث می‌شود تا ۲ ماه دیگر وضعیت مرغداری‌ها بد‌تر شود.

در همین زمینه مقدم‌نیا گفته است: به دلیل بالا بودن قیمت این نهاده تولیدکنندگان خوراک دیگری را جایگزین سویا می‌کنند که این امر باعث طولانی شدن دوره پرورش، افت رشد مرغ و همچنین افزایش تلفات آن می‌شود. در برخی استان‌ها دوره‌های 45 روزه تولید به دوره‌های 60 روزه نزدیک شده که این امر باعث افزایش هزینه تولید و افزایش تلفات می‌شود و از سوی دیگر کیفیت محصول را می‌کاهد.

پشت پرده گرانی مرغ

گرانی مرغ و سوء مدیریت دولت در ساماندهی آن تنها به انتقاد مردم و صاحبان واحدهای تولیدی مرغ خلاصه نمی شود. این موضوع صدای اعتراض نمایندگان مجلس را هم بلند کرده است. رحمت الله نوروزی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام اینکه که اقشار آسیب پذیر و متوسط جامعه توانایی خرید این محصول دامی را ندارند از سودجویی افرادی خاص جهت کسب درآمدهای کاذب پرده برداشته و گفته است: در ماه های گذشته تعداد محدودی از افراد صاحب نفوذ در بدنه دولت نهاده های مرغداری ها را با ارز دولتی وارد کشور کرده و جهت بدست آوردن سودهای کلان اقدام به فروش آن در بازار آزاد کردند که این مسئله موجب افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار شده است.

او رویه موجود را در تعارض با شعار عدالت دولت خوانده و در گفت و گو با سایت خانه ملت به وضعیت بغرنج مرغداران اشاره کرده که در حال حاضر با مشکلات زیادی اعم از تأمین هزینه های سوخت، کمبود و یا گرانی نهاده های مرغداری و نیز خرید جوجه یک روزه با قیمت بالا مواجه اند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران کشور نیز در این ارتباط گفته است: قرار بود برای واردات نهاده‌های دامی ۱۶۳ میلیون دلار ارز با نرخ مرجع هزار و ۲۲۶ تومان در اختیار اتحادیه قرار بگیرد که متأسفانه به‌رغم پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، این ارز هنوز اختصاص نیافته است.

نمودار افزایش قیمت مرغ

دو نمودار زیر، روند افزایش قیمت مرغ را به ترتیب در شش ماه و یک سال اخیر نشان می دهد. در هر دو نمودار، روند تغییرات قیمت مرغ اعم از کشتار و زنده در طول یک سال قبل از این دوره های زمانی نیز دیده می شود و امکان مقایسه را فراهم می کند.

لازم به ذکر است که قیمت های این نمودارها بر حسب متوسط همه قیمت های موجود در بازار مصرف در نظر گرفته شده و از این رو برای امروز، رقم متوسط قیمت های دولتی و آزاد، 6320 تومان برای هر کیلو مرغ برآورد شده است.

نمودار افزایش قیمت مرغ در شش ماه اخیر (و مقایسه با دوره مشابه سال قبل)

 

نمودار افزایش قیمت مرغ در یک سال اخیر (و مقایسه با دوره یک ساله قبل از آن)

 

پیش بینی ثبت رکوردهای جدید قیمت مرغ در روزها و هفته های آتی

به گزارش کلمه، بسیاری از فعالان و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت مرغ باز هم در آینده رکورد زده و به مدار قیمتی بالاتری وارد خواهد شد.

نکته قابل توجه آنکه در این نابسامانی بازار، ید‌الله جوانی٬ مشاور عالی نماینده رهبری در سپاه هم صراحتا از افزایش ۷۰ درصدی قیمت‌ها در شش ماه آینده خبر داده و با صراحت اعلام کرده «افزایش ۵۰ الی ۷۰ درصدی قیمت در ظرف ۶ ماه مردم را دچار مشکل خواهد کرد. »

وی با اعلام اینکه قیمت کالا‌ها و خدمات روندی صعودی دارد از دولت احمدی‌نژاد خواسته است: «تمام اهتمام خود را در مقطعی که دشمنان کمر بسته‌اند تا به مردم فشار بیاورند بسیج کند٬ تا اتفاق بدی نیافتد. »

تداوم این مشکلات در حالی است که تنها چند روز به آغاز ماه مبارک رمضان مانده است و دولت با شکست در تنظیم بازار مرغ که البته مسبوق به سابقه است درصدد تشکیل قرارگاه اقتصادی است و آنگونه که قاسم نوده فراهانی رئیس شورای اصناف کشور گفته است این قرارگاه اقتصادی با حضور معاون اول احمدی نژاد و وزرای اقتصادی دولت برای تنظیم بازار ماه مبارک تشکیل می شود.

باید دید این رویکرد امنیتی دولت به حوزه اقتصاد که کاملا با الگوگیری از برخورد نظامیان با مشکلات صورت می گیرد، آیا خواهد توانست مشکل معیشتی را حل کند یا باز هم باید منتظر افزایش روزافزون قیمت ها باشیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

24 پاسخ به “صف‌های مرغ همچنان طولانی‌تر می‌شود؛ مردم نگران قحطی”

 1. ناشناس گفت:

  به نظر من بهتره بعد از طرح موفق!!!! پیش فروش سکه حالا مرغ هم پیش فروش کنن…الان پول بدیم و ثبت نام کنیم شش ماه دیگه مرغ تحویل بگیریم…

 2. ناشناس گفت:

  ما هر چه میکشیم از دست حکومت شاه است . بچه که بودیم ، غیر از شب عید ، فقط وقتی مهمانی می آمد و پدر خیلی با او رو دربایستی داشت ، به هر زحمتی بود جوجه مرغ یا خروسی می آمد سر سفره . زمانی که قیمت نفت بالا رفت و پول نفت به ایران سرازیر شد ، شاه که میگفت ، سلطنت بر یک ملت گرسنه برای من افتخاری نیست و البته اشتباه هم میکرد ، به جای این که مرتب عده ای را برایش جمع کنند و او هم دم از پیشرفت و رسیدن به قله های اوج بزند و حاضرین هم اشکی به چشم بیاورند و سرود “آماده ایم ، آماده ” بخوانند . این پول نفت را ریخت توی دست و بال مردم . از آن موقع مردم مرغ خور شدند ، بماند که مردمی که دو چرخه را خر شیطان میدانستند پیکان شناس شدند و ..
  اگر یکی از علمای صد سال پیش عقلش رسیده بود و کسف شده بود و بساط ولایت فقیه را علم کرده بود ، این مردم پررو نمشدند و مرغ خور . امروز اگر یک تکه نان خشک هم گیرشان می آمد ، روزی صد بار خدا را شکر میکردند . قبول ندارید ؟ از آقای مصباح بپرسید ، یا همین ولی امر خودمان .

 3. شیرازی گفت:

  کلمه جان بهانه دست آقای خامنه ای نده ، باز می یاد سخنرانی می کنه می گه اینا دیدید توی سایت هاشون نمودار آمار اسرائیلی گذاشتند ! حالا بیا و درستش کن ، چطوره خود آقای خامنه ای بره یه سر بزنه به این صف ها تا باور کنه مملکتو نابود کرده …
  میر حسین کجایی که جات خیلی خالیه ، می دونم اگه اجازه می دادند میر حسین به حقش برسه امروز ما این اوضاع رو نداشتیم … هنوز هم دیر نشده ، آقای خامنه ای یکم به خودت بیا ، ببین چقدر تنها شدی و کشورو منزوی کردی …
  البته هنوز هم برای مردم دیر نشده می تونند با کمی خلاقیت از این صف های انتظار ، صدای اعتراض بلندی بسازند ، فقط کافیه شروع بشه ، مرغ هم که نیست بشه یه شبه جمع و جورش کرد …

 4. ناشناس گفت:

  چرا احمد خاتمی در صف نیست

 5. امانت گفت:

  klkj من فقط برای اقایان روحانی که علاقه فراوانی به مرغ و چلو دارند دلم میسوزه امیدوارم حداقل سهمیه این بزرگان دین و معرفت وانسانیت حفظ شود و دچار کمبود وزن نشوند

 6. ناشناس گفت:

  بالاخره باید ثابت شود که این جماعت عرضه اداره یک نانوایی هم ندارند همان جماعت 99 نفره را می گویم که یکی گفته بود منم هستم بگویید صد نفر!

 7. sardsir گفت:

  این حق مردم نیست؟ صد در صد حق امت انقلابی و همیشه در صحنه بعد از سی و چهار سال مشت محکم زدن در دهان استکبار همین است. لول

  هرکه گریزد ز خراجات شهر بارکش غول بیابان شود.

 8. koosha گفت:

  خلایق هر چه لایق! مردمی که امور خود را به دست چنین حاکمانی سپردند و حتی حاضر به هیچ هزینه ای ، مثلا نخوردن مرغ برای دو هفته، نیستند لیاقتشا ن همین هست.

  کوشا

 9. ناشناس گفت:

  همه افسرده همه مریض همه داغون .ولی من برعکس همه دعا میکنم که مرغ به کیلوئی یکصد هزارتومان برسد و همه چیز گرانتر از اینی که هست شود بلکه بخودمون بیام و کار رو یکسره کنیم.مردن یکباره بهتر از هر روز مردنه .

 10. ناشناس گفت:

  لیاقت مردم بیشتر از این نیست

 11. ناشناس گفت:

  جوابی برای سطر بالا اقای ناشناس.مگر شما جزو مردم نیستید بیداری دشمن و خواب کردن مردم توسط اسلام.استبداد دینی را حاکم کرد.بدنبال راه حل باش .اینجور بکار بردن ادبیات حاکمان مستبد را خوشحال میکند.فقط تشگیل و ایجاد جبهه متحد ضد دیگتاتوری راه حل است

 12. علی گفت:

  واقع. متاسفم واسه خودم با این دولت

 13. Amir گفت:

  لیاقت مردم خیلی بیشتر از اینهاست، علیرغم حرف و حدیثهای زیادی که در این مورد گفته می شه، مطمئناً با یه تحقیق میشه به این نتیجه رسید که مردم ما از خیلی از مردم کشورهای پیشرفته استحقاق بیشتری دارند. در جامعه ای که تصمیمات توسط معدود افراد گرفته می شود، نمی توان تقصیر را بر گردن مردمی انداخت که کوچکترین نقشی در تصمیم گیری ندارند. فکر می کنید مردم ما چند درصد با انرژی هسته ای موافقند (جدا از اینکه غرب به دنبال اهداف خاص خودش است)؟ چند در صد در انتخابات نقش دارند؟ تا چه حد اجازه آگاهی از اطلاعات کشور را دارند؟ تا چه حد مردم می توانند نظرات خود را در تصمیمات کشوری لحاظ شده ببینند؟
  اما از طرف مقابل؛ دولت و حکومت تا چه حد شفاف سازی می کند؟ تا چه حد اجازه اعتراض به تصمیمات را می دهد؟ تا چه حد خود را در برابر تصمیمات خودش مسئول می داند؟
  به نظر من یافتن جواب برای این سوال ها می تواند به یافتن مقصر کمک کند

 14. ناشناس گفت:

  میر حسین موسوی گفت دولت نامشروع عزت مردم ایران را هدف قرار داده است

 15. ناظر گفت:

  همه ، از جمله شما را فرستاده اند دنبال مزغ ، که حق مسلم ما را دو دستی تقدیم شیطان بزرگ سابق کنند .

 16. ناشناس گفت:

  ننگ و نقرین بر کسانی که این دولت را به سر کار اوردند .و امروز با کمال پر روئی و طلب کارانه می گویند این دولت منحرف است

 17. ناشناس گفت:

  اقای خا منه ای که به گفته رو حانیون محا فظه کار با امام زمان در تماس است و این دولت امام زمانی را به مردم تحمیل کرد . چرا نمی تواند کاری بکند و مردم را از این گرانی و بد بختی و بهم ریختگی نجات دهد

 18. ناشناس گفت:

  مسئو لین درو غ گو مانند رهبری که می گویند تحریم ها فرصت است .چه حرفی برای گفتن دارند جز دروغ و فریب .

 19. سبز گفت:

  یادش بخیر زمان خاتمی مرغ کیلویی 800 تومن بود

 20. ناشناس گفت:

  صف مرغ حکایت بی هنری دولت رهبر است صف مرغ نوعی اعلام برائت از حکومت کودتا است صف مرغ نشان دادن بی لیاقتی مسئولان است صف مرغ تایید مظلومیت میر حسین و کروبی است صف مرغ گویای دروغ گو بودن حکومتی است که مدعی مدیریت جهانی است صف مرغ تایید کننده سخنان زندایان سیاسی است صف مرغ تایید کننده سخنان امام خمینی است که به این جماعت شکمباره و عاشق قدرت گفت شما ارزه اداره یک نانوایی را ندارید و در حال حاضر اقای خامنه ای با انتصاب محمود دروغگو نزاد ایران را به این بی هنران سپرده است

 21. حسین گفت:

  میرحسین ان روزهاگفت که این دولت یک دولت رمالی است
  وهمچنین تاکید کرد که روزی فرا خواهد رسید که شما مردم نتوانید پای مرغ هم بخورید

 22. ناشناس گفت:

  مردم ما مقصرند چون در پی دانایی نمی روند اگر 5%ملت ایران نسبت به اگاه شدن خود از مسایل روز مسولیت حس میکردند روزگارمان این نبود بقول میر حسیم موسوی اگاهی چشم اسفندیار خود کامان است

 23. ناشناس گفت:

  At 2012.07.15 08:14, ناشناس said:

  چرا احمد خاتمی در صف نیست
  در پاسخ به این کامنت باید گفت که جناب احمد خاتمی فرمودند مگر نگفتیم ملت نباید یک اخ بگویدبا توجه به اینکه حضور در صف مرغ نوعی اخ گفتن است از حضور در این صفهای دشمن شاد کن معذورم ضمننا از گردنم و چشمان از حدقه بیرون زده ام پیدا است که بنده اهل مرغ نیستم مگر ماهی قزل الای رنگین کمان و خال دار و اهوان صحرا دیده و اندر کوه چریده چه عیبی دارد که ما با حضور در صفوف متاسفانه جدیدا مرصوص مرغ ایستاده کنیم و دشمن را شاد نماییم

 24. مزدک گفت:

  کاش می دانستیم مردم کشورمان که در صف هستند در مورد مسائل کشورچه فکر می کردند. برای روشن شدن مطلب یک نظر سنجی خیالی از «کسانی که در صف هستند» ترتیب دهیم:

  « آیا قکر می کنید اگر جنبش سبز و اصلاح طلبان در حکومت بودند تورم کاهش پیدا می کرد مرغ ارزان میشد و حقوق ها افزایش می یافت و … و دمکراسی که 150 سال است انتظار آنرا می گشیم محقق خواهد شد؟» چون این نظر سنجی واقعا انجام نشده مجبوریم جواب آنرا نیز حدث بزنیم.

  قبل از اینکه جوابی برای این نظر سنجی خیالی تصور کنم از خود می پرسم که اکثر کسانی که در صف هستند به چه قشر هائی از جامعه تعلق دارند؟ می توان با احتمال زیاد گفت که باید اکثرا از دستمزد بگیران واقشار زحمتکش وکم درآمد جامعه باشند.

  با خود می گویم که بیشتر ، حقوق بگیران (بخصوص آنهائی که چند ماه یا جند سال حقوق عقب افتاده دارند) از گرانی رنج می برند. یاد بیانیه های آقای موسوی افتادم که از کارگران ومعلمان می گفت. حق داشت آیا واقعا غیر از بیانات ایشان کسی بفکر حقوق بگیران کم درآمد افتاده است و یا حتی قولی به انها داده است؟

  خوب باید نتیجه نظر خواهی را اعلام کنم!
  60 % برای ما فرق نمی کند. 20 % شاید ولی هیچ نشانی از آن نیست. 20 % نه. رهبر دستور خواهد داد که مرغ ارزان شود.
  اگر این نتایج درست نباشد و عکس آن به واقعیت نزدیکتر باشد مطمئن باشید که بزودی پیروزی با ماست و گر نه باید این 80 درصد مردم ایران را قانع کرد که دمکراسی وضع را بهتر خواهد کرد و آن ممکن نیست مگر آنکه بقول آقای موسوی به کارگران و معلمین و دستمزد بگیران توجه کنیم.