سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هفده سال پس از فاجعه سربرنیتسا؛ خانواده قربانیان هنوز قادر به سوگواری نیستند...

هفده سال پس از فاجعه سربرنیتسا؛ خانواده قربانیان هنوز قادر به سوگواری نیستند

چکیده :زمین بوسنی هنوز گورهای دسته‌جمعی در خود پنهان کرده که به مرور زمان آنها کشف می شوند. بازماندگان جنگ و خانواده قربانیان هنوز قادر به سوگواری نیستند و حتی بازداشت متهمان و برگزاری دادگاه راتکو ملادیچ متهم اصلی پرونده، موجب آرامش آنها نمی شود....


هفده سال از کشتار بیش از هشت هزار نفر از مسلمانان شهر سربرنیتسا به دست صربها می گذرد و هنوز هم مراسم خاکسپاری اجساد پیدا شده در سالگرد این فاجعه ادامه دارد.

کامیون هایی که از سارایوو پایتخت شهدای جنگ بوسنی می گذرند حاوی اجسادی به مقصد پوتوچاری قبرستان قربانیان سربرنیتسا هستند.

امسال حدود 520 جسد قربانیان این جنگ شناسایی شدند. بین این اجساد، بقایای بدن شش کودک و چهار زن نیز به چشم می خورد. با احتساب مراسم امروز 5657 نفر جمعا در سربرنیتسا دفن شده اند. رقمی خوفناک، اما خاکسپاری این اجساد برای خانواده های آنان اهمیت دارد.

یک مرد در مورد مرگ پسرش می گوید: “من پسرم را که 26 سال داشت به خاک خواهم سپرد.زمانی که سربرنیتسا سقوط کرد ما به جنگل گریختیم.درست هنگامی که به اسناگوو رسیدیم صربها شروع به تیراندازی به طرف ما کردند. هشت نفر از جمله پسرم کشته شدند.جسدش در آن منطقه باقی ماند تنها دو استخوان از او را پیدا کردم.پیش از این بستگان زیادی را به خاک سپرده بودم.همسرم نیز از غصه فوت کرد دیگر نمی دانم چه کنم.”

سربرنیتسا فاجعه ای که پایان ندارد. زمین بوسنی هنوز گورهای دسته‌جمعی در خود پنهان کرده که به مرور زمان آنها کشف می شوند. بازماندگان جنگ و خانواده قربانیان هنوز قادر به سوگواری نیستند و حتی بازداشت متهمان و برگزاری دادگاه راتکو ملادیچ متهم اصلی پرونده، موجب آرامش آنها نمی شود.

یک زن می گوید: “درد بوسنی و زجر منطقه درینا را ملادیچ نمی فهمد. آنها باید او را به اینجا بیاورند و محاکمه کنند.”

یک مادر که فرزند خود را از دست داده اظهار می دارد: “امیدوارم که او دیگر فرزندانش را نبیند. بچه من هیچگاه پدرش را ندید از او به غیر از چهار تکه از استخوان های بدنش چیز دیگری پیدا نکردند و اکنون آنها را اینجا به خاک می سپاریم.”

دادگاه جنایی بین المللی در لاهه روز دوشنبه دادرسی متهم به جنایت جنگی (راتکو ملادیچ) را که شانزده سال از چنگ عدالت فرار کرده بود، از سر گرفت. جلسه روز دوشنبه به استماع شاهدان اختصاص داشت. راتکو ملادیچ هفتاد ساله بدون هیچ عکس العملی در جریان طرح مدارک و شواهد قاطع در دادگاه قرار می گیرد.

اما انکار این جنایات از هفده سال پیش تا کنون از طرف هواداران وی ادامه دارد. در منطقه پاله مقر سابق صربهای بوسنی در 14 کیلومتری سارایوو نیز هیچ درسی از گذشته گرفته نشده است. یک زن به طرفداری از آقای ملادیچ گفت: “هیچ اهمیتی ندارد اگر او امروز در لاهه است وی همیشه یک قهرمان صرب به حساب می آید.”

یک مرد هوادار راتکو ملادیچ نیز می گوید: “برای صربها ملادیچ مترادف با عدالت و بقای مردم صربستان است. به اعتقاد من امروز صربها به یک ملادیچ دیگر احتیاج دارند.”

بین کسانی که امروز در مراسم شرکت می کنند آرتور شنی یر، یکی از بازماندگان هولوکاست شرکت دارد به اعتقاد وی باید از واقعه سربرنیتسا نیز درس گرفت و علیه سکوت و بی تفاوتی مبارزه کرد.

آرتور شنی یر، خاخام نیویورک و بازمانده هولوکاست می گوید:” در نهایت ما بهای سکوت را گران می پردازیم. سکوت یک پاسخ نیست، باید در مقابل بی عدالتی برخاست. زمانی که در مقابل رفتار غیر انسانی انسانها قرار می گیریم نمی توانید چشمان خود را ببندید شما باید فریاد ستمدیدگان را بشنوید.”

منبع: یورو نیوزDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “هفده سال پس از فاجعه سربرنیتسا؛ خانواده قربانیان هنوز قادر به سوگواری نیستند”

 1. ناشناس گفت:

  يوم ندعوا كل اناس بامامهم!!

  سکوتهای تکان دهنده و تاریخ منفی ساز (و عملا چشمک زن برای امادگی به انجام جنایات مشابه) ابناء بشر:

  1- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل حمله بدرب خانه زهرا س
  2- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار ارامنه
  3- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار 2 بمب اتمی ژاپن
  4- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار میهمانان حج خدا در مکه
  5- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی سرخ پوستان در ابتدای شکل گیری تمدن جدید غربی امریکا
  6- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی سیاه پوستان در ابتدای شکل گیری تمدن جدید غربی امریکا
  7- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی و تغییر هرمونی!! بومیان مستضعف استرالیا در ابتدا توسط استعمار انگلیس
  8- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی سیاه پوستان در افریقای جنوبی توسط حکومت استعمار انگلیس
  9- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار فرزندان فلسطین در کفر قاسم و دیر یاسین و اوارگی یک ملت توسط جمیع تمدن غرب انگلیس سوئد لهستان شوروی روسیه فرانسه اوکراین و امریکا
  10- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار یک از 7 ملیون الجزائری توسط فرانسه
  11- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی اهل لیبی توسط ایتالیا
  12- سکوت در رد و تقبیح و اعلام جرم و برائت از عوامل کشتار و نسل کشی چنگیز و تیمور

  بزودی جنایات صربها هم به سلسله سلسله داران سکوت ملحق میشود
  تا انکس س که زمین را پر از عدل میسازد بعد انکه پر از جور و ستم شد پدیدار شود
  ———————–
  اینک خدای عالم تمام رؤسای جمهور و پادشاهان و ملکه ها!! و اتباع فعلی این زمامداران را روز قیامت باستناد سکوت و تایید ضمنی و عدم برائت از ان قاتلین نسل کش (مشرکین) پشت سر هیتلرها چنگیزها ملاویچ ها موسولینیها شارون ها ترومن ها ملکه ها… احضار و انها را بدرک اسفل، جاویدان در اتش دوزخ با سر میاندازد دراین میان مردم سکوت کننده عادی ولی عالم و دانا هم عاقبت بهتری ندارند!

  يوم ندعوا كل اناس بامامهم- روزی که هر کس را پشت سر زمامدارش احضار میکنیم!

 2. آذر گفت:

  این ااین دوست ارمنی یادش رفته نامی هم از فاجعه خوجالی ( کشتار دسته جمعی مسلمانان قره باغ توسط داشناک های ارمنی ) ببرد.