سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اولین سفر خارجی مرسی به عربستان/ رئیس‌جمهور مصر حکم انحلال پارلمان را پذیرفت...

اولین سفر خارجی مرسی به عربستان/ رئیس‌جمهور مصر حکم انحلال پارلمان را پذیرفت

چکیده :رییس جمهوری مصر در نخستین سفر خارجی خود، روز چهاشنبه برای انجام یک دیدار رسمی از عربستان سعودی، در صدر هیاتی وارد جده شد./ در پی اصرار دادگاه عالی قانون اساسی مصر مبنی بر انحلال پارلمان، رئیس‌جمهوری این کشور با اعلام اینکه به حکم دادگاه قضایی احترام می‌گذارد تاکید کرد به این حکم تن می‌دهد....


رییس جمهوری مصر در نخستین سفر خارجی خود، روز چهاشنبه برای انجام یک دیدار رسمی از عربستان سعودی، در صدر هیاتی وارد جده شد.

به گزارش رسانه ها، محمد مرسی در این سفر دو روزه که نخستین سفر خارجی وی پس از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری مصر به شمار می رود، با عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سعودی ودیگر مقامات بلندپایه این کشور دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

مناسبات و همکاری های دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی از مهمترین محورهای گفت و گوی رییس جمهوری مصر با مقامات سعودی را تشکیل می دهد. از سوی دیگر انتظار می رود روابط اقتصادی میان مصر و عربستان در جریان این دیدار به طور مفصل بررسی شود.

با توجه به مشکلات اقتصادی و کاهش سرمایه گذاری خارجی در مصر، عربستان یکی از مهمترین سرمایه گذاران و شرکای خارجی این کشور به شمار می رود. حجم مبادلات تجاری میان مصر و عربستان سعودی بالغ بر پنج میلیارد دلار است.

از سوی دیگر در حال حاضر حدود یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار مصری در عربستان سعودی مشغول بکار هستند و سالانه میزان قابل توجهی ارز به کشور خود حواله می کنند.

پذیرش حکم دادگاه قانون اساسی

در همین حال در پی اصرار دادگاه عالی قانون اساسی مصر مبنی بر انحلال پارلمان، رئیس‌جمهوری این کشور با اعلام اینکه به حکم دادگاه قضایی احترام می‌گذارد تاکید کرد به این حکم تن می‌دهد.

به گزارش الجزیره، محمد مرسی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به دستورات صادر شده از سوی دادگاه عالی قانون اساسی این کشور مبنی بر انحلال پارلمان پایبند است و به حکم این دادگاه که مجلس الشعب را منحل می‌داند، احترام می‌گذارد.

مرسی در این بیانیه آورده است: اگر حکم دادگاه عالی قانون اساسی مصر این است که مجلس الشعب دیگر به انجام وظایف خود ادامه ندهد ما به این حکم احترام می‌گذاریم چرا که دولت مصر دولت قانون است که در آن به قانون اساسی و موسسات و نهادهای مختلف کشور احترام گذاشته می‌شود.

رئیس‌جمهوری مصر تاکید کرده است که با گروه‌های سیاسی، نهادهای مختلف و مقامات عالی قضایی این کشور برای برون رفت از وضعیت کنونی مصر به بهترین شکل مذاکره و رایزنی خواهد کرد.

در این بیانیه که پایگاه اینترنتی حزب آزادی و عدالت مصر وابسته به اخوان المسلمین و برنده انتخابات پارلمانی بر روی سایت خود منتشر کرده، آمده است: حکم ریاست جمهوری مصر مبنی بر توقف انحلال مجلس و بازگشت نمایندگان به کارهای خود در راستای قانون و هدف از آن احترام به دستگاه قضایی و قانون اساسی مصر و به نفع ملت و منافع عالی کشور بود.

از سوی دیگر، محمد فواد جادالله، مشاور حقوقی محمد مرسی در سخنانی اعلام کرد که رئیس‌جمهوری منافع عالی کشور را بالاتر از همه چیز می‌داند و به دستورات صادر شده از سوی دستگاه قضایی کشور احترام می‌گذارد.

در پی انحلال پارلمان توسط دادگاه قانون اساسی مصر رئیس‌جمهوری این کشور پس از رسیدن به قدرت اعلام کرد که پارلمان باید به فعالیت‌های خود ادامه دهد و بنا به دستور وی پارلمان نشستی را برگزار کرد که این امر اعتراض دادگاه عالی قانون اساسی را به دنبال داشت و به مرسی ۳۲ ساعت مهلت داد تا حکم خود را پس بگیرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.