سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اولین ریزش دیپلماتیک در حکومت بشار اسد/ سفیر سوریه در عراق به «انقلاب مردم» پیوست...
» دروغ‌پردازی شبانه‌روزی خبرگزاری فارس؛ دیشب: ربوده شده/ امروز: پول گرفته

اولین ریزش دیپلماتیک در حکومت بشار اسد/ سفیر سوریه در عراق به «انقلاب مردم» پیوست

چکیده :سفیر بشار اسد در بغداد، به او پشت کرد و حتی ادعای ابتدایی رسانه‌های دولتی سوریه مبنی ربایش او هم نتوانست باعث انصراف وی شود. دیشب خبرگزاری دروغ‌پرداز فارس ادعا کرد که سفیر سوریه در بغداد ربوده شده، اما امروز پس از پخش تصاویر نواف الفارس از شبکه الجزیره که در آن از همه می‌خواست از حمایت از «رژیمی که به ابزار سرکوب مردم تبدیل شده» دست بردارند؛ این رسانه وابسته به سپاه در ایران هم مجبور شد به جدایی او از حکومت سوریه اعتراف کند، هرچند این اعتراف با ادعای پول گرفتن این سفیر برای جدایی از حکومت همراه بود....


کلمه – گروه بین الملل: کار برای بشار روز به روز دشوارتر می‌شود. سفیر او در بغداد، به او پشت کرد و حتی ادعای ابتدایی رسانه‌های دولتی سوریه مبنی ربایش او هم نتوانست باعث انصراف وی شود. در نیویورک هم پیش‌نویس قعطنامه‌ای در شورای امنیت به بحث گذاشته شده که حاوی یک ضرب‌الاجل 10 روزه به حکومت سوریه برای پایان دادن به خشونت‌هاست.

به گزارش کلمه، در دو روز اخیر، اولین ریزش دیپلماتیک در رژیم بشار اسد با اولین مذاکره اپوزیسیون با مهمترین متحد حکومت یعنی روسیه همزمان شد؛ مذاکره‌ای که اگرچه ناموفق به نظر می‌رسید، اما آغازی برای گسترش جبهه رایزنی‌های دیپلماتیک مخالفان اسد بود. این موضوع، همزمان با جدایی سفیر سوریه در بغداد از حکومت بشار اسد و پیوستن وی به صف مخالفان، که می‌توان آن را آخرین تزلزلی تازه در ارکان دیکتاتوری حزب بعث در سوریه دانست.

اگرچه اعلام جدایی نواف الفارس، سفیر سوریه در عراق، از حکومت در اولین واکنش با تکذیب حکومت و ادعای ربایش وی توسط مخالفان همراه شد؛ اما یک روز بیشتر طول نکشید که تصاویر او در فیس‌بوک منتشر و از شبکه الجزیره پخش شد و او ضمن اعلام استعفا از سفارت و عضویت در حزب بعث، از دیگر سوری‌های وابسته به حکومت نیز خواست از حمایت از «رژیمی که به ابزار سرکوب مردم تبدیل شده» دست بردارند و دولت سرکوبگر سوریه را تنها بگذارند.

خبرگزاری دروغ پرداز فارس هم شب گذشته به نقل از منابع سوری گزارش داد که سفیر سوریه در بغداد ربوده شده و «دمشق از دیروز به دنبال تماس با سفیر خود در سوریه است اما نمی تواند با وی تماسی برقرار کند، چرا که تلفن وی خاموش است.»

اما امروز که مشخص شد این ادعا دروغ است و نواف الفارس به عنوان اعتراض به سرکوبگری بشار اسد استعفا داده، این رسانه وابسته به سپاه در خبری دیگر نوشت که «پس از دریافت مبالغ هنگفت» و «تحت فشار و با ترغیب پول» به «تهدیدها و مشوق‌ها تن داده» و از نظام جدا شده است.

در همین حال روزنامه لبنانی المستقبل گزارش داده که محمد سرمینی عضو شورای مخالفان سوریه اعلام کرده که این شورا با دیگر سفرای سوریه نیز تماس برقرار می‌کند تا آنان را به جدایی از نظام سوریه ترغیب کند.

طرح پیشنهاد تحریم سوریه در شورای امنیت سازمان ملل

در همین حال، کشورهای غربی در حال توزیع متن پیش نویس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هستند که در آن به بشار اسد، رییس جمهور سوریه ۱۰ روز مهلت داده شده است تا به خشونت علیه شهروندان سوری پایان دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، در این قطعنامه به آقای اسد هشدار داده شده که اگر در این ۱۰ روز به خشونت علیه شهروندان سوری خاتمه ندهد، مورد تحریم قرار خواهد گرفت. این مواد بخشی از قطعنامه ای محسوب می شود که ماموریت ناظران صلح سازمان ملل متحد را که هفته آینده به پایان می رسد، در سوریه تمدید می کند. این قطعنامه امکان تحریم های غیر نظامی را نیز فراهم می کند.

روسیه که همواره با اعمال تحریم علیه سوریه مخالف بوده، پیش نویس قطعنامه جداگانه ای را در میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل توزیع کرده است. در قطعنامه پیشنهادی روسیه، این کشور خواستار تمدید ۹۰ روزه دوره ماموریت ناظران صلح سازمان ملل شده و بر تلاش برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران موجود در سوریه تاکید شده است. ناظران می گویند این اقدام روسیه سرآغاز یک درگیری دیپلماتیک در شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه که در روزهای اخیر به ایران و عراق سفر کرده است، از دولت های این کشورها خواسته در حل بحران سوریه شریک باشند. از سه ماه گذشته تا کنون نزدیک به ۳۰۰ ناظر صلح به سوریه سفر کرده اند.

روز گذشته، چهارشنبه، یازدهم ژوئیه، نمایندگان اصلی‌ترین گروه مخالف دولت سوریه اعلام کردند که مذاکراتشان با مقامات روسیه برای آن که آنها را متقاعد کنند که بشار اسد باید از قدرت کنار برود، با شکست روبه‌رو شده است. مخالفان دولت سوریه تاکید دارند که باید به عنوان بخشی از توافق‌ها برای انتقال قدرت در سوریه، بشار اسد از قدرت کناره‌گیری کند اما روسیه با چنین درخواستی مخالف است.

پیوستن سفیر سوریه در عراق به انقلاب مردم

سفیر سوریه در عراق با هولناک خواندن کشتارها توسط “جنایتکاران رژیم” سوریه می گوید که او به “انقلاب مردم” این کشور پیوسته است. نواف فارِس اولین دیپلمات ارشد سوریه است که حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را ترک می کند.

هفته گذشته یک ژنرال سوری از یک خانواده قدرتمند نزدیک به آقای اسد نیز با ترک کشور به حکومت او پشت کرده بود. این حرکت پس از آن روی می دهد که کشورهای غربی سازمان ملل را ترغیب کرده اند تحریم های شدید تازه ای علیه سوریه وضع کند.

شورای امنیت سازمان ملل درحال شروع گفتگوها در مورد آینده ماموریت نظارت در این کشور است. شورای امنیت باید پیش از پایان مهلت این ماموریت در روز جمعه آینده دستور کار آن را تمدید کند.

آقای فارس در بیانیه ای که از شبکه الجزیره پخش شد رویگردانی از حکومت آقای اسد را تایید کرد. او در این بیانیه ویدئویی گفت: “من استعفای خود از پستم به عنوان سفیر جمهوری عرب سوریه در جمهوری برادر عراق را اعلام می کنم.”

او گفت که حزب حاکم بعث در سوریه را ترک کرده است. آقای فارس وضعیت در سوریه را یک “کشتار هولناک به دست جنایتکاران یک رژیم بی رحم” توصیف کرد. او گفت که بر این اعتقاد است که دیگر امیدی به اصلاحات واقعی وجود ندارد.

او گفت: “من از همه اعضای حزب (بعث) می خواهم چنین کنند زیرا این رژیم آن را به ابزاری برای سرکوب مردم و آرزوهای آنها برای آزادی و کسب حیثیت، بدل کرده است. من اعلام می کنم که از این لحظه به بعد جانب انقلاب مردم سوریه را می گیرم. این جایگاهی طبیعی برای من در شرایط دشواری که سوریه از آن می گذرد است.”

ریزش های پیاپی در رده های بالای حکومت سوریه

سفیر جدا شده سوریه در فیلم ضبط شده از همه سوری ها خواست تا به “انقلاب و یکپارچگی” بپیوندند و به حکومت دمشق اجازه ندهند در میان آنها اختلاف ایجاد کند. سفیر مستعفی سوریه همچنین از ارتش کشورش هم خواست تا از کشتار غیرنظامیان دست بردارد و اسلحه خود را به سمت قاتلان مردم بگیرد.

او در این فیلم ضبط شده، تصاویری از پرچم استقلال سوریه را در پشت سر خود داشت. این پرچم پس از استقلال سوریه تعیین شد اما این پرچم با کودتای 40 سال پیش حافظ اسد رئیس جمهور سابق این کشور، تغییر کرد. هم اکنون مخالفان و معترضین در سوریه، از پرچم استقلال این کشور استفاده می کنند.

الفارس فارغ التحصیل دانشکده پلیس، در سال 2008 به عنوان سفیر سوریه در بغداد منصوب شد و قبل از آن پست های سیاسی، حزبی و امنیتی را در کشورش برعهده داشت. او همچنین سال ها به عنوان استاندار قنیطره، لاذقیه و ادلب نیز فعالیت کرد. آقای فارس در سال 2008 به عنوان سفیر سوریه در عراق منصوب شده بود. او اولین فرستاده سوریه در عراق طی تقریبا سه دهه بود.

این نخستین اقدام یک سفیر سوریه برای جداشدن از حکومت دمشق در اعتراض به حوادث اخیر این کشور است.

چند روز پیش از این هم سرتیپ مناف طلاس از فرماندهان ارشد گارد ریاست جمهوری سوریه با جدا شدن از حکومت این کشور، به ترکیه فرار کرد و از آنجا هم راهی فرانسه شد. مناف طلاس از نزدیکترین مقامات سوریه به بشار اسد رئیس جمهور این کشور بود. پدر مناف طلاس در دوره حکومت حافظ اسد، به عنوان وزیر دفاع فعالیت می کرد.

قبل از این هم یک خلبان ارشد ارتش سوریه با استفاده از یک فروند جنگنده این کشور در اردن فرود آمد و درخواست پناهندگی داد.

به گزارش خبرنگار بی بی سی در لبنان، نکته مهم درباره ریزش دیپلماتیک اخیر این است که آقای فارس رئیس یک قبیله سنی به نام عقیدات است که در مرز شرقی سوریه در همسایگی عراق مستقر است. این ناحیه در اطراف شهر دیرالزور یکی از پایگاه های حمایت از شورشیان قرار دارد و در هفته های اخیر هدف گلوله باران شدید نیروهای دولتی قرار گرفته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “اولین ریزش دیپلماتیک در حکومت بشار اسد/ سفیر سوریه در عراق به «انقلاب مردم» پیوست”

 1. ناشناس گفت:

  قابل توجه سفرای بقیه کشورهای دیکتاتوری: تا دیر نشده بشتابید و فکر فردای خود هم باشید. دل به هیچ رژیم دیکتاتور و لرزان نسپارید. رژیمی دیکتاتور می شود و دم از “اقتدار” و “قدرت” و “شدت عمل” و “الدرم بلدرم” میزند که به کلی اعتماد به نفس خود را از دست داده و جایگاهی در بین مردم نداشته باشد. بشتابید آقایان سفرا تا دیر نشده و قافله عقب نمانده اید.

 2. ناشناس گفت:

  فارس و دیگر رسانه های وابسته هیچگاه از رو نمیرن ومدام دروغ تحویل طرفدارشون میدن!!

 3. پروین گفت:

  اسد باید سفیرانش را از ایرات انتخاب کنه تا فرار نکنند!!!

 4. ناشناس گفت:

  بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ إِذَا جَاءَ نَصرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ‏(1) وَ رَأَيْت النَّاس يَدْخُلُونَ في دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجاً(2) فَسبِّحْ بحَمْدِ رَبِّك وَ استَغْفِرْهُإِنَّهُ كانَ تَوَّابَا(3)

  به نام الله كه بخشنده به همه و مهربان با نيكان است .

  منتظر باش كه وقتي نصرت و فتح از ناحيه خدا برسد ( 1) .

  و ببيني كه مردم گروه گروه به دين اسلام در مي‏آيند ( 2) .

  پس ( به شكرانه آن ) پروردگارت را حمد و تسبيح گوي و از او طلب آمرزش كن كه او بسيار توبه پذير است ( 3 ) .