سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آغاز به کار دومین نشست سفیران سبز امید در گوتنبرگ سوئد...

آغاز به کار دومین نشست سفیران سبز امید در گوتنبرگ سوئد

چکیده :دومین نشست سفیران سبز امید با حضور جمعی از فعالین جنبش سبز از سه قاره جهان و میهمانانی از کشورهای مختلف، با محوریت افزایش توامندی های کنشگران و آسیب شناسی‌جنبش سبز در حوزه‌های مختلف، صبح امروز پنج شنبه در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی چالمرز شهر گوتنبرگ سوئد آغاز به کار کرد....


صبح امروز مراسم آغاز به کار دومین نشست سالانه سفیران سبز امید در دانشگاه صنعتی چالمرز گوتنبرگ سوئد برگزار شد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی دومین نشست، در بخشی از پیام شورای سفیران سبز امید، خطاب به این مجموعه به عنوان گروه‌هایی که منشور جنبش سبز را مبنای عمل خود قرار داده اند آورده شده: “در این راه خود را محتاج یاری و همراهی همه کسانی می دانیم که دلمشغول ایرانی یکپارچه، مستقل، آزاد، پیشرفته و مردمسالار هستند. همه کسانی که تنوع و تکثر‌های موجود در جامعه مان را به رسمیت می شناسند و دنبال بازتولید استبداد نیستند، و همه کسانی که در استفاده از روش های مسالمات آمیز توافق نظر دارند و دستشان به خون مردم بی‌گناه آغشته نیست.”

این پیام که با نگاهی انتقادی به تلاش های دو سال گذشته پرداخته است، تاکید دارد: “ما ایرانیانی که دور از وطن تحصیل یا زندگی می‌کنیم در یک سال اول بعد از جنبش حاملان خوبی برای پیام مردم کشور و یاری گرانی ارزشمند برای جنبش بودیم، اما بعد از آن نتوانستیم این رویه را ارتقاء داده یا حتی حفظ کنیم. به همین سبب از دو سال پیش جمعی از سبز‌های مهاجر به برای توانمند سازی خود به نیت یاری رساندن به جنبش تشکیل شبکه‌ای از گروهایی حول منشور جنبش سبز- که به امضای آقایان موسوی و کروبی رسیده است- را آغاز کردیم و اولین نشست مان را در روزها یی شبیه امروز در پاریس برگزار کردیم. اکنون بعد از گذشت یکسال از آن روزها و آن نشست وقتی‌ به کارنامه خود مینگریم موارد زیادی برای فرا گرفتن از آن میابیم.”

در بخش دیگری از این پیام تاکید شده است: “ما در شرایط سختی سعی می کنیم وظیفه پیام رسانی حداقل بخش هایی از مردم کشورمان را به دوش بکشیم. اکنون جهان در شرایطی است که قدرت های جهانی با وجود دخالت خارجی برای سرکوب مردم معترض بحرین ‌در برابر آن سکوت کرده اند. حاکمیت کشور خودمان در کنار روسیه و چین از جنایت‌های بشار اسد در سوریه حمایت می کنند و همه اینها در حالیست که دولتهای جهان چشمان‌شان را به ظلمی که در حق مردم مظلوم فلسطین می شود، بسته اند و مردم غزه سالهای سال است که در پشت دیوارهای بزرگ این شهر همچون زندانیانی هستند که بدون برگزاری دادگاهی دوران اسارتشان را می گذارانند.”

متن کامل پیام شورای سفیران سبز امید را در اینجا بخوانید

در بخشی دیگر از مراسم افتاحیه، لنا یلم والن (Lena Hjelm-Wallén) رییس بنیاد بین المللی پالمه که برای تحقق صلح و حقوق بشر در دنیا فعال است، با اظهار امیدواری از پربار برگزار شدن این نشست تاکید کرد: مبارزات صلح امیز مردم ایران تحسین برانگیز است و احترام به قانون مداری و زندگی شرافتمندانه یکی از ارزش های بین الملی است که باید برای مردم ایران هم فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری بزرگ با فرهنگ و تاریخ روشن است، خطاب به سفیران سبز امید خاطرنشان کرد: شما در جایگاه خوبی قرار دارید که جامعه بین الملل بتواند صدای شما را بشنود، و مبارزه برای تغییر متعلق به شما است. وزیر سابق امور خارجه سوئد در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: سعی کنید نیروهای مختلف را در این جریان درگیر کنید، بویژه جوانان و زنان که جایشان خالی بود. به گفته وی، علیرغم نظرات مختلف و متفاوتی که وجود دارد باید از ایجاد هرگونه اختلاف میان فعالان پرهیز کرد. رییس بنیاد بین المللی پالمه در پایان تاکید کرد: یادتان باشد هر چه اتحاد داشته باشید موفق تر خواهید بود.

رضا طالبی، فعال سیاسی و عضو اتحادیه اموزشی کارگران سوئد، آ ب اف، دیگر سخنران این مراسم بود که در بخشی از صحبت های خود به پنج ویژگی جنبش سبز از نگاه خود، اشاره کرده و تصریح کرد: اول جنبش سبز مردم ایران مترقی و عدالت خواهانه است. دوم نماینده خواست های مردم ایران است، سوم مسالمت آمیز و اصلاح طلبانه است چهارم دارای ساختار شبکه ای و غیر متمرکز است و پنجم جنبش سبز مردم ایران مورد حمایت جامعه جهانی است. به گفته ی وی، اتحادیه آموزشی کارگران آ ب اف که امسال صد ساله شد برای کاهش سطح اختلاف دانش انسان ها و همچنین رشد و توسعه دموکراسی و همبستگی بین المللی تلاش می کند.

در ابتدای این مراسم، علی حسین قاضی زاده، دبیر دومین نشست سالانه سفیران سبز امید، با خیرمقدم به میهمانان و سفیران سبز از دست اندرکاران و دوستانی که در برگزاری این نشست تلاش شبانه روزی داشتند تشکر و قدردانی کرد.

همچنین شب گذشته پیش از آغاز به کار رسمی نشست، صدیقه وسمقی، شاعر و فعال زنان در گفتگویی صمیمانه با حاضران در نشست، با تاکید بر اینکه ما باید نقد گذشته خودمان را داشته باشیم، تصریح کرد: اگر اشتباهات خود را در گذشته پیدا نکنیم به آینده درستی دست پیدا نخواهیم کرد.

این فعال سیاسی که تحت عنوان نقد و ارزیابی فکری و اعتقادی جنبش سبز سخن گفت در ادامه افزود: خواسته و مطالبه ی اصلی ما شکل گیری حکومتی بود که اسلام بر آن حاکم باشد، و از آنجا که معتقد بودیم اسلام عین عدالت است برای بسیاری از مفاهیم تعریف مشخصی نداشتیم.

وسمقی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به انتخابات سال ۷۶ و آغاز جنبش اصلاح طلبی و چالش های عقلی بوجود آمده در نسل جوان خاطرنشان ساخت: ما، یعنی نسلی که انقلاب کردیم سئوال نکردیم اما نسل بعد سئوال می کرد.

وی با بیان اینکه ما باید در سطح عموم مردم تلاش کنیم گفت: ما باید زیر ساخت های فکری را اصلاح کنیم و در گفتگوهای دو جانبه به این برسیم که در جنبش سبز چقدر توانسته ایم برخی از تابوها را بشکنیم.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “آغاز به کار دومین نشست سفیران سبز امید در گوتنبرگ سوئد”

 1. حسن گفت:

  ” خواسته و مطالبه ی اصلی ما شکل گیری حکومتی بود که اسلام بر آن حاکم باشد، و از آنجا که معتقد بودیم اسلام عین عدالت است برای بسیاری از مفاهیم تعریف مشخصی نداشتیم.”

  این مفاهیم را باید کسی تعریف کند.شاید اسلام برای این قرن کافی‌ نباشد! و با دمکراسی و حقوق بشر مشکل داشته باشد! .

 2. جواد گفت:

  مبارک است, امیدوارم نظیر این جلسه به مانند جلسات گذشته که در نقاط دیگر انجام شد نباشد, موفق باشید

 3. kevin گفت:

  همه مطالبو قبول دارم جز اون قضیه فلسطین که عنوان شده. اینقد این آخوندا این مطلبو گفتن که حال آدم به هم میخوره.خودمون کم مشکل داریم هی چسبیدیم به فلسطین…

 4. حمید گفت:

  در قران کلمه ای در باب حکومت نیامده است و حرفی از رهبر در میان نیست . در قران حرف از “اسوه” است به معنی الگو . من تعجب میکنم که هرجا اسم از “عدالت” به میان می آید ، افرادی حکومت برایشان تداعی میشود . در قران “ناس” مامور به اقامه قسط است . نه حکومت . وقتی جز زور نبینیم و نشناسیم ، نتیجه همین میشود .