سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراض به خصوصی شدن «بانک رفاه کارگران»/ باز هم کار با دروغگویی مرتضوی پیش می‌رود؟...
» تناقض‌گویی درباره خصوصی‌سازی بانکی که در واقع متعلق به دولت نیست

اعتراض به خصوصی شدن «بانک رفاه کارگران»/ باز هم کار با دروغگویی مرتضوی پیش می‌رود؟

چکیده :خصوصی شدن بانک رفاه کارگران موجب مخالفت شدید کارگران و فعالان تشکل های کارگری شده است و در همین حال اخبار ضد و نقیضی در این باره منتشر می شود. در حالی که رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور می گوید مرتضوی به طور تلفنی واگذاری سهام بانک رفاه به بخش خصوصی را تکذیب کرده، مدیرعامل بانک خبر داده که این بانک حدود دو هفته پیش در اداره ثبت شرکت ها به عنوان بانک خصوصی پذیرفته شده است....


کلمه – گروه اجتماعی: در حالی که اخبار ضد و نقیضی درباره خصوصی شدن بانک رفاه کارگران مطرح شده، کارشناسان حقوقی و فعالان کارگری معتقدند این کار خلاف قانون است.

به گزارش کلمه، پس از آنکه سعید مرتضوی متهم جنایات کهریزک و عامل سرکوب مطبوعات و فعالان سیاسی و مدنی در دهه گذشته، با قول شرف دروغین و فریب نمایندگان توانست جای پای خود را در مدیرعاملی سازمان تامین اجتماعی محکم کند؛ اکنون گزارش ها حاکی از اقدام غیر قانونی جدیدی است که در زیرمجموعه او در حال انجام است.

روز دوشنبه 19 تیرماه کارگر نیوز به نقل از مدیر عامل بانک رفاه کارگران از خصوصی شدن این بانک خبر داد. سید ضیاء ایمانی گفت: این بانک حدود دو هفته پیش در اداره ثبت شرکت ها به عنوان بانک خصوصی پذیرفته شد. بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، این بانک پس از ثبت در اداره ثبت شرکت ها، تا یکسال فرصت دارد سهام خود را در بورس عرضه کند که با توجه به اصلاح اساسنامه و افزایش سرمایه، امسال سهام بانک برای کشف قیمت وارد بورس می شود. قرار است تا پایان سال جاری مجمع بانک با حضور مدیران تامین اجتماعی به عنوان سهامداران اصلی برگزار و در خصوص چگونگی ورود به بورس نیز تصمیم گیری شود.

بانکی که قرار بود رفاه حال کارگران باشد، ولی بعدها به گفته روابط عمومی این بانک “به جهت استفاده تبلیغاتی، پسوند کارگران از نام بانک رفاه در تبلیغات رسانه ای این بانک حذف شده بود” و نامش به بانک رفاه تقلیل یافت.

ایمانی در زمینه تغییر نام این بانک هم گفت: درست است که این بانک متعلق به کارگران است، اما ما جزء شش بانک تجاری کشور محسوب می شویم و متعلق به همه مردم هستیم. بنابراین می توانیم به غیر از بخش کارگری به سایر اقشار جامعه هم خدمات بدهیم. اگرچه کلمه کارگران دوباره در سال 88 به نام این بانک اضافه شد اما این بار قصد حذف مالکیت کارگران بر این بانک و واگذاری اش به بخش خصوصی است.

اگرچه مدیر عامل بانک رفاه معتقد است که “بانک رفاه پس از خصوصی شدن همچنان متعلق به صندوق تامین اجتماعی است و به معنای جدا شدن آن از مجموعه کارگری نیست” اما بسیاری از متخصصان این اقدام دولت را غیرقانونی می دانند. آنها معتقدند که این اقدام ریشه در کج فهمی در خصوص مالکیت “بین نسلی” اموال و دارایی هایی سازمان تامین اجتماعی دارد.

سازمان تامین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی است و به موجب بند۱۰ ماده واحده فهرست نهاد‌ها و موسسات عمومی غیر دولتی مصوب ۱۹/۴/۷۳ مجلس شورای اسلامی، سازمان تامین اجتماعی بعنوان نهاد عمومی غیر دولتی شناخته شده است. طبق رای شماره ۶۸۴ هیات عمومی دیوان اداری در تاریخ 13 ابان 1386 غیر دولتی بودن با عنایت به قانون فهرست نهادهای خصوصی غیر دولتی مشخص شده و دولت تنها حاکمیت نظارتی داشته است.

منابع مالی این سازمان نیز عمدتا از محل حق بیمه های دریافتی و بدون اتكا به منابع دولتی تامین می شود. به همین دلیل دارائی ها و سرمایه های آن متعلق به اقشار تحت پوشش در نسل های متوالی بوده و قابل ادغام با هیچ یك از سازمان ها و موسسات دولتی یا غیر دولتی نمی باشد .

از سوی دیگر، در فتوای اخیر برخی مراجع تقلید از جمله آیات عظام صافی گلپایگانی، مظاهری و شبیری که در صفحه ۴ روزنامه اطلاعات دهم تیرماه منتشر شده، نیز ضمن مخالفت با هر گونه ادغام بدون ضوابط بانک‌ها، تصریح شده که دخل و تصرف در مال مشترک باید با اجازه همه شرکاء و خلاف رضایت سهامداران یا وکلای آن‌ها جایز نیست. امری که هم پیش از این به مدیران سازمان بورس و هم بانک مرکزی درباره تصمیمات بدون رعایت حقوق سهامداران هشدار داده شده بود.

علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر و نماینده مجلس در این مورد معتقد است: سازمان تامین اجتماعی، نهادی عمومی و غیر دولتی است براین اساس، بانک رفاه کارگران نیز اصولا دولتی نیست که دولت بتواند آنرا در معرض فروش بگذارد. این بانک مطابق اصل ۴۶ قانون اساسی دارایی شناخته شده کارگران است و دولت حق هیچ گونه دخل و تصرفی را در آن ندارد. براین اساس دولتی خواندن این بانک یک اشتباه بزرگ بوده و فروش آن اشتباهی بزرگ‌تر. چطور مالی که قابل مصادره نبود را مصادره و سپس به فروش می‌رسانند؟ این بانک‌‌‌ همان دارایی کارگران است که بدون اطلاع کارگران آنرا به فروش می‌رسانند.

بانک رفاه کارگران در سال 1340 بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی با سرمایه اولیه 400 میلیون ریال از محل منابع سازمان تامین اجتماعی تاسیس شد. بر اساس ماده ۴ قانون دیوان محاسبات کشور، سازمان‌ها و شرکت‌ها و موسساتی دولتی هستند که بیش از ۵۰٪ سهام آن به دولت تعلق داشته باشد. لذا چون تمام سهام بانک متعلق به بیمه شدگان است و سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان متولی این بانک یک نهاد عمومی غیر دولتی است، پس بانک رفاه کارگران یک بانک دولتی نیست.

در خرداد سال ۵۸ بنا به تصویب شورای انقلاب اسلامی کلیه بانک‌ها ملی و دولتی شدند، اما به موجب ماده ۷ لایحه قانونی اصلاح قانون تشکیل سازمان تامین اجتماعی مصوب 28 تیر 1358 شورای انقلاب اسلامی (مرجعی که بانک‌ها را ملی اعلام کرد) مقرر داشته از تاریخ تصویب این قانون بانک رفاه کارگران و شرکت سهامی خاص خانه سازی ایران از وزارت بهداری و بهزیستی منتزع و با حفظ شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری تحت نظارت سازمان تامین اجتماعی به موجب اساسنامه‌ای که به پیشنهاد شورای عالی سازمان و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید اداره خواهد شد.

تا کنون حدود 86 درصد از سهام بانک به نام سازمان تامین اجتماعی و 14 درصد مابقی به نام دولت اعلام شده است. با افزایش میزان بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی مقرر شد که شش درصد از سهم دولت بابت رد دیون دولت به تامین اجتماعی واگذار شود. علی حیدری کارشناس تامین اجتماعی ضمن مخالفت با خصوصی سازی بانک رفاه کارگران به ایلنا گفت: بانک دولتی واگذار شده در بورس اوراق بهادار بیشتر از ۱۰ درصد سهام را نمی‌تواند در اختیار داشته باشد. از این رو با توجه به اینکه از سال‌های گذشته تامین اجتماعی در این بانک سرمایه گذاری‌های زیادی را انجام داده است لذا پس از واگذاری بانک به بخش خصوصی باید تلاش شود که سرمایه بانک محفوظ باقی بماند در غیر این صورت ۹۰ درصد از سهام بانک رفاه در اختیار مجموعه‌ای غیر از سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرد.

تغییر نام بانک رفاه کارگران به بانک رفاه و خصوصی کردن این بانک موجب مخالفت شدید کارگران شده است. محمدرضا بقائیان، عضو هیئت مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران به ایلنا گفت: بعنوان نمایندگان قانونی کارگران به هیچکس اجازه نخواهيم داد یک کلمه از نام بانک رفاه کارگران حذف شود، ما کارگران تا آخر از حق خود دفاع خواهیم کرد. به هیچ کس اجازه نخواهیم داد به اموال کارگران که با سپرده گذاری بیمه شد گان تاسیس شده دست اندازی کند.

اگرچه علی بیگی، رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار سراسر کشور دوشنبه 19 تیرماه به ایلنا اعلام کرد: “طي تماسي با مديرعامل سازمان تامين اجتماعي، مرتضوی روند واگذاری سهام بانک رفاه به بخش خصوصی را تکذیب کرد و گفت در روند انتشار خبر اشتباهي رخ داده است.” اما با توجه به سابقه سخنان و قول دادن های مرتضوی ( متهم چند قتل از جمله جنایت های کهریزک ) باید منتظر این بود که در روزها آینده این خبر نیز تکذیب شود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

4 پاسخ به “اعتراض به خصوصی شدن «بانک رفاه کارگران»/ باز هم کار با دروغگویی مرتضوی پیش می‌رود؟”

 1. قیامت گفت:

  به موجب قانون تامین اجتماعی بانک رفاه کارگران و صندوق تامین اجتماعی مستندا متقن متعلق به افرادی است که حق بیمه پرداخت نموده و مینمایند هر چند قانون نظارت بر عملکرذ آن را به دولت واگذار کرده اما این مطلب دلیلی بر دخل و تصرف در منابع نمیباشد . سوال فقهی آیا میشود با وجودیکه اموالی ذارای صاحب را بدون توجه به سند مالکیت و حضور صاحبش مورد دخل و تصرف و حیف و میل نمود.

 2. دوستان شما گفت:


  لطفا این کامنت را … به دلایلی که خود بهتر می دانید منتشرش نکنید.
  کلمه: با تشکر از شما، البته احتمال سهو در این مساله بسیار بالاست اما نکته شما به مسوولان مربوطه برای بررسی منتقل شد.

 3. ناشناس گفت:

  از خواب ملت استفاده کرده در یک چشم بهم زدن یا در بورس میفرونشند یا در ثبت سهام و شرکتها 6 دانگ بیت المال را سند میزنند!

  ملت صبح صالحین در خواب است ملیاردها اموال بیت المال و کارخانه ها و بانکها در بورس در یک چشم بهم زدن نیم ساعت (شاید هم پنج دقیقه شاید هم به یک طرفة العین- اخه لا مصبا! شما جن هستید؟! آصف برخیا هستید؟! در یک چشم بهم زدن به اندازه روشن کردن کامپیوتر و اینترنت) فروخته میشود!!

  کدام از ملت فهمید چه بود چه قیمت بود کی فروخت کی خرید!

 4. ناشناس گفت:

  در سایت بانک رفاه.نوشته شده که بانک رفاه خصوصی شد.اینها کار خودشان را کرده اند