سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جمع آوری آنتن‌های ماهواره در شیراز، همراه با رفتار خشن پلیس و آسیب زدن به شهروندان...
» ماموران دیش‌ها را به وسط خیابان پرتاب می‌کردند؛ بیش از 10 نفر مجروح شدند

جمع آوری آنتن‌های ماهواره در شیراز، همراه با رفتار خشن پلیس و آسیب زدن به شهروندان

چکیده :جمع آوری دیش های ماهواره در شیراز که با پرتاب دیش ها به وسط خیابان همراه بوده، باعث مجروح و زخمی شدن بیش از 10 نفر از شهروندان شیرازی شده است. این اقدام و نوع برخورد ماموران نیروی انتظامی که وحشیانه توصیف شده، در شهرک گلستان شیراز با اعتراض گسترده مردمی روبه‌رو شده است....


رفتار خشن ماموران نیروی انتظامی به منازل برخی از مردم شیراز به بهانه جمع آوری دیش های ماهواره، به مجروح شدن و آسیب دیدن تعدادی از شهروندان انجامید. اقدام پلیس که تحت عنوان ادامه جمع آوری آنتن های ماهواره در شهرهای مختلف، در استان فارس صورت گرفته و وحشیانه توصیف شده، باعث خشم و عصبانیت مردم شده است.

به گزارش کلمه، نیروهای انتظامی در روزهای اخیر بدون مجوز با یورش به خانه شهروندان شیرازی و بالا رفتن از در و دیوار منازل مردم برای جمع آوری آنتن ها و دستگاه های دریافت تصاویر ماهواره، باعث ایجاد رعب و وحشت در میان آنها شده اند.

براساس گزارش های رسیده، جمع آوری دیش های ماهواره در این شهر که با پرتاب دیش ها به وسط خیابان همراه بوده، باعث مجروح و زخمی شدن بیش از 10 نفر از شهروندان شیرازی شده است. این اقدام و نوع برخورد ماموران نیروی انتظامی، در شهرک گلستان شیراز با اعتراض گسترده مردمی روبه‌رو شده است.

نیروی انتظامی چندی پیش از تشدید کار جمع آوری آنتن های ماهواره‌ای خبر داد. احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی که این خبر را داده بود مدعی کاهش مخاطبان شبکه های ماهواره ای هم شده بود اما با وجود این ادعا در مورد علت تشدید برخوردها در جمع آوری ماهواره توضیحی نداد.

در همین زمینه کارگر معاون اجتماعی پلیس در توضیح جمع آوری دیش های ماهواره ادعا کرد که اکنون “دشمنان” قصد دارند با استفاده از ماهواره و اینترنت اوقات فراغت خانواده‎های ایرانی را مدیریت کنند و پلیس ایران باید با “برنامه ریزی و مدیریت مناسب” مانع از این کار شود.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس هم در مورد شبکه های ماهواره ای پیشتر گفته بود : “بسیاری از شبکه های ماهواره ای به عنوان پایگاه و اتاق عملیاتی علیه کشور ما فعالیت د ارند و اهدافشان سیاه نمایی، شایعه و دروغ پراکنی، تهمت، برچسب اغتشاش و ایجاد معضلات اجتماعی است.”

این اظهارنظرها و برخوردها با تشدید فیلترینگ سایت ها و اعمال محدودیت های مختلف و سانسور اخبار در روزنامه ها و به ویژه در رسانه وابسته به رهبری -صدا و سیما- صورت می گیرد.

دور تازه مقابله با دیش های ماهواره ای بر اساس طرحی جدید و به عنوان بخشی از طرح امنیت اخلاقی و لایحه استفاده مدیریت شده از ماهواره که در سال ۱۳۸۵ به تصویب رسیده است، اجرا می‌شود. حاکمیت بعد از کودتای انتخاباتی سال 88 طرح جمع آوری ماهوارها را به شکل گسترده تری دنبال کرده است که البته در این دوره، جمع آوری ماهواره ها با ارسال پارازیت درصدد اختلال در دریافت شبکه های تلویزیونی خارج از کشور همراه بوده است؛ اقدامی که اعتراضات گسترده بین المللی را به همراه داشته است.

با این وجود در جدیدترین اظهارنظر یک نماینده روحانی مجلس خواستار بازنگری در قانون ممنوعیت استفاده از ماهواره و رفع محدودیت های قانونی در این باره شده است. روح الله بیگی با بی اثرخواندن قانون مربوط به ماهواره گفته است: عصر حاضر ، عصر ارتباطات و اطلاعات است؛ اگر ماهواره ها به طور کامل جمع آوری شوند، اینترنت هست و در صورت محدود کردن اینترنت، رسانه های جنبی دیگر وجود دارد.

او با اعلام اینکه به جای این که ماهواره ها را جمع کنیم، بیاییم و نه در حرف بلکه در عمل کار فرهنگی انجام دهیم ، فرهنگی وارد میدان عمل شویم و به جای شکستن بشقاب ماهواره ها ، بیاییم و فکرهای ماهواره ای را بشکنیم، گفته است: از یک سو بشقاب های ماهواره را جمع می کنیم ، خوب چه جایگزینی به مردم می دهیم؟ دیو چو بیرون رود فرشته در آید، بالاخره اگر می خواهیم دیو را بیرون کنیم ، باید فرشته ارائه کنیم ؛ به مردم چه محصول فرهنگی ، تغذیه فکری و روحی و علمی و به روزی داده ایم؟

طرح جمع آوری ماهواره که با یورش ماموران به بام های منازل همراه بوده، باعث سلب آسایش مردم شده است. با این وجود غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه پیشتر در این زمینه اعلام کرده بود که استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای ممنوع است و با متخلفان نیز برخورد می‌شود و حضور نیروی انتظامی با مجوز قوه قضائیه تجاوز به حریم مردم محسوب نمی‌شود و بلامانع است.

در همین زمینه تابستان سال گذشته با شدت گرفتن طرح جمع آوری ماهواره ها از منازل شهروندان احمد رضا رادان، جانشین فرمانده پلیس با اعلام این هشدار که افرادی که پس از جمع آوری آنتن های ماهواره ای توسط پلیس، دوباره آنها را نصب کنند، به دادگاه معرفی خواهند شد از مراجع قضایی خواسته بود که برای “تشدید مجازات ها” در این زمینه اقدام کنند.

اما در مهرماه همان سال، یک نماینده اصلاح طلب مجلس از جمع آوری آنتن‌های ماهواره انتقاد کرد و گفت: برخورد انضباطی با مسئله ماهواره موثر نیست و باید به دنبال شیوه‌های فرهنگی بود زیرا وقتی مردم را از چیزی منع می‌کنند حریص‌تر می‌شوند.

نصرالله ترابینماینده شهرکرد در مجلس هشتم با بیان اینکه برخورد نیروی انتظامی با ماهواره‌ها نتیجه‌ای در بر نداشته است، گفت: مردم بلافاصله پس از جمع آوری ماهواره‌ها توسط نیروی انتظامی دوباره اقدام به نصب دستگاهی جدید می‌کنند. جمع‌آوری ماهواره‌ها به هدر دادن منابع است و مردم با نصب مجدد آن به نوعی با این اقدام نیروی انتظامی مبارزه منفی می کنند.

ترابی علت گرایش مردم به ماهواره را به دلیل خلاء موجود در برنامه‌های تلویزیون و جلوگیری از انتشار آزاد اطلاعات دانست و گفت: بهتر است مسئولان به جای اینکه نگران این باشند که غربی‌ها از آن طرف دنیا فرهنگی را به ما غالب کنند، برای غنی کردن فرهنگ خودی تلاش کند و به حق مردم برای دسترسی به اخبار و اطلاعات احترام بگذارند. اگر مردم به رشد و آگاهی برسند هر فرهنگ جلف و حرف غیر منطقی را نخواهند پذیرفت.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

18 پاسخ به “جمع آوری آنتن‌های ماهواره در شیراز، همراه با رفتار خشن پلیس و آسیب زدن به شهروندان”

 1. mohamad گفت:

  az gadim verde zbunha bude ke polis hafeze jano malo namuse melate ama tu in donia hame hiz varune schode

 2. ناشناس گفت:

  نیروی خوشفکر انتظامی باید با توزیع گسترده مواد بی ضرری مثل شیشه و روانگردانها باعث پر کردن اوقات فراغت جوانها بشه و اینترنت و ماهواره رو ریشه کن کنه.

 3. ناشناس گفت:

  یکی به ما بگه این تجهیزات ماهواره را چه نهادی به کشور قاچاق می کند. حتما نیروی انتظامی در این قاچاق نقش دارد چون هربار دچار کمبود بودجه می شود به سراغ ابزار مردم می رود وگرنه با جمع کردن دیش ماهواره نه می توان جلوی اخبار را گرفت و نه جلوی تهاجم فرهنگی.

 4. قلم فرانسه گفت:

  موضوع انشا : ” تعطیلات تابستان چگونه گذشت ”

  هفته اول صبح که از خواب بر می خواستم در حیاط با کبوتر ها بازی می کردم . مادرم گفت جز جگر بگیری برو قدری بیرون از خانه بچرخ و من هم رفتم و تا زه در هفته دوم به تاب خورردن در خیابان عادت کرده بودم که هم دانشکده ای خود را دیدم . سلام و احوالپرسی همان و سوار بنز گشت ارشاد شدن همان. البته هم دانشکده ای سوار ون شد یعنی خیلی هم به اختیار نبود یعنی مجبورا سوارشد.
  هفته سوم هر روز به منکرات مراجعه کردیم و چندین تعهد نامه دادیم البته حسنش این بود که خط ریزمان خوش خط تر شد.
  هفته چهارم اول فکر کردیم زلزله شده است و یا از همان طوفان هائی که چهل روز پیش در ترکیه رخ داد به شیراز هم رسیده اما بعد دیدیم که نیروی انتظامی نمی دانم چند ریشتری دیش های ماهواره را مثل دیس های چلوکبابی که بطرف ظرفشوئی پرت می شوند به خیابان پرتاب می نماید. ما از پنجره دیدیم هم دانشکده ای مان سرش بر اثر برخورد همین دیش ها زخمی شد و خون راه افتاد با او به درمانگاه رفتیم و در مسیر برگشت هم مجانی با ماشین های گشت ارشاد به منکرات رفتیم.
  ساعت یک نیمه شب دیدیم از بام خانه صداهائی می آید می خواستیم 110 را زنگ بزنیم که ابوی فرمودند : “چیزی نیست عباس آقا نصابه ! اومده یه دیش جدید نصب کنه “!!
  از هفته پنجم هم تمام موارد در دو مرحله تکرار شد و این بود خاطرات تعطیلات تابستان ما و نتیجه می گیریم که ثروت بهتر از علم است ! چرا که اگر ابوی ما ثروت نداشت نمی توانست همان شب عباس آقای نصاب را جهت نصب دیش جدید دعوت نماید ! قلم فرانسه

 5. ناشناس گفت:

  وحشی ها را هو کنید از خانه بیرون کنید

 6. آزادی گفت:

  ای داد دقت کردید که رو هیچ کدوم ار کانالهای سکسی ماهواره جمهوری اسلامی پارازیت نمی ندازه فقط به رسانه ها حساسیت داره بعدش اسم این حرکت رو می ذاره مبارزه علیه تهاجم فرهنگی غرب … در هر صورت ما خودمون 10 سال ماهواره داریم اوایل چند باری خودم وارد کانالهای سکسی و … شدم اما بعد یکی دو هفته اول کلا رفتم سمت اخبار و کانالهای سر گرم کننده بقیه هم کم وبیش مثل خودم بودن و همین رو می گفتن این یه واقعیته تو این 10 سال نه دچار فرهنگ غربی شدم و نه دچار تضاد اخلاقی اتفاقا در بعضی از برنامه ها چیزهائی یاد گرفتم و خودم رو اصلاح کردم … یادم نمی ره چند بار بی بی سی رو قطع کردن و ما دوباره بادادن هزینه کسی رو آوردیم و درست کردش و فقط می خواستیم از حال و هوای اون روزهای جنبش سبز باخبر بشیم و ببینیم میر حسین عزیز چی می گه و دوباره دعوتی برای راهپیمائی داره که مثل همیشه بخاطر صداقتش و به حمایتش وارد خیابان ها بشیم همین و بس …

 7. ناشناس گفت:

  بد بختی ملت ایران به کجا رسیده که امثال رادان برای مردم فرهنگ تعیین می کنند. مصادیق فساد تعیین می کنند. پس این وسط علمای دین به چه مشغولند که تعیین مصادیق فساد و به اصطلاح فرهنگسازی توسط رادان ها انجام می شود. آنکه به ما ن….ده بود کلاغ دم بریده بود.

 8. سبز گفت:

  هیچهیچ فایده نداره بااین کارهادردی ازشما دوانمیشه

 9. ناشناس گفت:

  اگر آنها ظلم می کنند اصلاح طلبان هم که حمایت و یک رهبر برای جنبش سبز مشخص نـمی کنند هم ظلم بزرگتری می کنند

 10. ناشناس گفت:

  ماهواره های تازه ای که برادران قاچاقچی از خارج سفارش داده بودن رسیده و میخوان این ماهواره های کهنه و کم سرعت را بیندازند بیرون که ما بریم اون ماهواره های تازه وارد را بخریم که هم برای ما آب بشه هم برای اونا نون.

 11. ناشناس گفت:

  ايا اين اقايان در باره قرون وسطا اطالاعاتي دارند

 12. ناشناس گفت:

  غنی کردن فرهنگ پیش کش ف دست که بر نمیدارید ، لا اقل از اقدامات اسلام کش و فرهنگ بر بادده خود کم کنید . همین دیروز دادستانی تهران بیانیه داده که اصل 68 قانون اساسی ، اظهارات نمایندگان مجلس را که عنوان مجرمانه دارد ، شامل نمیشود . یعنی این اصل که میگوید که نمایندگان را به خاطر اظهاراتی که عنوان مجرمانه ندارد ، نمیتوان تعقیب کرد . خوب ، این دادستان یا خر است (عذر میخواهم ، نتوانستم تعبیر دیگری که منظورم را برساند ، پیدا کنم) که گمان نمیکنم تا این حد ، یا مسلمان نیست علاوه بر این که بسیار هم وقیح است که این حرف را میزند . این آدم را بر بندگان خدا مسلط کرده اید . به خداوندی خدا که همین یک اقدام دادستان اثر فرهنگیش از صد رسانه بیشتر است .

 13. shahin گفت:

  گله گوسفندان لایق سلطه گرگها هستند

 14. alireza گفت:

  طرح جمع آوری ماهواره از زمان دولت اصلاحات شروع شده

 15. افشار گفت:

  یکی تعریف کرد که اتفاقی به آپارتمانی رفتیم که یکیشون منزل قاضی بود، همسرش گفت چرا نمیرید خونه دادستان و فرماندار وبقیه قضات رو در شیراز جمع آوری کنید؟ وقتی به همسرش یعنی آقای قاضی موضوع رو تلفنی اطلاع داد گوشی رو به فرمانده دادند و بدستور ایشان مآموریت در اون آپارتمان خاتمه یافت ، ظاهرآ قاضی گفته بود ” دادستان غلط کرد” اول برید خونه خودشو جمع کنین بعد بیاین به بقیه آپارتمانها. واقعآجای بسی تآسف دارد؛ در کشور عدالت گستر، منادیان عدل و داد چه کسانی شده اند!؟

 16. نکیسا سامی گفت:

  این به اصطلاح آقایان برخلاف مثال معروف آدم از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود مثل اینکه دوست دارند از یک سوراخ بارها
  گزیده شوند چون بر خلاف آنکه علیرغم برخوردهای خشنی که سالها قبل برای مبارزه با ویدیو انجام دادند و موفقیتی کسب نکردند
  حال به فکر مبارزه با دیشهای ماهواره افتاده اند.
  خدایا صدهزاربار شکر که دشمنان مارا درشمار احمقها قراردادی

 17. ناشناس گفت:

  به علیرضا ای کیو: عزیز دل برادر قانونش رو که دولت اصلاحات ننوشت ؟! تازه مجیش هم نیرو انتظامی بود که فرماندهیش جایی دیگه بود و هیچ ارتباطی به دولت اصلاحات نداشت.

 18. sina گفت:

  کرمانم دارن جم میکنند ماهواره ها رو ونه تریاکا رو