سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراف وزیر ارتباطات به شنود غیرقانونی مکالمات و ارتباطات شهروندان...
» بی‌اعتنایی آشکار دولت به موازین شرعی، قانونی و حقوق بشری

اعتراف وزیر ارتباطات به شنود غیرقانونی مکالمات و ارتباطات شهروندان

چکیده :وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس اعتراف کرد که شنود و کنترل مکالمات و ارتباطات شهروندان از سوی پرسنل این وزارتخانه و نیز «همکاران وزارت اطلاعات» انجام می‌شود. وی نه تنها به این موضوع اشاره نکرد که امکان گرفتن حکم قضایی برای شنود و کنترل مکالمات در چنین گستره ای وجود ندارد، بلکه به ممنوعیت شنود در قانون اساسی و دیگر موازین شرعی، قانونی و حقوق بشری نیز اشاره ای نکرد....


کلمه – سجاد اعرابی: در حالی که قانون اساسی و تمامی موازین شرعی، قانونی و حقوق بشری تجسس و ورود به حوزه خصوصی شهروندان را ممنوع کرده اند، مسوولان دولتی و امنیتی بی اعتنا به این موازین، اقدام به شنود و کنترل مکالمات و ارتباطات شهروندان می کنند.

به گزارش کلمه، دو روز قبل وزیر ارتباطات دولت احمدی نژاد در صحن علنی مجلس به این موضوع اعتراف کرد و بدون اشاره به اینکه امکان گرفتن حکم قضایی برای شنود و کنترل مکالمات در چنین گستره ای وجود ندارد، خاطرنشان ساخت که این کار – که از آنها با عنوان «کارهاي نظارتي» نام برد – «از سوي همکاران ما و همکاران وزارت اطلاعات انجام مي شود.»

رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت احمدی نژاد که روز چهارشنبه برای ارائه گزارش به صحن علنی مجلس رفته بود، پس از ارائه گزارش در صحن علنی به پاسخ به سوالات نمایندگان پرداخت. یکی از مهمترین مسایلی که وی در مورد آن سخن گفت، کنترل مکالمات و تلفن ها بود، امری که پیش از این نیز برخی دیگر از مسئولان در گفت و گوهایی مورد اشاره قرار گرفته بود؛ اما این شاید یکی از معدود دفعاتی است که یک مقام دولتی در حد وزیر به این صراحت از شنود مکالمات و ارتباطات شهروندان به‌رغم ممنوعیت صریح قانونی خبر می دهد.

«همکارانمان در وزارت اطلاعات» کنترل می کنند

بنابر گزارش ها، تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که امروز به سوالات مکتوب نمایندگان در مجلس پاسخ می داد، در جواب سوالی درباره کنترل و نظارت بر تماس های امنیتی توسط یکی از اپراتورها گفت: کارهاي نظارتي از سوي همکاران ما و همکاران وزارت اطلاعات انجام مي شود.

وی در همین زمینه گفت: تعداد سیم کارتهایی که در این زمینه مورد سوء استفاده است، کمتر از 35صدم درصد کل است که تلاشمان این است که همین رقم را نیز اصلاح کنیم.

فرمانده نیروی انتظامی: کنترل ایمیل ها و اس ام اس ها

تقی پور نخستین کسی نیست که پس از انتخابات بحث برانگیز سال 88 و ناآرامی های سیاسی، خبر از کنترل و مراقبت تلفنی و ارتباطی توسط دولت می دهد، پیش از این نیز اسماعیل احمدی مقدم در سال 88 به صراحت از دسترسی و کنترل بر ارتباطات شهروندان خبر داده بود.

فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته بود که تمامی ایمیل‌ها و اس‌ام‌اس‌ها کنترل می‌شوند و ما می‌دانیم از کجا فرستاده می‌شوند. وی گفته بود: “ایمیل‌ها و اس‌ام‌اس‌ها از جایی فرستاده می‌شود که کاملاً در کنترل ما قرار دارد. تصور نکنند که آنتی پروکسی جلویش را می‌گیرد و این تصور اشتباه را نداشته باشند که کنترل نمی‌شوند چرا که تاکنون در رابطه با آنها نیز مدارا می‌شده است”.

قانون اساسی: استراق سمع ممنوع است

مسئولان دولتی و امنیتی در حالی ناآرامی ها و اعتراضات سه سال گذشته را بهانه ای برای شنود بدون محدودیت ارتباطات شهروندان و دسترسی به محتوا و کیفیت مکالمات و ارتباطات شهروندان قرار داده اند که قانون اساسی این امر را به صراحت ممنوع کرده است.

اصول بیست و سوم و بیست و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت تفتیش و تجسس عقاید و تلاش برای بازرسی مکالمات را ممنوع و تنها آن را منوط به حکم قانون کرده است.

بنا بر اصل بیست و پنجم، بازرسی و نرساندن نامه ‏ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هر گونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.

به منظور اجرایی کردن این اصل قانون اساسی هم در قانون آیین دادرسی کیفری، ماده 104 تعبیه شده است که بیان می دارد کنترل تلفن افراد جز در مواردی که به امنیت کشور مربوط می شود و یا برای احقاق اشخاص به نظر قاضی ضروری تشخیص داده شود، ممنوع است.

در ذیل همین ماده قانونی، قانونگذار دو مورد را برای کنترل تلفن افراد مجاز کرده است: نخست موردی که به امنیت کشور مربوط است و دوم زمانی که به احقاق حقوق اشخاص مربوط است.

آیین دادرسی کیفری تصریح کرده که در هر دو مورد، این امر باید با نظر و تایید قاضی صورت گیرد و در غیر این صورت غیرقانونی است.

در مورد دیگری، قانون اساسی در اصل 23 نیز هرگونه تفتیش عقاید را ممنوع کرده است و با توجه به این که کنترل تلفن و مکالمات و ارتباطات ممکن است به منظور احراز عقاید و تفکرات و اظهارات شهروندان صورت گیرد، ممنوع و غیرقانونی دانسته شده است.

اعلامیه حقوق بشر: تجاوز به حریم خصوصی، ممنوع

علاوه بر قانون اساسی، تجاوز به حریم خصوصی افراد و تلاش برای ورود به حوزه ارتباطات و مکالمات آنها در اعلامیه ها و معاهده های جهانی حقوق بشر نیز به شدت منع شده و مصداق تجاوز به شرافت شهروندان به حساب آمده است.

اعلامیه جهانی حقوق بشر در ماده ۱۲، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی در ماده ۱۷ و اعلامیه اسلامی حقوق بشر در ماده ۱۸ بند ب متفقاً تجاوز به حریم خصوصی افراد از جمله استراق سمع را ممنوع اعلام کرده اند. طبق بند یک از ماده ۱۰ میثاق بین المللی: «درباره کلیه افرادی که از آزادی خود محروم شده اند باید با انسانیت و احترام به حیثیت ذاتی شخص انسان رفتار شود» و بر اساس بند یک ماده ۱۷ میثاق مذکور: «… همچنین شرافت و حریم شخصی او نباید مورد تعرض غیرقانونی واقع شود.»

همچنین مطالب مشابهي در مواد 5 و 9 اعلاميه آمريكايي حقوق بشر، ماده 17 ميثاق بين المللي حقوق مدني سياسي، ماده 8 كنوانسيون اروپايي حقوق بشر، مواد 1-1 و 1-14 تا 3-14 كنوانسيون حقوق بشر و ماده 18 كنفرانس اسلامي قاهره و… وجود دارد.

متون دینی و قرآنی: تجسس ممنوع است

علاوه بر متون و اصول قانونی و قضایی که پشتوانه اجرایی نظم و حکومت هستند، متون دینی و مذهبی نیز هرگونه تجسس و افشای مطالب خصوصی مردم را به شدت نهی کرده است. در واقع در قرآن بر آزادی های انسانی و حوزه خصوصی افراد بارها مورد تاکید قرار گرفته است و مسلمین از تجسس در امور یکدیگر به هر دلیلی منع شده اند.

روزنامه اعتماد در مقاله ای که در همین مورد در سال 87 به قلم فائقه کوبیر منتشر کرده، آورده است: البته اين قاعده، قاعده يي است كه در همه اعصار از سوي ملل مختلف با مذاهب گوناگون مورد توجه بوده و هست به گونه يي كه اين امر از اديان قبل از ميلاد مسيح در دين زرتشت در فرمان هاي زرتشت و در دين يهود در اسفار خمسه و… تا ظهور اسلام در قرآن كريم (آيه 17 سوره حجر، آيه 11 سوره حجرات، آيه 9 سوره ملك، آيه 8 سوره جن و آيه 222 سوره شعرا) به طور مداوم در كتب آسماني و فرمان هاي فرمانروايان مورد توجه خاص و ويژه يي قرار گرفته است.

فروش تجهیزات کنترل و استراق سمع

همزمان با بالا گرفتن بحث کنترل مکالمات و پیامکهای شهروندان در سالهای گذشته، چندین بار اخباری منتشر شد که نشان از خریداری و مبادله تجهیزات شنود و استراق سمع توسط دولت داشته است. امری که البته با اعتراض گسترده فعالان مدنی در کشور و سازمان ها و کشور ها در سطح بین المللی مواجه شد و تلاش شد تا حدی نیز از آن جلوگیری شود.

به عنوان نمونه، حدود 3 ماه پیش خبری منتشر شده که یک شرکت چینی تجهیزات پیشرفته شنود و منترل مکالمات را به ایران فروخته است. به گزارش دویچه وله، 130 میلیون دلار معادل ۹۸ میلیون یورو مبلغ قراردادی است که در سال ۲۰۱۰ بین ایران و چین برای فروش تجهیزات پیشرفته‌ی شنود و فیلترینگ اینترنت بسته شده است.

البته در خبر ها آمده بود که استفاده از این تجهیزات نیاز به نیروی کار و متخصصی دارد که بدون آن ممکن نیست و هم اکنون ایران از داشتن آن محروم است. محمود تجلی مهر کارشناس آی تی در همین زمینه گفت: این تجهیزات باید وارد لیست تحریم‌ها شوند. محمود تجلی‌مهر، متخصص شبکه‌های اینترنتی، از کارشناسان و متخصصان درخواست کرد که خود را از این برنامه کنار بکشند. به گفته‌ی وی، بدون کمک آنها این برنامه قابل‌استفاده نخواهد بود.

علاوه بر این معاملات، اخبار پراکنده و گزارش های مختلفی نیز در باره شرکت نوکیا و بعضی دیگر از شرکت های مخابراتی و تلفنی منتشر شد که خبر از آن می داد که این شرکت ها اقدام به فروش تجهیزات پیشرفته کنترل مکالماتی به ایران کرده اند؛ که البته سریعا با واکنش های شدید مجامعه بین المللی مواجه شد.

بی اعتنایی به قانون و ابهام و تضاد در اجرا

متاسفانه با آنکه در تمامی متون و اصول قانونی و دینی و حقوق بشری تجسس در امور شهروندان و کنترل مکالمات ممنوع شده است، در رویه و اجرا مسوولان و حکومت تن به اجرا و احترام به قانون نمی دهند. هرچند که در متون قانونی نیز بعضا ابهاماتی به چشم می خورد اما حداقل های این امر برای دولت به عنوان حافظ امنیت شهروندان مشخص شده است.

به عنوان مثال در قوانین دادرسی کیفری به موارد «امنیتی» اشاره شده و این امر امروز بهانه ای شده برای مسوولان تا یکطرفه و به صورت سلیقه ای با امنیتی انگاشتن هر امر سیاسی و انتقادی دست به تجاوز به حریم خصوصی شهروندان و فعالان سیاسی بزنند. نکته جالب توجه این است که حتی در موارد امنیتی نیز اجازه قاضی مورد نیاز است و نمی توان به صورت نامحدود به کنترل تلفن و ارتباطات شهروندان پرداخت و برای همین امر نیز محدوده زمانی و دلایل کافی مورد نیاز است.

بهمن کشاورز، وکیل برجسته و پایه یک کشور معتقد است که حوزه خصوصی افراد باید به صورت جدی مورد احترام باشد و اگر این مورد نقض شود موارد تنبیهی برای متخلفین در قانون پیش بینی شده است. او یادآور می شود که به موجب ماده 582 قانون مجازات اسلامی «هریک از مستخدمین و مامورین دولتی که مراسلات یا مخابرات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده است، حسب مورد مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع کند، یا بدون اجازه صاحبان آن‌ها مطالب آن‌ها را افشا کند، به حبس از یک تا 3 سال و یا جزای نقدی از 6 تا 18 میلیون ریال محکوم خواهد شد.»

کشاورز در اظهارنظری تصریح کرده که باید مسیر و تمایل در تفسیر قوانین موجود نیز بر اساس آزادی های اجتماعی و فردی باشد و حتی عدم صراحت اصل 25 (که البته چندان هم نمی‌توان گفت که قانون در این‌مورد عدم صراحت دارد و برخی معتقدند قانون اساسی در مورد این مساله کاملا صریح است) مجوز اقدامات غیرقانونی که باعث محدود شدن یا از بین رفتن حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی می‌شود، نمی‌تواند باشد.

تبلیغات سیاسی و ارعاب

با آنکه موارد کنترل، تجسس و ورود به حوزه خصوصی افراد و ارتباطات و مکالمات آنها در چند سال اخیر توسط دولت برای شهروندان محرز شده است، اما به نظر می رسد بخشی از این اظهار نظرها در محافل عمومی جنبه ی تبلیغاتی و ارعاب برای جامعه نیز داشته باشد.

در همین زمینه محمود تجلی مهر در گفت و گویی که به همین منظور با خبرگزاری دویچه وله آلمان انجام داده نکاتی را در مورد کنترل پیامک ها و تلفن مورد اشار قرار می دهد و می گوید این کار تا حد زیادی امکان دارد ولی می توان با ترفندهایی از آن جلوگیری نیز کرد.

همچنین وی در مورد کنترل ایمیل ها که توسط احمدی مقدم بیان شده بود می گوید: در مجموع آن‏ها این امکان را ندارند؛ یعنی اگر از نرم‏ افزارهای آنتی ‏فیلترینگی که با روش وی‏ پی‏ ان (VPN) کار می‏کنند استفاده کنند، نیروهای امنیتی امکان کنترلش را ندارند. ای‏میل‏هایی که با جی‏ میل فرستاده می‏ شود؛ در تنظیمات (Setting) جی‏ میل می‏توانید بخشی را انتخاب کنید که ای‏میل‏ ها را با اچ ‏تی‏ تی‏ پی‏ اس (HTTPS) بفرستد. اگر این قسمت علامت نخورده باشد، امکان کنترل این ای‏میل‏ ها هم وجود دارد. اگر این قسمت علامت زده شود، امکان کنترل‏ ای‏میل‏ ها وجود ندارد و جی‏ میل از این نظر مقداری مطمئن‏ تر است. ولی به طور کلی، ای‏میلی که کد نشده باشد و رمزی نشده فرستاده شود، امکان کنترل‏ش وجود دارد.

لذا به نظر می رسد تا حد بسیاری سخنان پراکنده گفته شده توسط مسوولین قضایی، امنیتی و مخابراتی در مورد کنترل مکالمات و ارتباطات شهروندان درست باشد و این امر تمایل ضدانسانی و غیرقانونی دولت را برای شکستن حوزه و حریم خصوصی شهروندان نشان می دهد که در چند سال گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری 88 چندین برابر شده است.

اما از سویی دیگر مسوولان و سیاستگذاران امنیتی با اغراق و بزرگ کردن قدرت و توانایی ها و امکانات خود سعی بر آن دارند تا فعالان سیاسی و مدنی وشهروندان را دچار ارعاب کرده و از هرگونه فعالیت انتقادی و اعتراضی بازدارند، تجربه ای که اما در عمل نشان داده نتیجه ای جز شکست نداشته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

16 پاسخ به “اعتراف وزیر ارتباطات به شنود غیرقانونی مکالمات و ارتباطات شهروندان”

 1. ناشناس گفت:

  از اراذل او باش باید همین امتظار را داشته باشی

 2. ناشناس گفت:

  هرجای دیگه دنیا همچین چیزی اگه لو میرفت و مردم میفهمیدن(حالا که اینجا خود وزیر مستقیم میگه) کل کشور شلوغ میشد ولی اینجا این خبر دو روز دیگه میره پیش بقیه خبرهایی که خاک میخورن

 3. .... گفت:

  اي بابا،استقلال آزادي جمهوري اسلاميه ديگه…

 4. ناشناس گفت:

  تمام این کارها خلاف حقوق بشراست. به همین علت عضویت جمهوری اسلامی را باید در تمام ارگانهای سازمان ملل به حالت تعلیق درآورند و تا جمهوری اسلامی به مصوبات سازمان ملل گردن نهاده است او را به جامعه جهانی راه ندهند.

 5. ناشناس گفت:

  بابا اینا را باید از طریق ترسهایشان از پای دراورد یعنی اینکه از طریق بازی تلفنی کاری کرد که بداننند بایدتلفن 90%مردم راشنود کنندوهمین امر باعث وحشتشان گردد

 6. مادرسبز گفت:

  با این کارها هیچ کاری از پیش نمی برن دوستی گفته بود ” زمین زیر پایشان در حال لرزش است” این همه تکاپو برای چیست؟؟!

 7. ناشناس گفت:

  از ماست که بر ماست

 8. آزادی گفت:

  7ماه پیش در همین سایت کلمه نوشتم که از اداره اطلاعات با من تماس گرفته بودند و درخصوص بعضی از تماسهای من از من خواستند برای توضیحات در صورت نیاز به اداره اطلاعات خودم رو معرفی کنم البته برای خیلی های دیگه هم پیام تهیدید آمیز اومده بود این حرکتها برای ترساندن مردم به کار گرفته می شه تا حدودی هم موثر بود در زمان خودش اما رفته رفته عمق فاجعه ابعاد وسیعتری پیدا می کنه و برادران اطلاعاتی مارو به درون خودش فرو می بره جناب آقای خاتمی تحویل بگیرید کجای این حکومت مشروع !!! با چنین حکومتی می توان سر میز مذاکره نشست ؟

  من که بر خلاف بعضی از دوستان که کلا مخالف سقوط رژیم هستن در صورت ادامه پیدا کردن این روند با سقوط اون به هرشیوه از جمله انقلاب داخلی و یا حمله خارجی موافق هستم … ( اصلاحات براین حکومت کارگر نیست )

 9. پزشک سبز گفت:

  موسوی دوستت دارم زیاد

 10. ناشناس گفت:

  كي مي خواهيم بلند شيم نمي دانم نمي دانم …

 11. ايراني گفت:

  اينها هيچ چيز را نميتوانند كنترل كنند، من خودم هزاران پيامك فرستادم،‌همه دوستانم همين طور، هنوز هم ميفرستيم، و مطمئنيم كه حكومت توان پردازش اين همه اطلاعات را ندارد. سيستمهاي امنيتي و اطلاعاتي سعيميكنند كه القا كنندكه بر همه چيز اشراف دارند، و موفقيتشان در همين القا ترس و ارعاب است، اما مطمئن باشيد كه سيستم اطلاعات ايران هم مانند ساير سيستمهاي حكومتي و اداري اش،‌فشل و ناكارامد است،

  به يچ وجه نگران چك شدن پيامك ها نباشيد، بي شمار پيامك سياسي زده ميشود، اينها كه نمي توانند روزي صد هزار نفر را دستگير كنند.

 12. سبز قبا گفت:

  اصلا درست نيستاين اظهارات، اين حجم بالاي اطلاعات حتي اگر قابل جمع آوري باشد، قابل پردازش نيست، و هزينه و زمان بسيار بالايي را بايد صرف پردازش بخشي از آنها كرد. اينها همه تبليغات است و حتي اينها از آنچه كه امكان فني انجامش وجود دارد،‌عاجز اند.

  در ضمن فكر ميكنيد كه اينها نميانند كه اكثر مردم مخالف اند با اينها،‌و براي نابودي اينها لحظه شماري ميكنند،؟ ميدانند خوب هم ميدانند، پس فكر نكنيد كه برا يفهم اين موضوع نياز به مدرك يا شنود تماس يا پيگيري پيامكها دارند. اتفاقا مطمئن باشيد از اين امر گريزان اند، چون اذيت ميشوند از ديدن اين همه مخالفت.

  اگر ما به اين چيزهاي ساده بترسيم كه كلاهمان پس معركه است، از زمان انتخابات تا كنون،‌ روزي نبوده كه چنيدين پيامك در مخالف با استبداد ديني،‌و اطلاع رساني و آگاهي بخشي، ارسال نكنم، ايملهاي متعدد و فعاليت در فيس بوك، هيچ ترسي هم ندارم. فقط شرمنده ام كه كار در خور شانشهداي جنبش نتوانسته ام انجام دهم.

 13. ناشناس گفت:

  از اظهاراتش نمی شد به این صراحت برداشت شنود و کنترل خط به خط کرد

 14. اهورا گفت:

  خوب دیگه اینم یجور جایگزینیه مگه چه فرقی میکنه حالا چه آزادیه بیان چه آزادیه شنود جفتش آزادیه دیگه

 15. اهورا گفت:

  دستشون درد نکنه نمردیمو
  مردم سالاری دینه رو هم دیدیم

 16. حکومت یاغی گفت:

  از نظر نقض حقوق بشر و حقوق بین المللی تقریبا خطا و خلافی نمانده است که جمهوری اسلامی انجام نداده باشد و این آخرین خبری است که خودشان با کمال وقاحت به آن اقرار می کنند، بدون شرم از مقررات بین المللی و تصویب نامه های سازمان ملل که ایران هم پای آنها امضای خود را دارد و با این کارها آن امضاء ها را بی ارزش می کند. واقعا حق داشتند که این کشور را یاغی می نامیدند. جامعه بین المللی و سازمان ملل باید درس بسیار خوبی به این اراذل و اوباش بدهد که به نام مردم ایران حکومتی را بر ما تحمیل کرده و سبب آبروریزی ما در جهان شده اند. اکنون که تحریم ها به ویژه تحریم خرید نفت از ایران به ثمر رسیده و جمهوری اسلامی خود را به در و دیوار می زند که هرچه زودتر این تحریم ها برداشته شود تا اعلام ورشکستگی نکند، بهتر است جامعه جهانی قدری بیشتر مقاومت کرده و از دادن آوانس و امتیاز به ایران خودداری کند تا آنها یا کنار بروند یا برسر عقل آمده و با مردم ایران و کشورهای جهان این گونه رفتار غیر اخلاقی و غیر قانونی و غیر انسانی نداشته باشند.