سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پاسخ پگاه آهنگرانی به فرج‌الله سلحشور/ متن کامل...

پاسخ پگاه آهنگرانی به فرج‌الله سلحشور/ متن کامل

چکیده :نمی‌دانم شما از کجا آمده‌اید؟ نمی‌دانم در انقلاب چه می‌کردید؟ و یا در جبهه بودید یا نبودید؟ فرض بر این است که بودید، چون از اشتلم‌هایتان بر می‌آید که بودید، ولی چرا امثال شما اینقدر هتاک و بی‌ادب از آب در آمده‌اید؟ که امثال ما را بترسانید؟ اگر قصدتان این بوده، باید بگویم که موفق شده‌اید. امثال شما ترسناک هستید و امثال ما می‌ترسیم....


پگاه آهنگرانی، بازیگر سرشناس سینمای ایران، در نامه ای که به تازگی منتشر شده است به تهدیدها و ادعاهای فرج الله سلحشور کارگردان وابسته به دولت در مورد وضعیت سینمای ایران و ادعای وجود فساد در آن پاسخ داد. سلحشور در ماه های گذشته بارها در نوشته ها و مصاحبه هایش سینمای ایران را آلوده به فساد توصیف کرده و به زنان فعال در سینما اهانت کرده بود.

به گزارش کلمه، سلحشور که بیشترین شهرتش را به واسطه ساخت سریال «یوسف پیامبر» با حمایت چندین میلیارد تومانی از بودجه ملی کسب کرده، در تازه ترین مورد در پاسخ به انتقادات آهنگرانی با انتشار یادداشتی با عنوان «دریدگی در سینما» نسبت به سیاست های مسوولان فرهنگی در سی سال گذشته انتقاد کرده و در حملاتی تند، پس از تشبیه سینمای ایران به فاحشه خانه، خطاب به پگاه آهنگرانی نوشته بود: خانم پگاه آهنگرانی و امثال ایشان باید می فهمیدند که روزی خواهد رسید که حتی مسئولین ارشاد و تلویزیون هم روی دفاع از آنان را نخواهند داشت.

اکنون این بازیگر جوان و محبوب سینما در بخشی از نامه اش خطاب به سلحشور نوشته است: نمی‌دانم شما از کجا آمده‌اید؟ نمی‌دانم در انقلاب چه می‌کردید؟ و یا در جبهه بودید یا نبودید؟ فرض بر این است که بودید، چون از اشتلم‌هایتان بر می‌آید که بودید، ولی چرا امثال شما اینقدر هتاک و بی‌ادب از آب در آمده‌اید؟ که امثال ما را بترسانید؟ اگر قصدتان این بوده، باید بگویم که موفق شده‌اید. امثال شما ترسناک هستید و امثال ما می‌ترسیم.

پگاه آهنگرانی زاده سال ۱۳۶۳ در اراک، هنرپیشه و مستندساز است. او فرزند منیژه حکمت و جمشید آهنگرانی، از کارگردانان برجسته سینما است. بازی در فیلم هایی چون دختری با کفشهای کتانی و زندانی زنان از جمله آثار ارزشمند او به حساب می آید. پگاه آهنگرانی که در انتخابات دهم ریاست جمهوری از فعالان ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی بود، در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ و پس از اعتراضات به نتایج انتخابات هم برای ارائه برخی توضیحات به دادسرای انقلاب فراخوانده شده بود.

کلمه اینک متن کامل و بدون حذفیات نامه پگاه آهنگرانی به سلحشور را برای اطلاع بیشتر خوانندگان منتشر می کند:

 

تعليمات اجتماعی

جناب آقای سلحشور! بیانیه، نامه، یا تهدیدنامه رأفت‌آمیزتان را دیدم. من در سال ۱۳۶۳ به دنیا آمدم. یعنی چهار سال پس از شروع جنگ و شش سال پس از انقلاب اسلامی. پس طبیعی است که دریافت و فهم من از انقلاب و جنگ با شما تفاوت داشته باشد. نمی‌دانم در سال ۶۳ شما در چه احوالی بودید ولی می‌دانم که پدر من که باید هم سن و سال شما باشد در جبهه بود و با متجاوزین عراقی می‌جنگید. چند سال قبل از آن هم در انقلاب حضور فعال داشت و از رفتار و سکناتش می‌فهمیدم که علاقه‌مند به ارزش‌های انقلاب است. من و امثال من نمی‌توانستیم جنگ را از نزدیک حس کنیم ولی آثار آن را در خانواده و نزدیکانمان شاهد بودیم. بازتاب ارزش‌هایی که پدران ما بخاطرش انقلاب کرده و بعضی جانشان را از دست دادند را در رفتار و سلوک آن‌ها می‌دیدیم. بسیاری از آشنایان ما در سختی‌های انقلاب و جنگ آسیب‌ها دیدند و نمی‌توان گفت که بر امثال من تأثیر نگذاشته‌اند، ولی هیچ کدام از آن‌هایی که من می‌شناختم و دوستشان داشتم، شبیه شما و امثال شما نبودند. نمی‌دانم شما از کجا آمده‌اید؟ نمی‌دانم در انقلاب چه می‌کردید؟ و یا در جبهه بودید یا نبودید؟ فرض بر این است که بودید، چون از اشتلم‌هایتان بر می‌آید که بودید، ولی چرا امثال شما اینقدر هتاک و بی‌ادب از آب در آمده‌اید؟ که امثال ما را بترسانید؟ اگر قصدتان این بوده، باید بگویم که موفق شده‌اید. امثال شما ترسناک هستید و امثال ما می‌ترسیم.

نمی‌دانم چرا همیشه احساس طلبکاری دارید و به جای همه حرف می‌زنید، و خود را متولی همه چیز می‌دانید. شما این حق را از کجا آورده‌اید که هرگاه چیزی بر شما ناخوشایند آید زبان بی‌مهار خود را به کار اندازید و تهمت و ناسزا به زمین و زمان روانه کنید. نکند به خاطر آن چند سالی است که امثال ما هنوز به دنیا نیامده‌بودیم و یا به یاد نمی‌آوریم؟ نمی‌دانم دقیقاً از چه دفاع می‌کنید؟ ولی به شما اطمینان می‌دهم که بسیار بد دفاع می‌کنید. شما ما را می‌ترسانید.

ولی مطمئن باشید که هرگز کسی را جذب ارزش‌هایی که به خاطرش فریاد می‌زنید نخواهید کرد. اما محض رفع نگرانی شما از فساد روز افزون در تمام عرصه‌ها، تا آنجا که یادم می‌آید در کتاب تعلیمات اجتماعی دوره راهنمایی تحصیلی‌مان نوشته بود که مردم قبایل وقتی دور هم جمع شدند و شهرها را به وجود آوردند، برای تنظیم روابطشان چیزی به اسم قانون اختراع کردند تا یکدیگر را بر سر هر چیزی بی‌خود و بی‌جهت لت و پار نکنند و اگر هم کسی خطایی کرد، به جای فرد این قانون باشد که به تناسب خطا مجازاتش کند و همین باعث شد که بشر شهرنشین بتواند از خشونت و هرج و مرج بپرهیزد. در آن کتاب درباره نقش امثال شما چیزی نوشته نشده‌بود. نمی‌دانم شما هم آن کتاب را خوانده‌اید یا نه؟ ولی سال‌هاست که از دوران شهرنشینی می‌گذرد و هنوز تنها چیزی که می‌تواند روابط آدمیان را به شکل انسانی تنظیم کند، همچنان قانون است و البته بدیهی است که هیچ فرد یا جمعی هم از خطا مصون نیست و این دیگر گفتن ندارد که وقتی قانون وجود داشته باشد نیاز به داد و فریاد نیست. ادب را البته در هیچ کتابی یاد آدم نمی‌دهند و آن را فکر کنم از خانواده می‌آموزند و من به یاد نمی‌آورم که پدرم در زندگی‌اش کسی را مورد آزار و خشونت کلامی یا نوشتاری قرار داده‌باشد. حتی به خاطر ارزش‌هایش.

پگاه آهنگرانیDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

24 پاسخ به “پاسخ پگاه آهنگرانی به فرج‌الله سلحشور/ متن کامل”

 1. کاردو گفت:

  درود بر خانم اهنگرانی.بسیار مودبانه و متمدنانه بود:اما مشکل اینه که طرف نه ادب داره نه از تمدن بهره ای!!

 2. ناشناس گفت:

  این قسمتش عالی بود: چرا امثال شما اینقدر هتاک و بی‌ادب از آب در آمده‌اید؟ که امثال ما را بترسانید؟ اگر قصدتان این بوده، باید بگویم که موفق شده‌اید. امثال شما ترسناک هستید و امثال ما می‌ترسیم.

 3. قلم فرانسه گفت:

  خانم پگاه آهنگرانی عزیز و ارجمند

  نوشتار شما در نهایت لطافت پتک محکمی است که فقط آهنگر را توان برداشتن آن می باشد تا بر سندان کم خردی بکوبد !

  سرکار با این نوشتار ثابت کرده اید که بر سر سفره پدر و مادر بزرگ شده و قانونمدی را در همان خانه یاد گرفته اید . و درست به همین جهت هرگز به خود اجازه نداده اید دست به یک سرقت ادبی زده و سناریو “یوسف پیامبر” را دزدیده و با اشتهار حاصله باورتان شود که مثلا عددی هستید و می توانید هرجا که دلتان خواست عربده کشیده و دریدگی نمائید !

  و اما در مورد تشبیه فرج الله سلحشور از سینمای ایران به فاحشه خانه باید گفت : هیچ عذری بر ایشان وارد نیست ! چرا که نگاه ایشان آلوده فحشاست و ذهن ایشان فاحشه است چنانچه یک ضرب المثل کاملا ایرانی می گوید:”کافر همه را به کیش خود پندارد.” قلم فرانسه

 4. Rizbeen گفت:

  ای آقای به اصطلاح «سلحشور»، بی ادبی شهرت دزد بودن شما را تعمیق میدهد. ادب خانم «آهنگرانی» نیز همان شهرت شما را زیرکانه تشدید میکند. با بد کسی طرف شده اید بابام جان. شور شما در برابر شعور ایشان لنگ است. ساکت باشیدسنگین ترید.

 5. ناشناس گفت:

  پگاه خانم آفرین بر ادب وشخصیت شما . آقای سلحزور دنبال فساد می گردید ؟ کلیپ حاج حسن گلستانی را حتما ببینید.

 6. سبز راست قامت گفت:

  خانم پگاه آهنگرانی از متن نوشتاری مودبانه شما کمال لذت را بردم و وقتی نوشته آقای سلحشور را با سناریو ” یوسف پیامبر” مقایسه میکنم مطمئن میشوم که آن سناریو به هیچ وجه نمیتواند از فکر و قلم آقای سلحشور ساطع و جاری شده باشد و درست همین تناقض رفتاری و کرداری ایشان است که روح این آقا را می آزارد زیرا ایشان مرتکب دزدی ادبی شده اند و نمیتوانند با ادب باشد. در سوره جمعه خداوند میفرماید:” اینان مانند الاغانی هستند که بار کتاب حمل میکنند”.با دزدی ادبی نمیشود باادب شد.حضرت ایشان در یک فیلم جنگی نقش فرمانده را ایفا میکرد اگر اشتباه نکنم فیلم “ایستاده مردن یا ایستاده بمیر” بود که انتهای فیلم ایشان برای آوردن آب به اردوگاه دشمن شبیه خون میزند و وقتی میخواهد قمقمه ها از آب پر کند اول خودش میخواهد آب بخورد و دستان خود را پر از آب کرده و مقابل لبهایشان می آورد ولی منصرف شده و نمیخورد!!! حضرت ایشان در آن صحنه خواسته ادای حضرت ابوالفضل (ع) را در آورد!! ظاهرا ایشان فقط با دزدی از کارهای دیگران خوسته است برای خود کسب آبرو کند و حالا که سینمای ما متولی آزاد اندیش ندارد این دزد هنر دیگران میخواهد متولی این سینما بشود!! آقا دیگر سینمایی نمانده است که شما متولی آن شوید . امثال شما پا به هر کجا گذاشته آنجا را به گند کشیده است. اگر وضع سینمای ما آنگونه است که شما ادعا میکنید پس وای به احوال بزرگان مملکت که در اثر سیاست و مدیریت آنها مملکت اینگونه شده است و فریا و تشر شما باید اول به رهبری باشد که در مدیریت ایشان وضع اینچنین شده است! آیا هنری بجز رجز و فحش و ناسزا دارید؟ شما که هنرمند نیستید شما هنر دزدید مثل بقیه انساب خودتان که دزد هستند و هر کس در دایره جولانگاهش دزدی میکند! اما ادب که شما فاقد آن هستید بنده احتمال میدهم در خانواده ای بزرگ شده ای که در آن نگاهها شرم آور و رفتار ددمنشانه و کردار نامشروع و گفتار توهین آمیز بوده است که شما از آن محیط آموخته اید. شاید هم با برادران سپاهی و اطلاعاتی حشر و نشری داشته اید که در شما تاثیر بسزایی گذاشته است و این کلمات ادبی را از دستگاه ادبی آنان فرا گرفته اید. راستی شما اموالتان را از کجا آورده اید؟ بنظر شما چند نفر ایرانی آزاداندیش با نظریات شما موافق است؟ چقدر از دستگاههای دولتی به شما پول میدهند تا این حرفها بزنید؟رابطه شما با همسرتان چگونه است؟( آخر شما هم مثلا از اهالی همین سینما هستید!) آیا شما قبول دارید که مرد هرزه و فاحشه هم داریم؟ نظر همسر شما در مورد شما چیست؟

 7. رهگذر گفت:

  سلام
  من با نحوه خطاب اقاي سلحشور خوشم نياد ولي از اين جملات خانم اهنگراني هم لذت نبردم!
  جواب شما رهم با لحن غير اخلاقي نوشته شده
  نبايد منكر فساد در سينما باشيم.كسي كه ميگويد نيست ظاهرا سينما را نميشناسد.نبايد تعصب كوركورانه از فضاي خراب سينما داشته باشيم
  به هر حال اقاي سلحشور ! نحوه پاكسازي فساد اينگونه نيست

 8. ناشناس گفت:

  رهگذر:

  منکرفساد درکدام سینما؟!ازایران می گویید؟!لاید فیلم آقای سلحشور جز استثنائات است…اصلا” ممکن است فسادراهجی کنید؟!این خانم نظرش را نوشته وبسیارمتین هم ارائه شده است.

  خوشتان نمی آید، پس…”رهگذر” بی زحمت ازاینجا “بگذر”…

 9. مهدی ایرانی گفت:

  جواب این ابلهان واقعا سکوت است، یعنی واقعا ارزش ندارند جوابی دیافت کنند. از خان آهنگرانی خواهش میکنم به ایشان توجه نکنند. انها از این توجه اعتبار میگیرند.

 10. mohsen گفت:

  افرین بر شعور بالای خانم اهنگرانی ! متن زیبا و پاسخ دندان شکنی بود…

 11. ناشناس گفت:

  آقا سعید این نامه رو دوباره بخون

 12. علیرضا گفت:

  درود بر شما سرکار خانم آهنگرانی
  بسیار مودبانه و به جا پاسخ داده بودید
  انشاالله موفق باشید
  کلمه !لطفاً برای نظرهای ارسالی مانند سایر سایتها موافق و مخالف طراحی کنید که بشود به نظرهای ارسالی رای داد

 13. Farhad. گفت:

  سايت كلمه؛با سلام؛لطفا اگر این چند سطر با ازادي بيان با سبک و سياق شما سازگار نيست و قرار دادن در ديد عموم برايتان هزینه دارد؛ان را در اختيارسركار خانم اهنگراني قرار دهيد. خانم پگاه اهنگراني؛باسلام ؛نامه شمابه اقاي سلحشور را خواندم؛قلم شيوايي داريد هرچند خودتان هم اخلاق را رعايت نکرديد و کسي را که هم سن پدر محترمتان و شايد هم بزرگتراز ان باشد با کلمات سخيف مورد عتاب و خطاب قرارداديد؛صد البته قصد دفاع از اقاي سلحشور را ندارم؛زيرا متهم کردن يك قشر بطور كلي؛هيچ توجيه منطقي؛قانوني؛اخلاقي و شرعي ندارد؛ولي سرکار خانم اهنگراني يك مقدار واقع بين باشيد؛متاسفانه حرفهاي مطروحه اقاي سلحشور يك واقيعت بسيارتلخ تاسف بر انگيزي است که فقط شامل سینما نميشود؛بلكه در كل جامعه هنري نمونه هاش فراوان ديده ميشود؛ايکاش بجاي انکار کلي اصل ماجرا؛ضمن محكوم کردن فساد موجود؛بطور منطقي ازهنرمندان پاك و سالم كه تعداد انان در حال کم شدن است دفاع ميكرديد؛ايکاش امكان تماس مستقیم باشمارا داشتم تا نمونه هاشو به شما عرضه ميكردم؛باقي بقايتان؛فرهاد ‏farham81‎@yahoo.com

 14. یار سبز گفت:

  خانم آهنگرانی عزیز مطلبتان زیبا بود ولی یک ایرادی داشت و آن هم اینکه دوره ترسیدن ما از امثال این دهن دریدگان گذشته و ما دیگر نه باید و نه می ترسیم

 15. نیچه گفت:

  با یاسر موافقم. امثال این دزد فیلمنامه نه تنها ترسناک نیستند که بانمک و البته قابل ترحم هستند

 16. محسن گفت:

  با درود بر خانم پگاه آهنگرانی
  دخترم ، من از هم سن و سالان رغبت نمیکنم بگویم این مردک …! اگر قابل باشم از همسالان پدر شما هستم و سالهای جوانیم را در جنگ گذراندم . برای تسکین خاطر تان باید بگویم که امثال این مردک در جبهه ها هم شجاعت و جسارت حضور در خط مقدم را نداشتند و این عادت دیرینه ایشان است که به علت تهی بودن ، همیشه پشت دیگران قایم شوند . به خدا قسم این حیف آقا ، در جنگ هم اگر بوده مطمئنا گوشه چادر تدارکات قایم شده بوده که هم جانش به خطر نیفتد و هم بخور بخورش براه باشد .مردم شما را دوست دارند و از این پلیدان بیزارند .

 17. نکیسا سامی گفت:

  سرکار خانم آهنگرانی بادرود به سرکار ووالدین محترمتان به عرضتان می رسد که امثال شما هرگز نباید از اشتلم های فردی که باوقاحت تمام سناریو دیگران را
  به نام خود مصادره کرده و باصرف میلیاردها تومن از بیت المال سریالی می سازد ودر توهم انقلاب مردم مصر را ناشی از تاثیر سریال خود می داندبترسید بلکه
  امثال سلحشورها باید از ملت ایران که از وقاحت واختلاس های آنان جانش به لب رسیده بترسند. موفق باشید

 18. سارا گفت:

  به آقای سلحشور پیشنهاد میکنم یکبار دیگر نقش خود را در فیلم توبه نصوح ساخته محسن مخملباف مرور کند تا شاید از این بدکرداری توبه کند

 19. amir گفت:

  ان کس که نداند و نداند که نداند / در جهل مرکب ابد الدهر بماند
  کسی که تو این سن و سال هنوز نمیدونه چجوری باید حرف بزنه شما بیا واسش دم از ادب بزن , نمیفهمه دیگه عزیز من , بزار تو همون جهل مرکبش بمونه …

 20. یک ایرانی گفت:

  اقای فرهاد و رهگذر
  کجای این بیانیه بی ادبی است
  من تعجب می کنم ازاین حرفهای شما ،….!!!!!!!!؟؟.؟.؟؟؟؟
  به شما پیشنهاد میکنم دوباره بیانیه اقای سلحشور وخانم اهنگرانی رابخوانید

 21. manou گفت:

  وای بر شما که ایران را ویران کردید

 22. milad گفت:

  مردم پگاه آهنگراني رو دوست دارن.هميشه در قلب مايي…

 23. مهدی گفت:

  خانم پگاه آهنگرانی بسیار شیوا و مودبانه جواب هتاکی های آقای سلحشور را داده اند.آقای سلحشور حق ندارند زنان مسلمان ایرانی را فاحشه و سینمای ایران را که همسر,مادر و خواهر مسلمان ما در آن بازی میکنند را فاحشه خانه بخوانند،و اگر در کشور ما قانون حکفرما بود از نظر حقوقی و شرعی باید آقای سلحشور بابت سخنان سخیفی که درباره زنان مسلمان هنرمند ایرانی گفته اند مجازات میشدند. حال اگر از مسائله(دزدی و خیانت در امانت) فیلمنامه دزدی آقای سلحشور که در دادگاه هم محکوم شدند( و چنین شخصی راجع به زنان مسلمان ایرانی هتاکی کند بگذریم باید به کسانی که ادعای فساد در سینما را دارند(البته این نظر آنهاست) گفت: خوب آقایان آنها پرورش یافته و بزرگ شده در سیستم مذهبی شما هستند،جوانانی که از مهدکودک آموزش آواز وموسیقی به آنان ممنوع بوده,در دوران مدرسه انواع کنترل ها همراه با معلمان قرآن و پرورشی و علوم دینی و ده ها کتاب عقیدتی و سیاسی و بسیج دانش آموزی تا لحظه ورود به دانشگاه,انتظامات,حراست,کمیته انظباتی,ستاره دار کردن و ده ها درس اجباری نهاد(دفتر) رهبری و علوم دینی و انقلابی و بسیج دانشجویی، طرح های تفکیک جنسیتی,گشت های ارشاد(هر دوره یک نامی دارد),صدا و سیمایی که ریاست آن توسطآقای خامنه ای انتخاب میشوند که همگی افرادی مذهبی و دارای سابقه حضورو ارتباط با سپاه را دارند,حراست صدا و سیما و گروه ها و کارگرو ه های بازنگری که مسئول نظارت بر فعالیت بازیگران و برنامه های صدا و سیما و ممنوع التصویر کردن هنرمندان هستند,سینمایی که هر فیلم و فیلمنامه آن باید به تایید ممیزی و تیغ سانسور وزارت ارشد بگذرد,تهیه کنندگانی که اکثر آنها سپاهی هستند,گرو های فشار که به راحتی به سینماها حمله کرده و حتی جلوی پخش فیلمی که مجوز دارد را میگیرند(فیلم آدم برفی+..),نهاد های امنیتی که که با نگاه خشن امنیتی به سینما نگاه میکنند و حتی هنرمندان و کارگردانان را در فیلمی که هنوز ساخت آن تمام نشده و در حال ساخت است را بازداشت میکنند و به زندان اوین میبرند(آقای حعفر پناهی و دیگران) و حتی پس از مدتی در زندان او را دوباره بازجویی میکنند که ما فکر میکنیم راجع به زندان میخواهی فیلم بسازی و اعتراف کن چه چیزی در فکرت است و یا به خانه کارگردانی که با دوربین دستی در حال سخت فیلم مستند دستی از خودش است (محمد نوری زاد) حمله میکنند و با خشونت کامپیوتر و فیلم و دوربینش را میبرند و هیچ گاه پس نمیدهند,بازیگرانی که به جرم همراهی با مردم هموطنش در راهپیمایی سکوت راهی زندانهای امنیتی اطلاعات سپاه و اوین میشوند(رامین پرچمی و …)و … بازیگران زن مسلمان ما شاهد آن بوده اند,حال سئوال اینجاست بعد از این همه کنترل,پاکسازی,ممنوع التصویر کردن,امنیتی کردن فضای سینما چرا باید بنا به ادعای شما فضای سینمایی که سالهات امثال آقای سلحشور در حال کنترل و تخریب آن هستند اینگونه شود؟!! آقایان اینها هموطنان و خواهران مسلمان ما هستند که در سیستم حکومتی شما رشد کرده اند و بزرگ شده اند,آقایان بیدار شوید 33 سال از انقلاب گذشته و حالا وقت دیدن نتیجه رفتار شماست.

 24. MOHAMAD گفت:

  سلام پگاه اونا بلدنيستن بهترحرف بزنن خيلياشونم اصلابه هيچ ارزشي اعتقادندارند.