سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه گرامی مقدم به رئیس قوه قضاییه: هرکس رنجنامه نرگس محمدی را بخواند و از غم بمیرد...
» آیا پشیمان نشویم از دفاع از حکومتی که از یک بانوی مسلمان در هراس است؟

نامه گرامی مقدم به رئیس قوه قضاییه: هرکس رنجنامه نرگس محمدی را بخواند و از غم بمیرد، بر او عیبی نیست

چکیده :یکی از مشهورترین خطبه های امام علی (ع) درباره ربودن خلخال از پای زن یهودی دردوران خلافت حضرت علی علیه السلام بود که می فرماید: اگر مسلمانی از این غم بمیرد بر او عیبی نیست. سوگند به سوگندهای علی (ع) اگر این امام همام در این دوره می زیست، این خطبه را این گونه می خواند که هرکسی رنج نامه نه یک زن یهودی را بلکه رنج نامه بانوی مسلمان ایرانی یعنی نرگس محمدی را بخواند یا بشنود و از شدت غم و غصه بمیرد بر او عیب نیست....


اسماعیل گرامی مقدم، مشاور مهدی کروبی، در نامه ای به رئیس قوه قضاییه با اشاره به رنجنامه نرگس محمدی از زندان که به تازگی منتشر شده، نوشت: یکی از مشهورترین خطبه های امام علی (ع) درباره ربودن خلخال از پای زن یهودی دردوران خلافت حضرت علی علیه السلام بود که می فرماید: اگر مسلمانی از این غم بمیرد بر او عیبی نیست. سوگند به سوگندهای علی (ع) اگر این امام همام در این دوره می زیست، این خطبه را این گونه می خواند که هرکسی رنج نامه نه یک زن یهودی را بلکه رنج نامه بانوی مسلمان ایرانی یعنی نرگس محمدی را بخواند یا بشنود و از شدت غم و غصه بمیرد بر او عیب نیست.

 متن کامل رنجنامه  نرگس محمدی را اینجا بخوانید

به گزارش کلمه، این نماینده سابق مجلس با اشاره به وضعیت دشوار و غیر قابل باور نرگس محمدی در زندان، پرسید: مرتکب کدامین عمل مجرمانه شده است که امنیت یک کشور را به خطر انداخته است؟ او فرمانده کدام لشگر، تیپ یا گردان نظامی بوده است و اقدام مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی به راه انداخته است! که او را زندانبانان اینچنین بی رحمانه مورد شکنجه و آزار قرار می دهند؟ آیا معنی و مفهوم اینگونه رفتار ظالمانه با یک بانویی که فقط جرمش انتقاد به نحوه برخورد حکومت با مسئله حقوق بشر است، آنقدر خطرناک و هولناک برای یک نظام سیاسی است و این نظام سیاسی قادر به ارائه استدلال و منطق در مقابل این زن نمی باشد! و تنها چاره اش داغ و درفش است؟!

گرامی مقدم که این نامه را با اشاره به سخنان اخیر صادق لاریجانی در خصوص عدالت و استقلال دستگاه قضایی آغاز کرده، همچنبن به وضعیت سید مصطفی تاجزاده و محمد داوری به عنوان دو نمونه دیگر از زندانیان سیاسی یاد کرد که به زعم مصداقی از زیر سوال بردن دستگاه قضایی و غیر عادلانه بودن دادگاه های زندانیان سیاسی است.

وی که هم اکنون در هندوستان در حال تحصیل است، در بخشی از نامه خود نوشت: من از کشوری نامه برای رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی می نویسم که یک میلیارد و نیم جمعیت با هزاران دین و آئین سیاسی و غیر سیاسی مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی می کنند، به احترام کوچکترین اقلیت مذهبی یعنی شیعیان هر ساله روز عاشورا را بطور کل تعطیل عمومی اعلام می کنند… دراین سه سالی که روزانه به روزنامه ها و رسانه های این کشور مراجعه می کنم، می بینم تندترین حملات منتقدان به بالاترین مقامات کشور انجام می شود تا حتی خواهان براندازی بالاترین مقام کشور می شوند، هر دسته و گروهی هر وقت اراده کردند دست به اعتراض خیابانی می زنند و هرگز بر علیه جمعیتهای معترض خشونت بکار برده نمی شود

گرامی مقدم تصریح کرد که وقتی من منتقدان جمهوری اسلامی را با اینها مقایسه می کنم، بیشتر به مظلومیت منتقدان اصلاح طلب و ملی مذهبی و غیره که در زندان هستند پی می برم.

وی با اشاره به عذرخواهی و طلب حلالیت و بخشش برخی از مسئولین سابق دستگاه قضایی از ملت، خطاب به رئیس فعلی قوه قضاییه نوشت: همیشه بخت با منصب داران نخواهد بود که فرصت حتی حلالیت طلبیدن از ملت خود را داشته باشند. از این رو بعنوان کسی که افتخار داشته اند در دوره ای از مجلس مورد اعتماد مردم قرار بگیرند، پیشنهاد می دهم در راستای گام برداشتن برای اثبات عدالت و استقلال قوه قضائیه به حرمت ماه مبارک رمضان از مقام رهبری درخواست آزادی همه زندانیان سیاسی را بفرمائید و بدانید آزادی زندانیان سیاسی نه تنها به امنیت کشور آسیب نمی رساند بلکه ضامن امنیت کشور در این شرایط سخت که با بحرانهای اقتصادی و تهدیدات خارجی مواجه است، خواهد بود.

متن کامل نامه اسماعیل گرامی مقدم که نسخه ای از آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است:

حضور آیت الله صادق آملی لاریجانی

رئیس محترم قوه قضائیه

با سلام

هفته گذشته مصادف بودن با بزرگداشت دستگاه قضایی و برپایی این تکریم از دستگاه قضاء در شهر مقدس مشهد با حضور مقامات ارشد نظام و از جمله مقام رهبری برگزار شد، جنابعالی در طول سخنرانی خود در دفاع از دستگاه قضایی بویژه در مقابل انتقادات رئیس دولت دهم که خود به بزرگترین قانون شکنی متهم است، تلاش نمودید اثبات کنید که دستگاه قضایی در برقراری عدالت از استقلال برخوردار است و حتی هیچ خط قرمزی را نمی شناسد و در رستای موازین اسلامی و دستورات الهی بدنبال برپایی عدالت است. هرکسی وقتی این سخنان شما را بشنود و از وضعیت دادرسی در دادگاهای سیاسی و از وضعیت زندانهای تحت پوشش دستگاهای امنیتی خبری نداشته باشد! حتما تصورش این خواهد بود این دستگاه قضایی در راستای حکومت پنج ساله امام علی (ع) حرکت کرده است! اما اگر داور بی طرفی بخواهد دفاعیات شما را در استقلال دستگاه قضا بطور مصداقی تک به تک با پرونده های زندانیان سیاسی مقایسه نماید، آنگاه نه تنها دستگاه قضای متبوع شما را در راستای موازین اسلامی نخواهد دانست بلکه این دستگاه در مقابل تمامی شیوه های عملی و تجربه شده دوران امام علی (ع) خواهد پنداشت. یکی از مشهورترین خطبه های امام علی (ع) درباره ربودن خلخال از پای زن یهودی دردوران خلافت حضرت علی علیه السلام بود که می فرماید: اگر مسلمانی از این غم بمیرد بر او عیبی نیست.

سوگند به سوگندهای علی (ع) اگر این امام همام در این دوره می زیست، این خطبه را این گونه می خواند که هرکسی رنج نامه نه یک زن یهودی را بلکه رنج نامه بانوی مسلمان ایرانی یعنی نرگس محمدی را بخواند یا بشنود و از شدت غم و غصه بمیرد بر او عیب نیست. سوال من از محضر جنابعالی این است؛ اینک که شما به تمسک قدرت حاکمیت، برچسب ناچسب جرم امنیتی را به فعالان سیاسی دربند چسبانیده اید! و اگر همین اتهام امنیتی را برای نرگس محمدی فرض قبول بدانیم! او مرتکب کدامین عمل مجرمانه شده است که امنیت یک کشور را به خطر انداخته است؟ او فرمانده کدام لشگر، تیپ یا گردان نظامی بوده است و اقدام مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی به راه انداخته است! که او را زندانبانان اینچنین بی رحمانه مورد شکنجه و آزار قرار می دهند؟ آیا معنی و مفهوم اینگونه رفتار ظالمانه با یک بانویی که فقط جرمش انتقاد به نحوه برخورد حکومت با مسئله حقوق بشر است، آنقدر خطرناک و هولناک برای یک نظام سیاسی است و این نظام سیاسی قادر به ارائه استدلال و منطق در مقابل این زن نمی باشد! و تنها چاره اش داغ و درفش است؟! و آنگاه جنابعالی به هزاران رزمنده دوران دفاع مقدس، همچون منی که افتخار داشتیم از کیان کشور و جمهوری اسلامی در برابر دشمنان دفاع کنیم، امروز به ما حق نخواهید داد که پشیمان شویم از اینکه برای دفاع از حکومتی سلاح بر دست گرفتیم که از یک بانوی مسلمان در هراس است؟

مصداق دیگرم در به زیر سوال بردن دستگاه قضایی و غیر عادلانه بودن دادگاه های زندانیان سیاسی در خصوص وضعیت بازداشت و مراحل رسیدگی به پرونده ی سید مصطفی تاجزاده است. شما اگر مدعی هستید دستگاه قضا با شفافیت عمل می کند، تاجزاده را که سه سال بدون ذکر دلایل جرم، وی را در سلول انفرادی و قرنطیه نگهداری می کنید، آیا این ملت ایران شایستگی آن را ندارند که در یک دادگاه علنی شاهد دفاعیات اتهامات امنیتی یکی از مقامات جمهوری اسلامی یعنی معاون سیاسی سابق وزارت کشور باشند؟ زمانی دستگاه قضایی می توانست مستقل تلقی شود که در همین پرونده بطور علنی هم به اتهامات به تعبیر شما امنیتی، وی و هم به شکایت مصطفی تاجزاده به همراه آن شش نفر دیگر که از سردار مشفق و نهاد نظامی متبوع او شکایت کردند، رسیدگی می شد. وقتی که مردم و شهروندان یک کشور این دوگانگی در پرونده تاجزاده را می بینند، آیا جنابعالی به آنها حق نمی دهید که یقین داشته باشند این برخوردها خارج از قوانین دستگاه قضایی است و نشانه انتقام جویی های سیاسی برخی از مقامات در شورای نگهبان و بویژه آیت الله جنتی از عملکرد منصفانه و شجاعانه مصطفی تاجزاده در صیانت از آرای ملت در انتخابات مجلس ششم می تواند باشد؟!

سومین مصداق که به اتکا آن می توانم بطور قطع و یقین به استقلال قوه قضائیه ایمان نداشته باشم، رسیدگی به پرونده محمد داوری است، داوری که از نوجوانی بعنوان یکی از رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس از کیان کشور و نظام دفاع کرد و همواره مدافع حقوق معلمان در سازمان معلمان در چهارچوب قانون فعالیت می کرد. سه سال است که او از اولین حقوق یک زندانی یعنی مرخصی محروم مانده است، همه می دانیم پس از نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی در خصوص تجاوزها و شکنجه ها که مقام رهبری نیز با فرمان بسته شدن زندان کهریزک درحقیقت صحه بر ادعاهای مهدی کروبی گذاشت، پس از آن مقامات ارشد امنیتی و دستگاه قضایی و شخص جنابعالی از آقای کروبی خواستید که اسناد و مدارک ادعاهای خود مبنی بر تجاوز و شکنجه را ارائه دهد. در این شرایط بود که پس از بازداشت محمد داوری، آقای کروبی طی نامه ای برای جنابعالی توضیح دادند که او از محمد داوری بعنوان سردبیر سایت سحام نیوز خواسته بود که از کسانی که مدعی هستند شکنجه و تجاوز شده اند فیلم و عکس تهیه کنند.

ریاست محترم دستگاه قضایی! کجای این فعل جرم است؟ در کدام آئین اسلامی و غیر اسلامی برملا کردن فساد جرم است و برهم زننده امنیت ملی یک کشور محسوب می شود؟! داوری در دادگاه خود با پیروی از آموزهای دینی که شما روحانیون مبلغ آن بوده اید به درستی از خود دفاع کرده است که من ترسیدم اگر اقدام به تهیه این مستندات نکنم آنوقت جرم مرتکب شده ام و قطعا” در پیشگاه دادگاه عدل الهی محکوم خواهم بود، درحالی که جنابعالی خوب می دانید آقای داوری صادقانه و از سر خیرخواهی پس از تهیه آن اسناد آنها را به آقای کروبی تحویل داد و آقای کروبی هم در آن روزها به دادستان محترم کشور (جناب آقای محسنی اژه ای) تمامی فیلم ها را تحویل دادند و آیا این رفتار دستگاه قضایی با فرزندان انقلاب را می توان از انصاف و استقلالش دانست؟!

جناب آقای لاریجانی! مگر نه این است که شما مدعی هستید این زندانیان سیاسی جرمشان امنیتی است و به خطر انداختن امنیت یک کشور پرواضح است که جرم سنگینی است؟ پس چرا این جرم سنگین که بایستی طی دادگاه طولانی و متوالی و با حضور هیئت منصفه و وکیل مدافع برگزار شود، ظرف پنج دقیقه دادگاه های این عزیزان انجام می شود که حتی فرصت نشستن بر روی صندلی به متهم داده نمی شود تا چه رسد به فرصت دفاع از خود؟! وقتی که فقط در پنج دقیقه تشریفات انشاء حکم انجام می شود، چگونه باور کنیم که این احکام حاصل یک دادگاه عادلانه است و حاصل دستورالعمل های بازجویان نیست.

بی شک گوشه ای از این دست پرونده های سیاسی را که به عرض جنابعالی رساندم، باید بدانید که همین منوال رسیدگی و برخوردهای غیر عادلانه، غیر منصفانه و خارج از قواعد استقلال دستگاه قضایی بر همه پرونده های مجرمان سیاسی مترتب است.

من از کشوری نامه برای رئیس دستگاه قضایی جمهوری اسلامی می نویسم که یک میلیارد و نیم جمعیت با هزاران دین و آئین سیاسی و غیر سیاسی مسالمت آمیز کنار یکدیگر زندگی می کنند، به احترام کوچکترین اقلیت مذهبی یعنی شیعیان هر ساله روز عاشورا را بطور کل تعطیل عمومی اعلام می کنند. در این کشوری که برخی معتقدند مهد دمکراسی شرق است اما به تعبیر فرانسیس فوکویاما نظریه پرداز لیبرال دمکراسی مهد دمکراسی جهان امروز است، دراین سه سالی که روزانه به روزنامه ها و رسانه های این کشور مراجعه می کنم، می بینم تندترین حملات منتقدان به بالاترین مقامات کشور انجام می شود تا حتی خواهان براندازی بالاترین مقام کشور می شوند، هر دسته و گروهی هر وقت اراده کردند دست به اعتراض خیابانی می زنند و هرگز بر علیه جمعیتهای معترض خشونت بکار برده نمی شود و اگر نمی دانید! که بدانید در این کشور یک زندانی عقیدتی و سیاسی یا به تعبیر شما امنیتی وجود ندارد. وقتی من منتقدان جمهوری اسلامی را با اینها مقایسه می کنم، بیشتر به مظلومیت منتقدان اصلاح طلب و ملی مذهبی و غیره که در زندان هستند پی می برم.

یقین دارم و از مطالعه نهج البلاغه امیر المومنین بر این باورم اگر این منتقدان که در زندان هستند و اینگونه با نجابت مخالفت ها و انتقادات خود را ارائه می دهند، اگر امام علی (ع) برخوردار از یک چنین مخالفین صادق، با ایمان و دلسوزی نسبت به حکومت بودند، یقین داشته باشید که همه آنها جزء والیان و حاکمان منصب های حکومتی امام علی (ع) گمارده می شدند.

داماد محترم آیت الله العظمی وحید خراسانی! امروز گاها” شاهدیم برخی از مسئولین سابق دستگاه قضایی در کسوت مرجع تقلید که در آن زمان هم سن و سال جنابعالی بودند، زبان به اعتراف از گناه و اشتباه گشوده اند و طلب حلالیت و بخشش از سوی ملت دارند. اما همیشه بخت با منصب داران نخواهد بود که فرصت حتی حلالیت طلبیدن از ملت خود را داشته باشند. از این رو بعنوان کسی که افتخار داشته اند در دوره ای از مجلس مورد اعتماد مردم قرار بگیرند، پیشنهاد می دهم در راستای گام برداشتن برای اثبات عدالت و استقلال قوه قضائیه به حرمت ماه مبارک رمضان از مقام رهبری درخواست آزادی همه زندانیان سیاسی را بفرمائید و بدانید آزادی زندانیان سیاسی نه تنها به امنیت کشور آسیب نمی رساند بلکه ضامن امنیت کشور در این شرایط سخت که با بحرانهای اقتصادی و تهدیدات خارجی مواجه است، خواهد بود.

من الله توفیق

اسماعیل گرامی مقدمDeprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “نامه گرامی مقدم به رئیس قوه قضاییه: هرکس رنجنامه نرگس محمدی را بخواند و از غم بمیرد، بر او عیبی نیست”

 1. ناشناس گفت:

  بیدادگاه امنیتی دادگاههای انقلاب به کلی باید منحل شود. امروز تصمیم قاطع بگیرید. شاید فردا دیر باشد!

 2. سبز گفت:

  درود

 3. حجتی گفت:

  من فکر میکنم رهبری از اوضاع خبر ندارند چون یک موقعی خودشان هم زندان کشیده اند ومی دانند سلول انفرادی ودوری فرزندان برای فرزندان یک زندانی چقدر زجرآور است ایشان برای همین آرمان که روزگاری کشور رنگ آزادی را ببیند ودیکتاتوری نباشدمبارزه کردند ومشقتها تحمل کردند روزگارانی با همین افراد ملی مذهبی حشر ونشر داشتند واز صداقت وخیر خواهی آنها نسبت به اسلام وایران آگاهندمگر میشود باآن سوابق درخشان حالا اینگونه با منتقدین شان برخورد کنند من اصلا نمی توانم بپذیرم این سید خدا در حصر افرادی همچون باند احمدی نژادافتاده اند واطلاعات نادرست به ایشان داده می شود قطعا اگر بداند براین زن چه می گذرد بامسببان ظلمی که براین زن وامثالهم می شود برخوردقاطع می کنند
  امیدوارم روزی شرایط طوری شود که ایشان به اطلاعات درست دسترسی پیدا کنند آنموقع حتی یک زندانی سیاسی هم نخواهیم داشت به امید آن روز

 4. ناشناس گفت:

  می خواستم عرض کنم که حاج صادق از حاج جواد آقا ی فیزیک دان مشاوره می کیره

 5. ناشناس گفت:

  اینان بهشت و آخرت را سه طلاقه کرده اند.وممکن نیست به دین و جوانمردی برگردند. آنچه مشهود است نه بازگشت اینان بلکه آزمون ملتی است که قرن ها بر بی عدالتی و ستمدیدگی فاطمه س فعلی و اولاد علی گریسته و سینه زده اند اما خود با مواجهه با ستمی فزون تر از آنچه در تاریخ خوانده اند وشنیده اند،چون مردگانی خاموش و بی مسئولیت عمل می کنند و از حقوق مظلومان دفاع نمی کنندحتی حاظر به تحریم کالاهای وارداتی انحصار ی آقا زادگان و نهادهای نظامی و بعضی از علما نیستند. از طرفی سایت های مستقل و اصلاح طلب هم مردم را به راه وسطی که لا اقل از مرگ و انحطاط اخلاقی و فرهنگی جلوگیری کند هدایت نمی کنند. من می گویم به مردم بگویید فلان کالا مثلا موز محصول رانت و انحصار ممنوع تجاری فلان رانت خوار است مردم برای پیشبرد جنبش حق طلبی و مبارزه با سردمداران انحصار ثروت از استفاده این کالا خود داری کنید تا اندکی از قدرت ظالمین کاسته شود .و……
  آیا وقت آن ترسیده است که در فکر راه های چاره از برون رفت این فاجعه دینی و ملی باشسم.؟ منتظرهستیم تا آخرین فاجعه روی دهاد و آنگاه بی انگیزه تر و سرپرست تر از همیشه امیدوار به رهایی گردیم. ؟ خدا را ! کمک کنیم و راهنمایی کنیم و با دعوت به اقدامات عملی شوری در پیکر نیمه جان جنبش سبز و جوانان ناامید افکنیم.

 6. نکیسا سامی گفت:

  این اقدارگرایان برای 2روزی بیشتر درقدرت ماندن به هر کس وناکسی امتیاز دادند ومی دهند. ولی ازاین مهم غافلند که اگر مردم ایران را محرم دانسته وحقایق
  را به آنها می گفتنداز قوی ترین پشتیبان برخوردارمی شدند وهیچ کشور قدرتمندی جرات نمی کرد به حکومتی که تحت حمایت مردم خود قرار دارند زور
  بگوید ولی متاسفانه با مردم آن کردند که حتی بربرترین حکومت به جز حافظ اسد با مردم خود نمی کندو نتیجه اش آن شده که مردم برای خلاصی از آنان
  ثانیه شماری نموده وانشاالله به زودی به آن دست خواهند یافت.

 7. شیراز سبز گفت:

  پشیمانیم از این حکومت ………………..

 8. سید مصطفی گفت:

  من شرمنده ام که زمانی این کشور کشور احترام به روحانیت و عشق به امامان وپیامبر بود . اما الان کار به جایی رسیده که اگر کسی جای مهر به پیشانی داشته باشه میگند طرف دزده . خدایا داد ازکه بستانیم که با این انقلاب خسره دنیا و آخرت شدییم من به سهم خودم به خاطر این انقلاب شرمنده خدا وشهدا هستم . در آخر از خدا تمنا میکنم که آقای خامنه ای و همفکرانشو به راست هدایت کنه و از آغوش شیطان به آغوش خدا و مردم برگرداند و اگر نه به زودی زود به حق اه مظلومان و مادران دربند این نظام زودتر دادگاهی ایشان را ببینیم .

 9. ناشناس گفت:

  اقای حجتی At 2012.07.01 01:20, همین که فکر میکنی رهبر نمیداند در زندانهایش چه میگذرد نشان بی کفایتی اوست و باید از این منصب استعفا داده مشغول خواندن ایه توبه شود اما شخصا اعتقاد دارم که رهبر کاملا در جزیان این احکام است او میخواهد شوهر این خانم را مجبور به بازگشت به ایران کند او تمام احکام و اعمال را برای به شکست کشاندن مخالفانش را مباح می داند چون خود را عین دین و مخالفانش را مخالفان دین می پندارد و اگر غیر از این عنوان میکند در گفته اش باید شک کرد او صداقت ندارد

 10. ناشناس گفت:

  انان که در راهپیمایی سکوت حضور پیدا نمی کنند جرئ زندانبانان خانم نرگس محمدی هستند و اشک انان بر این مظلوم چون اشک کوفیان بر اسرای کربلا است پس با حضور در راهپیمایی سکوت اینده دین خود را به قران و ایران و و انسان انجام دهیم

 11. ناشناس گفت:

  بعنوان یک فرمانده سپاه که درتمام ایام جنگ وقبل ازآن باضدانقلاب درکردستان جنگیده ام درپیشگاه خداوند قسم می خورم که انتقام این ظلم ها وبی عدالتی ها رااز مقامات خواهم گرفت

 12. ناشناس گفت:

  صادق خان :به قول سعدي تو كز منحت ديكران بي غمي نشايد كه نامت نهند آدمي
  توبه كن تا دير نشده . بدبخت كسي كه دين و أخرت خودش را به جاه و مقام و يا دنياي ديكران بفروشد . دلم برات مي سوزه كه يك عمر تحصيل و رياضت را اين جوري تباه ميكني

 13. ناشناس گفت:

  ما همه مقصریم. تا وظلوم نباشه ظالمی وجود نداره. شب عید تو خیابونها نمی شد راه رفت. 1 روز 2 روز مردم فکر کنن دارن می رن خرید بیان بیرون. کاری نکنن. فقط راه برن . نه من نه تو همه همه. حداقل نشون بدن که هستن. این روزها تبدیل به مرده متحرک شدیم.:(

 14. ناشناس گفت:

  آقای حجتی اگر رهبر ازاین زندانها وحصرها خبر ندارند وای بحالشان واگر هم خبر دارندباز هم وای بحالشان

  بالاخره روزی جواب این ظلمهای وحشتناک را خواهند داد وبامید آن روز:

 15. ناصر گفت:

  متاسفانه روزي روزگاري همين آقاياني كه دم از اصلاح ميزنند ، نسبت به حذف عده اي از گروه هاي فعال مدني كه اعتقاداتشان متفاوت با مذهبيون بر سر كار بود ، بي تفاوت بودند (البته عده ايشان در خط مقدم حذف دگر انديشان و سر مست كه كسي هست كه با ما در افتد و بر نيفتد) حال كه بنا بر رسم روزگار نوبت به خودشان رسيده داد و فغان راه انداخته و بر بوق يك دم دميده كه وا مصيبتاه ، وا مظلوما ، وا مردما …… اگر ملت دو دل و شكاك به فرمايشات ايشان گوش فرا ميدهند از اثرات يادآوري خاطره گفتار و كردار خود حضرات است.