سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آغاز بی‌سر و صدای جنگ نفتی؛ سقوط قیمت نفت در آستانه تحریم‌های نفتی اروپا علیه ایر...
» وزیر نفت: اروپایی‌ها عاقلی کنند/ وزیر امور خارجه: تجدید نظر شود!

آغاز بی‌سر و صدای جنگ نفتی؛ سقوط قیمت نفت در آستانه تحریم‌های نفتی اروپا علیه ایران

چکیده :پنج روز مانده به موعد آغاز تحریم های نفتی اروپا، سقوط قیمت نفت به نگرانی ها دامن زده است. رسانه های حکومتی با انتشار اخبار بیهوده امیدوارکننده، می خواهند اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و مسئولان دولتی نیز بدون اشاره به نادرست از آب در آمدن پیش بینی های قبلی خود مبنی بر افزایش قیمت نفت، با لحنی خواهش گونه خواستار اجرا نشدن تحریم های اروپا شده اند....


کلمه – گروه اقتصادی: پنج روز مانده به موعد آغاز تحریم های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، سقوط آزاد قیمت نفت به نگرانی ها در ایران دامن زده و احتمال کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور در آینده نزدیک را پررنگ ساخته است. در همین حال رسانه های حکومتی با انتشار اخبار بیهوده امیدوارکننده، سعی می کنند در این شرایط بحرانی، اعتماد به نفس خود را حفظ کنند و برخی مسئولان نیز با متهم کردن عربستان به دشمنی، تلاش می کنند که تا نادرست از آب در آمدن پیش بینی های قبلی خود مبنی بر افزایش شدید قیمت نفت با آغاز تحریم های اروپا را تحت الشعاع قرار دهند.

حال باید به حاکمان فعلی یادآوری کرد که وقتی دو سال قبل، میرحسین موسوی به دنبال تصویب قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه ایران هشدار داد که این می توانست با تدبیر و عقلانیت بر کشور ما تحمیل نشود و حالا هم اطلاع رسانی صادقانه به ملت، ضروری ترین و فوری ترین راه حل است، چه آینده ای را در پیش رو می دید. یادداشت میرحسین درباره قطعنامه شورای امنیت و تحریم ها در 16 تیر 89، امروز بیش از هر زمان دیگری خواندنی است.

به گزارش کلمه، در حالی که مسئولان دولتی ایران همچنان امیدوارند که اتحادیه اروپا تحریم های نفتی خود علیه ایران را تعلیق کند یا لااقل به تعویق بیندازد، این اتحادیه تاکید کرده که این تحریم ها را در موعد مقرر، یعنی از اول ژوئیه مصادف با یازدهم تیرماه (یکشنبه آینده) آغاز خواهد کرد؛ تحریم هایی که به معنای توقف مطلق واردات نفت از ایران به 27 کشور اروپایی و همچنین توقف کامل پوشش های بیمه ای اروپا برای محموله های نفتی ایران خواهد بود.

این در حالی است که این روزها آخرین پالس های خواهش گونه از سوی مسئولان دولتی برای اروپا ارسال می شود و در آخرین مورد، امروز رستم قاسمی وزیر نفت در مصاحبه با روزنامه شرق، ابراز امیدواری کرد که «اروپايي‌ها عاقلي كنند و اين اتفاق نيفتد.» صالحی وزیر امور خارجه هم که در قبرس است، به گزارش آسوپیتدپرس، امروز آغاز تحریم ها را «مسیری اشتباه» دانسته و خواستار «عقلانیت» و «تجدید نظر» اروپا به عنوان «شریک تجاری قابل اتکا برای ایران» شده است.

با این حال ظاهرا اروپاییان پس از تجربه بی نتیجه ماندن مذاکرات در استانبول، بغداد و مسکو، قصد ندارد «عاقلی کنند» و بدین ترتیب طبق بیانیه ای که دیروز از سوی وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر شده،این تحریم ها از چند روز بعد آغاز خواهد شد تا دولت ایران بیش از پیش تحت فشار قرار گیرد؛ هرچند این فشارها به بهای زندگی دشوارتر از قبل برای مردم ایران نیز تمام شود.

آمریکا نیز اعلام کرده که قصد دارد از روز پنجشنبه 28 ژوئن (8 تیر) دور جدیدی از تحریم های نفتی را که شامل مجازات خریداران نفت از ایران می شود، به اجرا بگذارد. هیلاری کلینتون حتی اخیرا ادعا کرده که چین هم قصد دارد واردات نفت از ایران را کاهش دهد تا با تحریم های آمریکا مواجه نشود.

همزمان با اروپا و آمریکا، کره جنوبی هم اعلام کرده که از هفته آینده واردات نفت خود از ایران را به طور کامل تعلیق می کند. بر اساس گزارش رویترز، در بیانیه مشترک وزرای اقتصاد و خارجه کره جنوبی تاکید شده که زمان این تعلیق، همزمان با آغاز تحریم های اتحادیه اروپا و علت آن، خودداری بیمه های اروپایی از پوشش نفتکش های حامل نفت ایران است.

کره جنوبی در حالی از قطع واردات نفت از ایران خبر داده که به تازگی قراردادی برای خرید روزانه دویست هزار بشکه نفت برای دو پالایشگاه نفتی این کشور با ایران امضا شده بود. کره جنوبی 9 درصد از نفت مورد نیاز خود را ایران دریافت می کرده که اکنون به دنبال گزینه جایگزین برای آن است. این کشور، پیش از هم واردات نفت خود از ایران را 40 درصد کاهش داده بود.

کره جنوبی، چین، ژاپن، و هند؛ عمده ترین واردکنندگان نفت ایران هستند و تاکنون بیش از 75 درصد صادرات نفت ایران به این چهار کشور انجام می گرفت. غیر از کره جنوبی که گفته واردات نفت ایران را متوقف می کند، این احتمال کمرنگ وجود دارد که ژاپن هم به زودی چنین تصمیمی بگیرد؛ هرچند آمریکا این کشور را از شمول تحریم های خود مستثنا کرده است.

اما در خصوص چین و هند، هر دو کشور گفته اند کم و بیش به واردات نفت از ایران ادامه خواهند داد و پوشش بیمه ای آن را نیز خود به عهده خواهند گرفت، اما می خواهند هزینه آن را به گردن ایران بیندازند! بر اساس گزارش رویترز، شرکت سینوپک چین از ایران خواسته است حتی هزینه های انتقال نفت خام به چین را در ماه آینده میلادی (ژوئیه) هم برعهده بگیرد.

همچنین چین و هند قصد دارند پول نفت ایران را نه به دلار، بلکه به پول های داخلی خود – یوآن و روپیه – بپردازند که نوعی مجبور کردن ایران به هزینه کردن بخش عمده ای از درآمد ارزی خود از محل فروش نفت، در مراودات اقتصادی با این دو کشور و واردات از آنهاست. همانند ترکیه که وزیر انرژی آن هم از کاهش واردات نفت خود از ایران خبر داده و در عین حال می خواهد پول مقدار واردات باقی مانده را هم با لیره پرداخت کند. هند از این هم فراتر رفته و پیشنهاد کرده که ایران به جای دریافت پول نفت، سه میلیون تنگندم تحویل بگیرد. وزیر مواد غذایی هند خبر داده که هیات اعزامی ایران حتی نمونه گندم هند را هم برای بررسی این پیشنهاد تحویل گرفته است.

با این حال، صادرات نفت ایران در ماههای اخیر کاهش چشمگیری یافته و بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، 40 درصد کم شده است. این موضوع تاکنون از سوی مسئولان دولتی تکذیب می شد، اما امروز وزیر نفت به این واقعیت هم اعتراف کرد و با این حال گفت که این رقم زیاد نیست!

مسئولان حکومتی ایران تاکنون پیش بینی می کردند که اگر اروپا به طور جدی به تحریم نفت ایران بپردازد، قیمت نفت به شدت بالا می رود. اما اکنون خبرها حاکی از آن است که این پیش بینی به صورت معکوس محقق شده و بر اساس آخرین گزارش ها، قیمت نفت ایران در سه ماه اخیر بیش از 30 دلار کاهش یافته است.

بر اساس اعلام رسمی مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت، هم اکنون  هر بشکه نفت خام سبک ایران برای عرضه به کشورهای آسیایی در محدوده 95 تا 96 دلار معامله می شود و نفت خام سبک ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقای جنوبی نیز به ترتیب به 93 دلار و 75 سنت، 92 دلار و یک سنت و 93 دلار و 61 سنت به مشتریان خارجی تحویل داده شده است.

این اتفاق که خلاف پیش بینی دولتمردان بوده، آنها را واداشته که تقصیر عدم تحقق پیش بینی ها را به گردن عربستان بیندازند و از اوج‌گیری دشمنی این کشور با ایران صحبت کنند. محمد علي خطيبي نماينده ايران در اوپك امروز به ایلنا گفت که علت پایین آمدن شدید قیمت نفت، پایبند نبودن برخی کشورها به سهمیه تعیین شده در اوپک است. وی در گفت و گو با مهر همچنین به صراحت از عربستان نام برده که «رسما خواستار کاهش قیمت جهانی نفت به‌بهانه بهبود وضعیت اقتصاد جهانی شده» و خواستار تشکیل جلسه اضطراری اوپک شده است.

در گزارش های خبرگزاری ها و مطبوعات حکومتی هم از این اقدام عربستان با عناوینی همچون «خیانت» و «دشمنی» یاد شده است، اما اشاره ای به این نشده که همزمان با عربستان، روسیه هم تولید نفت خود را افزایش داده و در کاهش شدید قیمت نفت ایفای نقش کرده است. در این حال، وال استریت ژورنال پیش بینی کرده که با ادامه روند فعلی تولید نفت، قیمت هر بشکه تا 70 دلار کاهش یابد و برخی منابع دیگر همچون خبرگزاری کویت تا 50 دلار را هم ذکر کرده اند.

در این شرایط بحرانی، خبرگزاری فارس تلاش کرد با انتشار اخباری، اعتماد به نفس را در هواداران سیاستهای بحران زای حاکمیت همچنان حفظ کند و همچنان بر طبل بی نتیجه بودن تحریم ها و پیروزی نهایی سیاست فعلی ایران، بکوبد.

این رسانه وابسته به سپاه که چند روز گذشته را با انتشار چند دروغ بزرگ سپری کرد که ابعاد بین المللی هم یافت – از جمله مصاحبه جعلی با محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر و همچنین خبر مانور مشترک در سوریه که روسیه، چین، روسیه و حتی مسئولان نظامی کشورمان هم تکذیبش کردند – امروز در حالی که همه رسانه ها از کاهش شدید قیمت نفت خبر می دادند و مسئولان دولتی هم این وضعیت را نگران کننده می خواندند، تیتر زد: «نشست اتحادیه اروپا درباره تحریم نفت ایران قیمت نفت را بالا برد»!!

در متن خبر فارس اما بدون اشاره به کاهش 30 دلاری قیمت نفت در سه ماه اخیر و کاهش 15 دلاری در دو هفته اخیر، به افزایش 73 سنتی هر بشکه نفت در پی اعلام قطعی بودن تحریم های اتحادیه اروپا اشاره شده است!

فارس همچنین در خبرسازی دیگرش به معاف شدن 18 کشور از تحریم های نفتی غرب علیه ایران به عنوان نشانه شکست تحریم ها یاد کرد، اما فراموش کرد که دقیقا دو هفته قبل، در 24 خردادماه در خبر شماره 13910323001342 همین خبرگزاری ادعا شده بود که «معافیت از تحریم نفت ایران، فریب جدید آمریکا برای کاهش قیمت نفت» بوده و حتی اعتراف شده بود: «شرایط و رفتار آمریکا نشان می‌دهد که استراتژی آنها در قبال مسئله تحریم، کاهش قیمت نفت است و تاکنون نیز به خوبی در اجرای این استراتژی موفق بوده‌اند.»

اعتماد به نفس خبرگزاری سپاه به اینجا هم ختم نشد، به طوری که این خبرگزاری برای تقویت هرچه بیشتر اعتماد به نفس مخاطبان خود، در خبری دیگر به نقل از اداره اطلاعات انرژی آمریکا وعده داد که قیمت جهانی نفت تا 23 سال بعد به 200 دلار در هر بشکه خواهد رسید!

اکنون جا دارد بار دیگر یادداشت دو سال قبل میرحسین را یادآوری کنیم که نوشته بود: «اولین وضروری ترین راه حل و حتی فوری ترین آن اطلاع رسانی صادقانه به ملت است. این حق مردم است که ماهیت قطعنامه و تحریم های دیگری که در حال افزوده شدن به آن است بشناسند. باید آنها بدانند این تحریمها چه اثری بر سفره آنها و روی نرخ بیکاری و تورم وتولید و پیشرفت کشور و امنیت می گذارد. صرفا گفتن اینکه این قطعنامه یک ورق پاره است مشکل مردم و کشور را حل نمی کند… بسیاری از ملت ما نمی دانند مسیری که با ندانم کاری و گزافه گوئی های بی مورد درآن افتاده ایم تاچه حد خطرناک است. اینکه کسانی بخواهند با بذله گوئی و رجزخوانی خیال خود ومردم را راحت کنند خیانت به مردم است.»Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

19 پاسخ به “آغاز بی‌سر و صدای جنگ نفتی؛ سقوط قیمت نفت در آستانه تحریم‌های نفتی اروپا علیه ایران”

 1. ناشناس گفت:

  شما مگر این غربی ها را نمی شناسید. کارهای آنان روی اصول و عقل وتدبیر و نقشه است نه احساسات. ما هرقدر فریاد بزنیم مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس آنها چندان اهمیتی به آن نمی دهند. در رفتار خود با ما نیز بسیار جانب احترام را حفظ می کنند. اما هنگامی که میخواهند ضربه خود را وارد کنند آنرا به صورت بسیار کارآ و به نقطه حساس می زنند که طرف فرصت آخ گفتن هم نداشته باشد. وحشت اینها از تحریم خرید نفت از ایران به آن سبب بود که ناگهان قیمت بنزین حالت صعودی پیدا کرده و سرو صدای آمریکایی ها و اروپایی ها و ژاپنی ها درآید. اما مقدمات کار را در این مدت چنان فراهم ساخته اند که با وجود اعلام تحریم خرید نفت جمهوری اسلامی اما قیمت نفت روز به روز کاهش یافته است. تا اولا صدای مردم درنیاید و نسبت به برنامه تحریم مخالفت نکنند، از سوی دیگر کاری کنند که حتی وقتی جمهوری اسلامی زیر میزی هم نفت خود را می فروشد قیمت ها آنقدر نازل باشد که با دور زدن تحریم ها کمتر از نصف بهای نفت به دست اینها برسد. طبیعی است که این کار سبب نارضایتی مردم می شود و بسیاری از برنامه های اقتصادی ومالی کشور بی سرانجام مانده متوقف می شود، کمک های خارجی به لبنان و سوریه و غزه و … هم که خداحافظ. کشور در حال حاضر قدرت پرداخت حقوق کارمندان وکارگران را ندارد چه رسد به گشاد بازی هایی که در عرض این چند سال به سبب مستی ناشی از قیمت بالای نفت دچار آن شده بودند. کمبود نفت جمهوری اسلامی را هم عراق و هم عربستان به راحتی میتوانند تامین کنند. فرضا تنگه هرمز هم بسته شود، نفت را از لوله امارات به بحرعمان میرسانند و بعلاوه آمریکا هفتصد میلیون بشکه نفت ذخیره کرده است برای روز مبادا که به راحتی مصرف سه ماه دنیا را تامین می کند. فراموش نشود که دربین تمام ترفند های غرب، تحریم نفت و سیستم بانکی بهترین اثر ها را داشته است و به همین علت آنها قصد دارند تا جایی که میتوانند، حقله تحریم ها را تنگتر کرده و جمهوری اسلامی را وادار به تسلیم کنند. افسوس که در مملکت ما کسانی عاقل حکومت نمی کنند. عده ای لجباز و یک دنده کارها را قبضه کرده و آنهایی هم که افکار خوبی دارند از بیم غضب رهبری جرات اظهار وجود ندارد. واقعا باید به حال این ملت نجیب افسوس خورد.

 2. آگراندیسمان گفت:

  با سلام! احمدی نژاد از پنج وزارتخانه اصلی دو وزارتخانه را کله پا کرد و رفت سراغ سومین و مهمترین وزارتخانه یعنی وزارت نفت ت ت ت ت….! ولی این تو بمیری از اون تو بمیریها نبود .این جا با انتصاب سرلشگر رستم خان شمشیر را از رو بستند و بعد از این وزارت نفت به وزارت جنگ جهانی لقب گرفت .چون این جا جایی هست که ثروت مملکت به اسم غزه و لبنان تو بانکهای سوییس میره .این جا جایی هست که فقط خودیها را به کار میگمارند تا حساب چپاول ها به بیرون درز نکنه. این جا جایی هست که جایی از آن بالاتر نیست…..
  نه غزه نه لبنان (ببخشید نه سوییس نه هنک کنگ) بیت المال را بازگردان

 3. فرهاد گفت:

  این مقالتون عالی بود.
  پیشنهاد من به شما و هیات تحریریه این وبسایت اینه که مقالات خود را به طور مستند بنویسید و نتیجه گیری را به خواننده واگذارنمایید.
  مثل رنگ و بوی این مقاله!
  متاسفانه در برخی دیگر از مقالاتتان که بیشترازاینکه مستند باشد به مداحی از آقای موسوی می پردازید که کاملا روش و سیاق فارس نیوز و کیهان و … را در ذهن خواننده القا می کند و اثر آن کاملا منفی است.

 4. امیر گفت:

  یه نظریه در ابتدای تبلیغات نامزد های انتخابات84 مطرح شد مبنی بر روش های صهیونی سیستم و گروه احمدی نژاد و اینکه صهیونیست ها همیشه معتقدند دشمن را از درون نابود کنید نه از بیرون. برای مثال حرکت بانکهای مالزی یا سنگاپور در نابود کردن اقتصاد این دو کشور که مالکین بانکها صهیونیستها بوده اند.با این مقدمه برگردید به آرادان جائیکه بیس یهودی دارد ، یهودی ها در این مناطق بوده اند بعد برگردید به نحوه حذف هاشمی ، نحوه تبلیغات گسترده و عمدتا خلاف احمدی نژاد ،به سخنان خاخام یهودیان در کنست امریکا که گفته بود بعد از 40 سال احمدی نژاد بزرگترین خدمت را به صهیون کرد ، البته سریعا خبرگزاری ها متن سخنرانی خاخام رو از سایتهاشون برداشتند ،بعد برگردید به نحوه توزیع اموال بیت المال به نامهای مختلف از جمله وام زودبازده که تاکنون بیش از 87 درصد انها به بانکها برگشت نشده و بیکار هم اضافه شده !، بعد به تبلیغ حذف فلسطین اشغالی از نقشه کره زمین ، بعد انکار هولوکاست (در واقع تبلیغ هولوکاست برای جوانان دنیا که موزه های خاک خوردشونو احیا کردن)، بعد نابود کردن ذخایر ارزی کشور ، بعد مسخره بازی روز بعد انتخابات در میدان ولی عصر و جری کردن معترضین و تحریک آنها با گفتاری سخیف مثل خار و خاشاک و هزاران دلیل دیگری که نشاندهنده این است که احمدی نژاد یک ابوموسی اشعری است (خوشبینانه ) و یا یک صهیونیست 100درصد دو آتشه که بیشترین خدمت را در سقوط اقتصادی و معیشتی ایرانیان داشته است

 5. iranabadec گفت:

  مذاکرات هسته ای (بریدن با “پنبه” واین “شب” های “مهتابی”)- چرا مذاکرات هسته ای بر مدار درست می چرخد

  شب مهتابی روشن

  توضیح تیتر:
  چرا “پنبه” ، چون هیچ جائی برای اعمال خشونت نمانده است!
  چرا “شب” ، چون اینکه منافع ملی 70 میلیون ایرانی با منافع باندی جناح حاکم منطبق نیست، هنری نیست که بشود به آن افتخارکرد!
  چرا “مهتابی” ، چون هیچ جزئی از اجزای بازی تاریک نیست!

  “چماق اتمی” کاربرد خود را از دست داده است. رسم قدیم این است که در این فاز “چماق”، که تغذیه آن هزینه های زیادی هم دارد. مثل “اژدهای بر دوش” به خوردن صاحب خود مشغول می شود.
  (درس عبرتی که چماقداران “با نمکی” می توانستند از فرود آن بر سر “سازندگی” یاد بگیرند! و نگرفتند)

  واقعیت ملموس تر اما، این است که در اقتصاد های نفتی “کاهش یا افزایش” درآمد های نفتی با میزان خدمت گذاری دولت ها “نسبت عکس” دارد و به میزان “اعمال کاهش درآمد های نفتی” از خرابکاری متمرکز دولتی در اقتصادهای نفتی کاسته می شود.(قدرت سرکوب اقتصادی نیز تا حدودی مهار می شود)

 6. با سلام
  بعنوان مقدمه:
  4 روز مانده به اعمال تحریمهای نفتی اتحادیه اروپا
  گزارش ماهیانه نفت Oil Market Raport ]] وابسته به( IEA ) سازمان انرژی جهانی. قسمتهای های لایت شده از من است.
  توضیحات:
  1 ـ قیمت هر بشکه نسبت به اوج سال 2012 به میزان20 % افت کرده است. نوسان قیمت فعلاً بین 83.5 دلار تا 97.5 دلار است
  2 ـ پیش بینی برای 2012 افزایش تقاضائی معادل 820 هزار بشکه را نشان میدهد. .
  3 ـ افزایش عرضه فقط در ماه می 200 هزار بشکه یعنی برای یک سال 2.4 میلیون بشکه می باشد که از میزان افزایش تقاضا نزدیک به 1.400 میلیون بشکه بیشتر است.
  4 ـ سهم تولید کشور های غیر اوپک روزلانه 200 هزار بشکه بوده و به 53.5 میلیون رسیده است.
  5 ـ تولید کل دنیا به 91.1 میلیون بشکه در روز رسیده در حالیکه میزان تقاضا 89.9 میلیون بشکه است یعنی عرضه جهانی نفت 1.2 میلیون از تقاضای آن بیشتر است.
  5 ـ ذخیره نفتی کشور های عضو سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه [شامل 30 کشور بزرگ صنعتی (غربی) ح ت] با 17.3 میلیون بشکه افزایش به رقم نجومی 2.643 میلیون بشکه یعنی معادل یک ماه کل تولید دنیا رسیده است.
  6 ـ تولید یک موسسه مشارکتی آمریکایی بنام – partnership – NGL 400 هزار بشکه افزایش نشان میدهد.
  شتوضیح من: این گزارش 14 روز پیش داده شده است و ارگان گزارشگر مرتبط به سازمان انرژی جهانی IEA است که 28 کشور بزرگ صنعتی دنیا را شامل میشود( چین و روسیه در آن نیستند . ح ت).
  علاوه بر مطالب فوق چند روز پیش یکی از روزنامه های معتبر دنیا که نامش یادم نیست نوشت (فکر کنم وال استریت ژورنال بود) که تولید نفت آمریکا ظرف دو ماه گذشته 600 هزار بشکه افزایش داشته است.
  در نشریه ایی دیگر از استراتژی نفتی و انرژی اوباما آمده بود که در 5 سال آینده آمریکا از لحاظ نفت با پیشی گرفتن از روسیه و عربستان به خود کفایی نفتی خواهد رسید. در همان گزارش از کشف ذخایر جدیدی بالغ بر 4 میلیارد بشکه در آلاسکا خبر داده شده بود که اوباما شرکت های کنترات گر آنجا را زیر فشارذ گذارده تا به کار خود شتاب دهند.
  با این اوصاف که رفت بنظر من غرب قصد آنرا هم ندارد که بطور جدی مانع عرضه نفت ایران شود بلکه در صدد اینست که با ایجاد مشکل فروش، بیمه و حمل و نقل دریایی کاری کند که ایران نفت خود را قاچاقی به نصف قیمت و شاید هم کمتر، به کشورهایی بفروشد که به آن ارز قوی و معتبر دنیا پسند ندهند. مثل روپیه هندی و پاکستانی بنگلادی و یوان چینی. و از طرفی دیگر از کانالهای قاچاقی این نفت ارزان وارد بازار دنیا شده و باز، بیشتر روی سقوط قیمت نفت در جهان هم اثر گذارد.
  حرف تورکی الفیصیل سیاستمدار قدرتمند عربستان را تکرار میکنم که در یک سخنرانی حدود یکسال پیش در یک پایگاه نظامی ناتو در انگلیس گفت و من درج گردم ولی کسی توجهی نکرد او گفت: « ایران به نفت وابسته است و ما آنرا میچلانیم
  چنانکه کسی نفت آنها را در دنیا نخرد.»

 7. خاک پای همه سبزها گفت:

  این هنوز از نتایج سحر است

  تشکر ویژه از عزیزان سایت کلمه ،خداوند اجرتان دهد

 8. ناشناس گفت:

  خدا به دادمون برسه !!!

 9. پیمان گفت:

  شاید اگر تا الان با دروغ و گزافه گویی نمی گذاشتند مردم واقعیت تحریم را بفهمند، حداقل دیگر چه بخواهند و چه نخواهند واقعیت تحریمها به مردم منتقل می شود.
  ان شاء الله که خیره

 10. shahin گفت:

  اینها را که همه میدانیم وظیفه شما سیاسیون جواب این پرسش است چه باید کرد وقتی ما نمیتوانیم جواب بدهیم خوب پس این حق آمریکاست که بیاید تو سر ما بزند تا یک هیتلر جدید شکل نگیرد

 11. افشین گفت:

  غرب قصد داره که با ایران به تفاهم برسه اما نه با شرایطی که ایران میخواهد بلکه حالا که آنها ایران را درست در جاییکه میخواستند نگه دارند برای مذاکره دارند دیگر دلیلی ندارد که بخواهند شرایط ایران را قبول کنند! غرب الان دست بالا را دارد و به هیچ وجه حاضر به امتیاز دادن به ایران نیست ولی ایران انگاری تازه متوجه شده که تو دامی که براش گذشته بودند افتاده و مسولین ایرانی یک جوری صحبت میکنند که انگار برگ برنده دست اینهاهست همش میگویند اروپاییها عاقلی کنند و … . بابا انها عاقل بودند که ما تو این تگنا افتادیم که تا چند روز دیگه تحریم نفتی میشویم ، تحریم بیمه که هستیم، صادرات نفت که کم شده، پالایشگاه ها مون هم که به دلیل فرسودگی یا از کار افتاده اند و یا سطح تولیدشان کم شده ضمنا قیمت نفت هم که پایین آمدن البته بکمک دوستان سعودی با بالا بردن سطح تولیدشان!
  خوب حالا اگر ایران در موقعیت غرب بود حاضر بود کمی کوتاه بیاد؟ به نظرم هیأت مذاکره کننده باید بره یک دوره بازی شطرنج را ببینه تا یاد بگیره که چطوری باید حرکتهای حریف را پیشبینی کرد!
  بنده خدا حسن روحانی هفت سال پیش میخواست کار مساله اتمی ایران را یک سره کنه آنهم با عزت اما ….
  امان از زیاده گویان کم کار پر مدعا !
  قبل از جلوس احمدینژاد برنامه ۴ تلویزیون انگلیس یک مصاحبه با البرادعی کرد که در ان مصاحبه البرادعی گفت که غرب یک طنابی را دور گردن ایران انداخته و کم کم داره آنرا محکم میکنه که ایران را مهار کنه و اگر ایران هر چه زودتر با غرب به مصالحه نرسد باید امتیازات بیشتری بدهد که دیدیم هفت سال گوهر فشانی های جناب احمدینژاد در سازمان ملل و در دانشگاه کلمبیا، دلقک بازیهای ایشان جلوی دوربین و دلاور هسته ایی نامیده ایشان البته زیر سایه حمایتهای بی دریغ رهبر با بصیرت کار را به عاقل باش و کوتاه بیا کشانده!
  خدا آخر عاقبت ما را با این جماعت بی وطن و نامسلمان بخیر کند!

 12. با پوزش. تصحیح:
  «سهم تولید کشور های غیر اوپک روزلانه ۲۰۰ هزار بشکه » منظور نه خود اصل تولید بلکه افزایش تولید روزانه است. پس از این افزایش سهم کشورهای غیر اوپک مثل روسیه، آمریکا و نروژ ..، میشود 53.5.میلیون بشکه
  باز تأکید میکنم اگر ایران بتواند نصف خجم صادرت پیش را با نصف قیمت به کشورهای درجه دو سه بفروشد خیلی باید شاد باشد. من فکر میکنم کلاً سیر نزولی بهای نفت ادامه یابد چون هدف فقط ایران نیست بلکه خُرد کردن روسیه هم هست. امروز صبح رادیو بی بی سی بزبان انگلیسی یک گزارش طولانی داشت از اینکه چگونه در دروران پس از فروپاشی کمونیسم روسیه به یک کشور وابسته شده به نفت و گاز صادراتی تبدیل شده است. یک کارشناس امور روسیه میگفت روسیه اقلاً در دوران کمونیسم یک لادایی برای صادرات داشت ولی حالا صادراتش بجز اسلحه فقط به نفت و گاز محدود شده است. و در باره صدور اسلحه هم چشم انداز چندان روشن نیست.

 13. az oroupa گفت:

  عا قلی کنند ! اینا دیگه واسه فاطی تونبون نمیشه ! این رژیم با این وضع تحریمهای جهانی کمر اقتصاد ایران و ایرانی رو خواهند شکست ! من نمیفهمم چرا مردم نمیریزن تو خیابون تا حقشونو بگیرن ؟ خدایی مرگ بهتر از این زندگیست!! اگر کلمه دلیل این بی حرکتی ایرانیها رو میدونه به من هم بگه ممنون میشم،

 14. ناشناس گفت:

  moshkel hamine dige,oon moghe ka mardom too khiyaboon boodan,hamina goftan berid khoonehatoon,hamin kalame,natije: mardom be ina etemad kardan raftan khunehashoono badbakht shodan

 15. ناشناس گفت:

  دوست عزیز دو حالت داره , یا شما ایران نیستی که اصلا در این صورت فتوا صادر نکن ؛ یا شما ایرانی که در این صورت پاشو بیا تو خیابون ؛ مگه نمی گی مرگ بهتره؟، بمیر ببین بعدش چی میشه
  اصلا خودم بعد تو نفر دوم میام

 16. جمشید گفت:

  با سلام
  یادداشت دو سال پیش ایشان بسیار دور اندیشانه بود.
  شرمنده میرحسین هستم

 17. ناشناس گفت:

  تنها شخص مسئول افتادن کشور در این ورطه خطرناک کسی نیست جز آقای خامنه ای زیرا احمدی نژاد تنها یک وسیله بود.

 18. ناشناس گفت:

  خدایا شکر که جزو مسئولین کشور نیستیم . چنان در سیاست بی بصیرتی از خود نشان دادند که اگر الآن تصمیم بگیرند که عقب نشینی کنند باز هم تحریمهای قبلی کمر کشور را خرد میکند یادمان هست که در عراق علیرغم سقوط صدام هنوز هم بعضی از تحریمها علیه عراق لغو نشده و میگویند گردش کار حقوقی برداشتن بعضی از تحریمها خیلی زمانبر است (مین کاغذ پاره ها!!)
  این آقایان با وضعیت بد اقتصادی اولین چیزی را که از دست میدهند ، طرفداران مادی و پول پرست است ، وقتیکه تمام انسانهای آزاده و مردم نجیب و ایثارگر کشور را به بهانه بی بصیرتی و ولائی نبودن حذف میکنند و یک مشت افراد سست و سواستفاده چی را دور خود جمع میکنند اگر به اندازه 6 ماه دور اندیشی داشته باشند و وضع آخر سال ایران را بتوانند تصور کنند باید از نگرانی دق کنند .
  آقایان مسئول : چنان در تکبر و غرور پیروزی بر مخالفین خود (پیروزی بر مردم خود که صاحبان کشور هستند) غرق شدید که چشمانتان از دیدن واقعیات کور شد تا جائی مغرور شدید که بهترین انسانهای کشور را همچون خاتمی و موسوی و دانشجویان و …. را در مقابل نگاه مبهوت میلیونها ایرانی در تلویزیون به جاسوسی متهم کردید و اجازه جواب دادن از این مظلومین را گرفتید . خدایا شکر که عادلترین هستی.

 19. ناشناس گفت:

  k’kkنگران نباشید به همین زودی ها {دقیقه نود } علی جان ناپلون میاد تو تلویزیون و میگه دیشب مادرم زهرا به خوابم اومد و گفت جام زهر رو سربکش که که فواید زیادی برای امت اسلام داره و کار بخوبی و خوشی حل میشه ….. صدای گریه حضار های های های های ……………..