سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نظامیان مصر تسلیم رای مردم شدند/ زندانی سیاسی سابق، پیروز اولین انتخابات آزاد ریاس...
» نمایندگی پارلمان تا 2005؛ زندان و حصر خانگی در 2006 و حالا ریاست‌جمهوری

نظامیان مصر تسلیم رای مردم شدند/ زندانی سیاسی سابق، پیروز اولین انتخابات آزاد ریاست جمهوری

چکیده :محمد مرسی، نامزد اخوان‌المسلمین، با کسب 52 درصد آرا، نخستین رئیس‌جمهور غیرنظامی مصر شد؛ هرچند او بلافاصله پس از اعلام پیروزی‌اش از اخوان‌المسلمین استعفا داد تا نشان دهد که می‌خواهد رئیس‌جمهور همه مردم مصر باشد. او در دوران دیکتاتوری حسنی مبارک، از 2000 تا 2005 نماینده پارلمان بود، پس از آن زندانی شد و برای مدتی هم در حصر خانگی بود....


کلمه – گروه بین الملل: محمد مرسی، رهبر حزب عدالت و آزادی – حزبی که نامش را هم به تاسی از حزب عدالت و توسعه ترکیه انتخاب کرده – به عنوان رئیس جمهور آینده مصر انتخاب شد. این حزب، شاخه سیاسی گروه اسلامگرای اخوان المسلمین محسوب می شود که مدعی پیگیری مشی تکنوکرات های مسلمان ترکیه هستند و می خواهند توسعه و رفاه اقتصادی را با قرائتی مدرن از اسلام پیگیری کنند.

مرسی که در دوران دیکتاتوری حسنی مبارک، از 2000 تا 2005 نماینده پارلمان بود و پس از مدتی زندانی شد و برای مدتی هم در حصر خانگی بود، اکنون باید بر کرسی ریاست جمهوری مصر بنشیند. او که در جریان انقلاب سال گذشته مردم مصر نیز برای مدتی بازداشت شد، نخستین رئیس جمهور غیر نظامی مصر محسوب می شود.

آنطور که کمیسیون انتخابات مصر اعلام کرده محمد مرسی، کاندیدای حزب عدالت و آزادی، شاخه سیاسی اخوان المسلمین، با اختلاف اندکی پیروز انتخابات مصر شده است. کمیسیون انتخابات اعلام کرد تفاوت آراء مرسی و احمد شفیق اندک اما روشن است و پیشاپیش اعلام کرد هیچ درخواستی برای تجدید نظر پذیرفته نخواهد شد.

بر اساس بیانیه کمیسیون انتخابات مصر در کل حدود ۵۱ میلیون نفر به پای صندوق‌های رأی‌گیری برای تعیین ریاست جمهوری مصر فرا خوانده شده بودند. مشارکت نهایی از قرار حدود ۵۱ درصد بوده است. بر این اساس ۲۵ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۵۱۱ رأی سالم به صندوق‌ها ریخته شده و تعداد آرای باطله در نهایت نزدیک به ۸۴۴ هزار رأی بوده است.

محمد مرسی با کسب بیش از ۱۳ میلیون (۷/ ۵۱ درصد) رأی برنده‌ نهایی انتخابات شد و احمد شفیق هم ۱۲ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۳۸۰ (۳/ ۴۸ درصد) آراء را به خود اختصاص داد.

به گزارش کلمه، همزمان با اعلام این نتایج، صدها هزار نفر از طرفداران مرسی در میدان تحریر و خیابان های اطراف تجمع کرده بودند که با مشخص شدن پیروزی نامزد مورد حمایتشان، به ابراز شادی پرداختند و پیش بینی می شود که حضور آنها در این میدان، دست کم در شب و روز آینده نیز همراه با جشن و پایکوبی ادامه خواهد داشت. این در حالی است که گفته می شود تدابیر امنیتی نیز در نقاط مختلف مصر تشدید شده تا از هرگونه ناآرامی به خصوص از سوی هواداران نامزد شکست خورده، جلوگیری شود.

رابطه تیره پیروز انتخابات مصر با دولت ایران

این اولین انتخابات آزاد در جمهوری مصر محسوب می شود که به سرانجام رسیدن آن به خودی خود، گامی در جهت دموکراسی است. همچنین شکست نامزد مورد حمایت نظامیان و عوامل رژیم حسنی مبارک را می توان بردی دیگر برای دموکراسی در مصر دانست.

اینها همه در حالی است که برخی هم نگران اند که اسلامگرایی افراطی به جای عقلانیت، مد نظر اخوان المسلمین قرار گیرد؛ هرچند اخوان و مرسی اصرار دارند که خود را معتدل و عقلانی نشان دهند و الگوی ترکیه را نیز به عنوان تصویر آینده جریان اسلامی این کشور، عرضه می کنند.

اما آخرین خبری از محمد مرسی که به ایرانیان مربوط می شود، پاسخ منفی او به درخواست ملاقات کاردار جمهوری اسلامی ایران است که علت آن، سیاست حکومت ایران در قبال وضعیت سیاسی سوریه و مبارزات ضد حکومتی در آن کشور اعلام شده است. مرسی صراحتا گفته که به دلیل حمایت ایران از بشار اسد، حاضر به پذیرش نماینده دولت ایران نیست.

این پاسخ منفی را می توان یک شکست بزرگ برای کسانی دانست که مدعی وجود «بیداری اسلامی» به تاسی از جمهوری اسلامی در انقلاب های اخیر خاورمیانه بوده اند و مصر را هم پیشتاز این حرکت می دانند و احتمالا از حالا به بعد هم در رسانه های رسمی کشور، مدام بر طبل پیروزی اسلامگرایی در مصر می کوبند؛ حال آنکه این جریان برنده، هیچ قرابتی با نظام حاکم بر ایران در خود احساس نمی کند و سیاست خارجی پر اشکال دولت فعلی نیز به این دوری، دامن زده است.

پیروزی دشوار بر نظامیان

به گزارش تلگراف، احمد شفیق رقیب محمد مرسی آخرین نخست وزیر دوران حسنی مبارک و ژنرال بازنشسته ارتش بود. انقلابیون سکولار و اسلامگرایان مصر اعتراضات گسترده ای نسبت به راه یافتن احمد شفیق به دور دوم انتخابات داشتند. محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر پس از انقلاب و سرنگونی حسنی مبارک است.

این نتیجه دستاورد قابل توجهی برای اسلامگرایان مصر بود. اخوان المسلمین سال ها جزو احزاب غیر قانونی در مصر بود و اسلامگرایان مصر چندین دهه محدودیت های زیادی در مصر داشتند و مورد آزار و اذیت زیادی قرار گرفتند.

به گزارش رویترز، هزاران نفر از حامیان اخوان المسلمین در میدان التحریر قاهره این پیروزی را جشن گرفتند و آتش بازی به راه انداختند. حامیان محمد مرسی شعار هایی چون «الله اکبر» و «ارتش باید برود» و «حریة» (آزادی) سر دادند و مخالفت و اعتراض خود را با قانون اخیر شورای نظامی اعلام کردند.

شورای عالی نظامی پس از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، اختیارات خود را باز هم گسترش داد. دادگاه قانون اساسی مصر چندی پیش پارلمان مصر را منحل کرد. شورای نظامی پس از انحلال پارلمان، قانون‌گذاری و بودجه‌ریزی را هم به دست گرفت. این شورا همچنین حق وتو کردن محتوای قانون اساسی جدید را هم برای خود محفوظ دانسته است. گفته می شود ارتش مصر بزرگترین ارتش خاورمیانه است.

اخوان المسلمین اکثریت را در پارلمان مصر در اختیار داشت و این قانون بیش از همه به ضرر آنها بود. شهروندان مصری و بیش از همه هواداران اخوان‌المسلمین، در روزهای اخیر میدان تحریر قاهره را به صحنه‌ تظاهرات خود تبدیل کردند.

رئیس جمهور آینده مصر، یک زندانی سیاسی سابق

محمد مرسی یک مهندس تحصیل کرده است که در زمان حسنی مبارک چندین سال را در زندان به سر برد. یکی از سخنگویان مرسی در مصاحبه با رویترز، این پیروزی را شاهدی بر عزم مردم مصر برای در دست گرفتن سرنوشت خود دانست.

محمد مرسی در دور اول انتخابات توانست با کسب یک چهارم کل آراء به دور دوم راه یابد. او امروز بلافاصله پس از اعلام پیروزی اش از اخوان المسلمین استعفا داد تا نشان دهد که می خواهد رئیس جمهور همه مردم مصر باشد. اقلیت بزرگ مسیحی در مصر نگرانی های زیادی نسبت به پیروزی اسلامگرایان در انتخابات داشتند.

پذیرش نتیجه انتخابات از سوی نظامیان

تا این لحظه احمد شفیق رقیب مرسی هنوز به این نتیجه نشان نداده است. احمد شفیق از قبل گفته بود که نتیجه انتخابات هر چه که باشد، آن را خواهد پذیرفت، بنابراین احتمال اعتراض خشونت آمیز توسط هواداران او زیاد نیست. رئیس شورای نظامی مصر هم این پیروزی را به محمد مرسی تبریک گفته است.

وضعیت شهر قاهره در آستانه اعلام این نتیجه امنیتی شده بود. تانک های ارتش در همه مراکز حساس شهر مستقر شده بودند تا در صورت بروز ناآرامی، از این مراکز دفاع کنند. به گزارش دویچوله، در روز یکشنبه و در آستانه‌ اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون انتخابات، پلیس و ارتش مصر در قاهره پایتخت مصر و حومه‌ این شهر در حالت آماده‌باش کامل قرار گرفتند. خودروهای زره‌پوش امنیت ساختمان‌های دولتی در قاهره و ورودی‌های اصلی به خیابان‌ها و اتوبان‌ها را کنترل می‌کردند.

آن‌گونه که خبرگزاری‌ها اعلام کردند به نیروهای امنیتی و انتظامی دستور اکید داده شده بود که با هر گونه اقدام غیرقانونی به شدت برخورد کنند. بر این اساس، شورای نظامی مصر دستور برخورد شدید با کسانی را صادر کرده بود که به دلیل مخالفت با نتیجه‌ نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایجاد ناآرامی می‌کنند.

میدان تحریر در هفته های اخیر صحنه یکی از بزرگترین تجمعات بوده است و تجمع کنندگان که اکثرا هواداران اخوان المسلمین بودند نام این تظاهرات را مشروعیت گذاشته‌اند. طرفداران احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق و دیگر نامزد انتخابات اخیر مصر هم در منطقه نصر، یکی از مناطق حومه‌ای قاهره، تجمع کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها صدها نفر از حامیان شفیق در حالی که تصاویر او را در دست داشتند، شعارهایی در حمایت از ارتش و علیه اخوان‌المسلمین سر داده‌اند.

شورای عالی نظامیان مصر روز جمعه ۲۲ ژوئن، اعلام کرده بود که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در اعلام پیروزی، پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، توجیه‌ناپذیر است و نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را به هم بزند، هشدار داد. این شورا که وعده داده بود تا پایان ماه ژوئن قدرت را به رئیس‌جمهور منتخب واگذار خواهد کرد. قرار بود نتیجه انتخابات مصر روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن اعلام شود، اما بعد از آن که محمد مرسی (نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین) و احمد شفیق (نخست وزیر سابق)، هر دو خود را پیروز رقابت ها خواندند، اعلام نتیجه نهایی به تاخیر افتاد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

9 پاسخ به “نظامیان مصر تسلیم رای مردم شدند/ زندانی سیاسی سابق، پیروز اولین انتخابات آزاد ریاست جمهوری”

 1. ناشناس گفت:

  “مرسی صراحتا گفته که به دلیل حمایت ایران از بشار اسد، حاضر به پذیرش نماینده دولت ایران نیست.”
  همین جمله ،درستی و انسانیت این آدم رو میرسونه
  به مردم مصر تبریک میگم برای انتخاب این مـــــرد

 2. قلم سبز گفت:

  طرفداران مرسی میدان التحریریعنی آزادی راول نکردند 72ساعت درگرمای 48درجه طاقت آوردند وتوطئه کودتاچیان راخنثی کردند ورییس جمهورحقیقی شون رابه کرسی نشاندند ولی متاسفانه سران اصلاحات به ماگفتند میدان آزادی وخیابان رارهاکنید وآخرش چی شد حصروسرکوب
  قابل توجه اصلاح طلبان حکومتی
  دوستان عزیزبرای رسیدن به هدف باید منسجم بود اگریک ذره طرفداران اخوان المسلمین کوتاه می آمدند الان احمدشفیق نماینده نظامیان رییس جمهوربود همانگونه که همین بلاکودتاچیان سرماآوردند.
  درودبرمردم وجوانان شریف مصرکه میدان آزادیشان رارهانکردند ونقشه شوم نظامیان شکست خورد
  ومکروومکرالله والله خیرالماکرین
  درودبرمیرحسین باشرف
  درودبرشیخ شجاع
  درودبربانوی مهربان وسرافراز
  ماتامیرحسین دشیخ درحصرهست انتخابات بی انتخابات
  ماتدارکاتچی برای 4سال دیگه نمیخوایم
  جناب خاتمی
  جناب نوری
  خون نداهادرخت جنبش راسبزخواهدکرد ومادیگرتسلیم بازی های سیاسی نمیشویم
  درودبرشهدا واسرای جنبش سبز

 3. ناشناس گفت:

  شعارمردم درمیدان التحریرمصر

  ارحل ارحل یابشار

  بشاررفتنیست
  http://www.youtube.com/watch?v=upPWtNwZR3A

 4. برادران کلمه! انصاف را رعایت کنید!
  اگز شرکت همان ژنرال سابق و عامل سابق حکومت دیکتاتوری مبارک و تغیر موضوعیت و مضمون انتخابات از سوی او نبود، اگر برنامه مترقی و دموکراتیک و سکولار او نبود، چیزی جز طالبانیسم اخوانی و سلفیستی از این نخستین انتخابات دموکراتیک و آزاد حاصل نمیشد! برنامه نخست انتخاباتی اخوان اجرای اکید شریعت و احکام اکید قرآن بود.
  این؛ شرکت احمد شفیق در انتخابات بود که جام زهر ارزشهای دموکراتیک را به اخوان المسلمین خوراند و آنها را وادار کرد بجای «خودی ناخودی» کردن مردم ، بگویند رئیس جمهور آنها رئیس جمهور همه مردم مصر خواهد بود! معتدل شدن اسلامیسم و انسانی شدن او را بحساب خدمت تاریخی ژنرالهای مصر دانست!
  امید که این کامنت مرا درج نمائید!

 5. محمد گفت:

  این پیروزی را باید به مردم مصر تبریک گفت چرا که گام مهمی در روند دمکراسی بر داشتنند! اخوانیها که یک گروه کهنه کار در عرصه ی سیاسی مصر هستن با تجاربی که از انقلابهای دنیا به خصوص انقلاب ایران اندوخته اند به نظر میا اید اشتباه حاکمان بی خرد در کشورمان را نخواهند کرد و در بنیان و تحکیم دمکراسی خواهند کوشید و در اینکه از اسلام معتدل و معقول ترکیه در بسط دمکراسی و توسعه ی اقتصادی الگو بگیرند احتمالش بسیار است لذا پیروزی جناب دکتر مرسی نمیتواند هیچ مناسبت و ارتباطی با والیان جائر در تهران داشته باشد! واینکه این پیروزی” بیداری اسلامی ” یا” بهار عربی” نا میده شود فرقی به حال ما نمیکند! انچه مهم است ماهیت اینگونه انقلابهاست که ضد دیکتاتوری است! چیزی که ظالمان حاکم بسیار از ان هراسناکند!

 6. خدایاشکرت گفت:

  محمد مُرسی روز یکشنبه 24-6-2012 به عنوان اولین رئیس جمهور غیر نظامی پس از سرنگونی حسنی مبارک و نخستین رئیس جمهور منتخب در یک انتخابات آزاد در مصر معرفی شد.

  رئیس جمهور جدید مصر که در پنجم آگوست 1951 در روستای “العدوه” در استان الشرقیه مصر به دنیا آمده است ، دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی فلزات در سال 1978 از دانشگاه قاهره و مدرک دکترای محافظت از موتورهای فضاپیما از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی آمریکا در سال 1982 است.
  _____________
  دکترمحمدمرسی هم تحصیلکرده آمریکاست هم انسان باهوش وزیرکیست وکابینه ملی باتمام گروه واحزاب تشکیل میدهد
  به امیدسرنگونی بشاراسدجنایتکار وپیروزی انقلاب مردم سوریه

 7. لقمان گفت:

  به مردم مصر تبریک می گویم و معتقدم که به رییس جمهور مرسی نباید با دید سیاه و سفید نگاه کرد. همچنین امیدوارم که مردم مصر با به رسمیت شناختن تفاوت هایشان در کنار یکدیگر به یک مصر آزاد و دموکراتیک پیش بروند . این اتفاق می تواند بر روی تمام کشور های منطقه تاثیر بگذارد.

 8. شهسواری گفت:

  آیا یک وقتی می رسد که نظامیان ما هم دست از سر مملکت بردارند و آنرا به منتخب واقعی بسپارند!!!! یا کماکان منتصب خودشان را به مردم تحمیل می کنند و میگویند شما مردم این را انتخاب کردید باور ندارید ! قدقد

 9. سمیه گفت:

  معاون سياسي رئيس‌جمهور منتخب مصر اعلام كرد كه به‌زودي معاونان رئيس‌جمهوري اين كشور كه يكي از آن‌ها زن و ديگري قبطي است، تعيين خواهند شد.

  ……….
  امادرایران بعداز33سال هنوزازجمعیت 20میلیون اهل سنت یک سفیرویااستانداریاوزیریامدیرکل انتخاب نکردند
  چقدرتبعیض چقدرظلم………….