سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شکست اعلام نشده‌ی نشست مسکو؛ کاهش سطح مذاکرات در قرار بعدی...
» تحریم‌های جدید علیه ایران از 9 روز بعد اجرایی می‌شوند

شکست اعلام نشده‌ی نشست مسکو؛ کاهش سطح مذاکرات در قرار بعدی

چکیده :تلاش ها برای جلوگیری از شکست مذاکرات در مورد پرونده هسته ای ایران میان دیپلمات های ایرانی و نمایندگان شش قدرت دنیا نتیجه نداد و اکنون به نظر می رسد اجرای تحریم های جدید علیه ایران از کمتر از 10 روز بعد، قطعی است. فعلا هم قراری بین دو طرف برای ادامه مذاکرات در سطح فعلی گذاشته نشده و صرفا قرار استانبول برای مذاکره در سطح کارشناسان فنی تعیین شده است....


کلمه – گروه بین الملل: تمام تلاش ها برای جلوگیری از شکست مذاکرات در مورد پرونده هسته ای ایران میان دیپلمات های ایرانی و نمایندگان شش قدرت دنیا نتیجه نداد. اگر چه نمایندگان دو طرف حرفی از شکست مذاکرات به میان نیاوردند اما نا امیدی در سخنان هر دو طرف مشهود بود.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه مذاکرات خبر داد و اعلام کرد مذاکرات در سطح کارشناسان فنی در استانبول برگزار خواهد شد. تاریخ این مذاکرات سوم جولای تعیین شد. این به معنای آن است که فعلا قراری برای ادامه مذاکره در سطح فعلی وجود ندارد.

بی حاصل ماندن این مذاکرت روسیه همچنین به معنای برقرار بودن تحریم هایی خواهد بود که قرار است کمتر از 10 روز بعد علیه ایران به اجرا گذاشته شود. نکته ای که از سوی اشتون و سخنگوی او نیز مورد تاکید قرار گرفت.

اشتون در سخنان خود همچنین با اشاره به تفاوت زیاد میان خواسته های ایران و شروط غرب گفت: این مذاکرات بسیار حساس و دشوار بود. اشتون تاکید کرد که انتخاب با ایران است و ما انتظار داریم که این کشور تمایل خود را برای حل مسائل از طریق دیپلماسی نشان دهد.

سعید جلیلی نیز با جدی خواندن مذاکرات گفت که بهانه‌ای برای توقف فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران وجود ندارد. جلیلی گفت ما اعلام کردیم که اگر گفتگو ها بخواهد موفق باشد، باید جلسات کارشناسی تشکیل شود و این جلسات می تواند دیدگاه ایران و ۶ کشور را به همدیگر نزدیک کند. او افزود: ایران پنج محور مشخص را برای گفت و گوها پیشنهاد داده و ما از اینکه ۱+۵ نظر ایران را برای برگزاری جلسات کارشناسی قبول کرده، استقبال می کنیم.

تلاش مقامات روسیه برای حفظ روند گفت و گو ها نیز کاملا مشهود بود. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه و نماینده روسیه در مذاکرات روز دوشنبه گفته بود که انتظار ندارد مذاکرات روز سه شنبه بدون حصول هیچ نتیجه ای، به شکست منجر شود. او گفت که مواضع هر دو طرف دشوار و مصالحه بین آنها سخت است.

اما عدم تاثیر گذاری این تلاش مسکو بر ایران و گروه 1+5 موجب شد تا مذاکرات مسکو بدون رسیدن به نتیجه ای ملموس پایان یابد، تا غرب این پیام را به مسکو داده باشد که اعتبار حل پرونده هسته ای ایران را نصیب روسیه نخواهد کرد.

تکرار مواضع پیشین

در این مذاکرات هر دو طرف تنها شروط و مواضع پیشین خود را تکرار کردند، کاترین اشتون اعلام کرد که به ایران گفتیم غنی سازی بیست درصدی را متوقف کند. سعید جلیلی هم گفت که با ارائه اسناد حقوقی غیرقانونی بودن قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران را ثابت کردیم.

به گزارش ایسنا، کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه شب پس از پایان مذاکرات مسکو در یک نشست خبری با بیان این که ما در مذاکرات قبلی درخواست کردیم که ایران غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را تعلیق و سایت فردو را تعطیل و ذخایر اورانیوم 20 درصد را از ایران خارج کند.

او با اشاره به مذاکرات مسکو ادامه داد: ما در پنج نشست عمومی در مذاکرات دیروز و امروز و ملاقات‌های دوجانبه بر روی خیلی از مسایل کار کردیم. اما واضح است که بین مواضع دو طرف به لحاظ محتوایی فاصله زیادی وجود دارد. از این رو یک نشست در 3 جولای (13 تیر) در سطح کارشناسان خواهیم داشت تا کمک کند به 3+3 و پاسخ‌های ایران را دریافت کنیم و مسایلی که توسط ایران در طول مذاکرات بیان شده است را بررسی کنیم. بعد این دیدار در سطح معاونان اشمید و باقری خواهد بود و بعد من مستقیم با آقای جلیلی صحبت می‌‌کنم برای این که درباره دیدار سیاسی بعدی تصمیم بگیریم و این که می‌توانیم دیدار داشته باشیم یا نه.

سعید جلیلی نیز به تشریح ویژگی‌های این دور از گفت‌وگوها پرداخت و گفت: مذاکرات این دور جدی‌تر، واقعی‌تر و فراتر از اظهار مواضع بود و جمهوری اسلامی ایران بحث‌های جامعی در تبیین دیدگاه‌هایش در محورهای پنج‌گانه تهیه کرده بود و در نشست اول گفت‌وگو به ارایه‌ی این دیدگاه‌ها معطوف شد. دیدگاه‌های ما صریح و واضح بیان شد و تاکید کردیم که غنی‌سازی حق مسلم ملت ایران است و هم‌چنین مستند و با استناد حقوقی ثابت کردیم که بسیاری از رفتارهای خلافی که علیه ملت ایران اعمال می‌شود غیرقانونی است و به وضوح توضیح دادیم که چرا قطعنامه‌های شورای امنیت را غیرقانونی می‌دانیم و این موضوع را با ادله‌ مستدل بیان کردیم.

رکود در بازار بورس

روز سه شنبه همزمان با روز دوم مذاکرات وضعیت شاخص‌ بورس تهران امروز نیز به رنگ قرمز درآمد و به دلیل حاکم شدن جو رکود در تالار، قیمت سهام شرکت‌ها به همراه حجم معاملات کاهش یافت. به گزارش ایسنا، در بازار نیمه تعطیل این هفته، جو رکود در بازار حاکم شد و افت بسیار کند نمادها سبب کاهش ۳۳ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن آن به عدد ۲۶ هزار و ۲۹۱ واحد شد.

به این ترتیب با حاکم شدن فضای مبهم و رکود در بورس تهران که بیشتر تحت تاثیر مذاکرات هسته ای قرار دارد، حجم معاملات به ۶۱ میلیون سهم رسید که پایین ترین رقم در هفته های اخیر است؛ با این وضعیت دماسنج بازار سرمایه نیز با افت آرام خود روز به روز به مرز ۲۵ هزار واحد نزدیک می شود.

قطعا نتیجه این مذاکرات باعث نخواهد شد که آمریکا و اتحادیه اروپا اجرای تحریم های ایران را به تعویق بیندازند و تحریم های ایران حدود 9 روز دیگر اجرایی خواهد شد. از سوی دیگر باید منتظر ماند و دید واکنش کشور های غربی به این مذاکرات بی نتیجه، چه خواهد بود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

6 پاسخ به “شکست اعلام نشده‌ی نشست مسکو؛ کاهش سطح مذاکرات در قرار بعدی”

 1. Amir گفت:

  احتمالا مشکل ترجمه انگليسي به فارسي و بالعکس دارند؟!….آنها ميگويند سه شرط اساسي را اجراکنيد، اينها ميکويند بمب و بحرين و سوريه حق مسلم مال ماست .. آخر سر اين حکومت بسيجي و پاسدارها بخاطر جاه طلبی غير منطقی ، ايران را خراب ويران خواهندکرد.

 2. mim mohajer گفت:

  از نوع بیانت معلومه که خیلی دلت میخواد تحریمهای بیشتر علیه کشور تصویب بشه.

  شما با هرچی مشکل داری و عضو هر گروهی هستی حداقل آرزو نکن فشارهای اقتصادی رو مردم کشورت بیشتر از این بشن.

 3. ناشناس گفت:

  کاترین اشتون در دیدار با جلیلی، تقاضای ثبت نام در بسیج آقا نقدعلی را پیش کشید.همچنین وی تاکید کرد حجابش را روز به روز بهتر خواهد کرد.جلیلی گفت:آقام باید دستور بده، فصل الخطاب اونه.عجله نکن کتی جون!

 4. ناشناس گفت:

  ————————————-
  ملت ما در زندانِ رژیم است و رهبران ما دربند و به گفته شیخ کروبی این نظام نه اسلامیست نه انسانی
  یا حسین میرحسین
  یا مهدی شیخ مهدی
  _______________________–

 5. ناشناس گفت:

  آن چیزی که عیان است، پدر جان چه حاجت به بیان است. حتی خواجه حافظ شیرازی هم از داستان شکست مذاکرات مسکو خبردار شد، شما میفرمایید خبر شکست اعلام نشده ؟؟؟؟؟؟

 6. من چه سبزم امروز گفت:

  با آن افتضاحی که در استانبول و بغداد صورت گرفت تقریبا برای همه آشکار شد که جمهوری اسلامی میلی به مذاکره ندارد و تنها در پی وقت کشی است. اکنون بر روسها و چینی ها هم آشکار شده است که زیر کاسه جمهوری اسلامی یک نیم کاسه ای هم وجود دارد که ممکن است برای روسها هم خطرناک باشد. ازهمین روی کسی در مورد پیشرفت مذاکرات مسکو حساب نمی کرد و نتیجه آنگونه شد که انتظار داشتیم. جمهوری اسلامی در پی ساختن سلاح اتمی است و هنوز امیدوار است که روزی با ساختن کلاهک های اتمی وارد کشورهای باشکاه اتمی شود. وگرنه مواد را چرا باید تا بیست و هفت درصد تغلیظ کند. برای تاسیسات پزشکی دانشگاه تهران که بیش از مواد تغلیظ شده سه و نیم درصد نیاز نداریم. اکنون چمهوری اسلامی پاسخی در برابر پرسش های منطقی تیم مذاکره کننده 5+1ندارد