سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درگذشت عبدالله سرور احمدی، نوازنده سرشناس دوتار در تربت جام...

درگذشت عبدالله سرور احمدی، نوازنده سرشناس دوتار در تربت جام

چکیده :عبدالله سرور احمدی، دو تار نواز نامدار منطقه تربت جام و یکی از ستون‌های موسیقی این منطقه که ساز قلندرش نمادی از موسیقی نواحی ایران بود، صبح دوشنبه 29 خرداد در تربت جام درگذشت....


عبدالله سرور احمدی، دو تار نواز نامدار منطقه تربت جام و یکی از ستون‌های موسیقی این منطقه که ساز قلندرش نمادی از موسیقی نواحی ایران بود، صبح دوشنبه 29 خرداد در تربت جام درگذشت.

هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی نواحی، ضمن اعلام این خبر به همشهری‌آنلاین گفت: استاد سرور احمدی به دلیل توموری در بدنش مورد عمل جراحی قرار گرفت ،اما جسمش توان این عمل را نداشت و دل به دیار باقی داد.

سرور احمدی از جمله چهره‌های برجسته موسیقی منطقه تربت ‌جام بود و نقشی تعیین ‌کننده در معرفی موسیقی این منطقه به جامعه موسیقی ایفا کرد. شاید بتوان گفت که او استاندارد موسیقی‌ دوتار نوازی و خنیاگری در این منطقه به شمار می‌رفت که همه‌گاه شان فرهنگی کارش رانگه می‌‌داشت و اصیل‌ترین نغمه‌ها را می‌نواخت.

او در جشنواره‌های متعدد داخلی و خارجی برنده جوایز متعددی شد و برخی از آثارش هم عرضه عمومی شد. از جمله یکی از تکنوازی‌هایش که سالیان قبل از سوی انتشارات ماهور به بازار موسیقی عرضه شد و دیگری از سوی انجمن موسیقی ایران.

آخرین اجرای صحنه‌ای سرور احمدی در تهران تیرماه سال قبل در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد که در آن به اجرای مقام‌هایی در نعت پیامبر اکرم (ص) و برخی مقامات محلی تربت جام پرداخت.

دو سال قبل او کارگاهی آموزشی را در فرهنگستان هنر برگزار کرد و سازی از ساخته‌های خود را هم به این نهاد هنری هدیه داد.

سرور احمدی علاوه بر نواختن ساز، در ساخت ساز دو تار هم دستی چیره داشت و از جمله سازندگان شناخته شده ساز دو تار خراسان به شمار رفت و سازی هم که عمدتا با آن می‌نواخت به تاسی از ساز درویش‌خان، «قلندر» نام گرفته است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “درگذشت عبدالله سرور احمدی، نوازنده سرشناس دوتار در تربت جام”

 1. قلم فرانسه گفت:

  چند روز پیش “نای نی” آخرین نفسش را کشید و خاموش شد ! استاد کسائی را می گویم که آرام و ساکت راه ابدیت پیش گرفت و نامش جاویدان ماند.
  امروز سرور احمدی “قلندر” را تنها گذاشت و رفت ! و هنرمندان راستین یکی پس از دیگری آثارشان را به یادگار می گذارند .

  و در این بازار مکاره جماعتی تازه به دوران رسیده , خود را هنرمند فرض کرده و برای لقمه نانی تن به هر خفتی می دهند ! همزمان با انعکاس این خبر سایت محترم آفتاب نیوز خبری را منتشر کرد که بخشی از آن را انتقال می دهم و باقی را خود بخوانید . به قول احمد شاملو “روزگار غریبی است نازنین.”

  هزینه ساخت قلاده‌های طلا “بیش از دو میلیارد” و با دستور “شمقدری” بود

  مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری با اشاره به اینکه هزینه تولید «قلاده‌های طلا» بیش از دو میلیارد تومان بوده، گفت: «یک سوم این مبلغ را موسسه به دستور آقای شمقدری و برای پایان دادن به مشکلات مالی فیلم پرداخت کرد، اما از همان ابتدا نگرانی‌هایی بابت فیلم وجود داشت که وقتی رافت‌کات‌‌های اولیه فیلم را دیدم این نگرانی‌ها به طور کامل برطرف شد.»

  روحش شاد استاد حسین تهرانی در کاست آموزش تنبک چنین می گوید :”هنرمند باید 99 تا آدم باشد و یک در صد هنر ” قلم فرانسه

 2. قلم فرانسه گفت:

  آخر نه این رواست !

  دلخوشیمان به این بود که هر از گاهی درد دل خویش در همین کادر نظرات کاربران بنویسیم و بخوانیم.

  چندی پیش بر عنوان “آیت‌الله صافی: مسئولان متهم به فساد، استعفا دهند/ اگر ضعف‌ها برطرف نشود، جامعه به سمت سقوط می‌رود ” چند خطی نطر دادم که تصادفا منعکس گردید ! و به چند ساعتی نکشید که نظرات تمام کاربران از صفحه پاک شد ! گمان کردم چون بر خود جسارت داده و بر نظر مرجع نظر داده ایم مستحق این تنبیه بوده ایم !

  روز گذشته چند سطری بر عنوان “سرآغاز نزول وحی و پیام پیامبر ” نظر نوشتم که باز هم منعکس نشد آن را هم گذاردم به حساب عیدی عید مبعث !

  دوش در همین صفحه دقایقی چشم گذاردم و مطالبی نوشتم و امشب دریافتم که بدجور چشم زهر گرفته اند ! مهم نیست ما عادت داریم به این کم لطفی ها ولی شما برای اینکه خیال همه را راحت نمائید آب پاکی بر دست همه بریزید و این کادر تخیلی “نظرات شما” را اساسا حذف نمائید. باشد که دگر کسی چشم بر در ننشیند ! قلم فرانسه