سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » درگذشت روژه گارودی، نویسنده کتاب جنجالی «تاریخ یک ارتداد»...

درگذشت روژه گارودی، نویسنده کتاب جنجالی «تاریخ یک ارتداد»

چکیده :روژه گارودی نویسنده و پژوهشگر فرانسوی، که کتاب جنجالی «تاریخ یک ارتداد، اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل» به محاکمه او منجر شد، در سن 99 سالگی در منزل مسکونی خود در نزدیکی پاریس درگذشت....


روژه گارودی نویسنده و پژوهشگر فرانسوی، که سابقه عضویت در مجلس ‏مؤسسان، مجلس ملی و نیز مجلس سنای فرانسه را در کارنامه خود داشت، در سن 99 سالگی در منزل مسکونی خود در نزدیکی پاریس درگذشت.

روژه گارودی (Roger Garaudy) در سال ‏1913 در شهر مارسی به دنیا آمد و در سال 1963 دکتری خود را در رشته فلسفه گرفت. وی پس از طی دوره دبیرستان، تحصیلات عالی خود را در رشته فلسفه ادامه داد. سپس عضو کمیته مرکزی‏ حزب کمونیست فرانسه شد. در سالهای ۱۹۴۵ و ۱۹۵۱ به عضویت مجلس ‏موسسان، در ۱۹۵۶ به نمایندگی مجلس ملی فرانسه، و در ۱۹۵۹ به ‏سناتوری مجلس سنای فرانسه انتخاب شد.

در ۱۹۶۳ با نوشتن‏ رساله‌ای تحت عنوان فرضیه مادی‌گرایانهٔ شناخت (connaissance teorie materialiste la)، به اخذ درجه دکتری در فلسفه نائل ‏آمد. در ۱۹۵۹ به دانشیاری دانشگاه کلرمون فران (Clermont ferrand) و در ۱۹۶۵ به استادی فلسفه در دانشگاه ‏پوآتیه (Poitiers) منصوب شد. پدر گارودي فردي لائيك و مادرش كاتوليك بود. اما خود او ابتدا از کمونیسم به مسیحیت و سپس در سال 1982 به اسلام گروید و نام «رجاء» را برای خود انتخاب کرد.

در سال 1998، یک دادگاه فرانسوی گارودی را به اتهام انکار هولوکاست در کتاب خود به عنوان «تاریخ یک ارتداد، اسطوره‌های بنیان‌گذار سیاست اسرائیل» به پرداخت 120 هزار فرانک محکوم کرد. این کتاب با تأیید دیدگاه‌های «رابرت فاریسون»، از منکران نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم، کشته شدن یهودیان در اتاق‌های گاز را انکار می‌کند و آمار ادعایی برخی یهودیان برای تعداد قربانیان هولوکاست را نیز زیر سؤال می برد.

از گارودی کتاب‌های دیگری مانند «آمریکا سردمدار انحطاط» و «زنان چگونه به قدرت می رسند؟» نیز به فارسی ترجمه شده است. او همچنین در مقاله‌اي با عنوان “معني خصومت اسرائيل بعد از جنايت‌هاي لبنان” از جنايت‌هاي صهيونيست ها در صبرا و شتيلا به شدت انتقاد کرد.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “درگذشت روژه گارودی، نویسنده کتاب جنجالی «تاریخ یک ارتداد»”

 1. ناشناس گفت:

  آنقدر وضع آزادی بیان اینجا بد است وقتی می خوایم بگیم اونجا هم آزادی بیان نیست و صهیونیستا خط قرمز های خاصی دارند بعضی قبول نمی کنند.

 2. ناشناس گفت:

  او هم از فریب خوردگان کمونیست ها بود و ازقرار مدتی هم به اسلام بند کرده بود.

 3. ناشناس گفت:

  خداوند رحمتش کند
  خاری در چشم صهیونیستها بودند