سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برگزاری بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز در شهر کلن آلمان...

برگزاری بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز در شهر کلن آلمان

چکیده :مراسم بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز روز یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ (دهم ژوئن ۲۰۱۲) در شهر کلن آلمان برگزار شد. این مراسم که با استقبال خوب اقشار مختلف هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در کشورهای آلمان ، فرانسه، هلند و بلژیک روبرو شد بر پایه برنامه اعلامی با سخنرانی و نمایش فیلم انجام شد....


مراسم بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز روز یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱ (دهم ژوئن ۲۰۱۲) در شهر کلن آلمان برگزار شد. این مراسم که با استقبال خوب اقشار مختلف هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در کشورهای آلمان ، فرانسه، هلند و بلژیک روبرو شد بر پایه برنامه اعلامی با سخنرانی و نمایش فیلم انجام شد.

به گزارش ندای آزادی، در پانل اول این نشست آقایان بیژن حکمت، بهروز خلیق، تقی رحمانی و محمد صادقی هر یک به ارائه دیدگاه و تحلیل خود در مورد وضعیت کنونی جنبش سبز پرداختند.

بیژن حکمت در سخنانی تحت عنوان “جنبش سبز و همگرایی نیروها” ضمن تسلیت سالروز درگذشت مرحوم مهندس عزت الله سحابی و نیز شهیدان هاله سحابی و هدی صابر از جنبش سبز به عنوان جنبشی حق طلب در تاریخ ایران نام برد که شعار آن احقاق حقوق فردی و اجتماعی افراد است. او تفاوتهای جنبش سبز با سایر جنبشهای اجتماعی در ایران مانند جنبش مشروطه خواهی و جنبش ملی کردن صنعت نفت و جنبش اصلاحات را برشمرد و آن را جنبشی فراگیرتر از سایر جنبش های اجتماعی و سیاسی در تاریخ ایران دانست.

حکمت در ادامه به وضعیتی در جنبش سبز اشاره کرد که با حبس خانگی مهندس موسوی و مهدی کروبی ایجاد شده است و گفت اگر نیروهای حامی جنبش به همگرایی نگرایند ممکن است حرکتشان در استمرار به واگرایی منجر شود. او راه ایجاد همگرایی را در گفتگوی فعالان طیف های مختلف جنبش دانست. پیشنهاد ایجاد شورایی برای سازماندهی حرکت اعتراضی مردم از جمله نکاتی بود که حکمت در سخنان خود به آن اشاره کرد.

سخنران دوم این جلسه بهروز خلیق بود که در مورد “جنبش سبز و ریزش دیوار بی اعتمادی ” سخن گفت. او نشست مشترک سکولارهای دموکرات و دموکراتهای مذهبی را مسئله ای مثبت ارزیابی کرد و آنرا نشانگر ایجاد تحول در جامعه دانست. خلیق در ادامه با ذکر نکاتی از مبارزه با رژیم شاه تاکید کرد که همکاری گروههای مختلف سیاسی در مبارزه با استبداد در قالب جنبش سبز شکلی متفاوت نسبت به سایر برهه های تاریخی پیدا کرده است. خلیق در ادامه نقش نیروهای فعال خارج از کشور را در ادامه جنبش مثبت و مهم ارزیابی نمود.

تقی رحمانی دیگر سخنران مراسم بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز بود که سخن خود با عنوان “تنوع تفکر؛ اشتراک راهبرد” را با یاد مرحومان عزت الله و هاله سحابی و هدی صابر آغاز کرد. او مهندس سحابی را معلم مدارا و تسامح و هدی صابر را اسوه بی کینه بودن و محبت دانست. او با تاکید بر این نکته که ابتدا باید بر دستیابی به حداقل ها در عرصه سیاسی چشم داشت افزود مرحوم سحابی از رادیکالیسم ابا داشت و این مسئله را به سران جنبش سبز هم توصیه می کرد و معتقد بود که هم باید راه اعتراض را باز گذاشت و هم راه مذاکره را. او سحابی را یک سوسیال دموکرات مذهبی خواند که توجه ویژه ای به مردم و حقوق آنان داشت.

رحمانی گفت اگر فاصله جنبش سبز با دموکراسی زیاد نشود میتواند نقطه عطف تاریخ ایران باشد. او در ادامه از وجود قشر متوسط ناراضی، حاکمیت اقتدارگرا و فشارهای خارجی بعنوان سه عنصر مهم در تحلیل وضعیت فعلی کشور یاد کرد و گفت باید با ایجاد همگرایی میان فعالان سیاسی و با درک کارکرد هر یک از این سه عنصر به سوی توافق بر سر حداقل ها حرکت نمود.

محمد صادقی آخرین سخنران پانل اول بود. او که تحت عنوان “جنبش سبز؛ ظهور یک هویت جدید” سخن می گفت جنبش سبز را یک جنبش هویت محور دانست. از نگاه او این هویت را میتوان هویت استقامت و پایداری نامید. او گفت گروهی از تحلیل گران سیاسی در حال حاضر از تز ترجیح سکوت سخن میگویند و معتقدند در حال حاضر شکافی در میان گروههای مختلف حاضر در عرصه قدرت پیدا شده است و هر گونه حرکت اعتراضی از جانب طرفداران جنبش میتواند این شکاف را از بین ببرد و نیروهای حکومتی را علیه جنبش متحد و یکدست کند. صادقی این تز را غلط ارزیابی کرد و سکوت را راه حل مناسبی برای ادامه حرکت اعتراضی جنبش سبز ندانست.

در پانل دوم مراسم بزرگداشت سومین سالگرد آغاز جنبش سبز در شهر کلن خانم ها فرزانه عظیمی و خدیجه مقدم و آقایان حسن فرشتیان، عمار ملکی و علی مزروعی برای حاضران سخنرانی کردند.

موضوع سخنان خانم فرزانه عظیمی “جنبش سبز؛ جنبش مطالباتی جدید” بود. او رنگ سبز را بعنوان سمبل جنبش سبز و رنگ بهار، نشاط و شادی دانست. خانم عظیمی رنگارنگی جنبش سبز را نشان گر تکثرگرا بودن آن دانست و گفت جهت گیری به سوی همگرایی میان نیروهای جنبش با همت رهبران حرکت و نیروهای اصلاح طلب سبب شده است جامعه نیز به این جهت گیری پاسخ مثبت بدهد و بتواند به سوی یک حرکت ملایم و مسالمت آمیز روی بیاورد و نوعی همگرایی جدید را بوجود آید.

خانم خدیجه مقدم در این نشست در مورد “حقوق بشر و اخلاق” سخنرانی کرده و بر اخلاق مداری در جنبش سبز تاکید کرد و با ذکر خاطراتی از شهید هاله سحابی او را نمونه بارز شخصیتی اخلاق مدار دانست که بر دفاع از حقوق مظلومان و بویژه زنان اصرار می ورزید. او هم چنین با اشاره به جنبش زنان در ایران نکات جدیدی را برای افزودن به منشور سبز پیشنهاد نمود و التزام به اخلاق حقوق بشری را برای رهبران جنبش ضروری دانست.

حسن فرشتیان دیگر سخنران این مراسم بود که در مورد “روحانیت و جنبش مدنی” سخن گفت. او در ارزیابی نقش روحانیت در جنبش سبز گفت فقه تکلیف مدار نمیتواند جنبشی را که بر مبنای حق طلبی برپا شده است را یاری کند. او با یادکرد از مرحوم آیه الله منتظری و رساله حقوق بشر ایشان و نیز فتاوای آیه الله صانعی بویژه در مورد حقوق زنان از همراهی روحانیت با مردم در راه جنبش حق طلبی به عنوان یک امکان یاد کرد.

عمار ملکی که تحت عنوان “خط مصدقی های جنبش سبز” در این مراسم سخن می گفت فعالان جنبش سبز را سه گروه دانست: طرفداران جمهوری اسلامی یا همان اصلاح طلبان که او آنها را استمرار طلبان نامید؛ منتقدان نظام و مخالف اصل ولایت فقیه که شامل نهضت آزادی و نیروهای ملی مذهبی میشود و او آنها را احقاق طلب نامید؛ و گروه سوم که سقوط نظام را در اولویت کاری خود قرار داده اند و ملکی آنها را اسقاط طلب خواند. او با ذکر انتقاداتی به دو گره اول و سوم، گروه دوم که از دید او مصدقی های جنبش سبز هستند و سحابی نیز از جمله آنان بوده است را ستود.

آخرین سخنران این مراسم علی مزروعی بود که به مسئله “جنبش سبز و افق پیش رو” پرداخت. او جنبش سبز را شکل تکامل یافته جنبشهای تاریخ معاصر ملت ایران و نشانه بزرگی و بلوغ جامعه ایرانی دانست.

مزروعی جنبش سبز را جنبشی زنده خواند که از پشتیبانی اکثریت مردم ایران برخوردار است و طبقه متوسط جامعه نیروی اصلی آنرا تشکیل میدهند. مزروعی خواستار حذف مرزهای ساختگی میان طرفداران جنبش سبز شد و گفت این جنبش حق طلب و حق محور است و کسی با این اصل مخالف نیست. او برپایی چنین نشستهایی با حضور گسترده هموطنان را نشانه پشتیبانی ایرانیان خارج از کشور از اهداف جنبش سبز در داخل دانست و اینکه همه باید صدای جنبش در خارج باشند.

در انتهای این مراسم فیلم “روزهای سبز” به کارگردانی حنا مخملباف با حضور ایشان برای حضار به نمایش درآمد. مخملباف در سخنانی کوتاه انگیزه خود از ساخت این فیلم و احساسات خود در مورد امید ایرانیان برای رسیدن به آزادی را بیان نمود.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.