سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » حمله پلیس چین به دانش آموزان مسلمانان؛ پرتاب مواد آتش زا و گاز اشک آور...

حمله پلیس چین به دانش آموزان مسلمانان؛ پرتاب مواد آتش زا و گاز اشک آور

چکیده : در جریان حمله ماموران پلیس چین به یک دبستان اسلامی در منطقه سین کیانگ در غرب این کشور، دوازده دانش آموز شش تا ده ساله زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافته اند. در دبستانی که هدف حمله قرار گرفت، قرآن تدریس می...


همزمان با سفر احمدی نژاد به پکن، در جریان حمله ماموران پلیس چین به یک دبستان اسلامی در منطقه سین کیانگ در غرب این کشور، دوازده دانش آموز زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافته اند.

تاکنون بارها پلیس چین به مسلمانان حمله کرده است ولی تاکنون دولت احمدی نژاد به آن واکنش نشان نداده است. این در حالی است که بالاترین سطح واردات کالا از پکن است.

در حال حاضر 40 میلیون مسلمان در استان‌های شینجیانگ، گانسو، نینگشیا و چینگهای زندگی می‌کنند.

رسانه های دولتی چین گفته اند که در جریان عملیات پلیس برای آزادی چندین دانش آموز که بر خلاف میل والدینشان مجبور به تحصیل در این دبستان شده بودند، افرادی در داخل مدرسه به سوی ماموران پلیس مواد آتش زا پرتاب کردند.

به گزارش بی بی سی، در مقابل، یک گروه مدافع حقوق اقلیت مسلمانان ایغور در چین گفته است که پلیس برای متفرق کردن دانش آموزان شش تا ده ساله این دبستان، از گاز اشک آور استفاده کرد.

دولت چین به ندرت برای تاسیس مدارس دینی به خصوص در سطح ابتدایی مجوز می دهد و ظاهرا در دبستانی که هدف حمله قرار گرفت، قرآن تدریس می شد.

درگیری و اختلاف میان حکومت کمونیستی چین با مسلمانان تازگی ندارد. خشونت های اعمال شده از سوی چین علیه مسلمانان این کشور ریشه ای عمیق و به درازای عمر طولانی سکونت مسلمانان در بخش هایی از سرزمین پهناور چین دارد و این همزیستی گاه مسالمت آمیز و گاه توام با خشونت بوده و بارها موجب درگیری هایی میان جامعه مسلمانان این کشور با حکومت مرکزی پدید آمده است.

چین در دهه های گذشته ثابت کرده است که جز اعمال حکومت متمرکز با سیاست های واحد و لایتغیر، ساختاری دیگر را نمی پذیرد و حاضر به اعطای آزادی های مدنی و سیاسی و به مشارکت گرفتن اقلیت های مختلف در بدنه سیاسی کشور نیست. نظام کمونیستی این کشور که توسط حزب حاکم هدایت و حمایت می شود، با هرگونه خواسته های فرهنگی بومی و تمایلات قومی مخالف بوده و همواره به بهانه تلاش اقلیت ها برای کسب خودمختاری یا تجزیه کشور چین، با حامیان و رهبران آنها در نزاع به سر برده و شرایط پلیسی و امنیتی را بر ایشان حاکم کرده است.

بسیاری از زندانیان چین را کسانی تشکیل می دهند که برای کسب حقوق شهروندی اقلیت ها که دارای تنوع و تکثر فرهنگی و مذهبی هستند، صدای خود را بلند کرده و به طرح مشکلات و موانع خود در راه رسیدن به دموکراسی و حقوق شهروندی پرداخته اند.

آخرین بار دو سال پیش و تقریبا مقارن با حوادث پس از انتخابات سال 88 در ایران بود که اوضاع در چین نیز برآشفته شد و مسلمانان استان سین کیانگ توسط حکومت مرکزی سرکوب شدند و شدت خشونت ها صدای اعتراض کشورهای اسلامی را درآورد. در درگیری آن سال میان نیروهای پلیس و اقلیت مسلمان اویغور در استان سین کیانگ، 20 نفر کشته شدند. کنگره جهانی اویغور درباره آن حادثه توضیح داد: فوران خشم مردمان نژاد اویغور که خواستار پایان سرکوب گری ها و فشار علیه اقلیت مسلمان این منطقه هستند، عامل شروع تظاهرات ضد دولتی بوده است.

منطقه مسلمان نشین سین کیانگ چین از سال 2009 شاهد درگیری و ناآرامی ها در پی بروز اختلافات بین نژاد غالب مردم چین (هان) و قوم اویغور در شهر ارومچی بوده است که در این درگیری های قومی حدود 140 نفر کشته و بیش از 800 نفر زخمی شده اند.

دیروز یکی از مرکز اطلاع رسانی حقوق بشر و دموکراسی مستقر در هنگ کنگ خبر داد که درگیری هایی بین مسلمانان محلی و حدود هزار پلیس مسلح در منطقه نینگ سیاهوی (Ningxia Hui) رخ داده است. این درگیری ها پس از آن آغاز شد که پلیس مسلح بازسازی یک مسجد مسلمانان را غیرقانونی اعلام و آن را تخریب کرد.

هوی ها یکی از گروه های اقلیت مسلمان در چین به شمار می روند که در منطقه نینگ سیاهوی سکونت دارند. گفته می شود تخریب این مسجد موجب اعتراض مسلمانان شد و پلیس نیز به سمت معترضان مسلمان آتش گشود که در جریان این اتفاق دو نفر کشته و حدود پنجاه تن زخمی شدند.

پیش از این پلیس برای سرکوب تظاهرکنندگان اقلیت مسلمان هوی در روستای تاوشان (Taoshan) شهرک هکسی (Hexi) از گاز اشک آور، کارد و باتوم استفاده کرده است.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

11 پاسخ به “حمله پلیس چین به دانش آموزان مسلمانان؛ پرتاب مواد آتش زا و گاز اشک آور”

 1. ناشناس گفت:

  حکوت پلید چین تخاصم شدیدی با مسلمانان دارد. در کشور ما هم با همراهی دست نشاندگان داخلی و صدور اجناس بی دوام و تقلبی اش اقتصاد ما را فلج کرده.

 2. امیر گفت:

  نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی

 3. شیرازی گفت:

  خامنه ای نامرده اگه در قبال این وحشی گری حرفی نزنه و بیانیه ای صادر نکنه و نگه قلبش جریحه دار شده ……

 4. ناشناس گفت:

  احمدی نژاد رو بگو که رسول گرامی اسلام را با کنفوسیوس مقایسه می کنه!!!

 5. علی گفت:

  برای ان دسته از فریب خوردگان که می گویند رژیم ما از فلسطین باید دفاع کند چون مسلمان هستند . پس چرا رژیم از مسلمانان چین و روسیه که با شدت بیشتری سرکوب می شوند دفاع نمی کند و خامنه ای چرا برای انها دل نمی سوزاند .اصلا مگر سر کوب و کشتار مردم مسلمان سوریه توسط اسد برای خا منه ای و دارو دسته مزدورش مهم نیست ؟؟؟؟؟؟؟/ پس این ها بهانه است برای حکو مت کردن و فریب دادن عوام بد بخت

 6. ناشناس گفت:

  اقای خامنه ای فقط شبها خواب مردم مسلمان فلسطین را می بیند

 7. آرش گفت:

  ای مسلمونها! اینهایی که بعنوان مسلمون در چین سرکوب شدند، مسلمون نیستند بلکه رهبران فتنه گران در چین هستند و بخاطر همین هم اصلا واسه چی آیت الله خامنه ای بر علیه این عمل اعلامیه بده؟ هر موقع این آقا بر علیه کشتار چچن توسط پوتین جنایتکار اعلامیه داد، بر علیه اینها هم اعلامیه میده.!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. محمود گفت:

  كشور برادر چين براي مهر وتسبيج كتاب هاي اسلامي ميفرستدوهميشه در مقابل كفار غربي از اسلام ايراني دفاع ميكند فكر ميكنم اين دانش اموزان مسلمان چيني تحت تاثير دانشجويان طرفدار فتنه قرار دارندوتنبيه ومجازات انها لازم وتجاوز بانه حلال ميباشد اجورهم عندالله

 9. محمود گفت:

  موضوع سر كوبي دانش اموزان اهل فتنه مورد تاييد كليه شركت كنندگان كنفرانس شانگهاي قرار گرفت.

 10. ناشناس گفت:

  اره من هم تو چینم و می بینم که مسلمانان چه مظلومانه زندگی می کنند. ظلم ظلم است و هر کجا باشد.

 11. سبز راست قامت گفت:

  البته وزارت امور خارجه و مقام ولایت در این زمینه یک اعلامیه شدید و اللحنی به دولت چین فرستاده اند که در نمایشگاه نامرئی لندن است و فقط آنانیکه چشم بصیرت دارند میتوانند بخوانند ولی این چشم تنگهای چینی که چشم بصیرت ندارند! در ضمن مسلمان چینی و چچنی و سوریه ای با مسلمان فلسطینی و بحرینی خیلی خیلی فرق دارد و فرق آنان در مسلمان بودنشان است!