سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شبه نظامیان شبیحه؛ مردانی که کار و بارشان مرگ است...
» متهمان اصلی جنایات سوریه را بیشتر بشناسیم

شبه نظامیان شبیحه؛ مردانی که کار و بارشان مرگ است

چکیده :از ابتدای شروع اعتراضات مردم سوریه علیه بشار اسد در سال گذشته شاهد انتشار صحنه های فجیعی از اجساد زنان، کودکان و مردانی بوده ایم که در جریان اعتراضات و درگیری ها کشته شده بودند؛ صحنه هایی آنچنان دلخراش که باور آنها سخت است. گفته می شود شبه نظامیان وابسته به دولت، موسوم به شبیحه، مسئول این جنایت ها و به خصوص کشتار حوله بوده اند و هدف آنان، ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از مشارکت مردم در تظاهرات اعتراضی علیه حکومت است....


کلمه – زهرا امیری:

سربازان جوان زن با کلاه و یونیفورم مخصوص استتار در حالی که به صف ایستاده اند، هر کدام ماری را در دست نگه داشته اند. سربازان گردن مارها گاز می گیرند و با دندان سر از بدن آنها جدا می کنند. در صحنه بعد سربازان در حال پختن مارها بر روی آتش هستند و آنها را می خورند و حافظ اسد و تماشاگران در حال تشویق کردن آنها. در صحنه بعد، سربازان مرد از پشت یک کامیون به پایین می پرند. یکی از سربازان یک سگ زنده را گرفته و با زدن چاقو به او، سگ را کشته و به کناری می اندازد.

اشتباه نکنید! این تصاویر مربوط به صحنه های یک فیلم تخیلی نیست. اینها تصاویری مستند هستند که به سادگی و با جست و جوی عبارت «هدیه صدام حسین به دونالد رامسفلد» در اینترنت می توان آن را یافت. رامسفلد در وبسایت شخصی خود در این مورد نوشته است: زمانی که من به عنوان نماینده ویژه رونالد ریگان در خاورمیانه به عراق رفتم، صدام فیلمی سه دقیقه ای به من هدیه داد. پیام صدام واضح بود. دولت سوریه وحشی است.

در اینکه صدام حسین دشمن سوریه تنها متحد ایران در جنگ هشت ساله بود شکی نیست، سوء نیت او کاملا آشکار است، اما این فیلم مستند است. فیلمی از رژه سربازان معمولی ارتش سوریه در مقابل حافظ اسد، رئیس جمهور سابق سوریه و پدر بشار اسد، آنهم ارتش زنان، که نشان می دهد نیروهای نظامی و شبه نظامی در سوریه با چه قساوت قلبی پرورش می یابند. با این حساب، روش آموزش نیروهای ویژه را به مراتب خشن تر از این می توان تصور کرد.

از ابتدای شروع اعتراضات مردم سوریه علیه بشار اسد در سال گذشته شاهد انتشار صحنه های فجیعی از اجساد زنان، کودکان و مردانی بوده ایم که در جریان اعتراضات و درگیری ها کشته شده بودند؛ صحنه هایی آنچنان دلخراش که باور آنها سخت است.

وخیم ترین مورد از کشتارهای اخیر در شهر حوله اتفاق افتاد که درجریان آن، بیش از صد نفر که اکثر آنان را کودکان و زنان تشکیل می دادند، کشته شدند. به گزارش ناظران سازمان ملل متحد که در سوریه حضور دارند، بررسی اجساد نشان داد که بعضی از آنان در اثر اصابت گلوله اسلحه سنگین و تعدادی دیگری نیز با شلیک اسلحه سبک از فاصله نزدیک و یا ضربات چاقو به قتل رسیده بودند. مخالفان حکومت سوریه و برخی از کارشناسان غربی، شبه نظامیان وابسته به دولت، موسوم به شبیحه، را مسئول کشتار حوله دانسته و گفته اند که هدف آنان، ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از مشارکت مردم در تظاهرات اعتراضی علیه حکومت است.

کلمه شبیحه در اصل اسم جمع «شبیح» از ریشه شبح است و در زبان عربی سوری محاوره‌ای به معنای «اراذل و اوباش»است. در سوریه، این نام برای اشاره به نیروهای لباس شخصی شبه‌نظامی و آدمکش‌های وابسته به حکومت به کار می رود. مخالفان سوری آن‌ها را جوخه‌های مرگ نامیده اند و آنها را مسئول قتل و شکنجه هزاران معترض در جریان ناآرامی‌ها می‌دانند.

کشور سوریه دارای تنوع بالای فرقه ای و مذهبی است در این کشور سنی ها، کردها، علویان، مسیحیان، اسماعیلی ها و دروزی ها در کنار هم زندگی می کنند. سنی ها 70 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند اما تقریبا تمامی مراکز قدرت در دست علویان است که تنها بین 10 تا 15 درصد جمعیت را دارا هستند. علویان بالاترین سمت ها را در دولت و سرویس های امنیتی در اختیار دارند و این امر قدرتی نامتناسب به آنها می دهد.

اما علویان به عنوان یک قشر اجتماعی در وضعیت خوبی قرار ندارند. برهان غلیون، رئیس شورای ملی سوریه، می گوید: دولت سوریه بدترین رفتار را با علویان داشته، و آن دسته از علویانی که از این حکومت نفع برده اند تنها درصد کوچکی از کل علویان هستند.

اعضای گروه شبه نظامی شبیحه از میان روستائیان فقیر انتخاب می شوند. اگر چه اعتقاد بسیاری از مردم سوریه این است که اکثر شبه نظامیان شبیحه از اقلیت علوی مذهب سوریه هستند که با برای حمایت از خانواده اسد تربیت شده اند. اما تحقیقات نشان داده مهمترین عامل انتخاب این افراد فقر و نداشتن تحصیلات است. بشار اسد و پدرش در طول 45 سال گذشته با دست گذاشتن بر روی درگیری های فرقه ای در کشور های همسایه مانند لبنان و عراق دولت خود را تنها راه نجات به مردم حاشیه نشین و فقر معرفی می کند.

مها ابوشاما، محقق سازمان عفو بین‌الملل، معتقد است که شبیحه خاص کشور سوریه نیست و استفاده از چنین نیروهایی در جریان اعتراضات معروف به بهار عربی در سراسر خاورمیانه کاملاً مرسوم بوده‌است. او مصر، تونس و اردن را از کشورهایی می‌داند که به طور گسترده از چنین آدمکش‌هایی بهره برده‌اند.

زمزمه ها درباره حضور اینگونه شبه نظامیان در سرکوب اعتراضات کشورهای خاورمیانه به حدی گسترده بود که حتی در جریان اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز شایعاتی درباره حضور نیرو های امنیتی عرب زبان در سرکوب ها مطرح شد. این در حالی است که برخی رسانه های جهانی هم به این نکته اشاره می کنند که برخی از روش های سرکوب دولت سوریه بسیار شبیه به روشهای سرکوب در اعتراضات سال 88 در ایران است؛ و اظهارات نسنجیده برخی مقام های نظامی کشور درباره دخالت در سوریه برای حفظ بشار اسد نیز به این شایعات دامن می زند.

شبه نظامیان شبیحه در سوریه به سلاح‌های سنگین مجهزند و در کنار ارتش و واحدهای امنیتی می‌جنگند. به گفته رئیس سازمان عربی حقوق بشر، این افراد بیشتر در مناطق ساحلی مدیترانه همچون لاذقیه، بانیاس و طرطوس اقامت دارند و از طریق قاچاق در بنادر این مناطق زندگی می‌کنند.

در واقع تروریست های وابسته به بیگانگان که دولت از آغاز اعتراضات تا کنون آنها را مسئول کشتن مردم بی گناه می داند همین شبه نظامیان هستند. تاکتیک بشار اسد و دولتش در اداره سوریه تاکتیک تفرقه بینداز و حکومت کن، است. دولت با بزرگنمایی تفاوت اقوام و مذاهب، هراس در جامعه ایجاد می کند. بشار اسد بارها و بارها در سخنرانی های خود مخالفان را افرادی معرفی کرده که در خدمت توطئه های خارجی هستند.

بر اساس گزارش ها رشد سازمان جنایی شبیحه از دهه 1990 و با قدرت گیری رژیم اسد پیوند داشته است. گفته می شود شبه نظامیان شبیحه در مناطقی که درگیری ایجاد می شود در واقع آن محلات را پاکسازی می کنند، مردان را اسیر می کنند و برای گرفتن اعتراف شکنجه می کنند، زنان و کودکان را می کشند و اشیاء با ارزش خانه ها را سرقت می کنند.

با آغاز قیام سوریه از این نیروها برای سرکوب معترضان در شهرهای مرکزی همچون دمشق، حلب و حمص و مناطق مرزی مثل درعا در نزدیکی اردن، تلکلخ در مرز لبنان استفاده می‌شود. بیشتر اهالی سوریه معتقدند که شبیحه گروه‌های خوفناکی هستند که فعالیت خود را بدون هیچگونه سازماندهی و رهبری انجام می‌دهند.

این افراد از اوباش جنایتکار محلی، اعضای لباس شخصی نیروهای امنیتی، جاسوس‌ها، و حتی جوانان بیکار و فقر هستند و برای اولین بار در جریان قیام سال ۲۰۱۱ سوریه به گونه‌ای سازمانی و با کشتار زنان و کودکان که یکی از شدید ترین روش های ارعاب ها برای ساکت کردن مخالفان است، برای کمک به حکومت وارد عمل شدند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

15 پاسخ به “شبه نظامیان شبیحه؛ مردانی که کار و بارشان مرگ است”

 1. علی گفت:

  نه اقای محترم کلمه.این جنایتها از شبه نظامیان سلفی هست نه شبیحه.این رو تمام مردم دنیا فهمیدن به جز شما.حتی کشورهای غربی حامی انها هم بعد از خروج این گروه تروریست از مذاکرات اتش بس فهمیدن که این جنایات کار هیچ کس نیست به جز اینها.وگرنه چرا از مذاکرات خارج شده و اعلام کردن ما به اتش بس پایبند نیستیم.خدا کنه این رو دیگه منکر نشید.چونکه این خبر رو همین امروز همه روزنامه های کشورهای عربی(به جز سعودی چون خبر ندارم) این رو تیتر کردن.اگر می خواید تا عکس صفحش رو براتون بفرسم

 2. ناشناس گفت:

  خودمون بهترشونو داریم که اینا به گرد پاشونم نمیرسن!!!!!

 3. علی گفت:

  اسد یک دیکتاتور است و دیکتاتورها به هیچ عنوان حاضر به کنارگیری از قدرت نیستند ..متاسفم برای انهائیکه از ادمکشان و خونخواران پشتیبانی میکنند. اینکه در دیدگاه نوشتند اینها از مذاکرات خارج شدند پس مقصر هستند ناشی از کم اطلاعی می باشد برای اینکه بفهمیم کی جنایت حوله را انجام داده باید از مردم اونجا پرسید که اسد را مقصر می دانند

 4. رسول گفت:

  علی آقا،جنایت را هر که انحام داده باشد مسیول آن دولت سوریه است اگر این جتایت حوله کار سلفی های بنیاد گر است،9000 نفر دیگر که در یکسال گذسته کشته شده اند را چه کسی انجام داده است. در بهترین وخوش باورانه ترین حالت ،آیا نشان دهنده حد اقل بی کفایتی وبی مسیولیتی اسد در حفظ جان سهروندان سوری نیست

 5. حامد گفت:

  دوستان خود را در دام این بازیهای غربی-عربی نیندازید. جنایتکاری اسد نباید شما را منحرف کند و وارد بازیهای کثیف و جنایتکارانه ای شوید که همگان به مرور دارند می فهمند مسبب اصلی این جنایتها صرفا اسد نیست بلکه غرب و عربستان دست دارند. با بیداری ملتها و اینکه هیچ ردپایی از ارتش و امنیت سوریه در دست نیست و دلایل شورشیان وحشی عربستانی بشدت خنده آور بود الان دارند یک گروه مبهم درست می کنند که ایراد را به گردن اسد بیندازند… اینقدر ساده لوحانه به مسائل پیچیده سیاسی نگاه نکنید. رسانه ها همه در دست کثیف ترین و خونخوارترین جناحهای اقتصادی و سیاسی غربی است و شما را راحت بازی می دهند. همان نیروهایی که می گویید جلوی صدام فلان می کردند تحت آموزش دستگاههای غرب و شرق قرار داشتند. این کارها را همه نیروهای ویژه در شرق و غرب انجام می دهند. اینقدر مردم را فریب ندهید… اسد جنایتکار است، جمهوری اسلامی جنایتکار است، اما این نباید شما را فریب دهد که فراموش کنید خود آمریکا جنایتکارترین دولت در طول تاریخ است. به صدها کودک ویتنامی تجاوز کردند و کشتند، در کامبوج همینطور، فقط در عراق 500 هزار کودک عراقی بخاطر تحریم شیرخشک مردند و آمار هم سازمان ملل داده است و آلبرایت هم تأیید کرد و گفت این کار ارزشش را داشت، در فلسطین صدها کودک و زن در یک هفته توسط اسرائیل کشته شدند. در لبنان صدها کودک و زن را اینها کشتند. آخه تا کی باید خودتان را با بازیهای این جنایتکاران اسیر کنید؟

 6. حامد گفت:

  جناب رسول، اسد جنایتکار است ولی این دلیل نمی شود که مسببین این جنایتها را کنار بگذاریم از معادله… اسد را مردم سوریه باید تغییر دهند اما به همان شکل که ابتدا شروع کردند. بله اسد با جنایت خود باعث شد که مردم دمکراسی خواه از صحنه کنار بروند و جای آنها را شورشیان وحشی پر کنند. این حماقت بزرگ اسد بود و دست او در جنایتها نفی شدنی نیست. اسد باید برود ولی نه به دست غرب و عربستان. اینها جنایتکارتر خواهند بود و در لیبی دیدیم. بی کفایتی اسد به معنای حقانیت این ها نیست. از آن تعداد هم فراموش نکنید که بخش قابل توجهی توسط همین بمبهای القاعده و وحوش سلفی تحت حمایت غرب و عربستان کشته شده اند و یک طرفه نیست.

 7. عبید گفت:

  این بازیهای غربی-عربی را باور نکنید… همه این وحوش را خود دول غربی و عربی می فرستند. اسد جنایتکار است ولی نباید جنایت او به جنایتکاران غربی مشروعیت بدهد که این جنایتها را بکنند و به اسم اسد ثبت کنند که سوریه را به جنگ بکشانند..

 8. ترانه سبز گفت:

  نتيجه:
  چه فكري براي (( شبيحه )) هاي ايران خودمان كرديم؟ شبه نظامي هاي سازمان يافته حكومتي كه از فقيرترين و بي فرهنگ ترين و خوارترين اقشار حاشيه اي جامعه ايراني تشكيل شدن و ابزار سركوب هستن

 9. ناشناس گفت:

  شبیح یا شبیه این شبح ها و شبه جن ها را انگار دیده ایم!
  هر چه فکرش را میکنم نمیدانم کجا ولی انگار نزدیک العهد و المکان بودند!

 10. میثم گفت:

  از بحرین چه خبر؟
  چرا توبحرین اعتراض ضد دمکراسیه و لی تو سوریه دمکراسیه؟
  چرا عربستان به دولت بحرین کمک میکنه و به دولت سوره کمک نمیکنه؟
  چرا تو بحرین مردم بوسیله غربی ها و عربستان سرکوب میشن و لی تو سوریه دولت سرکوب میکنن؟
  چرا نقشه قبلیه مسجدالحرام توسط یه انکلیسیه یهودی طراحی میشه و الان هم یه کارشناس انگلیسی؟( هنرمندان مسلمان کجایند؟)
  چون اسرائیل باید بزرگ بشه چون عربو سیر کن ناموسشو بدزد فارسو گشنه نگه دار و ؟؟؟؟؟
  بد بختیم

 11. بلبل خاموش گفت:

  ماهیت اسد و تمام دیکتاتور ها یکی است ، هر حکومتی که جلوی آزادی بیان را بگیرد محتوم به از بین رفتن است ، اما ملت ایران دوست دارد مردم سوریه او را بردارند نه غربی ها و کشور های عربی ! کاش دولت مردان ما نیز از این وقایع درس می گرفتند و کمی در اعمال و رفتار خود تجدید نظر می کردند ! ولی متاسفانه آنها خود را به تغافل زده اند ! که باز این هم از ویژگی های حکومت های دیکتاتوری است ! جالب این است که هیچ دیکتاتوری خود را دیکتاتور نمی داند و زمانی متوجه عمق ماجرا می شود که دیگر دیر شده است .

 12. افشین گفت:

  اسد دیکتاوره و رژیمش مثل رژیم سابق عراق اساس و بنیانش بر ایجاد ترس و ترور در بین مردمش است و بس و صد در صد در یک همه پرسی بیطرفانه شکست میخوره اما بنظر من قتل عام زن و بچه ها به اون صورت که گردن آنها را با چاقو ببرند و یا شلیک گلوله از فاصله نزدیک به سرشان و … از نمونه قتلهایی استکه ما قبلا در عراق نمونه های زیادی از آنها را دیدیم که توسط وهابیها یی که میخواستند یک جنک مذهبی راه بندازند انجام شده بود . الان هم همین وهابیها که دفعه اولشان هم نیست که با امریکا و انگلیس در یک جبهه مشترک میجنگند(در یمن ، بوزنیا، لیبی ، کوسوو وهابیها در کنار ناتو جنگیدند) به این امید که این قتلها بتواند موجب بشود که روسیه و چین با سرنگونی اسد موافقت کنند دارند دست به این کشتار ها میزنند. هیچ دلیل و مدرک مستندی هنوز پیدا نشده که نشان بدهد که اسد و یا هوادارانش دست به این کشتار زده اند. ضمن اینکه به نظر من اصلن به عقل جور در نمی ایاد که در حالیکه فشار برای سرنگونی اسد روز به روز بیشتر میشود ، اون دست به یک همچین کشتاری بزند که هیچ بار و فایده یی برایاش ندارد در حالیکه این کشتارها کاملا به نفع مخالفین و گروه فشار برای سرنگونی رژیم است.
  یادتان نرود که حتا سازمان ملل هم مخالفین اسد را به کشتن طرفداران اسد متهم کرده و شواهد زیادی وجود دارد که ۲۴ نفر از کشته شدگان اخیر شامل قتل عام کلی یک خانواده بوده اند که بنا به گفته خبرنگار روسیه ان خانواده یا طرفدار اسد بوده و یا مخالف تظاهرات بر الیهه اون بوده اند.

 13. مهدی گفت:

  این کشتارها فقط به نفع مخالفان است دولت سوریه از این کشتارها هیچ سودی نمیبرد .این سلفیها هر جنایتی از دستشون برمیاد.

 14. ميلاد گفت:

  چرا سرمون را زير برف مي كنيد چرا شك داريد كه اين جنايت ها كار عربستان و امريكا و اسرائيل است. ببينيد كي از اين جنايت ها سود مي برد. تنها و تنها براي اسرائيل است كه اين جنايت ها صورت ميگيرد . اينها مي خواهند رو انقلاب هاي منطقه سرپوش بگذرن . دوست توجه بكنند

 15. نیما گفت:

  روزی که به میر حسین رای دادم و بعد از آن جانانه هم از رایم دفاع کردم هرگز فکر نمیکردم وبسایت منسوب به او مقاله ای در جانبداری از وهابیون و آدمکشان سعودی و قلب حقیقت جاری در سوریه به اشتراک بگزارد….یادتان هست ؟ ما طرفدار مدنیت ُو آبادانی بودیم…..

  کلمه: شما چند بار هم این ادعای نادرست را در کامنت ها به کلمه نسبت داده اید. کجای این مطلب ربط به وهابیون دارد؟ یا آنطور که قبلا گفته اید کجا ما از سلفی ها دفاع کرده ایم؟ حتی اگر ادعای شما درباره عملکرد بخشی از مخالفان بشار اسد درست باشد، آیا این توجیه گر جنایات حکومت فعلی سوریه خواهد بود؟ در همین مطلب بالا، آیا جز سابقه و عملکرد گروه شبه نظامی شبیحه، به چیز دیگری، به خصوص آنچه شما ادعا کرده اید، اشاره شده است؟ شما و مخاطبان دیگر آزادید که هر روایت یا برداشتی از وقایع سوریه دارید، اینجا بگذارید و اگر توهین یا دروغ فاحشی در ان نباشد، حتما منتشر خواهد شد. اما شما دوست عزیز، لطفا انصاف را از دست ندهید.