سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شکست عملی طرح کوفی عنان در سوریه/ مخالفان: بشار اسد هرگز به آتش‌بس پایبند نبود...

شکست عملی طرح کوفی عنان در سوریه/ مخالفان: بشار اسد هرگز به آتش‌بس پایبند نبود

چکیده :یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه اعلام کرده است که این گروه مسلح دیگر به طرح آتش بس کوفی عنان در سوریه وفادار نیست و حملات خود را از سر می گیرد. اما کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده است که طرح او همچنان نقشی محوری در حل بحران سوریه بازی می کند....


کلمه – گروه بین الملل: یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه اعلام کرده است که این گروه مسلح دیگر به طرح آتش بس کوفی عنان در سوریه وفادار نیست و حملات خود را از سر می گیرد. ژنرال سامی الکردی، سخنگوی ارتش آزاد سوریه، دوشنبه شب 15 خرداد در مصاحبه با خبرگذاری رویترز و شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که این گروه مسلح و مخالف سوری دیگر به طرح صلح کوفی عنان وفادار نیست. او تاکید کرد که موجودیت این طرح تنها روی کاغد بود و رژیم بشار اسد هیچگاه به آن عمل نکرد.

سامی الکردی گفت که فعالیت ارتش آزاد سوریه در حال ‌حاضر به دفاع از مردم در برابر حملات ارتش سوریه محدود خواهد بود. به گفته او، حملات آنها فقط به پست‌های کنترل در شهرها صورت خواهد گرفت که توسط نیروهای دولتی سوریه بر پا شده‌اند. الکردی در ادامه اظهارات خود ضمن حمایت از فعالیت ناظران سازمان ملل، خواستار برقراری منطقه‌ی پرواز ممنوع در سوریه برای کمک به سقوط رژیم بشار اسد شد.

اعلامیه ارتش آزاد سوریه پس از سخنرانی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در روز یکشنبه صادر می شود که باعث ایجاد پرسش هایی درباره اعتبار طرح صلح شش بندی عنان شده بود. لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه گفته بود که شمار موارد نقض حقوق بشر توسط حکومت سوریه چنان زیاد است که تا زمانی که اسد سر کار است هیچ راه حل پایداری ممکن نخواهد بود.

بشار اسد در آن سخنرانی گفت که کشورش در حال عبور از بحرانی‌ترین مرحله تاریخی از زمان پایان یافتن استعمار تاکنون است. او اضافه کرد که سوریه با یورشی داخلی و بین‌المللی روبه‌رو شده و توطئه‌هایی از خارج علیه سوریه و برای تضعیف این کشور در جریان است. رئیس جمهور سوریه که برای اولین‌بار پس از کشته شدن بیش از صد نفر در شهر حوله سخن می‌گفت، بار دیگر افرادی را که تروریست خواند، مسئول ناآرامی‌های این کشور معرفی کرد و گفت: تروریسم را باید از راه‌حل‌های سیاسی کنار گذاشت.

او نقش داشتن نیروهای دولتی در کشتار حوله را رد کرد و گفت که این کشتار جنایتی کریه بوده است که هیچ درنده ای نمی‌تواند مرتکب آن شود. این در حالی است که ناظران سازمان ملل متحد گزارش کرده‌اند که نشانه‌هایی از دست داشتن نیروهای وفادار به دولت در کشتار حوله وجود دارد. آنها گفته‌اند که بیشتر کشته‌شدگان با اعدام‌هایی شتابزده و خودسرانه جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته فعالان سوری در روزهای شنبه و یکشنبه حداقل ۸۰ سرباز به دست شورشیان کشته شدند و کمیته های هماهنگی محلی متشکل از شبکه ای از گروه های ضددولت روز دوشنبه گفت که ۳۱ نفر در نقاط مختلف سوریه عمدتا به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

ائتلاف جدید مخالفان

همز‌مان با اعلام خروج ارتش آزاد سوریه از طرح صلح کوفی عنان، ائتلاف جدیدی از گروه‌های مسلح مخالف رژ‌یم بشار اسد تشکیل شده که هدف خود را بسیح عمومی برای سرنگونی بشار اسد اعلام کرده است. به گزارش شبکه العربیه این ائتلاف جدید روز دوشنبه در نخستین کنفرانس مطبوعاتی‌اش در استانبول نام خود ائتلاف نظامی جبهه انقلابیون سوریه معرفی کرد.

محمد عید عباسی سخنگوی این تشکل اعلام داشت که در این ائتلاف شماری از گردان‌های نظامی مستقر در نقاط مختلف سوریه حضور دارند. به گفته محمد عید عباسی جبهه‌ تازه‌تاسیس خواستار مشارکت همه‌ی گروه‌ها در حاکمیت سوریه است و هیچ گروهی کنار گذاشته نخواهد شد. او تاکید کرد، هیچ تفاوتی میان مسیحی، مسلمان، علوی و دروزی وجود نخواهد داشت و اظهار امیدواری کرد که سوریه همچون گذشته متحد باقی بماند.

خالد الاقلی سخنگوی جبهه انقلابیون سوریه گفت که گروه تازه نماینده ۱۲ هزار جنگجوست و تا حدودی در واکنش به ناکامی اعراب و جامعه بین المللی در مهار جنایات اسد تشکیل می شود.

جنگ داخلی در سوریه

اما کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل تاکید کرده است که طرح او همچنان نقشی محوری در حل بحران سوریه بازی می کند. این تحولات فشار بر عنان و جامعه بین المللی را برای یافتن راهی جهت طرح آتش بس که از حمایت کامل جامعه جهانی برخوردار است، افزایش می دهد. عنان قرار است روز پنجشنبه به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد و بعد برای گفتگو با مقام های دولت آمریکا به واشنگتن خواهد رفت.

روسیه و چین مکررا با دخالت غرب در سوریه حتی در صورت حمایت سازمان ملل – اقداماتی مانند ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا ایجاد منطقه حفاظتی که از طرف شورشیان پیشنهاد شده – مخالفت کرده اند. ناظران می گویند که اگر طرح عنان شکست بخورد هیچ طرح دیگری برای آن کشور وجود ندارد.

احمد فوزی، سخنگوی کوفی عنان روز گذشته در بیروت گفت، سوریه دیگر عملا گرفتار جنگ داخلی است. او با اشاره به این هشدار کوفی ‌عنان که گفته بود، «سوریه ممکن است به ورطه جنگ داخلی خونین، طولانی و فرقه‌ای سقوط کند»، گفت، به‌نظر می‌رسد چنین چیزی دیگر اتفاق افتاده است. احمد فوزی که با رویترز گفت‌وگو می‌کرد، افزود، دیگر زمان آن رسیده است که جامعه‌ جهانی به ارزیابی این موضوع بپردازد که چگونه می‌تواند به پیشبرد یک طرح صلح بین‌المللی کمک کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “شکست عملی طرح کوفی عنان در سوریه/ مخالفان: بشار اسد هرگز به آتش‌بس پایبند نبود”

  1. ناشناس گفت:

    با سلام! تلاش کنید سیاست جهانی را یا دیدی واقعبینانه تر مورد بررسی قرار دهید!

  2. علی سمنانی گفت:

    به امید سقوط تمامی دیکتاتورها.
    حافظ اسد و هوادارانش عامل کشتار مردم سوریه هستند و باید در دادگاه جنایتکاران جنگی محاکمه شوند. البته این قانون برای تمامی جنایتکاران و مستبدان معتبر می باشد.