سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مگر مردم مظلوم ایران چیز زیادی می‌خواستند؟...
» در حاشیه سخنان دیروز رهبری درباره مظلومیت مضاعف مردم بحرین

مگر مردم مظلوم ایران چیز زیادی می‌خواستند؟

چکیده :مقام رهبری به درستی فرموده اند که مردم مظلوم بحرین چیز زیادی نمی خواهند و تنها نیازهای ابتدایی یک کشور مردمسالار را طلب می کنند. اما مگر مردم مظلوم ایران چه چیز زیادی می خواستند و می خواهند که حتی به اندازه مردم مظلوم بحرین حق تظاهرات، حق تجمع، حق فعالیت حزبی مخالفان حکومت، حق تحریم انتخابات، حق استعفای اعتراضی نمایندگان بدون اینکه از سوی نظامیان تهدید شوند، حق خبردار شدن از وضعیت زندانیان سیاسی، حق برگزاری علنی دادگاههای سیاسی، حتی امکان بهره مندی از عدالت ظاهرسازانه ی سلطان و یا حتی امکان تصویربرداری از صحنه های سرکوب مردم توسط پلیس را ندارند؟!...


کلمه – زهرا امیری:

«در حوادث منطقه،‌ مردم بحرین در مظلومیت مضاعف به سر می‌برند، حقیقتا مظلوم هستند و به وسیله رژیم مستبد و دیكتاتوری بی‌جهت ‌سركوب می‌شوند، اعتراض آنها با خشن‌ترین وضعیت پاسخ داده می‌شود. در حالی كه چیز زیادی نمی خواهند، آنها ابتدایی‌ترین نیازهای انسانی یك كشور مردمسالار را طلب می‌كنند.»

جملات بالا، بخشی از سخنان رهبری در روز 14 خرداد است، در مراسمی که به مناسبت سالگرد درگذشت امام خمینی (ره) در جوار مرقد ایشان برگزار شد. رهبری گفته است که نگاه ما به منطقه امیدوارانه است، اگرچه اشاره کرده که این جنبش‌ها فرصتی برای برخی از كشورها به وجود آورده كه وارد مسائل منطقه شوند و دخالت‌های غرب پسند و آمریكا پسند كنند و به نیابت از آنها پول خرج كنند.

اتفاقاتی که در سه سال گذشته در جهان و به خصوص منطقه خاورمیانه افتاده است درست همانند اتفاقات یک نمایشنامه تاریخی است، نمایشنامه ای که در بزرگترین سالن تئاتر جهان و با حضور تمام مردم دنیا در حال اجرا است. مطمئنا چنین نمایش عظیمی، شاهدان و منتقدانی به وسعت دنیا خواهد داشت. شاید بد نباشد برشی کوتاه از دو پرده از این نمایش را بازخوانی کنیم تا جنبه های تازه ای از حقیقت و برداشت های متفاوتی که از این نمایش می شود، برایمان آشکار شود.

داستان یک زندانی سیاسی در بحرین

اعتراضات سیاسی در بحرین از فوریه سال گذشته (بهمن سال 1389) آغاز شد. معترضان با تجمع و تسخیر یکی از میدان‌های شهر منامه (میدان لؤلؤ) از خاندان حکومتی آل خلیفه درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد داشتند. به دنبال تشدید ناآرامی ها، نیروهای امنیتی به سرکوب گسترده مخالفان روی آوردند و میدان لؤلؤ را تخریب کردند. در جریان نا آرامی ها دست کم ۶۰ نفر، از جمله پنج افسر پلیس، کشته و صدها تن بازداشت شدند و هزاران نفر هم به زندان افتادند.

عبدالهادی خواجه و دخترش، زینب الخواجه، دو تن از مشهورترین زندانیان سیاسی بحرین بوده اند. یکی از فعالان حقوق بشر بحرین که در آوریل ۲۰۱۱، بازداشت شد. او را در یورشی شبانه به خانه دخترش بازداشت کردند. پس از این اتفاقات، به دستور پادشاه بحرین اصلاحاتی در این کشور انجام شد، اصلاحاتی که هرگز مخالفان را راضی نکرد. خواجه و ۲۰ نفر دیگر از مخالفان در دادگاهی نظامی به اتهام تشکیل گروه تروریستی برای براندازی نظام سلطنت مشروطه محاکمه شدند و هفت تن از آنان، از جمله عبدالهادی خواجه، حبس ابد گرفتند.

اما نکته مهم آنکه به دستور پادشاه بحرین کمیسیونی برای تحقیقات در مورد اعراضات بحرین تشکیل شد تا موارد نقض حقوق بشر در جریان این اعتراضات را نیز گزارش کند و در گزارش این کمیسیون به ارعاب و شکنجه معترضان از جمله عبد الهادی خواجه به روشنی اشاره شده است.

کمی بعد، عبد الهادی خواجه به همراه ۱۳ تن دیگر از ۲۹ ژانویه ۲۰۱۲ اعتصاب غذایی را در اعتراض به حبس ابد خود آغاز کرد. اعتصاب غذایی که خواجه را تا پای مرگ برد. زینب خواجه، دختر عبدالهادی خواجه، از فعالان سیاسی مخالف حکومت بحرین است. او در طول مدت دستگیری پدرش هرگز ساکت نماند، بارها علنا در تجمعات اعتراضی شرکت کرد و چندین بار نیز به طور کوتاه مدت بازداشت شد. او اکنون به قید وثیقه آزاد است اما همچنان به اعتراضات خود ادامه می دهد.

داستان یک زندانی سیاسی در ایران

اعتراضات سیاسی مردم ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نقطه آغازی بود بر تحولات منطقه خاورمیانه و بهار عربی. این اعتراضات به آرام ترین و دموکراتیک ترین شیوه ممکن و با تظاهرات سکوت مردم در چند روز پی در پی انجام شد. در جریان این اعتراضات صد ها نفر کشته شدند و هزاران نفر دستگیر شدند. اما به دلیل انکار همه جانبه حکومت، هیچ آمار موثقی در مورد این افراد وجود ندارد. رهبران معترضان، مهندس میرحسین موسوی و حجه الاسلام مهدی کروبی، کمیته ای برای پیگیری وضعیت آسیب دیدگان پس از انتخابات تشکیل دادند که اعضای این کمیته نیز بازداشت شدند.

نرگس محمدی و همسرش، تقی رحمانی، دو تن از مشهورترین زندانیان سیاسی در ایران بوده اند. نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار و نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران است و همسرش تقی رحمانی نیز از فعالان سیاسی ایران که بارها به خاطر فعالیت هایش زندان افتاده است. خانم محمدی در اردیبهشت‌ماه سال 1388 به اتهام عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه ۴ دادگاه انقلاب احضار و پس از چند جلسه دفاع برای او قرار ۵۰ میلیون تومان صادر شد. اما تنها چند روز بعد، توسط مأموران امنیتی، شبانه در منزل خود بازداشت شد و در تیرماه سال ۱۳۹۰ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاکمه و به تحمل 11 سال زندان به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر در اواخر سال 90 به شش سال حبس تعزیری تبدیل شد.

پس از صدور حکم دادگاه تجدید نظر، ماموران امنیتی او را در خانه پدری‌ اش در زنجان بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل کردند. او پیش از این نیز بارها احضار و بازداشت شده بود که بر اثر آخرین دور بازداشت ها، دچار شوک عصبی شده و به فلج عضلانی مبتلا شده است. تقی رحمانی و نرگس محمدی دو فرزند خردسال دارند. آقای رحمانی که اکنون در پاریس زندگی می‌کند، پیشتر درباره وضعیت فرزندانش گفته بود که وضعیت آنها مناسب نیست و اعضای خانواده از آنها نگهداری می‌کنند.

نرگس محمدی در اواخر اردیبهشت ماه، در میان اعتراض و شگفتی معترضان و مدافعان حقوق بشر، به زندان زنجان منتقل شد. در حالی که حال جسمی او وخیم بود و در بهداری اوین بستری بود. بسیاری معتقدند با توجه به وضعیت اسفناک زندان های شهرستان ها این انتقال در ادامه روند اذیت و آزار نرگس محمدی صورت گرفته است.

وضعیت جسمی نرگس محمدی بر اثر فشارهای وارده در زندان، به شدت وخیم شده است. روز شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۱ اعلام شد که او در آخرین ملاقات، در حالی که بر روی یک صندلی بود که توسط چهار نفر حمل می‌شد، به اتاق ملاقات آورده شد. این وضعیت باعث نگرانی شدید خانواده او شده است. او حتی توانایی ادای صحیح کلمات را نداشته است. وضعیت جسمی خانم محمدی به حدی نامناسب بوده است که این ملاقات بر روحیه فرزندان او به شدت تاثیرگذار بوده است. این در حالی است که به گفته تقی رحمانی، همسر او، پس از اعتراضات سال 88 این خانواده به خاطر فرزندانشان و پیشگیری از حمله و اتهام مقامات امنیتی، مدام در سفر بودند و فعالیت سیاسی نداشتند.

مقایسه ای تلخ و ناگوار

در حالی که در دوره اعتصاب غذای عبدالهادی خواجه، در مواردی امکان ملاقات و مصاحبه چند خبرنگار با او فراهم شد، ماموران امنیتی در ایران حتی خانواده نرگس محمدی را هم تهدید کرده بودند که درباره او خبری به رسانه ها اعلام نکنند.

در بحرین به دستور پادشاه گزارشی تهیه شد که نام آقای خواجه در آن آمده بود، اما در ایران رسانه های رسمی حتی به خاطر انتشار نام سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق مورد توبیخ قرار می گیرند؛ چه برسد به نام زندانیان سیاسی همچون نرگس محمدی.

نهادهای بین المللی برای هر دو نفر بیانیه صادر کرده و به حکومت های دو کشور اعتراض کرده اند. بحرین با تعلل بسیار اما در نهایت به این بیانیه ها واکنش مثبت نشان داده؛ اما مقام های جمهوری اسلامی در واکنش، نهادهای حقوق بشری بین المللی را وابسته و مزدور کشورهای غربی خوانده اند.

نرگس محمدی در اثنای بازداشت و محاکمه خود هیچ فعالیت سیاسی نداشته است، حال آنکه زینب خواجه بارها به طور آشکار در تظاهرات خیابانی شرکت کرده، اما هر بار پس از مدت کوتاهی بازداشت، آزاد شده است.

و از همه واضح تر؛ مردم بحرین به اعتراف صدا و سیمای جمهوری اسلامی، در هفته ها و ماههای اخیر که نه انتخاباتی در کار است و نه کشتار و نه مسابقات فرمول یک و نه بهانه دیگری، بارها و بارها به مناسبت های مختلف دست به تظاهرات زده اند و باز به اعتراف چند ساعت قبل تلویزیون جمهوری اسلامی، پلیس وقتی به سرکوب آنها پرداخته که «جوانان انقلابی بحرین با کوکتل مولوتف به سمت خودروهای پلیس حمله» کرده اند. اما در جمهوری اسلامی ایران … اگر نگوییم بهتر است!

این مقایسه ها به معنای تطهیر حکومت بحرین نیست. بحرین در یک سال گذشته روزهای خون بار و تلخی را پشت سر گذاشته است. دیکتاتوری حاکم بر این کشور، حقوق اکثریت ملت را نقض می کند و حکومت در این کشور آشکارا در دست اقلیت است. ملت بحرین در انتخابات گذشته پارلمانی، مظلومیت خود را با تحریم انتخابات و رسوا کردن آن به خوبی نشان دادند و قبل و بعد از آن نیز بارها مقاومت دلیرانه ای را علیه رژیم خودکامه آل خلیفه در خیابان ها به نمایش گذاشته اند.

مقام رهبری به درستی فرموده اند که مردم بحرین مظلوم اند، سرکوب می شوند و حال آنکه چیز زیادی نمی خواهند و تنها نیازهای ابتدایی یک کشور مردمسالار را طلب می کنند. حقیقتا همین است و جز این نیست. اما ای کاش ایشان با همین نگاه لطیف و ظریفی که به خواست مردم بحرین و رفتار متقابل حکومت دارند، درباره خواست مردم ایران و رفتار متقابل حکومت در سه سال اخیر و به ویژه در سال 88 نیز قضاوت و اعلام موضع کنند.

مگر مردم مظلوم ایران چه چیز زیادی می خواستند و می خواهند که حتی به اندازه مردم مظلوم بحرین حق تظاهرات، حق تجمع، حق فعالیت حزبی مخالفان حکومت، حق تحریم انتخابات، حق استعفای اعتراضی نمایندگان بدون اینکه از سوی نظامیان تهدید شوند، حق خبردار شدن از وضعیت زندانیان سیاسی، حق برگزاری علنی دادگاههای سیاسی، حتی امکان بهره مندی از عدالت ظاهرسازانه ی سلطان و یا حتی امکان تصویربرداری از صحنه های سرکوب مردم توسط پلیس را ندارند؟!

ادعای عدالت علوی، پیروی از شیوه‌های اموی

امروز، روز تولد امیرالمؤمنین علی (ع) است؛ امامی که به صفت عدالتش در میان شیعیان و بلکه مذاهب و ادیان دیگر معروف است. مقامات کشور ما نیز ادعا می کنند همانند علی (ع) حکومت می کنند، یا لااقل سعی دارند چنین کنند. امامی که فریاد «انصف الله و انصف الناس من نفسک …» او هنوز، و قبل از همه بر سر مدعیان، بلند است. آیا ادعای پیروی از علی، با این همه بی انصافی می خواند؟

ظاهرا در سیاست، معانی بسیاری از کلمات به منافع و سلایق بستگی دارد. یعنی اگر دیکتاتوری دوست ما باشد، دیکتاتور نیست حتی اگر شیوه و رفتاری اموی داشته باشد؛ و اگر کسی بر علیه ما یا دوستانمان اعتراضی کند و کشته شود یا به زندان بیفتد، نه معترض است و نه مظلوم، بلکه برانداز و دست نشانده بیگانگان است. بالطبع مردم سالاری هم معانی متفاوتی دارد.

یک کشور دیکتاتوری، چون به ظاهر متحد و دوست ما در منطقه است، مقامات و رسانه های داخلی نه تنها در مقابل جنایات حکومتش سکوت می کنند بلکه پرچم حمایت از او را نیز به زمین نمی گذارند؛ حتی اگر سازمان ملل گزارش دهد که تا کنون ده هزار نفر از مردم آن کشور، در مواردی به فجیع ترین شکل ممکن، کشته شده اند که بسیاری از آنها زنان و کودکان بوده اند. اما در کشوری دیگر، که آن هم دیکتاتوری است اما در بدترین روزهای کشتار هم ذره ای از سفاکی های دیکتاتور دوست و برادر در آن دیده نمی شد، مردم مظلوم اند و چیز زیادی نمی خواهند و حکومت سرکوبشان می کند.

در مملکت اسلامی ما اما نرگس محمدی و هزاران نفر از هموطنانمان که زندانی، مجروح و یا کشته شده اند، نه دیده می شوند و حرفی از آنها توسط مقامات و رسانه های رسمی گفته می شود و نه حقی برای بهره مندی از «ابتدایی‌ترین نیازهای انسانی یك كشور مردمسالار» دارند. اینجاست که می توان در معنای کلمات شک کرد و از شاهدان و منتقدان این نمایشنامه بزرگ، از همه پیروان علی و عدالتش گرفته تا همه مردم با انصاف و حق طلب با هر دین و مذهب و در هر کجای جهان، پرسید: چرا یک با یک برابر نیست؟!Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

47 پاسخ به “مگر مردم مظلوم ایران چیز زیادی می‌خواستند؟”

 1. حسام گفت:

  این شعار یادتان می آید؟ ما شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت

 2. عبید سن خوزانی گفت:

  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. آقای عظما شما ابتدا به بینید مردم ایران چه میخواهند وهنگامی که خواسته های آنان را کاملا تامین کردید، دل به حال دیگران از جمله مردم بحرین بسوزانید. چطور شد وقتی ما مردم به خیابانها می آئیم و با کمال متانت و درست مثل متمدین ترین افراد پیشرفته ترین کشورها حقوق خود را مطالبه می کنیم شما کشور ما را از عقب افتاده ترین کشورهای آفریقا هم عقب برده و به کماندوهای خود دستور میدهید که به روی مردم تیر بگشایند و دخترجوانی به اسم ندا را از پشت بامها با تیرهای ناغافل به آن صورت بکشند که دنیا برای این دختر اشک بریزند و عوامل سفاک شما حتی این حادثه غم انگیز را هم ساخته و پرداخته “دشمن” جلوه دهند. آنوقت دل به مردم بحرین و غزه و لبنان و سوریه و فلسطین میسوزانید؟ شما هروقت مطمئن شدید که در درکشورخودمان عدالت برقرار شده و عوامل و مامورین شما مثل آدم با مردم کشورما رفتار می کنند آنوقت دل به حال مردم بحرین بسوزانید. خوشبختانه دست آدم هایی که حقه بازند و اشک تمساح میریزند کاملا رو شده است و کسی حرفهای آقا را باور نمی کند و میدانند که این حرفها جنبه سیاسی دارد و مصرف داخلی برای رنگ کردن عده ای. این گونه دل سوختن های قلابی هم نخ نما شده است. شما مردم خودت را به گلوله می بندی آنوقت برای مردم بحرین اشک تمساح میریزی؟ آنچه در بحرین می گذرد بتو چه ربطی دارد. تو اگر مردی به فکر مردم کشور خودمان باش. آقای خامنه ای دیگر این ترفند ها خریداری ندارد به فکری اساسی باش. مردم آگاه شده اند و با این حرفها دیگر رنگ نمی شوند.

 3. شیرازی گفت:

  همین هاست که جوان های مملکت ما نسبت به اسلام حاکمانشون بدبین می شوند و در نهایت از دین اسلام رویگردان …
  اگر اعتقادم رو به اسلام از دست دادم حاکمان جمهوری اسلامی ” به خصوص رهبر مسلمین جهانش ” با رفتار و گفتارشون باعث این مورد شدند …

 4. ناشناس گفت:

  این اقا هیچ اعتقادی به مردمسالاری ندارد. بطور کلی روحانیون ایران وقتی می گویند مردم یعنی پامنبری های خودشان. یعنی اقشار کم سواد و خرافه باور.

 5. ناشناس گفت:

  درود خداوند بر امیر مومنان که بهترین رهبر سیاسی جهان است.

 6. علی گفت:

  از خبرنگارانی که دروغ بزرگ رییس دفتر خامنه ای درباره ارادت نلسون ماندلا به رهبری!!! را با مصاحبه با دفتر وی بر ملا کردند،

  تقاضا دارم این سخنان را به صورت پرسش از دولت و حاکمیت بحرین در میان بگذارند،

  تا جواب رسمی و دندان شکنی به اشک تمساح ها بدهند!

 7. ترانه سبز گفت:

  يه روز (همين سه چهار سال قبل) يه جوون ايراني به خامنه اي نامه نوشت و دردمندانه گفت, آقاي خامنه اي! اي كاش ما را هم به اندازه بچه هاي فلسطيني دوست داشتي.
  همين. بردنش تو زندان اينقدر شكنجه اش كردن تا شهيد شد. اسمش چي بود؟ صياف زاده؟

 8. ناشناس گفت:

  حرف گفتنی زیاده انگار خداهم چشماشو بسته

 9. زبیر گفت:

  باتشکرازنویسنده محترم زهرامیری که نوشته هاش منصفانه می باشد

  وهمچنین هست دفاع جمهوری اسلامی ازسوریه وشرط بندی برروی اسب مرده ای بنام اسد

  نتیجه:

  درک نادرست جمهوری اسلامی از تحولات خاورمیانه، رفتار و گفتار این رژیم را به شدت پارادوکسیکال و مملو از تناقاضات کرده است. بیان برخی از این تناقضات به شرح زیر است:

  الف) جمهوری اسلامی از یک سو از سقوط رهبران خودکامه عرب حمایت کرده ولی بشار اسد را مستثنا می داند.

  ب) جمهوری اسلامی بهار عربی را “بیداری اسلامی” دانسته که الگو گرفته از انقلاب اسلامی است ولی قیام مردم سوریه که تا کنون بیشترین خسارت را برای مبارزه با بشار داده اند، مستثنا می داند.

  ج) جمهوری اسلامی رژیم بعث سوریه را در خط مقاومت علیه اسرائیل می داند در حالی که اسد (پدر و پسر) هر یک به مذاکرات صلح با اسرائیل گام نهاده اند.

  د) علی خامنه ای در حالی که خود را “ولی امر مسلمین جهان” می نامد، در برابر جنایات رژیم بعثی سوریه (که بر پایه اندیشه های سوسیالیستی بنا شده) علیه مردم مسلمان سوریه سکوت کرده است.

  ه) جمهوری اسلامی به عنوان تنها حامی بشار خود را در برابر تنفر مردم سوریه و حامیان قدرتمند اپوزسیون سوریه قرار داده است.

  با ابن اوصاف منطقاً باید نتیجه گیری کرد که شرط بندی جمهوری اسلامی بر رژیم بشار اسد، شرط بندی بر اسب مرده باشد.

  حسین علیزاده – 13 خرداد 91

 10. ناشناس گفت:

  نعمتهای الهی چیست . ایا ازادی یکی از بزرگترین نعمات الهی نیست ایا بدون لکنت در مقابل حاکم سخن گفتن نعمت الهی نیست .ایا بدون ترس جلسه دعا برای مظلومان شرکت کردن نعمت الهی نیست ایا بیکار نبودن مردم نعمت الهی نسیت ایا در غم و در حزن و اندوه نبودن در بیم و هراس از اینده نبودن از نعمتهای الهی نیست ایا ابروی مردم محفوظ بودن داز نعمتهای الهی نیست ایا و ایا های بسار دیگر از نعمات الهی نیست پس چرا قران را وارونه میخوانند در این حاکمیت بیشترین قدرت و تاثیر گزاری را رهبر دارد چرا ما از این همه نعمات محرومیم چرا ما باید از طریق فیلتر شکن و با ظن اینکه کسی سخنان ما را نخواهد شنید با رهبر سخن میگوییم ر این ایه را رهبر در علن میخواند که الم تر الی الذین بدلوا نعمت اله کفرا و احلوا قومهم دار البوار ایا کسی جز جنابعالی این ملت را به سمت دار البوار خانه نابودی و نیستی برده است پیشرفتها از ان این مردم است وبسیاری از اثر د.ولت اصلاحات است که اصل قرادادهای مهم از جمله در پارس جنوبی را بست و زمینه را فراهم نمود اما اگر این هم نبود مگر در دولت استالین پیشرفت نبود مگر در دولت هیتلر پیشرفت نبود مهم این است که برای اجرای اوامر قران قران را برای تقویت حکومت فرعونی خود بد تفسیر نکنیم این دروخی بزرگ استاقایان باید بدانند فاقد الشی لا یبثه و این حاکمیت فساد و فاسدها و درغگوها و جنایتکاران اولین دشمن اسلام علوی محمدی است ما را از عمر و عاصهایتان و مراجع استبدادتان و ابو موسی اشعرهایتان نترسانید مراجع شما هم ستمگر و جائر هستند الا قلیلی مظلوم چون دستغیب و صانعی و طاهری اصفهانی و بیات وامثالهم

 11. ناشناس گفت:

  مطلب خیلی قشنگی بود .. سپاس گزارم

  آقای حسین علیزاده هم نظر قشنگی دادن مخصوصا بند (د) ممنون

 12. میرزا گفت:

  دوست خوب ناشناس

  نوشته های مربوط درباره سوریه که ایران برروی اسب مرده شرط بندی میکند

  توسط دیپلمات سبز که به خاطرکشتارانتخابات استعفا داد جناب حسین علیزاده می باشد

 13. ناشناس گفت:

  شما که این ادعاها را میکنید و مردم بحرین را مثال میزنید ایا به فکر شعور چماقدارانت و باتوم بدستانتان هستید انان میگویند مقام معظم ولایت ما هم همینکار را با مردم در تهران و اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز کردیم که ال خلیفه در بحرین چرا این عمل برای ال خلیفه حرام و برای ما حلال است البته معلوم است که شما از چماقدارن و باتوم بدستانتان جز مزدوری و اصاعت محض و کور نمی خواهید البته باید گفت انان هم میدانند شما باطل هستید اما انان دنیای خود را میخواهند اباد کنند انان خود را بین بهشت و جهنم مخیر نمی کنند انان چون عمر ابن سعد ملک ری را میخواهند انان بسیجیانی کاریکاتوری هستند ومنتظر دانشگاه انان میخواهند دراینده در یک اداره ای مشغول کار شوند انان میخواهند شکم خود را سیر کنند انان برای خانه لقمه نانی میخواهند مهم نیست به خون اغشته شده باشد یا نه و هنر شما این است که دنیای این بیچارگان و کرسنگان را فقط از طریق اخرت فروشی تامین میکنی البته خود را وارث پیامبر هم می دانی و از پیامبر خجالت نمی کشی این جماعت هیچ نسبتی با بسیخ مخلص نداشته و ندارند اینان ننگ جوانان غیور بسیجی زمان دفاع مقدس هستند و سلام خدا بر بسیجیان واقعی که هنوز در قلب مردم هستند

 14. سبز راست قامت گفت:

  رهبر ایران!! برای همه ننه هستند اما برای مردم ایرا زن بابا!!! یکی نیست به این آقا بگه : مگه مردم انقلاب کرده و شهید داده ایران چی میخواد؟
  نکه رهبری هم از همان مثلهای آخوندی بر روی منبر میزندکه: مرگ خوبه اما برای همسایه !
  شما که نیک میدانید در همین تهران و قم هم کسی شما را به عنوان ولی خود قبول ندارد ” چگونه ولی امر مسلمین جهان را با خود یدک میکشید؟
  مثل معروفی است که: یارو را تو ده راه نمیدادند سراغ خانه کدخدا را میگرفت!
  چند بار عرض کرده ام که حضرت ایشان چندین بار نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر را بخوانند تا اینقدر خام نشوند مخصوصا آن قسمتی که چاپلوسان و متملقلان بر گرد تو حلقه میزنند و بیخودی از تو تعریف میکنند . چون آن نامه را نخواندی ( از بس که کبر و غرور بر تو مسلط شده ) حالا فکر میکنید که تمام مسلمین ( شیعه و سنی ) منتظر فرمایشات سر تا بپا متضاد و متناقض جنابعالی هستند؟.
  عزیز برادر! مسلمان اهل تسنن که شما را طبق عقایدش اصلا قبول ندارد ” شما چرا اصرار دارید که خود را رهبر او بنامید؟( رهبر مسلمین جهان!!)
  شما چگونه رهبر اهل سنت هستید که به آنها اجازه ساخت مسجد در مرکز حکومتت (تهران ) نمیدهید؟ مگر آنها چیز زیادی از شما میخواهند؟
  مگر مردم ما در سال 88 چیز زیادی از شما خواستند؟ سوالشان این بود ” رأی من کجاست؟” این چیز زیادی بود؟ جوابشان گلوله بود ؟ کهریزک بود؟ تجاوز و شکنجه بود؟ تبعید و زندان بود؟ فحش و ناسزا بود؟ فرمان قتل بود؟
  راستی چگونه است که وقتی مردم برای احقاق حقشان و رأی به تاراج رفته اشان به خیابان بیایند فرمان میدهید” اردو کشی خیابانی ممنوع!!”ولی وقتی نیروها و مواجب بگیرهای شما به خیابان میآیند میشود حماسه ؟! (9 دی را میگویم که چقدر با عظمت از آنروز یاد میکنید!!)
  آیا شما خود را رهبر این مردم نمیدانید که آنها را میکرب مینامید؟ آیا شما رهبر یک عده میکرب میدانید؟ آیا علی(ع) هم معترضین را میکرب مینامید؟ آیا این کبر و غرور و مستبد بودن شما را نمیرساند؟ آیا بنظر شما مردم بحرین با مردم سوریه فرق میکند؟ آیا همه آنها انسان نیستند؟ پس چگونه شما ما بین شعار آزاذی و انقلاب آنها تفاوت قائل میشوید؟ ( ان اکرمکم عندالله اتقکم مگر کلام خالق آنها نیست ؟)
  شما چگونه به شهید شدن مردم بحرین دل میسوزانید ولی به شهید شدن مردم سوریه راضی میشوید؟! آیا این منطق اسلام است؟ آیا این عدم عدالت نیست؟ پس اگر شما شرط عدالت را ندارید حق ندارید امام جماعت و جمعه هم باشید( نظر تمام علما در شرط امام و پیشنماز بودن ) و اگر شما حتی شرط پیشنمازی را ندارید چگونه “رهبر و ولی امر مسلمین جهان “هستید؟ آیا این ردا برای تن شما خیلی گشاد نیست؟
  در خاتمه ترا نصیحت میکنم که به فکر مردم ایران باش زیرا در شرایط دشوار نه از بحرینی و نه از سوری ترا یاوری نخواهد بود به چین و روسیه هم دل مبند که آنها از بیخ و بن خدا را قبول ندارند چه برسد به نماینده اش در روی زمین ! و بقول قدیمیها شما فکر خودت باش تا به روزگار بشار اسد دچار نشوی و بقول معروف که: کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی

 15. مصطفی غفاری گفت:

  درود بر رهبر فرزانه ما حضرت امام خامنه ای
  دشمنانش همیشه خواروذلیل هستند

 16. ناشناس گفت:

  ما تشنگان قدرتیم نه شیفتگان خدمت

 17. ناشناس گفت:

  ya hosein ,mir hosein

 18. ناشناس گفت:

  belakhare yek rooz maghame ozma ozma ozmaye velayet khahad fahmid ke mousavi va khavaje bahrai yek chiz mikhahand

 19. امید گفت:

  همه ملل جهان اول جهت بیشرفت خود وملت خود سیاست گذاری می کنند وبعد درصورت امکان ومضرور نشدن اقدام به کاری در بین الملل می کنند حتی کشوری چون امریکا که خودش را از کل دنیا برترمی داند قدمهایی که برمیدارد با احتیاط و اول حساب کتاب ملت ومملکتش را جدا کرده وبعد حتی از صهیونیستها حمایتش بشرط است ولی سیاست گذارهای مملکت ما نمی دانم چرا چنین می کنند

 20. ناشناس گفت:

  سلام خدمت خدا -خدا جان کجایی؟

 21. ناشناس گفت:

  خامنه ای تو از خدا هم برتری

 22. azade گفت:

  حضرت آقا دیگه خیلی‌ حرفهای رئیس جهور منتصب خودش را می‌زنه ! از آقا بپرسید حقوق بشر و آزادی را تعریف کند تا مردم بدانند آیا حق عزل ایشان را دارند یا نه؟

 23. ناشناس گفت:

  الحمدلله که با وجود عناصری چون شریعتمداری کیهان و نقدی در بسیج و … حتی مذهبی ها و حتی در دورافتاده ترین نقاط کشور و بیسوادترین مردم ایران هم به تناقضات موجود پی برده اند.

 24. جانم فدای امام نقی گفت:

  سلام
  من معمولا توی وبسایت هایی امثال کلمه نظر نمیدم و اصلا نمیام ، چون که معتقدم پاچه خوار صهیونیست هستن ، اما به احترام کاربران اینجا نظر می زارم ، نمیدونم کدام یک از شما توی ایران هست اما بدونید که در ایران بحث سبز و غیر سبز نیست ، زمان انتخابات 88 من به احمدی نژاد رأی دادم در حالی که پدرم به میر حسین رای داد ، و هیچ اختلافی بین ما نبود و نیست زیرا که این یک بحث سیاسی هست
  بعضیا که خارج نشین هستن از بیرون گود صدا میزنن لنگش کن ، هر روز سمینار و از اینجور حرفا ، مگه 25 بهمن فراخوان ندادن ؟ توی کل کشور چند نفر جمع شدن ؟ در خود تهران چی ؟ شک نکنید این رسانه ها (بدون تعصب سیاسی) وابسته به آمریکا هستن و فقط و فقط برای سرپوشی بر بحران آمریکا تلاش میکنن . چه کسی مردد هست که انرژی هسته ای خیلی به نفع مردم ایران هست ؟ چرا آمریکا باید داشته باشه اما ما نباید داشته باشیم ؟ اینها که میگن انرژی هسته ای اگه دست ایران باشه دنیا رو خراب میکنه ، یعنی ایرانی ها وحشی هستن ، به کک این رسانه های به ظاهر وطنی نمیگزه ، شما ادعای ملی گرایی می کنید ؟ پس بیایید و از حیثیت ملتتان دفاع کنید
  در مورد مسائل سوریه : اندکی تامل کنید ، چرا اسرائیل از اتفاقات سوریه حمایت می کنه اما از بحرین خیر ؟ اسرائیلی که خودش ادعا می کنه دشمن شماره یک ماست ( به اظهار نظر نخست وزیر اسرائیل در تاریخ 8 / 3 / 91 مراجعه کنید ) ، ببین این رسانه های به اصطلاح سبز از دشمن شماره یک ما دارن حمایت می کنن .
  در پایان : شکی نیست که اکثر مردم ایران ارادت خاصی به امام راحل دارن ، پس چرا در رسانه های بیرونی مثل بالاترین به حضرت امام جسارت میشه ؟ و همچنین امام علی النقی رو خیلی دوست داریم ،
  موفق باشید

 25. ناشناس گفت:

  جناب ایشون دچار تناقض گوئی شدیدی شده و بدجوری خودشو باخته و برای چند روز حکومت به هرحیله و حقه ای دست میزنه.
  باید از سرنوشت قذافی و مبارک و … عبرت بگیره وبه رای مردم احترام قائل بشه ولی حیف عطش قدرت چشماشو کور کرده.
  با این اوصاف خوشو جانشین پیامبر میدونه !!نمیدونه که با اینکارش به عقاید مردم ضربه میزنه.
  من درحال حاضر در مکه مکرمه هستم با هرکدوم اززائرین که صحبت میکنم ایشون و دارو دستشو و احمدی نژاد که دست پرورده و منتصب ایشونه نفرین میکنن.
  لعنت الله علی القوم الظالمین

 26. soraya گفت:

  شما با اين سايتون فقط نظرات افرادي كه با شما يكي هست ثبت ميكنيد،اگه اهل دروغ نيستيد نظر منو نمايش بدين ،اگه واقعا از ازادي چيزي ميفهميد” مرگ بر موسوي خائن

  کلمه: این نظر منتشر شد، صرفا برای اثبات سطح درک و ادب برخی از منتقدان

 27. مادر سبز گفت:

  اکثر کامنت گذاران موافق این دولت و حکومت توهین کردن را خوب بلدند و غریب به اتفاق انها به شعار های سطحی و دفاع از” امام خامنه ای “بدون هیچ پشتوانه ی عقلی می پردازند تقلید را خوب بلدن اما تحلیل را نه! برای این جماعت یک بر چسب کافی ست تا صدای مظلومان را نشنوند!اون صهیونیستیه !این امریکاییه! اون یکی وابسته ست این یکی کمونیسته ! دیگری مارکسیسته !فلانی بهاییه! با احترام همه خفه شند فقط یک نفر حرف بزنه! این هم نوعی دموکراسیه کیهانیستسی. قابل توجه بعضی ها من خارج نشین نیستم مثل خیلی های دیگه در ایران زندگی می کنیم و مشکلات کشورمان لمس می کنیم مستقل فکر می کنیم و وابسته نیستیم مظلوم هم مظلومه حالا می خواد هر کجای دنیا باشه چه بحرین باشه چه سوریه و چه ایران؟!

 28. جعفر گفت:

  دوستان بعضی از مطالب را خواندم من اولین بار که به سایت کلمه وارد شدم
  شما به ملی شدن صنعت نفت و مصدق افتخار می کنید . ولی خاطرتان نیست که همین اجداد شما بوداند که مصدق را خلع کرداند الان هم شما راه اجداد خود را ادامه می دهید دیر زمانی نخواهد گذشت که فرزندان امروز و فردای ایران به پایداری مردم و رهبر ایران در برابر فشار ها و کسب حق هسته ای افتخار خواهند کرد
  دوستان هیچ کس تو ایران با اعتصاب و راهپیمای مشکلی ندار د به شرطی که به نفع دشمنان شعار ندهید

 29. soraya گفت:

  كمال تشكر دارم نظرمو نمايش داديد

 30. استاد ابلیس و شاگرد دیکتاتور ! گفت:

  آره بابا مصدق هم لباس شخصی داشت تکنولوژی آن را هم احتمالا 23 سال پیش از سفر کره شمالی وارد ایران کرده تا نشان دهد به چه دلیل نائب بر حق نام گرفته .حساب تمامی کاربران نفوذی را هم داریم و مثل 23 سال پیش کلاه سرمان نمیرود خدا از سر تقصیرات مسولان سایت کلمه هم نگذرد که با خواندن کامنتهای افشاگرانه ما نفع شخصی می برند ما که راضی نیستیم
  ضمنا از اسراییل گفتید اسراییل در برابر شما فرشته است به اسراییلیها یاد بدهید مثل شما مخالفین را با … بکشند هم فال است هم تماشا .شما اول بگو به چه دلیل پسر شهید باکری را تهدید به … در اوین میکنید انالله و انا الیه راجعون

 31. ناشناس گفت:

  هرکس که به اسم دین یا هر دلیل دیگه
  ای بگه ما بهتر می دونیم و بقیه باید بدون چون و چرا راهی رو که ما می گیم برن و کاری رو که ما فکر می کنیم درسته انجام بدن، و دین اونیه که ما می گیم و حرف همونه که ما می زنیم بقیه خفه ،گمراه ترین آدمهاست و از شیطون هم بیشتر باید ازش ترسید

 32. ناشناس گفت:

  من می خوام 3 طبقه رو ملکم بزنم ، خیلی هم برام سود داره پول دار می شم.شهرداری میگه نه می گم چشم.به دردسر و جریمه و درگیری نمی ارزه باید دنبال راه بهتری باشم. حالا شما بفرمائید سود این انرژی اتمی برای این ملت بدبخت چقدره که باید گدا و گشنه و فلک زده بشیم تا آقایون حالشو ببرن…درست مثل سود نفت برای ملت ایران………..ولمون کنید به خدا!

 33. hamed گفت:

  ما ایرانیا عاشق امام هادی و سایر ائمه هستیم ، اگه کسی به ائمه ما جسارت کنه دهنش رو گل میگیریم ، چرا از کلاغ کوفی حمایت می کنیین ؟ انتظار دارید مردم ایران به شما مدال شجاعت بدن ؟
  مهم نیست که نظرم رو تایید کنید یا نه مهم اینه که مهم نیستید

 34. ایرانی گفت:

  جناب جعفر خان مشکل دقیقآ از همین جا شروع میشه که هر شعاری که باب طبع شما و اقلیت هم سفره شما نباشد به نفع دشمن فرض شده و بگیر و ببند و صدها نوع جنایت کثیف دیگر از همین نقطه شروع میشود اما آنچه مسلم است پیروزی خون بر شمشیر و سرنگونی حکومتی است که پایه هایش بر ظلم و ستم بنیان گذاشته شده و روسیاهی امثالهم در دنیا و آخرت است پس فعلآ بخندید و شاد باشید

 35. ناشناس گفت:

  کسی که این جنایات در خانه اش جریان دارد، اصلا بیجا می کند که میخواهد در امور بحرین و لنبان و سوریه …. دخالت کند. تو اگر عرضه و لیاقت داری اول به مردم خودت برس. راست گفت که این لیاقت یک دکان سنگکی را هم ندارد. داشت انقلاب را به این روز می انداخت؟ انقلابی که در اول باعث تعجب همه دنیا شده بود به بین به چه … افتاده است. خاک عالم برسرتان که واقعا بی لیاقت هستید.

 36. ناشناس گفت:

  اگر مهم نیستیم پس چرا فیلتر شدیم جوابش را از فرد پارانویا باید پرسید که از سایه خودش هم میترسد شما سایبریها عاشق چیزی نیستید جز ثروت و انتقام دقیقا مثل مقتدایتان دفعه قبل هم با ظاهر مقدس مابانه وارد شدید که نابود شدید
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………..
  نوکر واقعی حضرت معصومه سلام الله علیهااااااااااااااااااااااا…………………………..

 37. پری گفت:

  الانتو مصر حاکمی رو مخاکمه میکنند که به اندازه حضرت والا ظلمی نکرده ولی ایشون که نایب امام زمانند هر خونی هم که ریختند کاره خوبی بوده فقط وفقط ایشون راست میگن این دوروغهارو احمدی میگه وبه خدا واینا جانین اینا قاتلند به خدا ما وضعمون از بحرین بد تره ومطمعن باشیئ ما اتش زیر خاکستریم یه روزی زبانه میکشیم ودودمانشون رو میشوزونیم

 38. ناشناس گفت:

  ضمنا ایشان افزود: اگر مقامی در کشور دچار تکبر و خود بزرگ بینی بشود به خاک ذلت می نشیند.

 39. س گفت:

  یکی از کلماتی که کم کم آدم از شنیدن آن دچار نفرت میشه کلمه قله است! تصادفا این کلمه در سخنان این آقا و رییس جمهور منصوبش زیاد استعمال میشه ! نمیدانم مفهوم قله عوض شده و بمعنی درجا زدن در همه چیز شذه یا این آقایان معنی این لغت را نمیفهمند یا میفهمند و ملت بیچاره را بازیچه دروغهای خود کرده اند

 40. علی گفت:

  سلام
  فقط میخوام بگم که تمام دنیا متوجه شدن جمهوری اسلامی چه موجود خطرناکی برای کل جهان است. و میدونن اینا به بهانه انرژی اتمی و پیش کشیدن حقوق دروغین ملت ، چه نقشه های پلید و خطرناکی دارند.
  در جواب اون جاهلی که نوشته بود انرژی اتمی به نفع ماست میخوام بگم ما منافع خیلی خیلی مهمتری داریم که از طرف امثال تو و اون آقات پایمال شده. چرا به فکر اونا نیستی اگه خیلی دلت برا ایران سوخته ؟

 41. جانم فدای امام نقی گفت:

  جناب علی تو که جاهل نیستی بفرما ، خب بالفرض ایران خطرناکه واسه جهان ، از چه نظر خطرناکه ؟ اگه خطرناکه چرا باهاش مذاکره می کنن ؟ اونا هم میدونن اینطور نیست
  دوما : کیا میگن ایران خطرناکه ؟ آمرکا ، انگلیس ، رژیم منحوس صهیونیستی ، آلمان و… ، اینا هم که انرژی هسته ای که نه بمب هسته ای دارن چرا واسه اونا خطرناک نیست ؟
  عجب ، از شما تعجب نمیکنم طبیعیه اینطوری حرف بزنی ، مهم اینه که ما از جمهوری اسلامی دفاع می کنیم ، اونایی که منتظرن ایران توی بحث هسته ای شکست بخوره همچنان منتظر بمونن :)

 42. روح الله گفت:

  ای کاش ما ایرانی ها کمی هم اخلاق می داشتیم و این جور به جون هم نمی افتادیم. من با سایت کلمه موافق نیستم و بیشتر این نظرها رو هم نادرست می دونم، ولی معتقدم باید سازو کارهایی وجود داشته باشه تا مردم اظهار نظر کنند. حرفشون رو بزنند. بی شک در کشور ما هم مثل هر کشور دیگری مشکلاتی وجود دارد. از این نوع سایت ها کم نیستند. در همه کشورها وجود دارند. اگر بتونید و به برخی از نظر ها در سایت های مختلف مراجعه کنید خواهید دید که همیشه همه جا مخالف وجود داره. اما آن چه در درجه اول اهمیت قرار داره این است که همه بر اساس اخلاق رفتار کنیم. از برخی از این اظهار نظرها این جور برمیاد که اگر این افراد به جایی برسند و قدرتی داشته باشند هیچ کس رو زنده نخواهند گذاشت. کسی که با این شدت داراه به همه توهین می کنه معلوم نیست بتونه خودش رو کنترل کنه. لااقل یک کم انصاف به خرج بدیم. چطور فکر می کنید هر کس طرفدار یک نظام است طرفدار خطاهایی که در اون نظام وجود داره هم هست؟ بی شک چنین نیست. آیا واقعا مشکل اصلی کشور ما این است که آقای خامنه ای ولی امر مسلمین جهان است؟ آیا در جایی از قانون اساسی کشورمان چنین مطلبی آمده است و ایا خود ایشان و یا امام راحل(ره) چنین ادعایی را داشته اند؟ بی شک چنین نیست. البته من هم مانند شما از وجود افرادی که از این راه ارتزاق می کنند بی اطلاع نیستم و مانند شما به این مسئله معترضم. به ماجرای بحرین و سوریه هم باید بدور از تعصبات احساسی و غیر معقول نگاه کنیم. همانگونه که در یکی از نظرها هم آمده بود ایا این دو مسئله مانند هم هستند؟ اگر چنین است چرا مدافعان و مخالفان آنها یکی نیستند و فرق می کنند؟ چرا در یکی به حاکمان کمک می شود و در دیگری به آنان حمله می شود؟
  هم وطنان عزیز در قضیه هسته ای نیز همین طور . اکنون بحث بر سر این نیست که این مسئله برای ما چقدر فائده دارد یا ندارد که البته باید در جای خودش بحث شود، بلکه مسئله اصلی این است که ما نمی خواهیم کسی آقا بالاسرمون باشه! مگر ما در این ماجرا چه می خواهیم؟ آیا شما فکر می کنید که ایران به دنبال ساخت بمب اتمی است؟ تازه اگر هم چنین باشد چرا ایران نباید داشته باشد در حالی که کشورهای مذاکره کننده و کیانی مانند اسرائیل داشته باشد؟ چرا؟ آیا شما به عنوان یک ایرانی حتی اگر مخالف با این نظام هم باشید، فقط به عنوان یک ایرانی می توانید این زور گویی رو تحمل کنید؟ مگر ما در ابتدا همه کارها رو تعلیق نکردیم؟ آیا تحریمی از ایران برداشته شد؟ اصلا چرا ما رو تحریم کرده اند؟ مگر ما چه می خواهیم؟
  اما بحث سرکوب و کشتار و زندان، در این باره باید بگم که نمی خوام وجود زندانی سیاسی رو انکار کنم و یا برخی خطا ها رو که رخ داده رو نادیده بگیرم. اما باید بدونیم که در حوادث 88 نه بحث اصلاحات مطرح بود و نه اعتراض مسالمت آمیز. هنوز همه مون یادمونه که در روز پس از انتخابات جمعیت زیادی از هر دو طرف جمع شده بودند. به راحتی امکان داشت که این مسئله به یک جنگ و نزاع داخلی تبدیل بشه ، یعنی همون چیزی که هم اکنون هم دننبال اون هستند. من یادمه که تا حدود شش ماه این اعتراضات مخرب و امنیت سوز تهران رو فرا گرفته بود. آیا به این ها می گن اعتراضات دموکراتیک؟ مگر رهبری از اقایان نخواست که اگر اعتزاض دارند از راه قانون وارد بشوند؟ مگر کشور ما قانون نداره که بخواهیم با آتش زدن و غیره اعتراض کنیم؟ مگر برخی از صندوق ها رو دوباره نشمردند؟ انگار فقط شما رأی دادید؟ مگر مردم ایران فقط تهرانی ها هستند؟ روز 9 دی مگر اون ها مردم نبودند؟ بیایید به قضایا منصفانه نگاه کنیم.
  مشکل اصلی کشور ما چیز دیگری است که تمام این مشکلات به ویژه این نابسامانی های ناگوار اقتصادی از آن به وجود آمده است. کشور ما از نظر ساختار ها و نیز قوانین مشکلی ندارد، به اعتقاد من اگر این مشکل حل نشود اگر صد بار هم حکومت عوض شود و اگر همین آقایان یا هر کس دیگری هم حاکم شود آب از آب تکان نخواهد خورد. به نظر من مشکل اصلی بی اخلاقی سازمانی است. مشکلی که بسیاری از دولت های جهان به صورت جدی آن را در نظر گرفتند و با تدابیری که قابل اجرا در کشور ما هم هست اقدام به اخلاقی سازی سازمانهای کشورشان کرده اند و نتیجه هم گرفته اند. در قدم نخست اخلاقی بودن را از خودمون و از همین جا آغاز کنیم. از این که طولانی شد عذر می خوام . به امید سرافرازی همیشه ایران و ایرانی.

 43. جرس گفت:

  الملک یبقی بالکفر ولا یبقی بالظلم

 44. شتاب گفت:

  واقعا جاي تاسف است اين اقا مملكت را به ورطه سقوط كشانده اين از وضع اقتصادي و كارخانه هاي ورشكسته اين از رئيس جمهوري كه انتختاب كردي و از ان مي هراسي و به خود لعن و نفرين ميكني كه چرا او را انتخاب كردي اين از بخور بپاشها و اختلاسها كه خود سر دسته ي ان هستي و اين هم از دين و ازادي ت كه فقط ادعايي بيش نيست و اين هم از اوضاع سياسي در منطقه كه هيچ كشوري حاضر به الگو برداري از نظام شما نيست حتي مسلمانان لبنان و مصر

 45. ناشناس گفت:

  گاهی دل میگیرد از دست به قلم افراد که چگونه قلم را هنگام نوشتن به لرزه وا میدارد نمیشود گفت وضعیت خوب است اما اینقدر بد هم نیست شما و جنبشی که از رنگ سبز علوی الگو گرفت در شعارتان گفتید استقلال ازادی جمهوری ایرنی درد این دروغ هاست شما توقع دارید ما حرفهای بدون مدرک را باور کنیم در حالی که فیلم را باور ندارید درد کدام است کدام؟

 46. 1papati گفت:

  جنبش سبز چقد این کلمه اشناست
  راستی اسم رهبر جنبش سبز چی بود