سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برگزاری یادمان سحابی ها در تهران...

برگزاری یادمان سحابی ها در تهران

چکیده :در مراسم یادبود زنده یاد مهندس سحابی و دختر شهیدش هاله، بسیاری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی وکنشگران مدنی، فعالان ملی- مذهبی (ازجمله دکتر حبیب الله پیمان، حسین شاه حسینی، محمد بسته نگار، دکتر محمد ملکی، دکتر حسین رفیعی، مینو مرتاضی لنگرودی، فاطمه گوارایی، و احسان هوشمند)، اعضای ارشد نهضت آزادی ایران (دکتر ابراهیم یزدی، مهندس محمد توسلی ، مهندس هاشم صباغیان و خسرو منصوریان)، حجه الاسلام انصاری راد، حجه الاسلام احمد منتظری، مهندس عباس امیر انتظام، مهندس علی اکبر معین فر، خسرو سیف، دکتر محمد رضا بهشتی، دکتر هادی خانیکی ، عمادالدین باقی، دکتر احسان و دکتر سارا شریعتی، فخری محتشمی پور، اعضای شورای مادران صلح و خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی جنبش سبز حضور داشتند. ...


بدنبال جلوگیری ماموران از برگزاری مراسم سحابی ها در حسینیه ارشاد، مراسم یادمان درگذشت مهندس عزت الله سحابی و شهادت هاله سحابی در منزل مسکونی وی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از نیروهای ملی مذهبی، اصلاح طلبان و مردم و علاقه مندان به سحابی ها برگزار شد، نخست مجری مراسم، مهندس حمید احراری، عضو شورای فعالان ملی ـ مذهبی، آیاتی از سوره مائده را قرائت کرد و به یادکرد از سحابی ها پرداخت.

آمنه شامخی، دختر هاله متنی را که برای یادبود مادر و پدربزرگش نگاشته بود قرائت کرد.

به گزارش ندای سبز آزادی، وی در هجران عزیزانش چنین گفت: «یک سال پیش ۱۰ خرداد بابا عزت نازنین را با اشک بدرقه کردیم . فردای آن روز اجازه گرفتیم که کوچه را زیر پیکرش و در سکوت طی کنیم . در حال خروج از خانه حادثه رخ داد . خبر دادند که هاله هم رفت.

آمنه از فراق خواند و از بازیهای روزگار و از سخت بودن باور از دست رفتن هاله . از سکوت، از ترس، از خلاء ، از تنگی دیوارها، از سوالات بی پرسش که چرا و چگونه این اتفاق افتاده است . تا زمانی که از مادر بزرگشان یعنی مادر هاله و همسر سحابی می شنوند که در این رویداد به جزء زیبایی ندیده است و این اولین نشانه برای یافتن پاسخهای آنان است . آنها یادشان آمد که به آنها قول داده نشده بود که از رنج و سختی دور باشند . و این که چگونه زندگی و مرگ هاله پر از برکت بوده است . واینکه بعد از آن رنج نبودنش تحمل پذیرتر شد.»

امنه از هاله گفت که به آنها خوش بینی را یاد داده بود و دیدن زیبایی ها را ، سادگی و مهربانی و اهمیت دادن به خواست دیگران و نیز اینکه دوست داشته دنیا چه طور باشد. نیز اینکه از ۱۹ سالگی آرزو داشته و دعا می­کرده که مرگ عادی نداشته باشد. و اینک بعد از یک سال آنها نقش های جدید زندگیشان را کم کم یاد گرفته اند و این که تمام این داستان جز زیبایی و خیر نبوده است .

بعد از آمنه ، مهرنوش بسته نگار در سخنانی گفت: به یاددبود پدر و دختری نشسته ایم که برای آزادی و ایران زندگی می کردند؛ مرامشان مدارا بود و مشی شان گفتگوی مسالمت آمیز و بردبارانه با طرفهای مقابل و حتی معاند . مداومت و پیگیری، دوری از دور باطل خشونت که ضد راهبرد ملی است، احترام به قانون مداری ، تاکید بر احساس ملی و هویت ایرانی به مثابه بستر جامعه مدنی، هم زیستی و تعامل اجتماعی .

مهرنوش بسته نگار از تاکید مهندس سحابی بر توسعه ، استقلال، امنیت و عدالت گفت و توامانی توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی و توسعه تولید و صنعت و فهم دموکراسی و جامعه مدنی و مشارکت و استبداد ناپذیری.

سخنران بعدی مراسم یادمان دکتر سوسن شریعتی بود که از سختی و سترگی لحظات رفته بر خانه سحابی ها در سال گذشته و هنگام رویداد حادثه گفت . او اظهار داشت که این رویداد تصادفی نبوده است . سوسن با تاکید بر این نکته که «خوب مردن هم نعمتی است» افزود: وقتی مرگی بزرگ روی می دهد بعد از مدتی این سوال ایجاد می شود که برای چه و برای که؟

سوسن شریعتی با طرح این سئوال از مرگ سحابی ها و نیز خود آنان، سه راه را برای زنده نگاهداشتن یادشان مورد اشاره قرار داد: «بر سر خاک رفتن؛ الگو سازی؛ و برقراری گفتگو با سحابی پدر که از جمله کسانی است که ه خاطره نیانجامیده، و نیز هاله که که در برابر سئوال برای که و برای چه به انتقام کشیده نشدند .»

سوسن شریعتی این نحوه برخورد را ناشی از زیست سحابی ها و عدم مواجه شدنشان با بن بست امید و نیز با خیانت و جنایت و آلودگی، اندیشیدن به مسائل کلان تر و منافع ملی، تبدیل تجربه های تراژدیک شان به تجربه های مثبت و زیبا، و نیز گفتگو با قربانی کننده نه به قصد انتقام که به قصد بخشیدن دانست. کاری که به تعبیر وی علاقمندان سحابی ها نیز باید به آن بپردازند.

در ادامه برنامه قطعه ای از یکی از سخنرانی های مهندس سحابی پخش شد . سخنانی که در آن نسبت به خطر به قدرت رسیدن نظامیان هشدار داده شده و ماهیت حکومت آنان را مخرب دانسته بود. همچنین قطعه ای از صدای هاله پخش شد که شعرهای شاملو و فروغ فرخ زاد را می خواند و نیایش مشهور دکتر شریعتی را زمزمه می کرد .

پایان بخش مراسم یادبود سحابی ها، سخنرانی دکتر محمد مهدی جعفری بود. این قرآن پژوه تحت عنوان “گنجور گرانبهای ۷۰ سال تجربه سحابی” سخن گفت . او از تلاش بدون توقع مهندس سحابی و در اختیار قرار دادن تجاربش سخن گفت و این که حقایق را با حفظ آبروداری نظام عنوان می کرد . از ممارستش با قرآن، از علاقه اش به آموزش و انتقال تجربه به نسلهای بعدی ، از انتقادهای دلسوزانه اش، و از تلاش های وی برای نشان دادن راه حل .

در مراسم یادبود زنده یاد مهندس سحابی و دختر شهیدش هاله، بسیاری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی وکنشگران مدنی، فعالان ملی- مذهبی (ازجمله دکتر حبیب الله پیمان، حسین شاه حسینی، محمد بسته نگار، دکتر محمد ملکی، دکتر حسین رفیعی، مینو مرتاضی لنگرودی، فاطمه گوارایی، و احسان هوشمند)، اعضای ارشد نهضت آزادی ایران (دکتر ابراهیم یزدی، مهندس محمد توسلی ، مهندس هاشم صباغیان و خسرو منصوریان)، حجه الاسلام انصاری راد، حجه الاسلام احمد منتظری، مهندس عباس امیر انتظام، مهندس علی اکبر معین فر، خسرو سیف، دکتر محمد رضا بهشتی، دکتر هادی خانیکی ، عمادالدین باقی، دکتر احسان و دکتر سارا شریعتی، فخری محتشمی پور، اعضای شورای مادران صلح و خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی جنبش سبز حضور داشتند.

سایت ملی مذهبی گزارش داده است که حضور نیرو های لباس شخصی و امنیتی در این مراسم در بین شرکت کنندگان چشمگیر بود که تعدادی از آنها در کل طول مراسم مشغول فیلم برداری از سخنرانان و حاضران بودند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

2 پاسخ به “برگزاری یادمان سحابی ها در تهران”

  1. آرش ایرانی گفت:

    خدایشان بیامرزاد. نام نیکی از خود به جا گذاشتند و مظلومانه خرامیدند و رفتند.

  2. ناشناس گفت:

    درود بر سحابی ها نجبایی که نجابتشان و عزتشان مایه افتخار نسلهای اینده است و زبانزد دوست و دشمن که دشمنان هم نمیتوانند برا یشان ایراادی بگیرند