سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مادر تقی رحمانی: 15 سال انتظار در مقابل زندان و سختی های آن، طاقتمان را طاق نکرد...

مادر تقی رحمانی: 15 سال انتظار در مقابل زندان و سختی های آن، طاقتمان را طاق نکرد

چکیده :مادر بزرگ كودكان نرگس و تقي كه پس از 15سال‌ انتظار در مقابل زندان و سختي‌هاي غير قابل تصوري كه او و خانواده‌اش متحمل شده‌اند، مي‌گويد: "دفعه‌ي قبل كه نرگس بازداشت شده بود رفته بوديم جلوي زندان و در زير آفتاب داغ ساعت‌ها بود كه منتظر خبر از داخل زندان بوديم كه تقي طاقت‌اش تمام شد و شروع به داد و فرياد كرد و اعتراض به اينكه براي ساعت‌ها معطلي و انتظار حتي سايه باني هم در مقابل زندان درست نكرده‌اند." مي‌گويد رو به تقي كردم و گفتم: "ببين پسرجان 15 سال تمام رفتي اون تو و داخل سلولي كه حداقل سايه‌باني داشت نشستي و زندان‌ات را كشيدي ولي در تمام اين سال‌ها ما همينجا زير همين آفتاب داغ انتظارت را كشيديم و هيچوقت طاقت‌مان را از دست نداديم." ...


رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی که نزدیک به دو سال است در زندان اوین به سر می برد، در صفحه ی فیس بوک خود از دیدار خود با مادر همسر نرگس محمدی، فعال دربند حقوق بشر خبر می دهد. او که مادر تقی رحمانی، مبارز سیاسی ملی مذهبی است.

همسر این فعال حقوق بشر در یادداشت خود نوشته است: مادر بزرگ بي‌نظير كودكان نرگس و تقي كه پس از 15سال‌ انتظار در مقابل زندان و سختي‌هاي غير قابل تصوري كه او و خانواده‌اش متحمل شده‌اند، مي‌گويد: “دفعه‌ي قبل كه نرگس بازداشت شده بود رفته بوديم جلوي زندان و در زير آفتاب داغ ساعت‌ها بود كه منتظر خبر از داخل زندان بوديم كه تقي طاقت‌اش تمام شد و شروع به داد و فرياد كرد و اعتراض به اينكه براي ساعت‌ها معطلي و انتظار حتي سايه باني هم در مقابل زندان درست نكرده‌اند.”

مي‌گويد رو به تقي كردم و گفتم: “ببين پسرجان 15 سال تمام رفتي اون تو و داخل سلولي كه حداقل سايه‌باني داشت نشستي و زندان‌ات را كشيدي ولي در تمام اين سال‌ها ما همينجا زير همين آفتاب داغ انتظارت را كشيديم و هيچوقت طاقت‌مان را از دست نداديم.”

اكنون اين مادر بزرگ در اين سن‌ و سال بايد از كيانا و علي كه پر از انرژي هستند و به هيچ وجه آرام و قرار ندارند و خيلي بيش از سن‌شان مي‌فهمند و رنج مي‌كشند، مراقبت كند.

به گزارش کلمه، نرگس محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر حدود یک ماه پیش برای چندمین بار بازداشت و پس از انفرادی های 209 و بستری شدن در بیمارستان، هفته ی گذشته به زندان زنجان منتقل شد.

نرگس محمدی چندی پیش به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه ها یا جمعیت هایی که با هدف بر هم زدن امنیت کشور فعالیت می کنند به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

علی و کیانا دو فرزند وی و تقی رحمانی هم اکنون نزد مادر بزرگشان مانده و در انتظار روشن شدن تکلیف مادر خود هستند.

رضا خندان در ادامه یادداشت خود نوشته است: از قزوين كه بر‌مي‌گردم مهرواه كه مثل هميشه سرگرم انواع و اقسام برنامه‌هاست نزديك مي‌شود و مي‌پرسد: “بچه‌ها چطور بودند؟ از اون كه فكر مي‌كردي حالشان بهتر بود يا نه، بدتر؟”

مهراوه دختر دوازده ساله ی رضا خندان و نسرین ستوده است که این روزها نقش مادری برای پدر و برادر 5 ساله اش ایفا می کند. نسرین ستوده که شهریور ۱۳۸۹ بازداشت و به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر” به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده، سال گذشته در نامه ای به دخترش مهراوه نوشته بود: تو به مانند من طاقت آوردی، در پاسخ به صحبتم که گفتم: “دخترم یک زمانی فکر نکنی کاری کردم که شایسته‌ی چنین مجازاتی باشم و فکر شما نبوده‌ام” و بعد با اطمینان به تو گفتم: “همه‌ی کارهایم قانونی بوده است” به مهربانی با دست‌های کودکانه‌ات صورتم را نوازش کردی و به من اطمینان دادی که: “می‌دانم مامان . . . می‌دانم” و من آن روز از کابوس قضاوت فرزندانم رها شدم.

رضا خندان در انتهای یادداشت امروزش نوشته است: با خودم مي‌گويم: “جل‌الخالق يكي مي‌خواهد حال خود او را بپرسد و حالا اين آمده و وضع روحي كودكان نرگس را بررسي مي‌كند.”Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

5 پاسخ به “مادر تقی رحمانی: 15 سال انتظار در مقابل زندان و سختی های آن، طاقتمان را طاق نکرد”

 1. ناشناس گفت:

  ظلم این حکو مت ضد مردمی و ضد انسانی پا یانی ندارد . خدایا بدست این مردم سر نگونی این مستبدین و این متحجرین را هر چه زود تر بر سان

 2. سبز گفت:

  این ها حیوان های انسان نما هستند که این جور بر مردم ما ظلم می کنند و از تبار همان یزید و شمر و صدام و همه جنایت کاران تاریخ هستند اگر نه یک ریزه انسانیت در وجود شان بود دست به این کارهای ضد بشریت نمی زدند اقلا به فر زندان این عزیزان در بند یک مقداری می اندیشیدند و به خا طر ان ها این عزیزان را ازاد می کردند

 3. ........ گفت:

  خاطرات دهه 60 این مادر از سالن ملاقات ها شنیدن داره

 4. سبز گفت:

  جل الخالق!

 5. ناشناس گفت:

  حکومتی که به پیر و جوان رحم نمیکنه نه خدا میشناسه نه بنده خدا چه انتظاری میشه داشت!