سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » تاکید دوباره علی مطهری بر مداخله سپاه در انتخابات: احساس تکلیف کردند، قصدشان ورود ...

تاکید دوباره علی مطهری بر مداخله سپاه در انتخابات: احساس تکلیف کردند، قصدشان ورود نمایندگان ولایی به مجلس بود

چکیده :علی مطهری در گفت و گویی که از خروجی تابناک برداشته شد گفت: البته برادراني از سپاه كه به حمايت از برخي كانديداها برخاستند، از روي احساس تكليف اين كار را كردند و به خيال خود براي ورود نمايندگان ولايي‌تر به مجلس تلاش كردند و سوء نيت نداشتند. ولي همين كار با توصيه امام(ره) سازگار نيست و آفتي براي سپاه است و در آينده نبايد تكرار...


کلمه: علی مطهری با تاکید دوباره بر مداخله سرداران در انتخابات مجلس نهم می گوید: البته برادراني از سپاه كه به حمايت از برخي كانديداها برخاستند، از روي احساس تكليف اين كار را كردند و به خيال خود براي ورود نمايندگان ولايي‌تر به مجلس تلاش كردند و سوء نيت نداشتند. ولي همين كار با توصيه امام(ره) سازگار نيست و آفتي براي سپاه است و در آينده نبايد تكرار شود.

آخرین نطق علی مطهری در مجلس هشتم ، با واکنش های زیادی مواجه شد و افراد گوناگونی در این زمینه صحبت کردند. اینک که چندین روز از آن نطق می گذرد، وی در گفتگویی درباره آن نطق ، حواشی و بازتاب های آن و هدفش از ایراد آن نطق پرداخته است.

این گفت و گو هر چند در تابناک، نزدیک به محسن رضایی  منتشر شد، اما ساعتی پس از انتشار ظاهرا از خروجی سایت برداشته شد.

فرزند شهید مطهری در آخرین نطق خود از مداخله سپاه در انتخابات مجلس نهم پرده برداشت و گفت: دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه به صورت حمایت جدی از کاندیداهای موردنظر خود بود. بسیاری از کاندیداها، چه آنها که رأی آوردند و چه آنها که رأی نیاوردند، این واقعیت را تأیید می‌کنند.

وی تصریح کرد: این امر آفتی برای سپاه و برای آینده انقلاب اسلامی و مخالف توصیه معروف امام(ره) است. وظیفه پاسداری از آرمان‌های انقلاب اسلامی که در اساسنامه سپاه آمده، به معنی دخالت در سیاست نیست بلکه به معنی مبارزه با گروه‌های مسلحی مانند مجاهدین خلق، فرقان و پژاک است که قیام مسلحانه کردند.

سخنان وی با هتاکی و مخالفت گروه نزدیک به مصباح یزدی رو به رو شد و علاوه بر پوشش رسانه ای گسترده علیه فرزند شهید مطهری، تجمعی سازمان یافته از بسیجیان ” خودجوش” در مقابل مجلس شکل گرفت.

سردار رشید نیز علی مطهری را به پیگیرد قانونی تهدید کرد، در حالی که فرزند شهید مطهری اعلام کرد که اگر لازم باشد، اسامی پاسداران را در اختیار افکار عمومی قرار خواهد.

هر چند مداخله سپاه در انتخابات طی سه دوره گذشته امر تازه ای نیست. اما مداخله سرداران در انتخابات مجلس نهم پیش از برگزاری نیز از طریق نطق ها و تهدیدهای آنان کاملا مشهود بود.

گفته می شود سپاه این بار در حمایت از لیست جبهه پایداری در انتخابات مداخله کرده است.

علی مطهری در این گفت و گو در خصوص هدف از آخرین نطقش گفته است: هيچ هدف خاصي نداشتم و به يك معني يك نطق اتفاقي بود، چون يكي از نمايندگان نمي خواست از نطق هفت دقيقه اي خود استفاده كند و روز قبل از نطق به من پيشنهاد كرد و من با ترديد پذيرفتم. چند مطلب در ذهن داشتم، از جمله گلايه هاي عده قابل توجهي از كانديداهاي مجلس نهم از رفتار برخي اعضاي سپاه در مناطق خودشان، وضعيت فراكسيون اصول گرايان در مجلس نهم و مسئله عفاف و حجاب. مطلبي كه نوشتم به نظرم خيلي عادي و طبيعي مي آمد ولي برخي رسانه ها با عدم درج مطلب من يا با تحريف آن، صرفا به حمله به من پرداختند، مثلا تيتر زدند كه “فحاشيها و هتاكي هاي علي مطهري” بدون آنكه عين سخن من را بياورند و البته اگر عين حرف من را نقل مي كردند معلوم مي شد كه هيچ اهانت و بي ادبي در كار نبوده و مطلب كاملا مستدل بوده است.

وی می افزاید: آن مطلب را من از روي خيرخواهي براي سپاه پاسداران بيان كردم. اگر كسي نخواهد يك رفتار خطا از برخي فرماندهان سپاه- كه البته آنها هم حسن نيت داشته اند- اصلاح شود، او خيرخواه سپاه نيست. ممكن است بگوييد كه شما مي توانستيد اين مطلب را به طور خصوصي به سران سپاه اعلام كنيد. البته اين هم راه خوبي است ولي تجربه نشان داده است كه وقتي حوزه يك رفتار از حدي فراتر رفت، تذكر عمومي آن موثرتر است، خصوصا كه تسلي خاطري براي كساني است كه ادعا مي كنند از رقيب آنها حمايت شده است. به نظر من تذكر دادن به سپاه يا هر نهاد ديگري در كشور بايد يك امر عادي باشد و نبايد اين قدر بزرگ جلوه داده شود.

او معتقد است: سپاه به اعتبار پاسداري از انقلاب اسلامي و از طريق ارتباط با اسلام نوعي قداست يافته است اما اين قداست به اين معني نيست كه غير قابل انتقاد و تذكر باشد. رهبر انقلاب بارها سئوال و نقد رهبري را هم امري عادي و مجاز برشمرده اند. شهيد مطهري هم مي گويد هر مقام غير معصومي اگر در جايگاه غير قابل انتقاد قرار گرفت، هم خودش فاسد مي شود و هم جامعه را فاسد مي كند. پيغمبر اسلام فرمود امتهايي منقرض شدند از آن جهت كه قانون و عدالت درباره اقوياي آنها اجرا نشد اما درباره ضعفا اجرا شد.

علی مطهری توضیح می دهد که قبل از نمايندگي از سخنرانان اصلي مجامع سپاه بودم و به همه آنها علاقه مندم و اساسا علاقه به سپاه يعني علاقه به ارزشهاي اسلامي و انساني، ولي معتقدم سپاه – ولو برخي اعضاي آن- نبايد در انتخابات از يك كانديداي خاص حمايت كند و از اين طريق وارد سياست شود. شهيد مطهري در تاسيس سپاه نقش داشته، چطور من مي توانم با آن مخالف باشم؟!

وی در ادامه به مساله ورود سپاه به انتخابات پرداخته و می گوید: اين ايراد آنها وارد است چون ظاهر كلام من همين را حكايت مي كند ولي مقصود من كل سپاه نبود و اين را بديهي و بي نياز از توضيح مي دانستم غافل از اينكه حساب مخاطبان سليم النفس و شيطنت برخي رسانه ها از هم جداست. علاوه بر اين در يك نطق 7 دقيقه اي كه شما مي خواهيد به چند مطلب بپردازيد فرصت پرداختن به همه جوانب يك موضوع نيست. مثلا درباره همين موضوع سپاه معلوم است كه هيچ آدم عاقل و بي غرضي راضي به تضعيف سپاه نيست. حتي افرادي كه رابطه خوبي با انقلاب ندارند، سپاه را دوست دارند چون از كشور دفاع كرده و عامل ثبات كشور و منطقه است. روشن است كه اگر مي خواهيم انتقادي از سپاه كنيم ابتدا بايد محاسن و خدمات و فداكاريها و جايگاه والاي آن را يادآوري كنيم، بعد تذكر خود را آن هم به بخشي از سپاه بيان كنيم. من جايگاه والاي سپاه را مفروض گرفتم و به خاطر كمي وقت به آن نپرداختم. اين مطلب را هم كه تذكر من به برخي فرماندهان سپاه است بديهي مي دانستم. به همين دليل موجب سوء تفاهم شد. حتي در متن اوليه، از نماينده ولي فقيه در سپاه و از فرمانده كل سپاه خواسته بودم كه در آينده از اين رفتار برخي اعضاي سپاه جلوگيري كنند و همين نشان مي داد كه مقصود من كل سپاه نيست، ولي به خاطر كمبود وقت آن قسمت را خط زدم.

وی در خصوص دلجویی از سپاه می گوید: آنهايي كه متن اصلي نطق من را شنيده يا ديده اند كمتر دلگير شده اند. آنهايي كه دلگير شدند كساني هستند كه خبر را از برخي رسانه هاي مخالف من مثل روزنامه هاي ايران، كيهان و جوان يا سايتهايي مثل رجانيوز دريافت كردند كه معمولا عين سخن من را نمي آورند و با نسبت دادن فحاشي و هتاكي به من، آن را محكوم كردند.

فرزند شهید مطهری تاکید می کند: خلاصه حرف من اين بود كه سپاه بايد توصيه امام و رهبري درباره عدم دخالت نظاميان در سياست را جدي بگيرد چون ورود سپاه به سياست موجب تفرقه در داخل آن مي شود و هر گروهي طرفدار يك فرد يا حزب مي شوند و اگر در زمان جنگ باشيم اين امر به كشور لطمه مي زند.

او در ادامه می گوید: البته برادراني از سپاه كه به حمايت از برخي كانديداها برخاستند، از روي احساس تكليف اين كار را كردند و به خيال خود براي ورود نمايندگان ولايي‌تر به مجلس تلاش كردند و سوء نيت نداشتند. ولي همين كار با توصيه امام(ره) سازگار نيست و آفتي براي سپاه است و در آينده نبايد تكرار شود.

علی مطهری در خصوص بازتاب گسترده این سخنان در رسانه های خارج از کشور می افزاید: اين منطق را قبول ندارم. رسانه هاي بيگانه در واقع از اين تذكر ناراحتند چون موجب اصلاح يك كاستي و نقص در كشور مي شود گرچه موقتا از آن استقبال مي كنند. سخن امام (ره) درباره شادي دشمن هم به اين معني نيست كه هر مطلبي را كه ممكن است رسانه هاي بيگانه بازگو كنند شما نگوييد، بلكه مقصود اين است كه اگر نتيجه يك انتقاد و تذكر صرفا شادي دشمن باشد، بايد در آن ترديد كرد، اما اگر موجب اصلاح امور مي شود و ضمنا دشمن هم ممكن است موقتا شاد شود، مطرح كردن آن اشكالي ندارد بلكه لازم است. البته قبول دارم كه بايد مطلب را به گونه اي بگوييم كه كمترين سوء استفاده امكان پذير باشد.

این در حالی است که برخی از مخالفان علی مطهری را به داشتن ارتباط با بیگانگان متهم کرده بودند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

8 پاسخ به “تاکید دوباره علی مطهری بر مداخله سپاه در انتخابات: احساس تکلیف کردند، قصدشان ورود نمایندگان ولایی به مجلس بود”

 1. دادار گفت:

  قابل توجه اقای مهدی خزعلی که فکرمیکردند اقای مطهری تافته جدابافته ازسایر نمایندگان است اقای مطهری که دراین سخنرانی ازدخالت سپاه سخن گفته وحالا موضوع را به دخالت بعضی ازفرماندهان نه نهاد سپاه بسنده میداند وا نا نرا هم باحسن نیت تلقی میکندایانمیداندامروز سپاه پاسدارن درتاروپودمسائل کشوردخیل است. درزندانهای خصوصی امثال اقای خزئلی راهمین مامورین سپاه شکنجه کرده وبرایشان پرونده سازی میکنند.بهتراست امثال اقای خزئلی بامزاده هائی مثل اقای مطهری دخیل نبندند زیر ا ازاین امامزاده ها معجزه ای ساخته نیست اگرکورنکنند

 2. ناشناس گفت:

  شهید مطهری هم می گوید هر مقام غیر معصومی اگر در جایگاه غیر قابل انتقاد قرار گرفت، هم خودش فاسد می شود و هم جامعه را فاسد می کند. پیغمبر اسلام فرمود امتهایی منقرض شدند از آن جهت که قانون و عدالت درباره اقویای آنها اجرا نشد اما درباره ضعفا اجرا شد.

  علایم سقوط اخلاق و افزایش فقر و نکبت و بدبختی و تحقیر انسان در ایران به دروغ اسلامی بهترین نشان بر شروع زوال حکومت است که به وضوح قابل رویت است حکومت یک روز سر نیزه را تعطیل کندخواهیم دید که مردم ایران بی حجابترین مردم دنیا هستند

 3. ناشناس گفت:

  جناب دادار اگر اقای مطهری نبود شما قادر به توضیح و ارائه مطلب فوق نبودید وجود اقای مطهری هم برای حکومت هم برای مردم مثبت است مگر حکومت کودتایی استصوابی فاسد فعلی احتیاج به نصیحت ندارد ؟

 4. قلم فرانسه گفت:

  انگار همین دیروز بود , آن رو. عصر جلسه شورای انفلاب در منزل مرحوم دکتر یدالله سحابی واقع در خیابان فخر آباد کوچه هفدهم برگزار شده بود. شب بود و آخر مجلس که افراد به فاصله آنجا را ترک می کردند. مرتضی مطهری باتفاق آقای پرورش از درب حارج می شد که شادروان عزت الله سحابی آقای پرورش را جهت سئوالی صدا زد و مرتضی مطهری به رسم احترام به حقوق همنوع چند متری از ایشان فاصله گرفت , یک پیکان استیشن از راه رسید و در همان کوچه باغ پشت مدرسه علوی ترمز کرد سرنشین کنار راننده صدا زد : آقای مطهری ! وقتی ایشان صورت به طرف سرنشین اتومبیل برگرداند فقط با یک گلوله به درجه رفیع شهادت نائل شد! و دقیقه ای نکشید که بر بالای سر استاد بودیم . اگرچه دیر بود !
  آن لحظه فقط به یک چیز می اندیشیدم “چرا”؟ هنوز جواب کاملی بر سئوال خویش نیافته ام ولی یکی از دلایلش می تواند این باشد:
  “زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد” حالا تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ! قلم فرانسه

 5. دادار گفت:

  دوست ناشناس باید بدانند اگرقراربود اوضاع کشورما میخواست بانصیحت یه سامان برسداین سیرقهقرائی سی ساله طی نمیشد.بهار انقلاب بااوضاع کنونی مقایسه کنیدوضع بهترشده یابدتر.شاید شمادرانزمان هنوزبدنیا نیامده بودید لذا ندیده ایدولی بهرحال بپرسید.حکومت کودتائی استصوابی امروز درمقابل مصوبات مجلس میایستدوکارهایش پرازتخلف است انوقت شماامیدبه پندواندرز امثال اقای مطهری امیدبسته اید.یک کلام بگویم خانه ازپای بست ویران است خواجه دربندنقش ایوان است

 6. دادار گفت:

  دوست ناشناس باید بدانندکه حکومت کودتائی استصوابی فاسدبزعم خودشما نیاز به نصیحت ندارد زیرا ازکوزه همان تراود که دراوست.فاسد جزفساد قادربکاردیگری نیست.لذافقط باید برکنارشودوجای خودرابه حکومتی بدهد که نماینده حاکمیت مردم ازطریق یک انتخابات غیراستصوابی ازادباشدواینکه نوشته ایدبواسطه وجوداقای مطهری است که من قادربه توضیح وارائه مطلب هستم مفهوم نیست این امکانیست که سایت کلمه دراختیارقرارداده و به اقای مطهری چه ارتباطی دارد.

 7. hamed گفت:

  فردای تو
  هی راه برو روی تن باورها

  هی داغ بزار روی دل مادرها

  هی محو بکن ستاره ها را تک تک

  هی انگ بزن به منطق داورها

  هفتیر بکش برای حاکم بودن

  هی پول بکن به جیب این نوکرها

  فردا ی تو تسخیر شده از دیروز

  مسدود شده به روی تو محورها

  آغاز من آنجاست و پایان تو نیز

  پا یان تو و تمام این خود سر ها

 8. ناشناس گفت:

  این که سپاه در همه شئون کشوری دخالت می کند .از پولهای باد اورده و رانت هائی است که با حمایت رهبری بدست می اورد و باید برای حفظ این شرایط به وجود امده در سیاست هم دخا لت کند دیر نیست که اگر همین رهبر جلوی این ها بخواهد بایستد با مشکل مواجه شود