سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » عبدالهادی خواجه در دادگاه بحرین، از شکنجه هایش گفت...

عبدالهادی خواجه در دادگاه بحرین، از شکنجه هایش گفت

چکیده :شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه از دولت بحرین خواست تا کلیه زندانیان سیاسی در این کشور از جمله عبدالهادی خواجه و نبیل رجب را آزاد...


عبدالهادی خواجه، فعال سیاسی و حقوق بشر بحرینی امروز برای محاکمه مجدد در دادگاهی در منامه، پایتخت بحرین حضور یافته است.

آقای خواجه در ماه فوریه در اعتراض به حکم حبس صادر شده توسط دادگاه نظامی دست به اعتصاب غذا زد و امروز (سه شنبه ۲۲ مه) با ویلچر در دادگاه حاضر شد.

بی بی سی به نقل از خبرگزاری فرانسه می‌گوید آقای خواجه ضعیف به نظر می‌رسید اما خود شخصا ویلچر خود را هدایت می‌کرد.

آقای خواجه به همراه ۲۰ نفر دیگر متهم به تلاش برای سرنگونی حکومت بحرین شده است. هفت نفر از این افراد به طور غیابی محاکمه شده‌اند.

این افراد همگی در دادگاه نظامی محاکمه شدند و هفت نفر از جمله آقای خواجه به حبس ابد محکوم شدند.

در آوریل امسال، دادگاه عالی بحرین احکام صادر شده برای این افراد را رد کرد و خواهان محاکمه مجدد آنها شد.

این افراد در این مدت کماکان در زندان باقی مانده‌اند.

محاکمه مجدد این افراد از هشتم ماه مه در منامه آغاز شد اما دادگاه به دلیل حال نامساعد آقای خواجه و یکی دیگر از فعالان در حبس که از منتقدان حکومت بحرین محسوب می‌شود، تا امروز به تعویق افتاده بود.

خدیجه موسوی، همسر آقای خواجه در سایت اجتماعی توییتر نوشت که آقای خواجه امروز سوار بر ویلچر به همراه یک پزشک و دو پرستار به دادگاه برده شد.

عبدالهادی خواجه امروز در دادگاه، ادامه حبس خود را “یک جنایت” خواند و گفت: “این محاکمه ساختگی را متوقف کنید.”

او افزود: “هیچ بهانه‌ حقوقی برای ادامه حبس من وجود ندارد.”

آقای خواجه گفت: “برای بیش از یکصد روز من در اعتصاب غذا بودم و حاضرم جانم را برای آزادی فدا کنم.”

او افزود در زندان، “به زور” به او غذا خورانده‌اند.

همسر آقای خواجه همچنین گفته است که شوهرش در دادگاه در مورد شکنجه‌هایی که از زمان بازداشتش در آوریل ۲۰۱۱ شده، سخن گفته است.

او گفته است که عبدالهادی خواجه در باره شکنجه‌های روانی صحبت کرده، و به دادگاه گفته است که به او در باره بازداشت، شکنجه و تجاوز به دخترش دروغ گفته بودند. به او گفته شده بود که زینب، دخترش به زندانی در عربستان منتقل شده است.

خانم موسوی گفته است که جلسه بعدی دادگاه شوهرش ۲۹ ماه مه برگزار می‌شود.

در تحولی دیگر، یک دادگاه دیگر بحرینی، جلسه استماع پرونده زینب خواجه دختر این فعال حقوق بشر بحرینی را تا ۲۷ ماه مه به تعویق انداخته است.

او ماه پیش در اقدامی علیه بازداشت پدرش، به طور انفرادی در بزرگراهی دست به اعتراض زده بود.

او به اختلال در ترافیک و توهین به یک پلیس متهم شده است.

از فوریه ۲۰۱۱ که ناآرامی‌ها بحرین را فرا گرفت، بیش از ۶۰ نفر کشته شده‌اند.

معترضان خواهان آزادی‌های بیشتر در کشور و پایان دادن به تبعیض‌ها علیه اکثریت شیعه در بحرین هستند.

در بحرین، اقلیت سنی بر اکثریت شیعه حکومت می‌کند.

پادشاه بحرین تلاش کرده تا با برخی اصلاحات، معترضان را راضی کند اما این افراد و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که وعده‌های داده شده توسط مقام‌های دولتی، پوچ هستند و سرکوب مخالفان همچنان ادامه دارد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه از دولت بحرین خواست تا کلیه زندانیان سیاسی در این کشور از جمله عبدالهادی خواجه و نبیل رجب را آزاد کند.Deprecated: پروندهٔ پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 که جایگزینی در دسترس نداردمنسوخ شده است. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /var/www/html/kaleme.com/wp-includes/functions.php on line 6031

3 پاسخ به “عبدالهادی خواجه در دادگاه بحرین، از شکنجه هایش گفت”

 1. محمود گفت:

  موضوع یکی چون محصول این مجموعه یکییست واجزای ان یکی است چه بحرین باشد چه یمن وچه ایران زندانی کردن وشکنجه کردن کسانی که حق خود را میخواهند خصوصا حقی که در تصرف حاکمان باشد و ومعترضین از غیر خودی باشند وجرم همه انها اقدام علیه امنیت ملی وتبلیغ علیه رهبری کشزر وارتباط یا خارجی ……وتوطیه چینی وبراندازی وخودشان هم نمیدانند که یک نفر کارمند معلم یانویسنده وشاعر واغلب انها سالمند بدون سلاح یا نفر چگونه نطام یک کشوررا تهدید بکند جل الخالق

 2. ساسان.ا گفت:

  اگر این اقای خواجه دانمارکی نبود این همه سر و صدا برایش میشد؟ کاش میر حسین موسوی و کربی هم یک پاسپورت اروپایی در جیبشان داشتند!

 3. ناشناس گفت:

  به این اقا می گویم باز درود بر بحرین اقلا می توانی در دادگاه بگوئی شکنجه شده ای این جا در ایران اگر به کسی یا مسئو لی نامه بنویسیکه شکنجه شده ای قاضی های
  مزدور 15سال به زندانیت می افزایند